„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ გორის ორგანიზაციის წარმომადგენელი ბადრი ბასიშვილი საქართველოს ხელისუფლების მხრიდნ რუსეთის მიმართ შერბილებულ პოლიტიკაზე საუბრობს და აცხადებს, რომ ხელისუფლების ამგვარი დამოკიდებულების გამო კრემლი ანექსიის პროცესს უფრო აქტიურად აგრძელებს. ბადრი ბასიშვილის აზრით, გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლებიდან ბოლო დროს საქართველოს მოქალაქეების გატაცების ფაქტების გახშირება სწორედ ამ რბილი პოლიტიკის შედეგია.
„მეხუთე წელია, „ქართული ოცნება“ ხელისუფლებაშია და კიდევ უფრო გაორმაგდა და გასამმაგდა ე.წ. საზღვრისპირა ზოლიდან ქართველების გატაცების შემთხვევები“, - განაცხადა (21:41 წთ-დან) ბასიშვილმა.
შიდა ქართლის რეგიონში, გამყოფი ზოლის მიმდებარე ტერიტორიებზე ადამიანების დაკავების ფაქტები ძირითადად 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ შეინიშნება. ანუ იმ პერიოდიდან, როდესაც დიდი და პატარა ლიახვის, ასევე ფრონეს ხეობის სოფლები ოსური მხარის მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე აღმოჩნდა. ოკუპირებულ ტერიტორიასთან ახლოს მცხოვრები საქართველოს მოქალაქეები კი ცხინვალის იზოლატორში საკუთარი მიწის დამუშავებისას, ჯონჯოლის კრეფისას, ან ახლოს მდებარე ტყეში შეშის მოსაჭრელად ან სანადიროდ წასვლისას ხვდებიან. გარდა ამისა, ქართულ მხარეს მცხოვრებ ადამიანებს „ოსური მილიციისთვის“ დამორჩილება ნათესავების ან ახლობლების საფლავებზე გასვლის დროსაც უწევთ. საერთო ჯამში კი, ომის შემდეგ დაკავებული მშვიდობიანი მოქალაქეების რიცხვი დღეის მონაცემებით 1 000-ს აღწევს.
ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით კონფლიქტის ზონაში საქართველოს მოქალაქეების დაკავების გაზრდილ სტატისტიკაზე ფაქტ-მეტრი რამდენიმე თვის წინაც წერდა.
საქართველოს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ინფორმაციით, 2008 წლის სექტემბრიდან დეკემბრის ჩათვლით, აღნიშნული ე.წ. „ბრალდებით“ დაკავებულია 5 პირი, 2009 წელს - 78 პირი, 2010 წელს - 73, 2011 წელს - 134, 2012 წელს - 108, 2013 წელს - 142, 2014 წელს - 142, 2015 წელს - 163, 2016 წელს კი 134 ადამიანი. 2017 წლის იანვარ-მაისში კი, 21 მოქალაქეა დაკავებული.
საერთო ჯამში, აგვისტოს ომის შემდეგ, „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პერიოდში (2008 წლის სექტემბრიდან 2012 წლის ჩათვლით) ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით კონფლიქტის ზონაში 398 პირი დააკავეს. “ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს კი, დაკავებულთა რიცხვი უკვე 602-ს აღწევს. გამოდის, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის დროს წელიწადში საშუალოდ 80 მოქალაქე იყო დაკავებული, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს კი - 120.
დაკავებულები ცხინვალის იზოლატორს ე.წ. ჯარიმის გადახდის სანაცვლოდ ტოვებენ, რომელიც 2 000 რუსულ რუბლს შეადგენს. ერთი და იგივე პირის განმეორებით დაკავების შემთხვევაში კი ჯარიმა ორმაგდება.
ამდენად, 2008-2012 წლებში ქართული მხრიდან ცხინვალის ბიუჯეტში ე.წ. ჯარიმის სახით დაახლოებით 160 000 რუსული რუბლი (დაახლოებით 45 714 ლარი) შევიდა, 2012-2017 წლებში კი 240 000 რუბლი (დაახლოებით 68 571 ლარი).
გრაფიკი 1: ე.წ. „საზღვრის უკანონო კვეთის“ გამო დაკავებულ პირთა რაოდენობა
ბოლო წლების დაკვირვებით თუ ვიმსჯელებთ, მაისის შუა რიცხვებიდან საოკუპაციო ხაზთან საქართველოს მოქალაქეების დაკავების შემთხვევები იზრდება, რადგან ხაშურისა და საჩხერის მოსახლეობის ნაწილი ამ დროს ტყეში ჯონჯოლის საკრეფად გადის, ტყიან ადგილებში კი მავთულხლართები და ამკრძალავი ბანერები არ არის, ამიტომ ადგილობრივი მოსახლეობა ვერ ხვდება, სად გადის საოკუპაციო ხაზი.
ფაქტ-მეტრის მიერ მოძიებული მასალებიდან ირკვევა, რომ ბოლო ოთხ წელში დაკავების შემთხვევების საშუალო მაჩვენებელი წინა წლებთან შედარებით ნამდვილად გაიზარდა (1.5-ჯერ), მაგრამ არა „ორჯერ და სამჯერ“, როგორც პოლიტიკოსი აცხადებს. ამდენად, მართალია ბასიშვილის შეფასება გარკვეულწილად გადაჭარბებულია, თუმცა ზრდის ტენდენცია სახეზეა.
ფაქტ-მეტრი ცალსახად ვერ იტყვის, ზუსტად რისი ბრალია მოქალაქეთა გატაცების ფაქტების გაზრდილი მაჩვენებელი - „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების რბილი პოლიტიკის, თუ დე-ფაქტო სამხრეთ ოსეთისა და საოკუპაციო რეჟიმის მხრიდან გახშირებული პროვოკაციების. შესაბამისად, ჩვენ ამ განცხადების მხოლოდ ფაქტობრივ ნაწილს შევაფასებთ.

Representative of the United National Movement’s Gori organisation, Badri Basishvili, spoke about the Government of Georgia’s softened policy towards Russia and stated that because of this kind of approach, the Kremlin continues more vigorously with its annexation process. Mr Basishvili believes that the frequent kidnapping of citizens of Georgia from the villages adjacent to the occupation line is a result of such a soft policy.
Badri Basishvili stated (from 21:41): “The Georgian Dream came to power already five years ago and cases of kidnapping Georgians from the so-called border line have doubled and even trebled.”
Incidences of detaining people in the Shida Kartli region, adjacent to the dividing line, have been happening since the war in August of 2008 when the Georgian villages of Didi Liakhvi, Patara Liakhvi and Prone Gorges ended up on the territory controlled by the Ossetian side. Citizens of Georgia, living closer to the occupied territories, are regularly being sent to a Tskhinvali detention facility for cultivating their land, picking bladdernut, hunting or cutting firewood in the nearby forests. Additionally, people living on the Georgian-controlled territory have to comply with the “Ossetian police” in order to be allowed to visit relatives or graveyards of their family members. At present, the total number of civilians who have been illegally detained after the war is approximately 1,000.
FactCheck has already written about the growth trend of detentions of Georgian citizens in the conflict zone for illegal border crossings.
According to the information of Georgia’s State Security Service, five Georgian citizens were detained on the aforementioned charges in September-December 2008. In 2009, the number was 78, in 2010 – 73, in 2011 – 134, in 2012 – 108, in 2013 – 142, in 2014 – 142, in 2015 – 163, in 2016 – 134 and in January-May of 2017 – 21.
In total, 398 Georgians were arrested on charges of illegally crossing the so-called “border” in the period after the August war and under the United National Movement’s rule (from September 2008 to 2012). During the Georgian Dream’s rule, the number of detained citizens has already reached 602. This means that an average of 80 people were detained annually under the United National Movement whilst this figure grew to 120 annually under the Georgian Dream.
Citizens who have been detained can leave the Tskhinvali detention facility after paying a fine which amounts to approximately RUB 2,000. In the case where the same individual is detained again, the fine becomes doubled.
Therefore, the Georgian side paid approximately RUB 160,000 (approximately GEL 45,714) to the Tskhinvali budget in fines in the period of 2008-2016 whilst this number grew to RUB 240,000 (approximately GEL 68,571) in 2012-2017.
Graph 1: Number of People Detained for “Illegal Border Crossing”
If we take a look at observations from the past few years, we will see that the cases of detention of Georgian citizens are usually on the rise from mid-May because citizens from the Khashuri and Sachkhere districts begin picking bladdernut in the forest where there is no barbed wire or warning signs posted. As a result, the local population is often unaware of the exact location of the occupation line.
Information obtained by FactCheck illustrates that the average number of detentions in the last four years has indeed increased (by 1.5 times) as compared to the previous years. However, the figure has not doubled or trebled as claimed by the politician. Thus, Badri Basishvili’s assessment is exaggerated to some extent although a growth trend is visible.
cannot assert straightforwardly whether or not the increased number of kidnappings of Georgian citizens is the result of the Georgian Dream government’s soft policy vis-à-vis Russia or because of the frequent provocations on the part of the de facto South Ossetian occupation regime. Therefore, we assessed only the factual part of Mr Basishvili’s statement.