ხელისუფლებისა და მისი მხარდამჭერების 10 ტყუილი ქადაგიძისა და ლარის კურსის შესახებ
ლარმა მნიშვნელოვანი გაუფასურება 2014 წლის ბოლოს დაიწყო, როდესაც ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი გიორგი ქადაგიძე იყო. მისი პრეზიდენტობის დროს ლარი ყველაზე მეტად გაუფასურებული მიმდინარე წლის იანვრის ბოლოს იყო, როდესაც კურსმა 2.50-ს მიაღწია. ხელისუფლების წევრები და მათი მხარდამჭერები ლარის გაუფასურების ერთ-ერთ მთავარ მიზეზად სწორედ გიორგი ქადაგიძის მიერ ლარის განგებ გაუფასურებას ასახელებდნენ. ამით ხაზს უსვამდნენ იმას, რომ ლარს „ნაციონალური მოძრაობის“ დროს არჩეული პრეზიდენტი აუფასურებს, რითაც საქართველოს მოსახლეობა შეცდომაში შეჰყავდათ. ფაქტ-მეტრმა ქადაგიძის მისამართით გამოთქმულ ბრალდებებს მოუყარა თავი, რომელიც, როგორც ვხედავთ, უსაფუძვლო აღმოჩნდა. გიორგი ქადაგიძე მარტიდან ეროვნულ ბანკს აღარ ხელმძღვანელობს, ლარი კი გაუფასურებას განაგრძობს და ახალ-ახალ რეკორდებს ამყარებს. 2 დეკემბერს ლარის ოფიციალურმა კურსმა 2.59-ს მიაღწია. 26 თებერვალი, 2015
• ბიძინა ივანიშვილი: „სწორედ ეროვნული ბანკის კომპეტენცია და პირდაპირი მოვალეობა იყო სიტუაციის სწორად მართვა, რათა საქმე არ მისულიყო არაადეკვატურ განვითარებამდე. ჩვენ კი დავინახეთ საწინააღმდეგო, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ მიერ დანიშნულმა ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა გიორგი ქადაგიძემ თავისი უმოქმედობითა და არასწორი ქმედებებით მიგვიყვანა ეროვნული ვალუტის კრიზისამდე.“
27 თებერვალი, 2015
• მიხეილ დუნდუა: „ეს არის პოლიტიკურ კონიუნქტურაზე დაქვემდებარებული პირი, რომელიც სრულ ობსტრუქციაშია. საბედნიეროდ, ვითარება სტაბილურდება მისი უმოქმედობის მიუხედავად.“
20 მარტი, 2015
• ბიძინა ივანიშვილი: „როდესაც დაიწყო რყევები, ლარი მოიქცა ძალიან ჯანსაღად. როდესაც ლარი დაეცა და გაუფასურდა დოლართან, მაშინ ეკონომიკას მივაწერე ეს ყველაფერი და ეროვნულ ბანკს, თუმცა ეროვნულმა ბანკმა დააგვიანა და მოახერხა ეს ყველაფერი აჟიოტაჟში გადაეტანა.“
16 ივლისი, 2015
• მიხეილ დუნდუა: „ერთ დღეში, ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა 75 მილიონი ლარით გაზარდა კომერციული ბანკებისთვის სესხის მიწოდება. სესხის მოცულობა გახდა 855 მილიონი. შემდეგ კურსი გაფუჭდა და ბაზარზე 2.25–ს გადააჭარბა... ესაა იმ პოლიტიკის აშკარა გაგრძელება, რასაც ლარის შეგნებული გაუფასურება ჰქვია.“
5 აგვისტო, 2015
• სოზარ სუბარი: „როდესაც ლარის კურსის სტაბილურობაზე პასუხისმგებელი მთავარი ადამიანი ყოველდღიურად გამოდის და თავისი ნებისმიერი განცხადებით ახდენს საზოგადოების დაშინებას, რომ ეროვნული ვალუტა გაუფასურდება, აუცილებლად გაუფასურდება, ძალიან გაუფასურდება. ამით, ბუნებრივია, ხელს უწყობს ლარის დევალვაციას.“
17 აგვისტო, 2015
• თამაზ მეჭიაური: „ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ინტერესებში ლარის კურსის სტაბილურობა არ შედის. პირიქით, მან მოსახლეობას, ფაქტობრივად, მოუწოდა, შემოდგომისთვის ლარი უფრო გაუფასურდება და დოლარი სასწრაფოდ შეიძინეთო, არადა ელემენტარული ინტერვენციით შეეძლო საზოგადოებაში პანიკა არ გამოეწვია.“
26 იანვარი, 2016
• თამაზ მეჭიაური: „ჩვენი ბრალია, რომ თავს ამდენის უფლებას აძლევს. თავის დროზე, როცა ის მკურნალობას ექვემდებარებოდა, არ უმკურნალეს. ის იყო, არის და დარჩება ადეიშვილის ხელის ბიჭად. მისი განცხადებები კი არასერიოზული და კომიკურია.“
9 თებერვალი, 2016
• გოგი თოფაძე: „საბედნიეროდ, ვადა ეწურება ჩვენს დღევანდელ ეროვნული ბანკის პრეზიდენტს [გიორგი ქადაგიძეს] და მაშინ გამოჩნდება სწორედ ლარის კურსის ასეთი ყანყალის მიზეზი. ალბათ, რომ იქნება ახალი ხელმძღვანელი, შეიძლება, უფრო მეტი საშუალება ნახოს, რომ ამის სტაბილიზაცია მოხდეს. მე ვაკრიტიკებდი მასაც იმიტომ, რომ როცა ვნახეთ ის მონაცემები, როცა იმის მაგივრად, რომ გამოეტანა უცხოური ვალუტა და ლარი გაემყარებინა, გამოჰქონდათ ასობით მილიონობით ლარი გასაყიდად.“
16 მარტი, 2016
• მიხეილ დუნდუა: „კურსმა მკვეთრი გამყარება ზუსტად 25 თებერვლიდან დაიწყო. ამის შემდეგ ვაკვირდებით, რომ კურსი თანდათანობით და მნიშვნელოვნად მყარდებოდა... ეს კიდევ უფრო ადასტურებს იმას, რომ ლარის კურსი ქადაგიძის მმართველობის პერიოდში იყო პოლიტიკური ფაქტორების და ანგაჟირების ამსახველი. მას შემდეგ, რაც მოიხსნა პოლიტიკური წნეხი ქადაგიძის მხრიდან, კურსმა მკვეთრი გამყარება დაიწყო.“
24 მარტი, 2016
• თამაზ მეჭიაური: „სულ ვიძახდი ამას, რომ ქადაგიძე არის საფრთხე და მისი ყოფნა ხელს უშლიდა ლარის გამყარებას. წავიდა და დაემთხვა, ხომ? რატომ არ იძახით, რომ ჭკვიანი კაცი ხარ, ამას რომ იძახდი?“

The national currency of Georgia started depreciating sharply at the end of 2014 when Giorgi Kadagidze was the President of the National Bank of Georgia. The minimum exchange rate that GEL reached during his presidency was 2.50 with regard to USD, recorded in January 2016. The members of the Government of Georgia and their supporters stated that Giorgi Kadagidze’s deliberate actions were one of the main reasons for the depreciation of GEL. With this, they emphasised, thereby misleading the population, that the President of the National Bank of Georgia, appointed during the office of the United National Movement, was deliberately facilitating the depreciation of GEL. FactCheck gathered up all of the false accusations against Mr Kadagidze which, as we can see, have turned out to be absolutely baseless. From March 2016, Giorgi Kadagidze is no longer the President of the National Bank of Georgia; however, GEL continues depreciating, setting new record lows. On 2 December 2016, the official exchange rate of GEL with regard to USD reached 2.59.   26 February 2015
• Bidzina Ivanishvili: “It was the competence of the National Bank of Georgia to manage the situation in a way that it would not lead to inadequate events. What we see is the complete opposite of that – Giorgi Kadagidze, the President of the National Bank of Georgia appointed by the United National Movement, who has led to us to the national currency crisis with his inactions or incorrect actions.”
27 February 2015
• Mikheil Dundua: “This is a person motivated by political conjuncture and is in the mode of obstruction. Happily, the situation is stabilising, despite his inactions.”
20 March 2015
• Bidzina Ivanishvili: “When the fluctuations began, GEL reacted healthily. When the GEL depreciated I credited the economy and the National Bank of Georgia for it; however, the National Bank was late in its reaction, effectively generating public unrest.”
16 July 2015
• Mikheil Dundua: “The President of the National Bank of Georgia increased the supply of loans to commercial banks by GEL 75 million in just one day. The amount of debt reached GEL 855 million. The exchange rate worsened after this and exceeded 2.25… this is a clear continuation of a policy of deliberate depreciation of GEL.”
5 August 2015
• Sozar Subari: “When a person responsible for the stability of the national currency appears on television every day, making the kinds of statements which generate fears in the public that the national currency will depreciate, it will definitely depreciate and depreciate very much. With this, of course, he is facilitating the devaluation of GEL.”
17 August 2015
• Tamaz Mechiauri: “The stability of the GEL exchange rate is not in the interests of the President of the National Bank of Georgia. On the contrary, he practically called on the population to buy more USD, saying that GEL will depreciate even more in autumn. He could have prevented public panic through a simple intervention.”
26 January 2016
• Tamaz Mechiauri: “It is our fault that he allows himself to do this much. Back in the day when the situation could be remedied, it was not done. He was, is and will remain a lapdog of Mr Adeishvili. His statements are almost comical and are not to be taken seriously.”
9 February 2016
• Gogi Topadze: “Fortunately, our President of the National Bank (Giorgi Kadagidze) is running out of his tenure and the reasons for such fluctuations in the GEL exchange rate will be revealed after he has left. The new President will probably find better ways to keep the national currency stable. I did criticise him as well because we all saw the data that instead of selling foreign currency to strengthen GEL, he was putting hundreds of millions of GEL on auction.”
16 March 2016
• Mikheil Dundua: “The exchange rate started strengthening precisely after 25 February. After this, we have witnessed a gradual but significant strengthening of GEL… this once again confirms the fact that the GEL exchange rate under Kadagidze reflected political factors and anxiety which were in play. After the political pressure from Mr Kadagidze was removed, the exchange rate started strengthening sharply.”
24 March 2016
• Tamaz Mechiauri: “I was saying all this time that Mr Kadagidze posed a danger and that his presence prevented the strengthening of GEL. He is gone now and what a coincidence right? Why are you now not praising me for being smart and predicting it?”