მიმდინარე წლის 8 ივნისს, „მოძრაობა თავისუფლებისთვის - ევროპული საქართველოს“ დეპუტატმა გიგა ბოკერიამ საპარლამენტო უმცირესობის სხდომაზე ფინანსთა მინისტრის მოადგილეს მიმართა: „თქვენი ხელისუფლებაში ყოფნის არცერთ წელს, თქვენი პროგნოზი ეკონომიკურ ზრდაზე, რეალურ შედეგს არ დამთხვევია“.
ეკონომიკური ზრდის ტემპი გვიჩვენებს რამდენად სწრაფად იზრდება ან მცირდება ქვეყნის რეალური მშპ (მთლიანი შიდა პროდუქტი) წინა წლის რეალურ მშპ-ის მაჩვენებელთან შედარებით. რეალური მშპ გვიჩვენებს ქვეყანაში წარმოებული საბოლოო პროდუქციის რეალურ მოცულობას, რაც ქვეყნის ეკონომიკის სიდიდედ არის მიჩნეული.
წინასწარი შეფასებით, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, 2017 წლის აპრილში რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ტემპმა 2.1%, 2017 წლის I კვარტალის საშუალო რეალურმა ზრდამ 5.0%, ხოლო 2017 წლის პირველი ოთხი თვის საშუალო რეალურმა ზრდამ 4.2% შეადგინა. ყოველწლიურად, მშპ-ის ზრდის სავარაუდო მაჩვენებელი (პროგნოზი) საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტშია გათვალისწინებული.
გრაფიკი 1: მშპ-ის ზრდის რეალური და პროგნოზირებული ტემპი 2013-2017 წლებში, %
შენიშვნა: *რეალური მშპ-ის ზრდის 2017 წლის პირველი ოთხი თვის მაჩვენებელია ასახული, ხოლო პროგნოზი მთლიანი 2017 წლისთვისაა მოცემული
2013 წელს მშპ-ის ზრდის რეალური ტემპი მნიშვნელოვნად (2.6% პუნქტით) ჩამორჩა მშპ-ის ზრდის პროგნოზირებულ ტემპს. 2014 წელს, რეალური მაჩვენებელი პროგნოზირებულ მაჩვენებელზე 0.4% პუნქტით ნაკლები იყო. 2015 წელს მშპ-ის ზრდის რეალური მაჩვენებელი 2.1%-ით ჩამორჩებოდა მთავრობის პროგნოზს, ხოლო 2016 წელს 0.3% პუნქტით ნაკლები იყო. რაც შეეხება 2017 წელს, რადგანაც ჯერჯერობით მხოლოდ ოთხი თვის მონაცემები გვაქვს, დასკვნების გამოტანა ნაადრევია. აქვე აღსანიშნავია, რომ მთავრობის პროგნოზებზე საუბრისას, ვგულისხმობთ წლის დასაწყისში სახელმწიფო ბიუჯეტში გათვალისწინებული ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორების ფარგლებში გაწერილ მშპ-ის ზრდის პროგნოზს და არ ვითვალისწინებთ წლის განმავლობაში შეცვლილ პროგნოზებს.
საინტერესოა, რამდენი დაკარგა საქართველოს ეკონომიკამ 2013-2016 წლებში იმის გამო, რომ ეკონომიკური ზრდის პროგნოზები არ გამართლდა. 2013-2016 წლებში ეკონომიკური ზრდის პროგნოზი რომ გამართლებულიყო, 2016 წელს რეალური მშპ დაახლოებით 1.5 მილიარდი ლარით მეტი იქნებოდა, ვიდრე ფაქტობრივად დაფიქსირდა (27 მილიარდი ლარი).
ჩვენ ასევე ვნახეთ, მშპ-ის ზრდის რა ფაქტობრივი მაჩვენებლები და პროგნოზები იყო „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს, 2004-2012 წლებში. რადგანაც 2004 წლის ეკონომიკური პროგნოზი ვერ მოვიპოვეთ, გთავაზობთ მშპ-ის რეალური ზრდის და მშპ-ის ზრდის პროგნოზების შედარებას 2005-2012 წლებში.
გრაფიკი 2: მშპ-ის ზრდის რეალური და პროგნოზირებული ტემპი 2005-2012 წლებში, %
როგორც ვხედავთ, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს ეკონომიკური ზრდის რეალური მაჩვენებელი უმეტესად აღემატებოდა პროგნოზირებულ მაჩვენებლებს. მხოლოდ ორ წელს - 2008-ში და 2009-ში, რეალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები ჩამორჩა პროგნოზირებულ მაჩვენებლებს (2008 წელს 5.2% პუნქტით, 2009 წელს 4.8% პუნქტით). 2008-2009 წლების დაბალი მაჩვენებლები აიხსნება 2008 წლის აგვისტოს ომით და 2009 წლის მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისით, რომელმაც კიდევ უფრო დაამძიმა ომისგან დაზარალებული საქართველოს ეკონომიკური მდგომარეობა.
2013-2016 წლებში, მთავრობის მიერ დაგეგმილ საპროგნოზო მაჩვენებელთან შედარებით, ქვეყნის ეკონომიკაში გაცილებით ნაკლები დოვლათი შეიქმნა. „ქართული ოცნების“ მთავრობის მიერ თავდაპირველად დაგეგმილი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი ჯერჯერობით არასდროს დამთხვევია რეალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელს. 2013, 2014, 2015, 2016 წლებში რეალური ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი ყოველთვის ნაკლები იყო მთავრობის მიერ პროგნოზირებულ ეკონომიკურ ზრდაზე.

the Deputy Minister of Finance: “Your predictions for economic growth have not been matched with any real results even in a single year of your rule.”
The economic growth rate demonstrates how fast a country’s real gross domestic product (real GDP) increases or declines as compared to the real GDP of the previous year. The real GDP shows the real output of the final production which was produced in a country. This is considered as the volume of a country’s economy.
According to the preliminary assessment, the real GDP growth rate in April 2017 was 2.1% as compared to the respective period of the previous year with the average real GDP growth for the first quarter of 2017 constituting 5.0% and the average real GDP growth for the first four months of 2017 reaching 4.2%. Annually, the estimated (prognosis) GDP growth rate is envisioned in Georgia’s state budget.
Real GDP Growth Rate and Prognosis in 2013-2017 (%)
In 2013, the GDP’s real growth rate was significantly lagging behind (2.6 percentage points) the growth rate given in the prognosis. In 2014, the real figure was 0.4 of a percentage point below the predicated rate. In 2015, the real GDP growth figure was 2.1 percentage points behind the government’s forecast whilst the real GDP growth rate in 2016 was 0.3 of a percentage point less as compared to the rate given in the prognosis. In regard to 2017, it is too early to draw conclusions because only four months of data are available. Of note is that whilst talking about the government’s prognoses, we refer to GDP growth rate predictions which are given at the beginning of a year and based on the principal economic and financial indicators of the state budget. We do not take into account the adjusted prognoses issued throughout the rest of a year.
Of interest is the amount of loss in Georgia’s economy in 2013-2016 as a result of the failure of economic growth prognoses to come true. If the economic growth predictions had indeed materialised in 2013-2016, the real GDP in 2016 would have been approximately GEL 1.5 billion more as compared to the actual number (GEL 27 billion).
We have also seen the prognoses of the GDP growth as well as its real figures under the United National Movement’s rule in 2004-2012. Since FactCheckwas not able to obtain the economic prognosis for 2004, the following is the comparison of the real GDP growth rate to what was forecast in 2005-2012.
GPD Real Growth Rate and Prognosis in 2005-2012 (%)
As we can see, under the United National Movement’s rule the real GDP growth rate mostly exceeded the predicated figures. Only in two cases, in 2008 and 2009, were the real economic growth numbers lagging behind the forecast figures (in 2008 by 5.2 percentage points and in 2009 by 4.8 percentage points). The poor economic performance of 2008-2009 was caused by the 2008 Russia-Georgia war and the 2009 world economic crisis which further aggravated Georgia’s economy which was already suffering from damages inflicted by the aggression.
In 2013-2016, significantly less wealth was produced in the country’s economy as compared to what was predicted by the Government of Georgia. The Georgian Dream government’s planned economic growth indicators have never been matched with the real economic growth figures. In 2013, 2014, 2015 and 2016, the real economic growth rate always lagged behind the economic growth rate figures forecast by the Government of Georgia.