მიმდინარე წლის 3 ნოემბერს, ლარის კურსზე დასმული შეკითხვის საპასუხოდ, ფინანსთა მინისტრმა ნოდარ ხადურმა განაცხადა: "მაკროეკონომიკური პარამეტრები არ არის შეცვლილი, პირიქით, გაუმჯობესებულია. მათ შორის, გაუმჯობესებულია ჩამორიცხვები, რომელიც მანამდე შემცირებული იყო. იმპორტს აქვს შემცირების ტენდენცია, რაც ასევე მნიშვნელოვანია. გარდა ამისა, მთავრობის ანგარიშებზე იქნება დადებითი ცვლილებები დოლარის თვალსაზრისით, რადგან ნოემბრის ბოლოს - დეკემბერში აზიის განვითარების ბანკიდან თანხები ჩამოირიცხება. ვფიქრობ, რომ ეს არის მართლაც დროებითი და უახლოეს მომავალში კურსი აუცილებლად გამყარდება".
ფაქტ-მეტრმა ფინანსთა მინისტრის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
ლარმა გაუფასურება 2013 წლის ბოლოდან დაიწყო, როდესაც ლარის კურსი დოლარის მიმართ 1.66 იყო. გაუფასურების პირველი ტალღის შემდეგ ლარის კურსი 1.75-ზე გაჩერდა. გაუფასურების მეორე და უფრო მნიშვნელოვანი ტალღა 2015 წლის ნოემბრიდან დაიწყო და კურსის რეკორდული მაჩვენებელი, 2.50, მიმდინარე წლის თებერვალში დაფიქსირდა. გაზაფხულზე ლარი 2.13-მდე გამყარდა, თუმცა შემდეგ ისევ გაუფასურების ტენდენციას დაუბრუნდა, აგვისტოს ბოლოდან კი ლარის გაუფასურების ტემპმა იმატა. კურსის ვარდნის შესაჩერებლად ეროვნულმა ბანკმა 180 მლნ დოლარი გაყიდა, მაგრამ აგვისტოს ბოლოდან დღემდე ლარის კურსი 7%-ით მაინც გაუფასურდა.
ლარის კურსს სავალუტო ბაზარზე ვაჭრობა აყალიბებს. თუ ქვეყანაში დოლარის მიწოდება დოლარზე მოთხოვნას აღემატება, კურსი მყარდება. თუ მოთხოვნა უფრო მაღალია, კურსი უფასურდება. დოლარის მიწოდებას განსაზღვრავს ის, რამდენი დოლარი შემოდის ქვეყანაში და რამდენია საჭიროება. მეორე მხრივ, დოლარზე მოთხოვნა იზრდება, როდესაც სხვა თანაბარ პირობებში, ქვეყანაში ლარის მოცულობა იზრდება.
ფინანსთა მინისტრი გაუმჯობესებულ მაკროეკონომიკურ პარამეტრებზე საუბრობს, თუმცა მათგან მხოლოდ ფულადი გზავნილების ზრდას და იმპორტის შემცირებას გამოყოფს. მაკროეკონომიკური პარამეტრები გაცილებით მეტ მაჩვენებელს მოიცავს, მაგალითად, როგორიცაა: ეკონომიკური ზრდა, ინფლაცია, მიმდინარე ანგარიშის ბალანსი, ინვესტიციები, ფისკალური და მონეტარული მაჩვენებლები, უმუშევრობა. აქედან ლარის ნომინალურ გაცვლით კურსზე ინფლაციას და უმუშევრობას პირდაპირი გავლენა არ აქვს, სხვა პარამეტრები კი მეტ-ნაკლებად მოქმედებს.
ცალკე აღებული ფულადი გზავნილები (ჩამორიცხვები) მაკროეკონომიკური პარამეტრი არ არის, მაგრამ მიმდინარე ანგარიშის ერთ-ერთი შემადგენელი ნაწილია საქონლისაა და მომსახურების ექსპორტ-იმპორტთან, ტრანსფერებთან და სხვა ფაქტორულ შემოსავლებთან ერთად. აქედან გამომდინარე, მხოლოდ იმპორტში კლება და ჩამორიცხვების ზრდა არაფრისმომცემია, თუ ჯამში მიმდინარე ანგარიშის ბალანსი არ უმჯობესდება. „ც ჰეპატიტის“ წამლების ღირებულების გამოკლებით წელს იმპორტი მართლაც შემცირებულია (2%-ით), ხოლო ფულადი გზავნილები ივლის-სექტემბერში 14%-ით გაიზარდა. ბოლო თვეებში, ჯამში გაუმჯობესდა თუ არა მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი ეს ჯერ არ ვიცით, რადგან მესამე კვარტლის სრული მონაცემები დეკემბრის ბოლოს გამოქვეყნდება, ხოლო მეოთხე კვარტლის (ოქტომბერი-დეკემბერი) მომვალი წლის მარტის ბოლოს. შესაბამისად, არც ფინანსთა მინისტრმა და არც მთავრობის სხვა წევრებმა დაზუსტებით არ იციან მიმდინარე ანგარიშის მონაცემი მართლა გაუმჯობესებულია თუ არა. ამ დროს, ლარის გაუფასურების ყველაზე მნიშვნელოვანი მიზეზი სწორედ მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტია, რომელმაც 2015 წელს 1.7 მილიარდი დოლარი შეადგინა, ხოლო მიმდინარე წლის პირველ ორ კვარტალში 915 მლნ დოლარი იყო (გასულ წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 72 მლნ დოლარით გაუარესდა). მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი უჩვენებს საქონლით და მომსახურებით ვაჭრობიდან, შემოსავლებიდან და ტრანსფერებიდან რამდენი ვალუტით მეტი გადის საქართველოდან, ვიდრე შემოდის. ანუ, 2015 წელს 1.7 მილიარდი დოლარით მეტი გავიდა, ვიდრე შემოვიდა.
ლარი რომ არ გაუფასურდეს, მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი უნდა დაიფაროს კაპიტალის და ფინანსური ანგარიშით, რომელიც ინვესტიციებს და კრედიტებს მოიცავს. თუ ვერ ფარავს, ქვეყნის ვალუტის რეზერვები კლებულობს და ამავე დროს, ლარს გაუფასურების ტენდენცია აქვს. მიმდინარე წლის მეორე კვარტალში ლარი იმიტომ მყარდებოდა, რომ ქვეყანაში 408 მლნ დოლარით მეტი შემოვიდა, ვიდრე გავიდა. მეტი დოლარის შემოსვლა ძირითადად სასესხო კაპიტალის მატებამ განაპირობა. მესამე კვარტლის და მიმდინარე კვარტლის ინვესტიციების და კრედიტების მონაცემები უცნობია და მესამე კვარტალი წლის ბოლომდე არ გახდება ცნობილი. შებამისად, ამ მიმართულებითაც, სრული სურათი, თუ რა ხდება ბოლო თვეებში, არავინ იცის.
რაც შეეხება ეკონომიკურ ზრდას, იანვარ-სექტემბრის ეკონომიკური ზრდა 2.6%-ია, მესამე კვარტლის 2.2%, ხოლო სექტემბრის 1.5%, რაც გაუარესებას ნიშნავს და ლარის კურსზე მოქმედ მაკროეკონომიკურ ფაქტორებიდან ერთ-ერთია.
მონეტარულ მაკროკონომიკურ მაჩვენებლებს რაც შეეხება, ლარზე გავლენას აქვს ლარის მასას, რომელიც აპრილიდან 840 მლნ ლარით (16%-ით) არის გაზრდილი (M2 აგრეგატი). ლარის მასის ზრდა უარყოფითად მოქმედებს ლარის კურსზე, მაგრამ მონეტარული პოლიტიკის სხვა მიზნებიდან გამომდინარე (ინფლაციის დონე, ეკონომიკური ზრდა) მისი ზრდა ლოგიკური და საჭიროა.
ფისკალურ მაჩვენებლებს რაც შეეხება, ლარის კურსზე გავლენა ბიუჯეტის დეფიციტის სიდიდეს აქვს, მით უმეტეს თუ დეფიციტი საშინაო ვალით და ნაშთზე არსებული თანხების გამოყენებით იფარება. იანვარ-ოქტომბერში საშინაო ვალი 270 მლნ ლარით გაიზარდა (როცა წლიური გეგმა 200 მლნ-ია), ხოლო 8 ნოემბრის მდგომარებით, ნაშთიდან 111 მლნ ლარი დაიხარჯა. რაც შეეხება დეფიციტის საგარეო რესურსით დაფინანსებას (რასაც უცხოური ვალუტა ქვეყანაში შემოაქვს), აქ ფინანსთა სამინისტროს მნიშვნელოვანი ჩამორჩენა აქვს. იანვარ-სექტემბერში ბიუჯეტის მხარდამჭერი გრანტების და კრედიტების გეგმა მხოლოდ 2%-ით შესრულდა, დანაკლისმა 160 მლნ დოლარი შეადგინა. სწორედ ამ თანხის აუთვისებლობა გახდა იმის მიზეზი, რომ სამინისტრომ დაგეგმილზე მეტი საშინაო ვალი აიღო.
ნოდარ ხადური ამბობს, რომ საგარეო დაფინანსების ნაწილი ნოემბერ-დეკემბერში ჩამოირიცხება, რისი გადამოწმებაც ჩვენთვის ამ ეტაპზე შეუძლებელია, თუმცა აუთვისებელი თანხების წლის ბოლომდე მიღება ლარის კურსს ნამდვილად დაეხმარება.
რაც შეეხება ლარის გარდაუვალ გამყარებას, ფინანსთა მინისტრი ამას უფრო მოსახლეობაში დადებითი მოლოდინის შესაქმნელად, ვიდრე რეალურ მონაცემებზე დაყრდნობით ამბობს. ცნობილია, რომ მოლოდინს ლარის მოკლევადიანი კურსის ფორმირებაზე მნიშვნელოვანი გავლენა აქვს.
ნოდარ ხადური თითქმის არარსებულ მონაცემებზე დაყრდნობით ამბობს, რომ ლარზე მოქმედი მაკროეკონომიკური პარამეტრები გაუმჯობესებულია. ის, რომ ტურიზმიდან შემოსავალი გაიზარდა, იმპორტი შემცირდა და ბოლო თვეებში ფულადმა გზავნილებმა იმატა, არ არის საკმარისი იმისთვის, რომ ლარმა გამყარება დაიწყოს. არანაკლებ მნიშვნელოვანია, რა ტენდენციაა საინვესტიციო და სასესხო კაპიტალში, რომლის მონაცემებიც მხოლოდ იანვარ-ივნისის ჩათვლით არის ცნობილი.
ფაქტ-მეტრი ნოდარ ხადურის განცხადებას ამ ეტაპზე უვერდიქტოდ ტოვებს და აღნიშნულ საკითხს შესაბამისი მონაცემების გამოქვეყნების შემდეგ დაუბრუნდება.

On 3 November 2016, answering a question on the GEL exchange rate, the Minister of Finance, Nodar Khaduri, stated: “Macroeconomic parameters have not changed and, on the contrary, they have improved. Among others, remittances, which had previously decreased, have now increased whilst imports are decreasing, which is also important. Additionally, there will be a positive effect on the Government of Georgia’s USD bank accounts because at the end of November or in December, the Asian Development Bank will transfer money. I think this is truly temporary and the GEL exchange rate will inevitably strengthen in the nearest future.”
FactCheck verified the accuracy of the Minister’s statement.
GEL started to depreciate at the end of 2013 when the USD to GEL exchange rate stood at 1.66. After the next wave of depreciation, the GEL exchange rate stopped at 1.75. A more powerful wave of depreciation started in November 2015 with the exchange rate having hit a record number of 2.5 in February 2016. In spring, the USD to GEL exchange rate appreciated to 2.13 but then the trend of depreciation re-emerged. Since the end of August 2016, the pace of the depreciation of GEL started to accelerate after which the National Bank of Georgia sold USD 180 million in order to stop the depreciation of the national currency. However, since the end of August to the present day, the GEL exchange rate has dropped by 7%.
The GEL exchange rate is determined by trade on the currency market. If the supply of USD in the country exceeds the demand on USD, the GEL exchange rate increases. If the demand on USD is higher than supply, then the GEL exchange rate drops. The supply of USD is determined by the volume of USD coming into the country and the amount of USD which is needed. On the other hand, the demand on USD increases when the amount of GEL in circulation in the country rises when all other things remain equal.
The Minister of Finance talks about improved macroeconomic parameters although he only highlights an increase in the volume of remittances and a decrease in imports. Macroeconomic parameters include much more indicators such as, for example: economic growth, inflation, the current account balance, investments, fiscal and monetary figures and unemployment. Of these, the GEL nominal exchange rate is not directly affected by inflation and unemployment. Other parameters affect the GEL exchange rate to some certain extents.
Among the macroeconomic parameters, remittances (money transfers) are not to be taken separately but are one of the integral parts of the current account deficit together with the import and export of goods and services, transfers and other incomes. Therefore, a decrease in imports and a growth in remittances are futile alone if the current account balance has not improved. If we do not include the cost of medicine for the hepatitis C programme, this year’s import has indeed decreased (by 2%) whilst the amount of remittances in July-September increased by 14%. We do not know yet whether or not the current account balance has improved or worsened in the last months because the full data for the third quarter will be published in December whilst the data for the fourth quarter (October-December) will be published at the end of March 2017. Therefore, neither the Minister of Finance nor other members of the Government of Georgia have any exact information vis-à-vis any improvements in the current account balance. At the same time, the most significant reason for the GEL depreciation is the current account deficit which was USD 1.7 billion in 2015 and USD 915 million in the first two quarters of 2016 (this indicator worsened by USD 72 million as compared to the same period of the previous year). The current account deficit illustrates the amount of foreign currency that leaves Georgia as a result of trade in goods and services as well as income and money transfers as compared to the amount of foreign currency which comes to the country as a result of these aforementioned transactions. This means that USD 1.7 milliard more left Georgia in 2015 as compared to the amount of money which came into the country.
In order to prevent the GEL depreciation, the current account deficit must be covered by capital and financial accounts which include investments and loans. If this is not sufficient to cover the deficit, then the country’s currency reserves are drained and, at the same time, GEL depreciates. The reason for the GEL appreciation in the second quarter of 2016 was that USD 408 million more came into the country as compared to the amount of foreign currency that left. More USD were injected because the loan capital increased. Information about investments and credits for the third and fourth quarters is still unknown with the third quarter’s data to be published at the end of the year. Therefore, no one knows the full picture as to what has been happening in regard to GEL over the last months.
If we look at economic growth, January-September’s economic growth constitutes 2.6%, the third quarter’s economic growth is 2.2% and the month of September’s economic growth is 1.5%. This means thatthe country’s economic growth is worsening which is one of the macroeconomic factors affecting the GEL exchange rate.
In regard to monetary macroeconomic indicators, GEL is affected by the total sum of GEL in circulation (M2 aggregate) which has increased by GEL 840 million (16%) since April. The growth in the total sum of GEL in circulation negatively affects the GEL exchange rate but considering the other goals of monetary policy (level of inflation, economic growth), its growth is both logical and necessary.
If we look at fiscal indicators, the GEL exchange rate is affected by the size of the budget deficit, especially if the budget deficit is covered by domestic borrowing and money on the balance. In January-October, Georgia’s domestic debt increased by GEL 270 million (whilst the annual plan is GEL 200 million) with GEL 111 million having been spent from the balance as of 8 November 2016. In regard to covering the budget deficit through using external sources (which brings foreign currency into the country), the Ministry of Finance is significantly lagging behind. In January-September, the plan for absorbing budget supporting grants and loans was fulfilled by only 2% and the deficit was USD 160 million. The failure to absorb this money is the reason for the Ministry of Finance’s decision to take more domestic debt than was initially planned.
Nodar Khaduri says that part of Georgia’s foreign funding will be transferred in November-December but we have been unable to verify this process at this moment. However, the transfer of unabsorbed money before the end of the year will definitely help the GEL exchange rate.
In regard to an inevitable appreciation of GEL, the Minister of Finance’s statement is mostly aimed at generating positive expectations among the population rather than being based on any real data. It is acknowledged, however, that expectations on the part of the population do indeed have a significant impact upon the determination of the GEL exchange rate in the short-term perspective.
Based on almost non-existent data, Nodar Khaduri says that the macroeconomic parameters affecting the GEL exchange rate have improved. Growth of income from tourism, decreased imports and a rising volume of remittances in the last months are not sufficient to usher in a GEL appreciation. Equally important is to know what the trends in investment and loan capital are because only January-June data are presently known.
Therefore, FactCheck leaves Nodar Khaduri’s statement WITHOUT VERDICT although we will come back to this issue after relevant data pertinent to the topic is published.