საქართველოს პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას "ქართული ოცნების" წევრმა ილია წულაიამ განაცხადა: "ჩვენ გვაქვს ბიზნესის კონტროლის საკმაოდ სუსტი რეგულაციები და ამ მხრივ ერთ-ერთი მოწინავე ვართ მსოფლიოში".
ფაქტ-მეტრმა ილია წულაიას განცხადების სიზუსტე ეკონომიკური თავისუფლებისა და გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსზე, ასევე ბიზნესის კეთების რეიტინგზე დაყრდნობით გადაამოწმა.
Heritage Foundation-ის ანგარიშის მიხედვით, თავისუფალი ეკონომიკის მქონე ქვეყანათა რიგში საქართველო მე-13 ადგილზე, ევროპის მასშტაბით კი მე-5 ადგილზეა, რაც მაღალი მაჩვენებელია და ქვეყნის მეტწილად თავისუფალ ეკონომიკაზე მიუთითებს. მეტი სიცხადისთვის - აღნიშნულ რეიტინგში სომხეთი 33-ე, თურქეთი მე-60, აზერბაიჯანი 68-ე, რუსეთი 111-ე, უკრაინა კი 166-ე ადგილს იკავებს.
Heritage Foundation ქვეყანათა ეკონომიკურ თავისუფლებას ოთხი კრიტერიუმის მიხედვით განსაზღვრავს, მათ შორის გვხვდება ეფექტიანი რეგულაციების კატეგორია, რომელიც, თავის მხრივ, სამ ქვეკატეგორიად იყოფა და ქვეყნებს ბიზნესის, შრომისა და მონეტარული თავისუფლების კრიტერიუმებით აფასებს. მსოფლიოს 186 ქვეყანას შორის ბიზნესის თავისუფლების კრიტერიუმით საქართველო (100 ქულიანი შკალიდან 87.2 ქულა) მე-16 ადგილზე, შრომის თავისუფლების კრიტერიუმით (100 ქულიანი შკალიდან 75.9 ქულა) 25-ე ადგილზე, მონეტარული თავისუფლების კრიტერიუმით (100 ქულიანი შკალიდან 78.2) კი 96-ე ადგილზეა.
გლობალური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგში საქართველოს 59-ე პოზიცია უკავია. რეიტინგის შეფასების კრიტერიუმებიდან ერთ-ერთი ქვეყანაში არსებული სამთავრობო რეგულაციების წნეხია. ამ მიმართულებით საქართველო მსოფლიოს 138 ქვეყანას შორის მე-8 ადგილზეა. სამთავრობო რეგულაციების წნეხის მიხედვით აზერბაიჯანი მე-17, სომხეთი 42-ე, თურქეთი 71-ე, უკრაინა 74-ე, რუსეთი კი 103-ე ადგილს იკავებს.
მსოფლიო ბანკის ანგარიშში - Doing Business, საქართველო 190 ქვეყნიდან მე-16 პოზიციაზეა, რაც ასევე მაღალ მაჩვენებლად უნდა ჩაითვალოს. ანგარიში ქვეყნებში მეწარმეთათვის ბიზნესის კეთების (სამი ფაზა: ბიზნესის წამოწყება, ბიზნესის მართვა, ბიზნესის დახურვა) სირთულეს/სიმარტივეს, შესაბამისი სამთავრობო რეგულაციების პირობებში, 11 კომპონენტის მიხედვით აფასებს. ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში საქართველო მაკედონიისა და ლატვიის შემდეგ მესამე ადგილს იკავებს. იმავე რეიტინგში 38-ე ადგილზე სომხეთი, მე-40 ადგილზე რუსეთი, 68-ე ადგილზე აზერბაიჯანი, 69-ე ადგილზე თურქეთი, მე-80 ადგილზე კი უკრაინა გვხვდება.
ილია წულაიას განცხადების გადასამოწმებლად ფაქტ-მეტრმა ეკონომიკური თავისუფლებისა და გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსები, ასევე ბიზნესის კეთების რეიტინგი გამოიყენა. სამივე წყაროს მიხედვით, საქართველოს ბიზნესის რეგულაციების კუთხით საშუალოზე მაღალი მაჩვენებელი აქვს და მსოფლიოში საკმაოდ მაღალ პოზიციებს იკავებს.

A member of the "Georgian Dream", Ilia Tsulaia, in his speech in the Parliament of Georgia stated: "We have quite weak regulations of business control and Georgia is one of the world’s leading nations in that regard."
FactCheck verified the accuracy of Ilia Tsulaia’s statement based on indexes of the Economic Freedom and Global Competitiveness as well as Doing Business ranking.
According to Heritage Foundation’s report, Georgia occupies 13th place among the countries with free economies in the world, whilst it is number five in Europe, which is a high ranking position and indicates that the country’s economy is mostly free. For more clarity, in the same ranking Armenia is 33rd, Turkey is 60th, Azerbaijan is 68th, Russia is 111th and Ukraine is 166th.
Heritage Foundation measures economic freedom of the countries based on four benchmarks, including regulatory efficiency. The latter is further composed by three sub-categories and assesses the countries’ performance in terms of business freedom, labour freedom and monetary freedom. Of 186 nations in the world, Georgia is ranked 16th in terms of business freedom criterion (87.2 points out of 100 points), 25th in terms of labour freedom (75.9 points out of 100 points) and 96th in terms of monetary freedom (78.2 points out of 100 points).
Georgia holds 59th position in the Global Competitiveness ranking. One of the ranking’s criteria is a burden of government regulation in a given country. Of 138 countries, Georgia is ranked 8th in that component. In terms of government regulatory burden Azerbaijan is ranked 17th, Armenia is ranked 42nd, Turkey is ranked 71st, Ukraine is ranked 74th and Russia is ranked 103rd.
Of 190 countries in the World Bank’s Doing Business ranking Georgia occupies 16th position, which shall also be considered as a good performance. The ranking assesses ease of doing business (three phases: starting a business, management of business and close of business) for entrepreneurs based on 11 components under the existing government regulations. Georgia is ranked third after Macedonia and Latvia in Europe and Central Asia Region. In the same ranking, Armenia occupies 38th position, Russia 40th, Azerbaijan 68th, Turkey 69th and Ukraine 80th.
FactCheck used Economic Freedom and Global Competitiveness indexes, as well as Doing Business ranking to verify the accuracy of Ilia Tsulaia’s statement. All three source illustrate that Georgia has less than average business regulatory burden and is ranked as one of the world’s leading country in that regard.