გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში საქართველოს მონაცემები 7 პოზიციით გაუმჯობესდა. 138 ქვეყანას შორის 59-ე ადგილზე ვართ
28 სექტემბერს გამართულ მთავრობის სხდომაზე პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა გლობალური კონკურენტუნარიანობის ახალ, 2016-2017 წლების ანგარიშზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველოს მონაცემები 7 პოზიციით არის გაუმჯობესებული და 138 ქვეყანას შორის 59-ე ადგილზე ვართ. ფაქტ-მეტრმა პრემიერის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. ქვეყნებს შორის გლობალური კონკურენტუნარიანობის საკითხზე შვეიცარიული ორგანიზაცია – მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი (WEF) მუშაობს. აღნიშნული ორგანიზაცია 1979 წლიდან  წლიურ ანგარიშს აქვეყნებს, სადაც მსოფლიოს ქვეყნების კონკურენტუნარიანობა და ბიზნესგარემო არის გაანალიზებული. ყოველ წელს დგება რეიტინგი, რომელიც ასახავს ქვეყნების კონკურენტუნარიანობის პოზიციებს მსოფლიოში. თითოეული წლის რეიტინგი წინა წლის მაჩვენებლებზე დაყრდნობით არის შედგენილი. მაგალითად, 2016-2017 წლების ანგარიში 2015 წლის შეფასებას ემყარება. აღნიშნული ორგანიზაციის მეთოდოლოგიით, თითოეული ქვეყანა 119 კრიტერიუმით ფასდება. კრიტერიუმების ნაწილი მთავრობის ოფიციალურ სტატისტიკას ეყრდნობა. ისეთი კრიტერიუმებისთვის, როგორიცაა სასამართლოს დამოუკიდებლობა, კრიმინალის და განათლების დონე და სხვა, ინფორმაციის წყარო მცირე, საშუალო და დიდ საწარმოთა გამოკითხვაა. საქართველოდან გამოკითხვაში მონაწილეობას 200-მდე საწარმო იღებს. 2016-2017 წლების გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიში მსოფლიო ეკონომიკურმა ფორუმმა მიმდინარე წლის სექტემბერში გამოაქვეყნა. ანგარიშში შესწავლილია 138 ქვეყნის კონკურენტუნარიანობა. ახალი ანგარიშის მიხედვით, საქართველო მართლაც 59-ე ადგილზეა, გასული წელს კი 66-ე ადგილზე იყო. ინდექსის შემადგენელი კრიტერიუმების მიხედვით თუ ვნახავთ (ცხრილი 1), საქართველოს ყველაზე კარგი პოზიცია (40-ე ადგილი) მაკროეკონომიკური გარემოს მხრივ აქვს. 43-43-ე ადგილზე ვართ ინსტიტუტების განვითარების და შრომის ბაზრის ეფექტურობის მხრივ. საქართველოს ყველაზე ცუდი პოზიცია აქვს ინოვაციების (116-ე ადგილი) და ბიზნესის სოფისტიკაციის მხრივ (102-ე ადგილი).   ცხრილი 1: საქართველოს პოზიცია კრიტერიუმების მიხედვით
კრიტერიუმები ჯგუფების მიხედვით პოზიცია მსოფლიოში ქულა (მაქსიმუმი 7)
საბაზისო მოთხოვნები 46 4.9
ინსტიტუტები 43 4.4
ინფრასტრუქტურა 65 4.1
მაკროეკონომიკური გარემო 40 5.2
ჯანმრთელობა და დაწყებითი განათლება 64 5.9
ეფექტიანობის მასტიმულირებელი 69 4.1
უმაღლესი განათლება და ტრენინგები 89 4.1
საქონლის ბაზრის ეფექტიანობა 46 4.6
შრომის ბაზრის ეფექტიანობა 43 4.5
ფინანსური ბაზრის განვითარება 58 4.2
ტექნოლოგიური მზადყოფნა 65 4.2
ბაზრის ზომა 101 3.0
ინოვაციები და სოფისტიკაციის ფაქტორები 113 3.2
ბიზნესის სოფისტიკაცია 102 3.6
ინოვაციები 116 2.8
ჩვენ ასევე შევისწავლეთ, ბოლო ერთ წელში ინდექსის რომელ კომპონენტებში მოხდა მნიშვნელოვანი ცვლილებები, რომლებმაც საქართველოს პოზიციაზე გავლენა იქონია. 4.3 ქულიდან 4.4 ქულამდე გაუმჯობესდა საკუთრების დაცვის მაჩვენებლის ქულა, რამაც გამოიწვია ის, რომ საკუთრების დაცვის მხრივ საქართველომ 58-ედან 43-ე ადგილზე გადაინაცვლა. საქართველომ ინვესტორთა დაცვის კრიტერიუმით პოზიცია 22 პოზიციით გაიუმჯობესა. მაკროეკონომიკური მდგომარეობიდან მნიშვნელოვანი გაუმჯობესებაა ბიუჯეტის დეფიციტის (21 ადგილით) და მთლიანი ეროვნული დანაზოგების (38 ადგილით) კრიტერიუმებში. სესხისადმი ხელმისაწვდომობის კრიტერიუმში პოზიცია 57 ადგილით გაუმჯობესდა. 121-ე ადგილიდან 105 ადგილზე გადავინაცვლეთ ინოვაციების შესაძლებლობის კრიტერიუმით. გარკვეულ კრიტერიუმებში მნიშვნელოვანი გაურესებაა. 56-ედან 63-ე ადგილზე გადავინაცვლეთ სასამართლოს დამოუკიდებლობის კრიტერიუმით. 31-დან 43-ე ადგილზე გადავედით მთავრობის პოლიტიკის გამჭვირვალობით. გაურესდა კრიმინალთან დაკავშირებული მაჩვენებლები: ბიზნესის ხარჯი კრიმინალზე, ორგანიზებული დანაშაული და პოლიციისადმი ნდობა. პოლიციისადმი ნდობის კრიტერიუმით 28-ე ადგილიდან 40-ე ადგილზე გადავედით. 14 პოზიციით ინფრასტრუქტურის ხარისხის, 27 ადგილით ინფლაციის მაჩვენებლით დავქვეითდით. გაურესდა სახელმწიფო ვალის მაჩვენებელიც.   დასკვნა 2016-2017 წლების გლობალური კონკურენტუნარიანობის ანგარიშის მიხედვით, საქართველო მართლაც 7 პოზიციით დაწინაურდა და  59-ე ადგილზეა. პოზიციის გაუმჯობესება განაპირობა შემდეგი კრიტერიუმების პოზიტიურმა ცვლილებამ: საკუთრების დაცვა, ინვესტორთა დაცვა, მაკროეკონომიკური გარემო, სესხისადმი ხელმისაწვდომობა და ინოვაციური შესაძლებლობები. თუმცა, რიგ მნიშვნელოვან კრიტერიუმებში სერიოზულ გაუარესებას აქვს ადგილი, ესენია: სასამართლოს დამოუკიდებლობა, მთავრობის პოლიტიკის გამჭვირვალობა, კრიმინალი და პოლიციისადმი ნდობა, ინფრასტრუქტურის ხარისხი, ინფლაცია და სახელმწიფო ვალი. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება: "გლობალური კონკურენტუნარიანობის ინდექსში საქართველოს მონაცემები 7 პოზიციით გაუმჯობესდა", არის სიმართლე.

On 28 September 2016, at the session of the Government of Georgia, the Prime Minister, Giorgi Kvirikashvili, spoke about new, 2016-2017 report of Global Competitiveness and noted that Georgia’s standing was improved by seven positions and we were 59th
out of 138 countries.
verified the accuracy of the Prime Minister’s statement.
Swiss organization – World Economic Forum (WEF) works on the issue of global competitiveness among the countries. Since 1979, that organization has been publishing an annual report, which offers the analysis of competitiveness and business environment of the countries. Every year, the organization makes a ranking, which depicts the Countries’ positions in the world in terms of competitiveness. Each report is prepared on the basis of indicators of the past year. For instance, 2016-2017 report is based on 2015 assessment. The methodology of this organization employs 119 criteria to assess each country. Part of those criteria is based on official statistical information provided by the Government of Georgia. For criteria such as independence of judiciary, criminal and education level, the source of information is surveying the small, medium and large enterprises. Approximately 200 enterprises from Georgia participate in the survey.
World Economic Forum published 2016-2017 Global Competitiveness Report in September this year. Competitiveness of 139 countries is studied in the report. According to the new report, Georgia is 59th position indeed, whilst last year it was at 66th
place.
If we take a look at the criteria (Table 1) employed by the index, Georgia has the best position (40th place) in terms of macroeconomic environment. We hold 43-44th places in terms of institutional development and labour market efficiency. Georgia has the worst position in terms of innovations (116th place) and business sophistication (102nd
place).
Positions of Georgia in terms of Criteria
Criteria according to groups Position in the World Points (maximum 7)
Basic Demands 46 4.9
Institutions 43 4.4
Infrastructure 65 4.1
Macroeconomic environment 40 5.2
Health and primary education 64 5.9
Incentives for Efficiency 69 4.1
Higher Education and training 89 4.1
Goods market efficiency 46 4.6
Labour Market efficiency 43 4.5
Financial market development 58 4.2
Technological readiness 65 4.2
Market Size 101 3.0
Innovations and Sophistication factors 113 3.2
Business sophistication 102 3.6
Innovations 116 2.8
We also studied what were the significant changes in the components of the index which affected Georgia’s ranking. Points for property right protection increased from 4.3 to 4.4 which caused Georgia’s progress from 58th to 43rd place. In terms of investors’ protection, country’s position got improved by 22 place. Amongst the macroeconomic criteria, significant improvement were registered in budget deficit (21 positions) and total national savings (38 position) components. Georgia’s position in terms of loan affordability got improved by 57 position. Additionally, from 121st place we moved to 105th
place in terms of innovation opportunities.
Georgia’s performance in some of the criteria, however, got significantly worse. The country moved down from 56th to 63rd place in terms of independence of judiciary. From 31st we were downgraded to 43rd place in terms of transparency of the policy of government. Indicators related to criminal also got worsened: business costs of crime and violence, organized crime and trust toward the police. Georgia moved from 28th to 40th
position in terms of trust toward the police. In terms of quality of infrastructure Georgia moved 14 positions downward. Georgia moved 27 positions below in terms of inflation as well. State debt indicator got worsened too.
Conclusion According to the 2016-2017 Global Competitiveness Report, Georgia’s ranking has indeed been improved by seven positions and stands now at 59th
position. The improvement was a result of positive changes in the following criteria:  property rights, investors’ protection, macroeconomic environment, loan affordability and innovation opportunities. In some, important criteria, however, Georgia’s performance got worsened:  independence of judiciary, transparency of the government’s policy, criminal and trust toward the police, quality of infrastructure, inflation and state debt.
FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement “Georgia’s ranking has been improved by seven positions in the Global Competitiveness Index” is TRUE.