მთავრობის 27 მცდარი განცხადება ლარის კურსთან დაკავშირებით
ლარმა გაუფასურება 2013 წლის ბოლოდან დაიწყო, როდესაც ლარის კურსი დოლარის მიმართ 1.66 იყო. გაუფასურების პირველი ტალღის შემდეგ ლარის კურსი 1.75-ზე გაჩერდა. გაუფასურების მეორე და უფრო მნიშვნელოვანი ტალღა 2015 წლის ნოემბრიდან დაიწყო და კურსის რეკორდული მაჩვენებელი, 2.50, მიმდინარე წლის თებერვალში დაფიქსირდა. გაზაფხულზე ლარი 2.13-მდე გამყარდა, თუმცა შემდეგ ისევ გაუფასურების ტენდენციას დაუბრუნდა, რომელიც დღემდე გრძელდება. ბოლო 3 წლის განმავლობაში, საქართველოს მთავრობის წევრებმა მრავალჯერ გააკეთეს განცხადება, რომ ლარის გაუფასურება დროებითი იყო და ლარის კურსი დასტაბილურდებოდა ან გამყარდებოდა. გაუფასურების მიზეზად კი, სხვადასხვა ფაქტორს ასახელებდნენ.   ლარის კურსი: 1.75 7 თებერვალი, 2014
• ნოდარ ხადური - ლარის კურსის გაუფასურება დროებითი პროცესი იყო.
ლარის კურსი: 1.7 10 თებერვალი, 2014
• ნოდარ ხადური - მე თავიდანვე ვამბობდი, რომ ხელოვნური აჟიოტაჟის გამოწვევა არ იყო საჭირო და ეს იყო დროებითი მოვლენა.
ლარის კურსი: 1.84 1 დეკემბერი, 2014
• გიორგი კვირიკაშვილი - ლარის კურსთან დაკავშირებით არაფერი საპანიკო არ არის.
ლარის კურსი: 2.01 6 დეკემბერი, 2014
• ნოდარ ხადური - მე იმედი მაქვს, რომ პიკზეა ასული გაცვლითი კურსი და მომავალი კვირის განმავლობაში დასტაბილურდება და შესაძლებელია ქვემოთ დაიწიოს.
ლარის კურსი: 1.89 10 დეკემბერი, 2014
• ნოდარ ხადური - ლარის კურსი კიდევ უფრო ქვემოთ არის ჩამოსული, აჟიოტაჟი ჩაცხრა. რასაც ჩვენ ვამბობდით, კურსი ნელ-ნელა დასტაბილურდა და ქვემოთ მოიწევს.
ლარის კურსი: 1.91 18 დეკემბერი, 2014
• ირაკლი ღარიბაშვილი - ლარის კურსზე სიტუაცია კონტროლს ექვემდებარება.
ლარის კურსი: 1.99 27 იანვარი, 2015
• ნოდარ ხადური - ლარი ინარჩუნებს პოზიციებს.
ლარის კურსი: 2.01 28 იანვარი, 2015
• ბიძინა ივანიშვილი - ლართან დაკავშირებით ვიტყვი, რომ მოგონილი თემაა ეს და არანაირ ტვირთად არ აწევს ეს საზოგადოებას, გარდა სააგიტაციო მანქანისა, რასაც "რუსთავი 2" ახერხებს. ეს ფასებზე არ ასახულა, არაფერი განსაკუთრებული არ ხდება გარდა კარგისა. ლარი აჩვენებს სწორედ, რომ ცოცხალი და ჯანმრთელი ორგანიზმია.
ლარის კურსი: 2.17 22 თებერვალი, 2015
• გიორგი კვირიკაშვილი - ქამრების შემოჭერა, ეს არის ის პირველი ადეკვატური ნაბიჯი, როდესაც ხედავ, რომ შენი მოსახლეობა საკმაოდ დაზარალდა ამ საკურსო ცვლილების გამო. ამას ორმაგი დატვირთვა აქვს. პირველ რიგში, ეს არის მორალური ნაბიჯი, ხოლო მეორე მხრივ, ეს არის ეკონომიკის კუთხით გადადგმული ნაბიჯი, რომ ჩვენ მეტი ჟანგბადი დავუტოვოთ ბიზნესს. ჩვენ გვაქვს ძალიან კონკრეტულ ნაბიჯებზე გათვლილი გეგმა, რაც ნამდვილად მოიტანს ხელშესახებ შედეგს. არ უნდა ვიყოთ პესიმისტურად განწყობილნი, არ გვაქვს ამისი არანაირი საფუძველი.
ლარის კურსი: 2.23 26 თებერვალი, 2015
• ირაკლი ღარიბაშვილი - მთელი მთავრობა მობილიზებულია. გვაქვს მჭიდრო ურთიერთობა ეროვნულ ბანკთან. მიმაჩნია, რომ მართლაც ხელოვნურად იყო შექმნილი ისტერიკა და შოუების საკეთებელ თემად გადაიქცა.
ლარის კურსი: 2.23 2 მარტი, 2015
• ნოდარ ჯავახიშვილი - საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მისიის ხელმძღვანელი "ნაციონალების" მოსყიდულია. ბიძინას განცხადების შემდეგ პანიკა ჩაცხრა, ხალხი დამშვიდდა და კურსმა გამყარება დაიწყო. ბიძინამ ის თქვა, რაც რეალობაა. ლარის კურსის გაუფასურება ნოემბრიდან დაიწყო. იცი რა გააკეთა ქადაგიძემ მაგ დროს? მიმოქცევაში ისედაც ჭარბი რაოდენობის ლარი იყო, ადგა და კომერციული ბანკების დაკრედიტება 350 მილიონიდან 700 მილიონ დოლარამდე გაზარდა.
ლარის კურსი: 2.23 27 მარტი, 2015
• ნოდარ ხადური - შიდა შოკები მადლობა ღმერთს არა გვაქვს, მაგრამ გვაქვს პატარა შოკუნიები. და ეს პატარა, ასე ვთქვათ შოკუნიები, არის სურვილი ჩვენი ოპონენტების - ნახონ ცეცხლში გახვეული საქართველო. სრული პასუხისმგებლობით ვამბობ ამას.
ლარის კურსი: 2.28 აპრილი, 2015
• ნოდარ ხადური - ჩვენ ვმუშაობთ, კომუნიკაცია გვაქვს ეროვნულ ბანკთანაც და მე იმედი მაქვს, რომ ეს დროებითი მოვლენა იყო და კურსი დასტაბილურდება.
ლარის კურსი: 2.32 30 აპრილი, 2015
• გიორგი კვირიკაშვილი - არის პატარა ცვლილებები, მაგრამ ყველა ფუნდამენტური საფუძველი არსებობს იმისთვის, ვიფიქროთ, რომ ყველა ლოგიკით ეროვნული ვალუტის გამყარება უნდა დაიწყოს.
ლარის კურსი: 2.36 14 მაისი, 2015
• გიორგი კვირიკაშვილი - აუცილებლად მოხდება დასტაბილურება, თუმცა კიდევ ერთხელ ვამბობ, ეს არ გამორიცხავს რყევებს ორივე მიმართულებით, რასაც დღეს ადგილი აქვს. თუმცა, კიდევ ერთხელ ვამბობ, ჩვენ დარწმუნებული ვართ, რომ საშუალოვადიან პერსპექტივაში, ეს იქნება აუცილებლად პოზიტიური ტენდენცია და ეს უკვე გამოიხატება ზაფხულის პერიოდში.
ლარის კურსი: 2.27  22 მაისი, 2015
• ნოდარ ხადური - ჯერ კიდევ მაშინ, როდესაც დღეში 5-6 თეთრით გაუფასურდა ლარი, მაშინაც ვთქვი, რომ ეკონომიკური ფაქტორები ამოწურული იყო და ეს ალბათ იყო უფრო აჟიოტაჟური სიტუაცია. ეს დადასტურდა.
ლარის კურსი: 2.32 19 აგვისტო, 2015
• ირაკლი ღარიბაშვილი - სპეკულაციები მიმდინარეობს, კრიზისული პერიოდი გადავიარეთ.
ლარის კურსი: 2.41 25 აგვისტო, 2015
• ირაკლი ღარიბაშვილი - სახეზე გვაქვს აბსოლუტურად გამოკვეთილი სპეკულაცია და აჟიოტაჟი. ეს არის ემოციურ-ფსიქოლოგიური ფაქტორი. მთავარია, სიმშვიდე შევინარჩუნოთ. ჩვენს ეკონომიკაში, მაკროეკონომიკაში არაფერი განსაკუთრებული არ ხდება, პირიქით, ეს ეტაპი გადავლახეთ.
25 აგვისტო, 2015
• ნოდარ ხადური - ადგილი აქვს გარკვეულ სპეკულაციურ მოვლენებს ბაზარზე და კურსი აუცილებლად დასტაბილურდება. ამაში ღრმად ვარ დარწმუნებული.
ლარის კურსი: 2.44 21 სექტემბერი, 2015
• ირაკლი ღარიბაშვილი - როგორც ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის, ასევე ფინანსთა მინისტრის პროგნოზებით, ლარის დასტაბილურება უნდა დაიწყოს საშუალოვადიან პერსპექტივაში.
ლარის კურსი: 2.46 22 იანვარი, 2016
• გიორგი კვირიკაშვილი - აქ არაფერი საგანგაშო ნამდვილად არ არის, ჩვენ ნამდვილად გვაქვს ყველა მიზეზი იმისთვის, რომ ოპტიმისტურად ვიყოთ განწყობილი. საქართველოში წელს იქნება საკმაოდ კარგი ეკონომიკური ზრდა და ჩვენ ვერანაირ საფუძველს ვერ ვხედავთ იმისას, რომ ნეგატიურს ვხედავდეთ საშუალო და გრძელვადიან პერსპექტივაში.
ლარის კურსი: 2.46 29 იანვარი, 2016
• ნოდარ ხადური - ლარზე დამატებით დაწოლას არ მოველით. საკმაოდ ოპტიმისტურად ვართ განწყობილები. მინდა გითხრათ, რომ შიდამაკროეკონომიკური პარამეტრები არ არის შეცვლილი და გაუარესებული, ისევე როგორც ბიუჯეტი და სახაზინო ოპერაციები არ ახდენს დაწოლას გაცვლით კურსზე.
ლარის კურსი: 2.49 16 თებერვალი, 2016
• ნოდარ ხადური - მე მინდა, გითხრათ, რომ კურსის მკვეთრ ცვლილებას დევალვაციის კუთხით არ ველოდებით. ჩვენს მეზობელ ქვეყნებში სტაბილურობა შეიმჩნევა. უკვე იმედი გვაქვს, რომ კურსი დასტაბილურდება და საშუალოვადიან პერიოდში საკმაოდ სერიოზულ გამყარებას ველოდებით.
ლარის კურსი: 2.14 3 ივნისი, 2016
• დიმიტრი ქუმსიშვილი - დარწმუნებით შემიძლია გითხრათ, რომ მაკროეკონომიკური ფუნდამენტითაც და ზოგადად, ეკონომიკაში მუდმივად რაც მეორდება, იმის მიხედვით, ლარი ნამდვილად გამყარდება.
ლარის კურსი: 2.33 28 სექტემბერი, 2016
• დიმიტრი ქუმსიშვილი - მე ვარ დარწმუნებული, რომ ჩვენი ვალუტის კურსი იქნება სტაბილური, მათ შორის არჩევნების შემდეგაც. ჩვენ გვაქვს მცურავი გაცვლითი კურსი, თუმცა ის იქნება სტაბილური.
ლარის კურსი: 2.35 13 ოქტომბერი, 2016
• ნოდარ ხადური - საშუალოვადიან პერსპექტივაში ჩვენ ნამდვილად ველოდებით გაცვლითი კურსის დასტაბილურებასა და გამყარებას. ეს არის მოკლევადიანი რყევები, მომავალი წელი გაცილებით უკეთესი იქნება.
ლარის კურსი: 2.38 18 ოქტომბერი, 2016
• ნოდარ ხადური - გაცვლითი კურსის ცვლილება გამოწვეული იყო ერთჯერადი ტრანზაქციებით. არაერთი განცხადება გაკეთდა, როგორც ჩვენი მხრიდან, ასევე ეროვნული ბანკისა და საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტების მხრიდან, რომ კურსი დასტაბილურდება და საშუალოვადიან პერიოდში შეინარჩუნებს გამყარების ტენდენციას.

GEL started depreciating from the end of 2013 when its exchange rate with regard to USD was 1.66. The exchange rate was set at 1.75 after the first wave of depreciation. Another much more serious wave of depreciation of the national currency started from November 2015 and the exchange rate reached a record high in February 2016, going up to 2.50. GEL strengthened to 2.13 in the spring but soon came back to the trend of depreciation which has been in progress to date. Over the past three years, members of the Government of Georgia have upon numerous occasions made statements that the depreciation of GEL was just a temporary setback and that the exchange rate would soon be stabilised and strengthened. They stated various reasons for the depreciation of the national currency.   Exchange rate: 1.75 7 February 2014
• Nodar Khaduri – The depreciation of GEL was a temporary process.
Exchange rate: 1.7 10 February 2014
• Nodar Khaduri – I was saying from the very start that it was not necessary to artificially create anxiety and that all this was only temporary.
Exchange rate: 1.84 1 December 2014
• Giorgi Kvirikashvili – There is no reason to be worried about the exchange rate of GEL.
Exchange rate: 2.01 6 December 2014
• Nodar Khaduri – I hope that the exchange rate has reached its peak and it will stabilise from next week, even strengthening slightly.
Exchange rate: 1.89 10 December 2014
• Nodar Khaduri – The GEL exchange rate has decreased even further and the anxiety has subsided. As we were saying, the exchange rate has stabilised and is steadily going down.
Exchange rate: 1.91 18 December 2014
• Irakli Gharibashvili – The situation with regard to the GEL exchange rate is under control.
Exchange rate: 1.99 27 January 2015
• Nodar Khaduri – GEL is holding its position.
Exchange rate: 2.01 28 January 2015
• Bidzina Ivanishvili – Regarding the GEL exchange rate I would like to say that the whole thing is an invented story and does not burden society at all, apart from the agitation that Rustavi 2 manages to create and disseminate. This has not influenced prices and nothing special is happening, apart from good things. GEL shows that it is alive and a healthy organism.
Exchange rate: 2.17 22 February 2015
• Giorgi Kvirikashvili – Tightening belts – this is the very first and the right step to be taken when you see that the public has been severely harmed by the changes in the exchange rate. This has a double significance. It is a moral thing to do in the first place; however, on the other hand, it also makes sense economically, guaranteeing that businesses will have room to breathe. We have a very specific plan that will deliver clear results. We should not feel pessimistic as we have no reason to be so.
Exchange rate: 2.23 26 February 2015
• Irakli Gharibashvili – The whole Cabinet is mobilised. We have a very tight relationship with the National Bank of Georgia. I really believe that the hysteria was artificially fuelled, turning it into a topic to make shows about.
Exchange rate: 2.23 2 March 2015
• Nodar Javakhishvili – The Head of the International Monetary Fund Mission in Georgia has been bribed by the United National Movement. After Mr Ivanishvili’s statement, panic subsided, people calmed down and the exchange rate started stabilising. Bidzina said what was actually happening. The depreciation of GEL has started since November. Do you know what Mr Kadagidze did as a response? Even though we already had an excessive amount of GEL in circulation, he increased the lending to commercial banks from USD 350 million to USD 700 million.
Exchange rate: 2.23 27 March 2015
• Nodar Khaduri – We, thankfully, do not have internal shocks; however, we do have kinds of micro-shocks. And these, so to speak, micro-shocks stem from the desire of our opponents to see Georgia on fire. I am stating this with full responsibility.
Exchange rate: 2.28 April 2015
• Nodar Khaduri – We are working on it, we have communication with the National Bank of Georgia, hoping that this was just a temporary setback and the exchange rate will stabilise very soon.
Exchange rate: 2.32 30 April 2015
• Giorgi Kvirikashvili – There are small changes but we have every logical reason to think that the national currency should soon start stabilising again.
Exchange rate: 2.36 14 May 2015
• Giorgi Kvirikashvili – The exchange rate will inevitably be stabilised; however, this does not exclude small fluctuations on both sides which we have today. However, I will stress this once again that I believe this will, in the medium term, be a positive thing and it will become more apparent in summer.
Exchange rate: 2.27 22 May 2015
• Nodar Khaduri – Even when GEL was depreciating by 5-6 tetri a day I was saying that the economic factors behind this were eradicated and everything was probably due to the ensuing anxiety. This was confirmed later.
Exchange rate: 2.32 19 August 2015
• Irakli Gharibashvili – There are various speculations but we have already gotten through the crisis period.
Exchange rate: 2.41 25 August 2015
• Irakli Gharibashvili – We have a clear speculation and attempts to create anxiety among the public. This is an emotional-psychological factor. It is imperative that we remain calm as nothing alarming is going on in our economy; in particular, with the macro-economy. On the contrary, we have already overcome the period of crisis.
25 August 2015
• Nodar Khaduri – There are certain speculations on the market but I am deeply convinced that the exchange rate will soon be stabilised.
Exchange rate: 2.44 21 September 2015
• Irakli Gharibashvili – Both the President of the National Bank of Georgia as well as the Minister of Finance of Georgia predict that the exchange rate will stabilise in the medium-term perspective.
Exchange rate: 2.46 22 January 2016
• Giorgi Kvirikashvili – There is definitely nothing to be worried about here. We have every reason to be feeling optimistic. There will be quite good economic growth in Georgia this year and we see no reasons to feel negative in the medium or the long-term perspective.
Exchange rate: 2.46 29 January 2016
• Nodar Khaduri – We are not expecting additional pressure on GEL. We are feeling quite positive. I would like to remind you that the domestic macro-economic indicators have not worsened and neither the state budget nor the treasury operations institute put pressure on the GEL exchange rate.
Exchange rate: 2.49 16 February 2016
• Nodar Khaduri – I would like to tell you that we are not expecting sudden changes in the exchange rate in terms of depreciation. There is stability in the neighbouring countries. We are hoping that the exchange rate will stabilise and we are expecting a serious strengthening in the medium and the long-term perspective.
Exchange rate: 2.14 3 June 2016
• Dimitri Kumsishvili – I can tell you with certainty that given the macro-economic foundation and other repeated factors in the economy, the GEL exchange rate will be strengthened.
Exchange rate: 2.33 28 September 2016
• Dimitri Kumsishvili – I am convinced that the exchange rate of the national currency will remain stable even after the elections. We have a floating exchange rate but it will remain stable.
Exchange rate: 2.35 13 October 2016
• Nodar Khaduri – In a medium-term perspective we are certainly awaiting the stabilisation and strengthening of GEL. These are short-term fluctuations only. Next year will be much better.
Exchange rate: 2.38 18 October 2016
• Nodar Khaduri – The changes in the GEL exchange rate were due to one-time transactions. The government, together with the National Bank of Georgia and international financial institutions, has made numerous statements that the GEL exchange rate will be stabilised and keep the trend of strengthening in the medium-term perspective.