ლარის გაუფასურების ერთ-ერთი მიზეზი წინა მთავრობის მიერ დაგროვილი საგარეო ვალებია
მიმდინარე წლის 5 ნოემბერს „ქართული ოცნების“ წევრმა ირაკლი ზარქუამ განაცხადა: "წინა წლებში ჩვენ გვქონდა ლარი 1.67-1.68 ფარგლებში, როდესაც გამყარებული იყო არა ეკონომიკით, არამედ საგარეო ვალით. შეგნებულად ვთქვით ამ მანკიერ პრაქტიკაზე უარი, იმიტომ, რომ დღეს ერთ-ერთი ფაქტორი, რომელიც განაპირობებს ლარის ამ მოცემულობას, არის ის, რომ ჩვენ ვიმყოფებით საგარეო ვალის გადახდის აქტიურ ფაზაში. 2012 წელს მემკვიდრეობით ახალ ხელისუფლებას ერგო 14 მლრდ დოლარზე მეტი საგარეო ვალი და ამ ვალებით ხდებოდა გამყარება და არა ეკონომიკით". ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. ეროვნული ვალუტის გაცვლითი კურსი მრავალი ფაქტორის ერთობლივი ცვლილების შედეგად ყალიბდება. ლარის გაუფასურებასა და გამყარებაზე მოქმედებს: საქონლითა და მომსახურებით საგარეო ვაჭრობა, საზღვარგარეთდან მიღებული ფაქტორული შემოსავლები და დახმარებები, უცხოური ინვესტიციები, საგარეო ვალის აღება/დაფარვა; ამავდროულად, ეკონომიკური ვითარებით განპირობებული მოთხოვნა ეროვნულ და უცხოურ ვალუტაზე; ეროვნული ვალუტის მიწოდების მოცულობა, ბაზრის მონაწილეთა მოლოდინები და ა.შ. შესაბამისად, ცალკე აღებული ნებისმიერი ფაქტორით კურსის ცვლილების ახსნის მცდელობა არასწორი მიდგომაა. ქვეყნის საგარეო ვალი სახელმწიფოს და კერძო სექტორის საგარეო ვალის ჯამია. როგორც გრაფიკი 1-დან ჩანს 2012 წელს სახელმწიფო საგარეო ვალი 4.25, ხოლო მთლიანი საგარეო ვალი 13.28 მლრდ დოლარს შეადგენდა. ვალის არსებული სტრუქტურის მიხედვით, მთლიანი მოცულობის უმთავრეს ნაწილს სწორედ კერძო სექტორის დავალიანება შეადგენს. შესაბამისად, ვალის მთლიან მოცულობაზე მთავრობის პასუხისმგებლობის გავრცელება მიზანშეუწონელია.   გრაფიკი 1: საქართველოს საგარეო ვალი 2010-2016 წლებში (მლრდ დოლარი) image001 წყარო: საქართველოს ეროვნული ბანკი   2016 წლის ორი კვარტლის მონაცემებით, ქვეყნის მთლიანი საგარეო ვალი 19 მლნ დოლარით ნაკლებია 2015 წლის ბოლოსთან შედარებით, გასული წლის ორი კვარტლის მაჩვენებელს კი 717 მლნ დოლარით აღემატება. უშუალოდ სამთავრობო სექტორის საგარეო დავალიანება კი 2015 წლის მეორე კვარტალთან მიმართებაში 298, ხოლო 2015 წლის  ბოლოსთან მიმართებაში 165 მლნ დოლარით არის გაზრდილი. 2012 წლის მონაცემებთან მიმართებაში მთლიანი და სახელმწიფო სექტორის საგარეო ვალი შესაბამისად 1.78 მლრდ (13.39%) და 304 მლნ (7.16%) დოლარით არის გაზრდილი. უშუალოდ სახელმწიფო ვალთან დაკავშრებული წმინდა სავალუტო ნაკადები (ფაქტიური გადახდები და ჩამორიცხვები), რაც გავლენას ახდენს გაცვლითი კურსის ფორმირებაზე, მოცემულია ცხრილში 1.   ცხრილი 1: სახელმწიფო ვალის წმინდა ფინანსური ნაკადი (მლნ ლარი)
2013 2014 2015 2016 2 კვ.
სახელმწიფო ვალი -402[1] 271 474 23
სამთავრობო სექტორის ვალი -7.8 394.1 522.5 -4.8
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   როგორც ცხრილიდან ჩანს, სახელმწიფო ვალის მიღებისა და მომსახურების ფარგლებში წარმოქმნილი ნაკადები 2014 წლიდან 2016 წლის 2 კვარტლის ჩათვლით დადებითია, რაც ნიშნავს, რომ მიღებულ იქნა მეტი სახსრები, ვიდრე ვალის მომსახურებისთვის ქვეყნიდან გავიდა. უშუალოდ სამთავრობო სექტორის შემთხვევაში წმინდა ნაკადი 2016 წლის ორ კვარტალში უარყოფითია, თუმცა 4.8 მლნ ლარის ექვივალენტი უცხოური ვალუტა არ არის იმ მოცულობის, რომ ლარის გაუფასურება გამოეწვია. აქვე აღსანიშნავია, რომ ამ ეტაპზე ჩვენთვის უცნობია მესამე კვარტლის სტატისტიკური მონაცემები წმინდა ნაკადების თვალსაზრისით. თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ, რომ ოქტომბრის მდგომარეობით სამთავრობო ვალი 4.45 მლრდ დოლარს (დახლოებით 58 მლნ-ით მეტი II კვარტალზე) შეადგენს, შეიძლება ითქვას, რომ ივნისის ბოლოდან ოქტომბრის ჩათვლით მიღებულ და გადახდილ სამთავრობო სექტორის საგარეო ვალის მოცულობებს შორის სხვაობამ 58 მლნ დოლარამდე შეადგინა. აუცილებელია აღინიშნოს ისიც, რომ მიმდინარე წლის ბიუჯეტში საგარეო ვალის აღების 9 თვის გეგმა 60%-ით არის შესრულებული, დანაკლისი დაახლოებით 130 მლნ დოლარია. აღნიშნული თანხის მიღებას ლარის კურსზე მნიშვნელოვანი დადებითი გავლენა ექნებოდა. რაც შეეხება წინა ხელისუფლების პერიოდს, საგარეო ვალმა სწრაფი ზრდა 2008 წლიდან დაიწყო, რაც რუსეთ-საქართველოს ომის და მსოფლიო ფინანსური კრიზისის შედეგებით იყო გამოწვეული. 2009-2012 წლებში საგარეო ვალი 5.6 მილიარდი დოლარით გაიზარდა. აქედან, 2.1 მილიარდი მთავრობის ვალის ზრდაზე მოდის. ამ პერიოდში საგარეო დაფინანსება ლარის კურსის სტაბილურობის ხელშემწყობი ნამდვილად იყო. თუმცა, ვალის ზრდა დღესაც დადებითად მოქმედებს ლარის კურსზე და გაუფასურების მიზეზი არა ძველი ვალების გადახდა, არამედ ექსპორტის, ფულადის გზავნიელების და ეკონომიკური ზრდის ტემპის შემცირებაა.   დასკვნა ვალუტის კურსის ჩამოყალიბებაზე გავლენას ერთდროულად რამდენიმე ფაქტორი ახდენს, შესაბამისად, რომელიმე ცალკე აღებულით ცვლილების ახსნა არასწორი მიდგომაა. მით უმეტეს, არასწორია მთლიანი საგარეო ვალის მოცულობაზე მთავრობის პასუხისმგებლობის გავრცელება. მთლიანი საგარეო ვალი მოიცავს კერძო სექტორის დავალიანებას, სადაც მნიშვნელოვანი წილი ბანკებში მოზიდულ უცხოურ დეპოზიტებს და სესხის სახით აღებულ პირდაპირ უცხოურ ინვესტიციებს უჭირავს და მათი ზრდა ქვეყნის ეკონომიკისთვის დადებითია. მნიშვნელოვანია ის, რომ 2013-2016 წლებში საქართველომ 1.8 მილიარდი დოლარით მეტი ისესხა ვიდრე გადაიხადა. შესაბამისად, მთლიანობაში, ბოლო წლებში საგარეო ვალის ცვლილებას ლარის კურსზე დადებითი გავლენა აქვს, ვიდრე უარყოფითი და ის არანაირად არ არის გაუფასურების ერთ-ერთი ფაქტორი. ლარის გაუფასურება ექსპორტის, ფულადი გზავნილების და ეკონომიკის ზრდის ტემპის შემცირებამ განაპირობა. ამდენად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ზარქუას განცხადება არის მცდარი.   [1] განპირობებულია საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ საგარეო ვალდებულებების დაფარვით

On 5 November 2016, Georgian Dream member, Irakli Zarkua, stated: “In the previous years, the exchange rate of GEL with regard to USD varied from 1.67 to 1.68 and it was propped up by external debts, not the economy. We refused to use this faulty practice on purpose and one of the factors which determine the GEL exchange rate today is the fact that our government is actively repaying external debts. In 2012, the new government inherited external debts of over USD 14 billion and the exchange rate of GEL was strengthened by this money, not the Georgian economy.”
A national currency’s exchange rate is formed as a result of simultaneous changes in numerous factors. Trade in goods and services, factor incomes and grants from abroad, foreign investments, external debt and repayment all influence a national currency’s exchange rate. At the same time, demand on national and foreign currencies as determined by the economic situation, the national currency’s supply volume, market actor expectations and so on also influence the exchange rate. Hence, explaining the exchange rate’s changes by taking any single factor is an incorrect approach.
A country’s external debt is the sum of the government and private sector’s external debts. As Chart 1 illustrates, the government’s external debt in 2012 was USD 4.25 billion whilst the overall external debt equaled USD 13.28 billion. According to the given structure of the debt, most of the financial burden was on the private sector. Hence, putting the blame for the overall amount of debt on the government is inappropriate.
Chart 1: Georgia’s External Debt from 2010 to 2016 (USD Billion)
According to the data of the first two quarters of 2016, Georgia’s overall external debt is USD 19 million less than it was at the end of 2015 and exceeds the amounts of the first two quarters of 2015 by USD 717 million.
The government’s debt, specifically, has increased by USD 298 million as compared to the first two quarters of 2015 and by USD 165 million as compared to the end of 2015. With regard to 2012, Georgia’s overall external debt has increased by USD 1.78 billion (13.39%) whilst the government’s external debt has increased by USD 304 million (7.16%).
The net currency flows connected to the government’s external debt, specifically (factual payments and transfers), which influence the formulation of the exchange rate are reflected in Table 1.
Table 1: Net Financial Flows of the Government’s Debt (GEL Million)
As the table shows, the flows in terms of receiving and servicing the government’s debt from 2014 to the second quarter of 2016 are positive which means that more money was received than repaid. In the case of the government’s debt, specifically, the net flows in the first two quarters of 2016 are negative; however, the foreign currency equivalent of GEL 4.8 million is not the sum of money that could have caused the depreciation of GEL. It should be pointed out that the statistical data about the net flows in the third quarter of 2016 are not yet available. However, if we note that the government’s external debt in October was USD 4.45 billion (which is about USD 58 million more than in the second quarter) we can say that the difference between the government’s received and repaid debts from the end of June 2016 to October 2016 is about USD 58 million.
It should also be pointed out that the initial nine-month borrowing plan set out in the 2016 state budget has been implemented by just 60% and the shortfall is about USD 130 million. Receiving these sums of money would have a significant positive influence upon the GEL exchange rate.
As for the previous government’s tenure, the external debt started increasing sharply from 2008 which was mainly due to the Russia-Georgia war and the world financial crisis. The external debt increased by USD 5.6 billion from 2009 to 2012. Of this amount, USD 2.1 billion was the growth in the government’s external debt. In this period, external debts were definitely propping up the GEL exchange rate. However, is should also be noted that the growth of debts positively influences the exchange rate of the national currency today as well and the reason for the depreciation is not the repayment of the old debts but the decrease in exports, money transfers and the economic growth rate.
Several factors simultaneously influence the formation of the GEL exchange rate. Hence, taking only one of them to explain the changes in the exchange rate is inappropriate, even more so to put the responsibility for the overall state external debt upon the government. The overall external debt includes loans taken by the private sector, most of which are external deposits in local commercial banks and foreign direct investments in the form of loans, both of which have a positive influence upon our economy.
An important point to note is that Georgia borrowed USD 1.8 billion more than it repaid in the period from 2013 to 2016. Hence, in the past few years, the changes in external debt have had a positive influence upon the GEL exchange rate ̶ rather than negative ̶ and it cannot be seen as a factor contributing to the national currency’s depreciation. The depreciation of GEL is due to the decrease in exports, money transfers and the economic growth rate. Hence, FactCheck concludes that Irakli Zarkua’s statement is FALSE.
[1] Determined by the National Bank of Georgia’s repaying external obligations