„რუსთავი 2“-ის ეთერში „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა ზურაბ მელიქიშვილმა განაცხადა: „ის მონაცემები, რომელიც გამოაქვეყნა საქსტატმა - 2.2% ეკონომიკური ზრდა, და მასზე ხელისუფლების მხრიდან იყო შეფასება, რომ მცირედით განსხვავდება დაგეგმილისგან. ეს 0.8%, რომელიც არის ცდომილება, მინდა გითხრათ, რომ დაახლოებით 300 მილიონის შესაძლებლობის დაკარგვაა“.
ფაქტ-მეტრმა ზურაბ მელიქიშვილის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
2016 წლის ბიუჯეტის კანონის პირველი ვარიანტის მიხედვით, გასული წლის საქართველოს ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო მაჩვენებელი 3% იყო. 2016 წლის დეკემბერში, ბიუჯეტის კანონის შეცვლილი ვერსიით, აღნიშნული მონაცემი შემცირდა და 2.7%-ს გაუტოლდა. თუმცა, საქსტატის წინასწარი იფნორმაციით, რეალური მშპ-ის ზრდის საბოლოო, ფაქტობრივი მაჩვენებელი 2.2%-ია, რაც 0.8% პუნქტით ნაკლებია თავდაპირველად პროგნოზირებულ 3%-ზე.
2015 წელს საქართველოს ეკონომიკამ 26.3 მლრდ ლარი შეადგინა. როგორც ზურაბ მელიქიშვილი აღნიშნავს, ეკონომიკური ზრდის დაპროგნოზებულსა და ფაქტობრივ მაჩვენებლებს შორის 0.8% პუნქტით სხვაობა მართლაც ნიშნავს მნიშვნელოვანი ფულადი შესაძლებლობის დაკარგვას, მაგრამ არა დაახლოებით 300 მლნ-ის, არამედ 210 მლნ-ის სახით.
2011 წლის შემდეგ საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი კლების ტენდენციით ხასიათდება (გამონაკლისია 2014 წელი). თუმცა, 2016 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი (2.2%) 2010-2016 წლებში ყველაზე დაბალია.
გრაფიკი 1: საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპი 2010-2016 წლებში
არასტაბილური ეკონომიკური მდგომარეობა გარკვეულწილად რეგიონში არსებულმა ვითარებამ განაპირობა, რაც პირველ რიგში საქართველოს ექსპორტის შემცირებაში და საზღვარგერეთიდან ფულადი გზავნილების კლებაში გამოიხატა.
ცხრილი 1: რეგიონში შემავალი ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები 2015-2016 წლებში
2016 წელს შემცირდა აზერბაიჯანისა (-3%) და რუსეთის (-0.6%) ეკონომიკა. 2015 წელთან შედარებით შენელდა სომხეთისა და თურქეთის ეკონომიკური ზრდის ტემპი. მნიშვნელოვანი პროგრესი განიცადა უკრაინამ, ქვეყნის ეკონომიკა 1%-ით გაიზარდა.
2.2%-იანი ეკონომიკური ზრდა საქართველოსთვის დაბალი მაჩვენებელია. მსოფლიო ბანკის 2017 წლის ანგარიშზე დაყრდნობით, რეგიონში (ევროპა და ცენტრალური აზია) საქართველო ეკონომიკური ზრდის 2.2%-იანი ნიშნულით 23 ქვეყნიდან მხოლოდ 7 ქვეყანას უსწრებს. მეტი სიცხადისთვის, თუკი აღნიშნული მონაცემი შენარჩუნდება, საქართველო ბულგარეთს, ევროკავშირის ყველაზე ღარიბ ქვეყანას, ვერასდროს დაეწევა.
საქართველოს ეკონომიკა 2016 წელს 2.2%-ით გაიზარდა, რაც 0.8% პუნქტით ჩამორჩება მთავრობის მიერ წლის დასაწყისში დაანონსებულ მონაცემს (3%).
2015 წელს საქართველოს ეკონომიკამ 26.3 მლრდ ლარი შეადგინა. ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო და ფაქტობრივ მაჩვენებლებს შორის არსებული 0.8% პუნქტიანი ცდომილება არა 300 მლნ-ის, არამედ 210 მლნ ლარის ტოლი შესაძლებლობის დაკარგვას ნიშნავს. მიუხედავად იმისა, რომ მელიქიშვილის მიერ დასახელებული რიცხვი ბოლომდე ზუსტი არ არის, მისი ძირითადი აქცენტები ცდომილების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით სწორია.
ამდენად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.

On air on Rustavi 2 TV, a member of the United National Movement, Zurab Melikishvili stated: “The Government of Georgia commented upon the figures published by the National Statistics Office of Georgia, about 2.2% economic growth rate and assessed that there was a slight difference as compared to the planned economic growth rate. I would like to say that 0.8% which constitutes the difference between the planned and actual economic growth rates means loss of approximately GEL 300 million.” FactCheck verified the accuracy of Zurab Melikishvili’s statement. According to the first draft of 2016 State Budget, the estimated economic growth rate for Georgia in 2016 was 3%. In December 2016, after amending the Law on Budget, that figure was cut to 2.7%. However, according to the preliminary information of the National Statistics Office of Georgia, final real GDP growth rate is 2.2%, which is 0.8% less as compared to the initially planned 3%. In 2015, the economy of Georgia equaled GEL 26.3 billion. As highlighted by Zurab Melikishvili, 0.8% difference between the estimated and real economic growth does indeed mean loss in monetary terms. However, the loss constitutes GEL 210 million, instead of 300 million. Since 2011, pace of Georgia’s economic growth rate has been declining (2014 being the only exception). However, economic growth rate of 2016 (2.2%) is the lowest of 2010-2016 years.   Graph 1: Georgia’s Economic Growth Rate in 2010-2016 image001 Source: National Statistics Office of Georgia   Unstable economic situation was partly stipulated by unfolding events in the region which resulted in slashing Georgia’s exports and decreasing the amount of remittances from abroad.   Table 1: Economic Growth Rates of the Regional Countries in 2015-2016
Country 2015 2016
Armenia 3 2.4
Azerbaijan 1.1 -3.0
Georgia 2.9 2.2
Russia -3.7 -0.6
Ukraine -9.9 1.0
Turkey 4.0 2.5
Source: World Bank   In 2016, economies of Azerbaijan and Russia were reduced by -3% and -0.6% respectively. As compared to 2015, the pace of economic growth rates of Armenia and Turkey became slower in 2016. Ukraine registered a significant progress, as the country’s economy increased by 1%. For Georgia, 2.2% economic growth rate is a poor performance. Based on World Bank’s 2017 Report, with 2.2% economic growth rate, Georgia is ahead of only seven countries out of 23 in the region (Europe and Central Asia). For additional clarity, if Georgia maintains the similar economic growth rate, it will never catch up Bulgaria, which is the poorest country of the European Union.   Conclusion The economy of Georgia increased by 2.2% in 2016, which is 0.8% less as compared to the Government of Georgia’s estimate (3%) announced at the beginning of 2016. In 2015, the economy of Georgia amounted to GEL 26.3 billion. The 0.8% difference between the estimate and actual figure means a loss of GEL 210 million, instead of 300 million. In spite of incorrect numbers, Zurab Melikishvili’s principal emphasis on the importance of the aforementioned difference in figures is right. Therefore, FactCheck concludes that Zurab Melikishvili’s statement is MOSTLY TRUE.