"რუსთავი 2"-ის ეთერში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა: „თუ შევხედავთ ეკონომიკური განვითარების პარამეტრებს, ვნახავთ, რომ იქაც ვართ ერთ-ერთი ლიდერი რეგიონის მასშტაბით, მიუხედავად იმისა, რომ ზრდის მაჩვენებელი არ არის ოპტიმალური, ამასაც საერთო რეგიონული კონტექსტი განაპირობებს, ჩვენ ვართ ერთ-ერთი ლიდერი ეკონომიკური განვითარების თვალსაზრისით...“
ფაქტ-მეტრმა ირაკლი კობახიძის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
ქვეყნების ეკონომიკური პარამეტრების შესახებ ინფორმაციას საერთაშორისო სავალუტო ფონდი და მსოფლიო ბანკი აქვეყნებენ. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის წარმოდგენილი ანალიზი ამ მონაცემებს ეყრდნობა.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდს საქართველო დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის ქვეყანათა რიგებში შეჰყავს.
[1] ფონდის ოქტომბრის პროგნოზით, დსთ-ის ქვეყნების ეკონომიკა 2016 წელს 0,2%-ით შემცირდა, რაც 2015 წლის მაჩვენებელს (- 2,7%) 2,5%-ით აღემატება. 2017 წლის პროგნოზით კი, 1,4%-იანი ზრდაა მოსალოდნელი.
ფონდის მონაცემებით, საქართველოს ეკონომიკა 2015 წელს 2.8%-ით გაიზარდა, რაც დსთ-ის ქვეყნებთან მიმართებით საშუალო მაჩვენებელია. 2015 წელს საქართველოზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა სომხეთს, ყირგიზეთს, ტაჯიკეთსა და უზბეკეთს დაუფიქსირდათ. 2016 წლის პროგნოზით საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი შენელდა და 2,7% შეადგინა, თუმცა, ქვეყანამ წინა პოზიცია შეინარჩუნა. 2017 წლის გათვლით კი, საქართველო დსთ-ის ქვეყნებს შორის პოზიციებს იუმჯობესებს და (ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით უსწრებს რა სომხეთს) აღნიშნულ ჩამონათვალში მე-4 ადგილს იკავებს.
ცხრილი 1: რეალური მშპ-ის პროცენტული ცვლილება დსთ-ის ქვეყნებში 2015-2017 წლებში
| აზერბაიჯანი |
1,1 |
-2,4 |
1,4 |
| ბელარუსი |
-3,9 |
-3 |
-0,5 |
| თურქმენეთი |
-6,5 |
5,3 |
5,4 |
| მოლდოვა |
| რუსეთი |
-3,7 |
-0,8 |
| საქართველო |
2,8 |
2,7 |
| სომხეთი |
3,2 |
3,4 |
| ტაჯიკეთი |
4,5 |
| უზბეკეთი |
| უკრაინა |
-9,9 |
1,5 |
2,5 |
| ყაზახეთი |
1,2 |
0,6 |
| ყირგიზეთი |
3,5 |
2,2 |
2,3 |
ვინაიდან ქვეყანას ევროატლანტიკური ინტეგრაციის გზა აქვს არჩეული, ლეგიტიმურია რეგიონის განხილვისას დსთ-ის გარდა აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებიც გავითვალისწინოთ. სავალუტო ფონდზე დაყდნობით, აღებულ საანგარიშო პერიოდში (2015-2017 წლები) აღმოსავლეთ ევროპის ეკონომიკა იზრდება, შესაბამისად, 3.5, 3.2 და 3.1%-ით.
ქვემოთ მოცემული გრაფიკიდან კარგად ჩანს, რომ საქართველოს 2015 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონისთვის დაბალი მონაცემია, 2,8%-იანი ზრდით ქვეყანა მხოლოდ ხორვატიასა და სერბეთს უსწრებს და ალბანეთთან ერთად ჩამონათვალში მეცხრე ადგილს იკავებს. 2016 წლის პროგნოზის მიხედვით საქართველოს მდგომარეობა აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მონაცემებთან მიმართებით უმჯობესდება, ხოლო 2017 წელს საქართველოს მთავრობის მიერ დაანონსებული რეალური მშპ-ის ნაზრდი აღმოსავლეთ ევროპის ყოველი ქვეყნის სავარაუდო ნიშნულზე მეტია, რაც ამ რეგიონში ლიდერობას ნიშნავს. თუმცა, თავის განცხადებაში ირაკლი კობახიძე არა სამომავლო პროგნოზებზე, არამედ არსებულ მდგომარეობაზე საუბრობს.
გრაფიკი 1: რეალური მშპ-ის პროცენტული ცვლილება აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში 2015-2017 წლებში
მსოფლიო ბანკის მიხედვით, საქართველო ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყანათა ჯგუფში ერთიანდება. რეგიონის ჯამური რეალური მშპ 2015 წელს 0,1%-ით შემცირდა. ივნისის მონაცემებით, 2016 წლის მაჩვენებელი 1,2%-ია, ხოლო 2017 წლის პროგნოზით ეკონომიკის 2,5%-იანი ზრდაა გათვალისწინებული.
2015 წლის მაჩვენებლით, რეგიონის მასშტაბით, საქართველოს რეალური მშპ-ის ცვლილების მაჩვენებელი სხვა ქვეყნებთან შედარებით დაბალია და საქართველოს მსოფლიო ბანკი რეიტინგში მე-15 ადგილს ანიჭებს. 2016 წლის პროგნოზით საქართველოს პოზიცია გაუმჯობესებულია და აღნიშნულ ჩამონათვალში მას მე-12 ადგილი უჭირავს. ხოლო, საქართველოს მთავრობის მიერ დაანონსებული 2017 წლის რეალური მშპ-ის ზრდით (4%), ქვეყანა მოლდოვასთან, კოსოვოსთან და მაკედონიასთან ერთად მე-4 ადგილს იკავებს და რეგიონის ლიდერთა შორის ექცევა.
ცხრილი 2: რეალური მშპ-ის პროცენტული ცვლილება აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში 2015-2017 წლებში
-1,9 |
0,7 |
| ალბანეთი |
2,6 |
-3,0 |
-1,0 |
| ბოსნია და ჰერცოგოვინა |
3,1 |
| ბულგარეთი |
3,0 |
| თურქეთი |
4,0 |
6,5 |
5,0 |
| კოსოვო |
3,6 |
| მაკედონია |
3,7 |
0,5 |
| მონტენეგრო |
| პოლონეთი |
| რუმინეთი |
-1,2 |
| სერბეთი |
0,8 |
1,8 |
1,9 |
4,2 |
4,8 |
8,0 |
7,3 |
7,2 |
1,0 |
2,0 |
| უნგრეთი |
2,9 |
2,4 |
0,1 |
| ხორვატია |
1,6 |
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მიხედვით, დსთ-ისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების საერთო ჩამონათვალში 2015 წელს საქართველომ ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით 24 ქვეყანას შორის მე-13 ადგილი დაიკავა. 2016 წლის პროგნოზით მდგომარეობა ანალოგიურია, რეალური მშპ-ის 2,7%-იანი ზრდით საქართველოს ისევ 12 ქვეყანა უსწრებს. 2017 წლის პროგნოზის მიხედვით კი, საქართველო (4,0%), უზბეკეთის (6,0%), თურქმენეთისა (5,4%) და ტაჯიკეთის (4,5%) შემდეგ მეოთხე ადგილს იკავებს. მსგავსი შედეგებია მსოფლიო ბანკის მონაცემების განხილვის შემთხვევაშიც - 2015 წელს ქვეყანა მე-14, 2016 წელს მე-12, ხოლო 2017 წლის პროგნოზით მე-4 ადგილზეა.
ამდენად, რეალური მშპ-ის ზრდის 2015 და 2016 წლების მაჩვენებლების მიხედვით, საქართველო რეგიონში საშუალო ან საშუალოზე დაბალ რეიტინგულ პოზიციაზეა. 2017 წლის პროგნოზის გათვალისწინებით კი, საქართველო რეგიონის ერთ-ერთი ლიდერი უნდა გახდეს.

On 29 November 2016, on air on the talk show,
Archevani, the Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, stated: “If we look at the economic development parameters, we will see that we are one of the leaders in the region, even though the economic growth rate is not optimal. This is also stipulated by the regional context. We are one of the leaders in terms of economic growth rate.”
FactCheck verified the accuracy of Irakli Kobakhidze’s statement.
Information about the economic parameters of different countries is published by the International Monetary Fund and the World Bank.
FactCheck’s analysis in this article is based upon their data.
The International Monetary Fund (IMF) groups Georgia with the nations of the Commonwealth of Independent States (CIS).
[1] According to the October estimates of the IMF, the total economy of the CIS countries dropped by 0.2% in 2016 which is 2.5% more as compared to the number registered in 2015 (-2.7%). It is estimated that the economic growth rate will be 1.4% in 2017.
According to the IMF’s data, Georgia’s economy grew by 2.8% in 2015 which is an average figure as compared to the economic growth rates of other CIS countries. In 2015, Armenia, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan had higher economic growth rates as compared to Georgia. As of the 2016 estimate, Georgia’s economic growth rate decelerated and constitutes 2.7% although it managed to retain its existing position. According to the 2017 estimate, Georgia will improve its positions among CIS countries and outperform Armenia in terms of economic growth to be 4
th on the list.
Table 1: Real GDP Percentage Change in CIS Countries in 2015-2017
|  | 2015 | 2016 | 2017 |
| Azerbaijan | 1,1 | -2,4 | 1,4 |
| Belarus | -3,9 | -3 | -0,5 |
| Turkmenistan | -6,5 | 5,3 | 5,4 |
| Moldova | -0,5 | 2 | 3 |
| Russia | -3,7 | -0,8 | 1 |
| Georgia | 2,8 | 2,7 | 4 |
| Armenia | 3 | 3,2 | 3,4 |
| Tajikistan | 6 | 6 | 4,5 |
| Uzbekistan | 8 | 6 | 6 |
| Ukraine | -9,9 | 1,5 | 2,5 |
| Kazakhstan | 1,2 | -0,8 | 0,6 |
| Kyrgyzstan | 3,5 | 2,2 | 2,3 |
Considering Georgia’s choice to pursue a course of Euro-Atlantic integration, we will also look at the situation concerning Eastern European countries. Based on the IMF’s data, the economy of Eastern Europe grew by 3.5% in 2015, 3.2% in 2016 and is forecast to grow by 3.1% in 2017.
The graph below clearly illustrates that Georgia’s 2015 economic growth rate is a low figure for the Eastern Europe region. With a 2.8% economic growth rate, Georgia outperforms only Croatia and Serbia and occupies the 9
th place together with Albania. According to the 2016 prognosis, Georgia’s position is set to improve vis-à-vis Eastern European countries whilst the real GDP growth by 2017, as announced by the Government of Georgia, exceeds the expected economic growth of each Eastern European country which puts Georgia into a lead position. In his statement, however, Irakli Kobakhidze, was talking about the present situation and not future estimates.
Graph 1: Real GDP Percentage Change in Eastern European Countries in 2015-2017
According to the World Bank, Georgia is in the European and Central Asian group of countries. The total combined real GDP of the region dropped by 0.1% in 2015. As per June estimates, the economy will grow by 1.2% in 2016 whilst the economic growth rate will be 2.5% according to the 2017 prognosis.
According to 2015 data, the change in Georgia’s real GDP is relatively low which gives Georgia the 15
th position in the World Bank ranking. According to 2016 estimates, Georgia’s position improved as it moves to the 12
th place in the ranking. If the economy grows by 4% as announced by the Government of Georgia, the country will take the 4
th position together with Moldova, Kosovo and Macedonia and become one of the leaders in the region.
Table 2: Real GDP Percentage Change in Eastern Europe and Central Asia Countries in 2015-2017
| Azerbaijan | 1,1 | -1,9 | 0,7 |
| Albania | 2,6 | 3,2 | 3,5 |
| Belarus | -3,9 | -3,0 | -1,0 |
| Bosnia and Herzegovina | 3,2 | 2,6 | 3,1 |
| Bulgaria | 3,0 | 2,2 | 2,7 |
| Turkey | 4,0 | 3,5 | 3,5 |
| Turkmenistan | 6,5 | 5,0 | 5,0 |
| Kosovo | 3,6 | 3,6 | 4,0 |
| Macedonia | 3,7 | 3,7 | 4,0 |
| Moldova | -0,5 | 0,5 | 4,0 |
| Montenegro | 3,4 | 3,7 | 3,1 |
| Poland | 3,6 | 3,7 | 3,5 |
| Romania | 3,7 | 4,0 | 3,7 |
| Russia | -3,7 | -1,2 | 1,4 |
| Georgia | 2,8 | 2,7 | 4,0 |
| Serbia | 0,8 | 1,8 | 2,3 |
| Armenia | 3,0 | 1,9 | 2,8 |
| Tajikistan | 4,2 | 4,0 | 4,8 |
| Uzbekistan | 8,0 | 7,3 | 7,2 |
| Ukraine | -9,9 | 1,0 | 2,0 |
| Hungary | 2,9 | 2,6 | 2,4 |
| Kazakhstan | 1,2 | 0,1 | 1,9 |
| Kyrgyzstan | 3,5 | 3,4 | 3,1 |
| Croatia | 1,6 | 1,9 | 2,0 |
According to the International Monetary Fund, in the combined list of CIS and Eastern European countries, Georgia was in the 13
th place of 24 countries in terms of economic growth rates in 2015. The 2016 estimate indicates that the situation remains the same as Georgia with its 2.7% real GDP growth rate is outperformed by 12 countries. According to the 2017 prognosis, Georgia (4.0% economic growth rate) is in the 4
th position after Uzbekistan (6.0%), Turkmenistan (5.4%) and Tajikistan (4.5%). The results are the same if we consult the World Bank data (Georgia was in the 14
th place in 2015, 12
th place in 2016 and is forecast to take the 4
th position in 2017).
Therefore, in line with real GDP growth rates in 2015 and 2016, Georgia is in an average or below average position in the region. However, based on the 2017 prognosis, Georgia should become one of the leaders in the region.