გლობალური უსაფრთხოების ფორუმზე სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს პრემიერმა გიორგი კვირკაშვილმა ქვეყნის მიღწევებზე ისაუბრა და აღნიშნა: „საქართველოში არის ერთ-ერთი ყველაზე დაბალი კორუფციის მაჩვენებელი და ამ მხრივ ბევრ ევროპულ სახელმწიფოსაც ვუსწრებთ“.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერსდა.
საერთაშორისო გამჭვირვალობა კორუფციის აღქმის ინდექსს (CPI) ყოველწლიურად აქვეყნებს. ინდექსი სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციის კვლევების საფუძველზე დგება და განსაზღვრავს კორუფციის აღქმის დონეს საჯარო სექტორში, ასევე, ახდენს ქვეყნების რანჟირებას კორუფციის აღქმის მიხედვით. ეს მაჩვენებელი მოსახლეობის გამოკითხვის საფუძველზეა შედგენილი, ამიტომ, გვიჩვენებს არა კორუფციის რეალურ დონეს, არამედ მოსახლეობის აღქმას კორუფციის დონის მიმართ. CPI-ის ინდექსი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე სანდოა და ზუსტად ასახავს როგორია კორუფციის აღქმის დონე სხვადასხვა ქვეყნებში. აღნიშნულ რეიტინგში, 2016 წლის მონაცემებით, საქართველო 176 ქვეყანას შორის 44-ე ადგილს იკავებს.
გრაფიკი 1: საქართველოს ადგილი კორუფციის აღქმის რეიტნგში, 2008-2016 წლები
წყარო: საერთაშორისო გამჭვირვალობა
როგორც ვხედავთ, 2008 წლიდან დღემდე საქართველოს ადგილი აღნიშნულ რეიტინგში მუდმივად უმჯობესდებოდა, გამონაკლისი მხოლოდ 2013 წელი იყო.
2016 წლის მონაცემებით, კორუფციის აღქმა ყველაზე დაბალია დანიასა და ახალ ზელანდიაში (90 ქულა), შესაბამისად, ეს ორი ქვეყანა კორუფცის აღქმის რეიტინგში პირველ ადგილს იკავებს, ხოლო ყველაზე მაღალია სომალიში (10 ქულა).
ცხრილი 1: ტოპ 10 ქვეყანა 2016 წელს კორუფციის აღქმის ყველაზე დაბალი მაჩვენებლით
რაც შეეხება საქართველოს ადგილს ევროპასა და ცენტრალური აზიის რეგიონში, აქ საქართველო კორუფციის დონით 21-ე ადგილს იკავებს.
გრაფიკი 2: ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონის ტოპ 21 ქვეყანა (კორუფციის აღქმის ყველაზე დაბალი მაჩვენებლით)
კორუფიციის აღქმის ინდექსის მიხედვით, საქართველო ბევრ ევროპულ სახელმწიფოს უსწრებს, მათ შორის ევროკავშირის წევრი 27 სახელმწიფოდან 10-ს (ჩეხეთი, ხორვატია, კვიპროსი, იტალია, უნგრეთი და სხვა). ცენტრალური აზიის რეგიონში კი ჩვენი ქვეყანა ამ მხრივ პირველ ადგილზეა.
საერთაშორისო გამჭვირვალობის კორუფციის აღქმის ინდექსის (CPI) მიხედვით, 2016 წლის მონაცემებით საქართველო 176 ქვეყანას შორის 44-ე ადგილს იკავებს. აღნიშნული რეიტინგის მიხედვით, საქართველოს ბევრ ევროპულ, მათ შორის ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებზე კარგი მაჩვენებელი აქვს, ხოლო ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველ ადგიზლეა.
თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ პრემიერი თავის განცხადებაში ქვეყანაში კორუფციის დონეზე საუბრობდა, ჩვენ მიერ განხილული ინდექსი კი, გვიჩვენებს არა კორუფციის დონეს, არამედ მოსახლეობის აღქმას კორუფციის დონის მიმართ. მაგრამ, რადგან კორუფციის შესახებ სხვა მასშტაბური კვლევა არ არსებობს, საერთაშორისო გამჭვირვალობის ამ კვლევით კორუფციის დონის შეფასება მეტ-ნაკლებად მაინც რელევანტურია.

“There is one of the lowest rates of corruption in Georgia and we are ahead of many European nations in this regard.”
Transparency International publishes the Corruption Perception Index (CPI) annually. The Index is prepared on the basis of research conducted by different international organisations and determines the corruption perception level in the public sector by providing country rankings. It is based on interviews with the population and, therefore, demonstrates people’s perceptions of corruption and not actual corruption levels. The CPI is one of the most reliable indices in the world and shows how perceptions differ in various countries. As of 2016, Georgia occupied the 44thplace among the 176 countries in the aforementioned ranking.
Georgia’s CPI Ranking, 2008-2016
Source: Transparency InternationalGeorgia’s positioning in the ranking has been constantly improving with 2013 being the only exception.
As for the data for 2016, the CPI is the lowest in Denmark and New Zealand (90 points). These two countries are ranked first in the CPI rating whilst Somalia registered the highest CPI (10 points).
Top Ten Countries According to 2016 Corruption Perception Index Ranking
Country | Points | |
1 | Denmark | 90 |
2 | New Zealand | 90 |
3 | Finland | 89 |
4 | Sweden | 88 |
5 | Switzerland | 86 |
6 | Norway | 85 |
7 | Singapore | 84 |
8 | Netherlands | 83 |
9 | Canada | 82 |
10 | Germany | 81 |
in terms of its corruption level among the countries of the Europe and Central Asia region.
Top 21 Countries of Europe and Central Asia Region (Lowest CPI)
Georgia is ahead of many European countries in terms of the CPI. Of the 27 member states of the European Union, ten are outperformed by Georgia (Czech Republic, Croatia, Cyprus, Italy, Hungary, etc) whilst Georgia is ranked 1st
in terms of the CPI in the Central Asia region.
Conclusion According to Transparency International’s Corruption Perception Index (CPI) for 2016, Georgia ranked 44th out of the 176 countries in the rating. The CPI shows that Georgia has a better performance as compared to many European countries, including some EU member states, whilst it ranks 1st
in the Central Asia region.
Of note, however, is that the Prime Minister was talking about the level of corruption in Georgia whilst the CPI refers to the population’s perception of corruption and not the actual corruption level. Nevertheless, as there is no other large-scale research in regard to corruption, Transparency International’s Index is a relevant resource for assessing corruption levels.