"ქართული ოცნების" 2012 წლის წინასაარჩევნო დაპირებების შესრულების (Fact-Checking) გადამოწმება - IV ნაწილი
04/10/2016
სახელმწიფოს საგარეო-სავაჭრო პოლიტიკის პრიორიტეტი იქნება პრეფერენციული სავაჭრო რეჟიმების მოპოვება უცხოეთის ქვეყნებთან, უპირველესად, ძირითად სავაჭრო პარტნიორებთან, ევროკავშირსა და აშშ-თან, ასევე რუსეთისა და სხვა ტრადიციულ ბაზრებზე დაბრუნება (საარჩევნო პროგრამა, გვ. 38)
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება მრავალწლიანი მოლაპარაკებების შედეგად 2014 წელს გაფორმდა. ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებასთან დაკავშირებით პროცესი ოფიციალურად 2011 წლის დეკემბერში გაიხსნა. მოლაპარაკებების ფარგლებში 6 რაუნდი და ათეულობით ვიდეოკონფერენცია გაიმართა. მოლაპარაკებები 2013 წლის ივლისში დასრულდა. 2014 წლის 27 ივნისს, ქალაქ ბრიუსელში, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის მიერ ხელი მოეწერა ასოცირების შეთანხმებას. ხოლო, შეთანხმების რატიფიცირება საქართველოს პარლამენტმა მიმდინარე წლის 18 ივლისს მოახდინა. 2014 წლის 1 სექტემბრიდან შეთანხმების ვაჭრობასთან დაკავშირებული დებულებების, მათ შორის DCFTA-ს ამოქმედება დაიწყო.
რაც შეეხება აშშ-თან თავისუფალ ვაჭრობას, 2012 წლის 30 იანვარს თეთრ სახლში ბარაკ ობამასა და მიხეილ სააკაშვილის ოფიციალური შეხვედრის დასრულების შემდეგ, ამერიკის პრეზიდენტმა საქართველოსთან სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების, მათ შორის, თავისუფალი ვაჭრობის განვითარების აუცილებლობაზე ისაუბრა. აშშ-თან თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ დიალოგი სწორედ ამ დროიდან იწყება. დღემდე, თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების (FTA) მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები არ გადადგმულა.
2012 წელს, ხელისუფლების ცვლილების შემდგომ, დაიწყო მოლაპარაკებები რუსეთთან სავაჭრო შეზღუდვების გაუქმების მიმართულებით. 2006 წელს რუსეთის ფედარაციის მიერ, ცალმხრივად, საქართველოსთვის დაწესებული ემბარგოს შედეგად რუსეთში ექსპორტი წინა წელთან შედარებთ 2-ჯერ შემცირდა. შემცირების ტენდენცია მომდევნო წლებშიც შენარჩუნდა. როგორც ცხრილიდან ჩანს, არსებული ბარიერები პრაქტიკაში 2013 წელსვე შერბილდა და ექსპორტის მაჩვენებელი რუსეთში 307.6%-ით, 46.8 მლნ-დან 190.8 მლნ დოლარმდე გაიზარდა.
ცხრილი 1:  ექსპორტის ცვლილების დინამიკა (მლნ ლარი)
2014 წლის 26 მაისიდან კი, ემბარგო ოფიციალურად მოიხსნა და 2014 წელს, მთლიანი ექსპორტის შემცირების ფონზე, ექსპორტი რუსეთში 44%-ით, 274.8 მლნ დოლარამდე გაიზარდა, მთლიან ექსპორტთან მიმართებით კი 9.6%-იან მაჩვენებელს მიაღწია. გასულ წელს მთლიანი ექსპორტის მნიშვნელოვანი შემცირების (22.9%) პარალელურად ექსპორტმა რუსეთის ფედერაციაში 40.7%-ით იკლო, შესაბამისად, მთლიან ექსპორტში წილიც 7.4%-მდე შემცირდა.
2016 წლის 8 თვის მონაცემებით, რუსეთში ექსპორტირებული პროდუქციის ღირებულებამ 118 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც მთლიანი ექსპორტის 9%, ხოლო დსთ-ის ქვეყნებში ექსპორტის 27.6%-ია. ზრდამ გასული პერიოდის ანალოგიურ მაჩვენებელთან მიმართებით 20.5% შეადგინა. ამავდროულად, აღსანიშნავია, რომ აბსოლუტური მნიშვნელობით რუსეთში ექსპორტმა ემბარგოს დაწესებამდე არსებულ მაჩვენებლებს გადააჭარბა, მთლიან ექსპორტში წილის თვალსაზრისით კი, 2006 წლამდე არსებულ ნიშნულს მნიშვნელოვნად ჩამორჩება, თუმცა, 2005 წელთან შედარებით გაცილებით დივერსიფიცირებული ქართული საექსპორტო ბაზრიდან გამომდინარე, ეს მოსალოდნელი შედეგია იყო.
ქართული პროდუქციისთვის რუსეთი ამ ეტაპზე გახსნილ, თუმცა მაღალი რისკის მატარებელ ბაზრად უნდა მივიჩნიოთ. პოლიტიკური დაძაბულობის გამომწვევი ფუნდამენტური პრობლემები გადაჭრილი არ არის, რუსული მხარე კი პოლიტიკური მიზნების მისაღწევად აღნიშნული საკითხით მანიპულირებას განაგრძობს.
აღსადგენია საჰაერო და სანაპირო თავდაცვის ძალები. ეს უკანასკნელი უნდა დაუბრუნდეს შეირაღებულ ძალებს და მჭიდროდ იქნეს ინტეგრირებული სახმელეთო სანაპირო თავდაცვის სისტემასთან (საარჩევნო პროგრამა, გვ. 61)
2010 წელს ჩატარებული რეფორმის შედეგად, სამხედრო საჰაერო ძალების ცალკე არსებობა მიზანშეუწონლად ჩაითვალა, რის შემდეგაც, საავიაციო და საჰაერო თავდაცვის ბრიგადის სახით, სახმელეთო ჯარების დაქვემდებარებაში გადავიდა. კოალიცია "ქართული ოცნება" აღნიშნულ რეფორმას აკრიტიკებდა და ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ საჰაერო ძალების ტრადიციული სახით აღდგენის დაპირებას იძლეოდა, თუმცა, ეს პრაქტიკაში არ განხორციელებულა. სამხედრო-საჰაერო ძალები დღესაც 2010 წელს ჩატარებული რეფორმის მიხედვით ფუნქციონირებს. გასათვალისწინებელია ასევე ისიც, რომ  2014 წელს თავდაცვის სამინისტრომ ოფიციალურად დაადასტურა, რომ უახლოეს პერიოდში  ხუთი ერთეული სუ-25-ის ტიპის მოიერიშე თვითმფრინავის გაყიდვა
იგეგმებოდა, მიღებული თანხები კი შეიარაღებული ძალების განვითარებას მოხმარდებოდა.
კოალიცია "ქართული ოცნების" მიერ დაპირებული სტრუქტურული ცვლილებები არც სანაპირო თავდაცვის ძალებს შეხებია. 2008 წელს, რესურსების ოპტიმიზაციის მიზნით, სამხედრო ფლოტისა და სანაპირო დაცვის შერწყმა განხორციელდა, რის შედეგადაც შსს-ს დაქვემდებარებაში მყოფი საქართველოს სანაპირო დაცვის სამსახური შეიქმნა. ამ მიმართულებით, რაიმე ცვლილებები მოქმედი ხელისუფლების პირობებში არ განხორციელებულა. მეტიც, აღნიშნული იდეის მიმართ სკეპტიკურად იყო განწყობილი  თავდაცვის ყოფილი  მინისტრი თინა ხიდაშელი. მისი თქმით, მაღალი ღირებულების გამო, საზღვაო ძალების არსებობაზე ფიქრი ამ ეტაპზე უტოპიას წარმოადგენს.
ბიძინა ივანიშვილი: შეიქმნება სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემა
სსიპ "დელტას" მიერ შექმნილი სეტყვის საწინაარმდეგო სისტემა კახეთში 2015 წლის მაისის ბოლოდან ამოქმედდა. სისტემის მოწყობაზე 14 მილიონ ლარზე მეტი დაიხარჯა. კახეთში სულ 83 ერთეული ავტონომიური საცეცხლე-სარაკეტო დანადგარი განთავსდა.
სპეციალისტების განმარტებით, სისტემას სეტყვისგან მიყენებული ზარალი 80%-90%-ით უნდა შეემცირებინა. სსიპ "დელტას" ინფორმაციით, 2015 წელს კახეთში სეტყვის 40 პროცესი (სეტყვის ღრუბელი) დაფიქსირდა, აქედან 37-ის დაშლა მოხერხდა.
მიმდინარე წელს, იმის გამო, რომ სეტყვის საწინააღმდეგო სისტემა არ ფუნქციონირებდა, კახეთის ათზე მეტი სოფელი დაისეტყვა და მოსავალი თითქმის მთლიანად განადგურდა. გაირკვა, რომ სისტემის უმოქმედობის მიზეზი ღრუბლის გასაფანტი სპეციალური ჭურვების არქონა იყო (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია). აღმოჩნდა, რომ გასულ წელს სეტყვის გასაფანტი ჭურვების შეძენა ბულგარეთსა და მაკედონიაში ხდებოდა, 2016 წელს კი სსიპ "დელტამ" ჭურვების დამზადება თავად გადაწყვიტა, თუმცა თავდაცვის სამინისტროდან წარმოებისთვის საჭირო თანხის დაგვიანებით გამოყოფის გამო პროცესი შეფერხდა. ეს ინფორმაცია მოგვიანებით სამინისტროს წარმომადგენლებმაც დაადასტურეს, თუმცა პროცესის შეფერხების მიზეზი არ დაუსახელებიათ.
ჩვენ სსიპ "დელტას" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსს, თამარ გვარიშვილს დავუკავშირდით. მან ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ არსებული პრობლემა აღმოიფხვრა, თავდაცვის სამინისტრომ  სსიპ "დელტას" სეტყვის გასაფანტი ჭურვების დასამზადებლად საჭირო თანხა გადაურიცხა და ამჟამად ჭურვების დამზადება შეუფერხებლად მიმდინარეობს.
ჩვენი გამარჯვების შემდეგ ზუგდიდის ეკონომიკაში 100 მლნ-ზე მეტი ჩაიდება. ზუგდიდში კავკასიის რეგიონის მასშტაბის სამედიცინო ცენტრი და უნივერსიტეტი აშენდება. აქ მკურნალობა და სწავლა ზუგდიდელებისთვის უფასო იქნება.
ar shesr3ulda
2014 წელის 25 აგვისტოს შპს "სახელმწიფო სამშენებლო კომპანიამ", საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, სოფელ რუხში 220 ადგილიანი მრავალპროფილური საუნივერსიტეტო საავადმყოფოს მშენებლობა დაიწყო.
კომპლექსი 7 ბლოკისა და სხვადასხვა ტიპის საინჟინრო-ტექნიკური ნაგებობებისგან შედგება. საერთო სამშენებლო ფართი 30 000 კვ.მ-ზე მეტს შეადგენს.
კლინიკის ტერიტორიაზე განთავსდება უნივერსიტეტის სტუდენტებისა და რეზიდენტებისთვის აუდიტორიები და ბიბლიოთეკა, ასევე რეზიდენტებისთვის სპორტულ-გამაჯანსაღებელი ინფრასტრუქტურა, ავტოსადგომები, შიდა სავალი გზები, აუზები და სკვერები. კლინიკაში სამკურნალოდ ჩამოყვანილი პაციენტების ოჯახის წევრებისა და ახლობლებისათვის 92 ადგილიანი საერთო საცხოვრებელი იფუნქციონირებს.
პროექტი (შენობა და შიდა სამუშაოები) სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ფინანსდება და მისი ღირებულება 41 მილიონ 264 ათას ლარს  შეადგენს. სამუშაოებზე 154 ადამიანი დასაქმდა, მათი დიდი ნაწილი ადგილობრივი მაცხოვრებელია.
საავადმყოფო რეგიონის მოსახლეობასა და ოკუპირებული აფხაზეთის ტერიტორიაზე მცხოვრებ მოქალაქეებს მოემსახურება.
ამ დროისთვის ყველა ბლოკის მშენებლობა თითქმის დასრულებულია, ფასადების შეღებვა დასრულების ფაზაშია. ასევე დასრულებულია შიდა ტერიტორიის შემოღობვა და მისი კეთილმოწყობის სამუშაოები მიმდინარეობს. პროექტის მიხედვით, მშენებლობა 2017 წლის თებერვალში უნდა დასრულდეს.
ბიძინა ივანიშვილი: ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ, კანონის ფარგლებში აღვადგენთ ერგნეთის ბაზრობას. მიგვაჩნია, რომ ამ ბაზრობის აღდგენით გამყოფი ხაზის სხვადასხვა მხარეს მცხოვრებ ადამიანებს შორის ნდობის აღდგენაც დაიწყება და ურთიერთობებიც დალაგდება
ე.წ. "ერგნეთის ბაზრობა", რომელიც ცხინვალის შესასვლელთან მდებარეობდა, 2004 წლის მაისში საქართველოს მაშინდელი ხელისუფლების გადაწყვეტილებით დაიხურა. ბაზრობის დახურვის ძირითად მიზეზად ქვეყანაში ამ გზით კონტრაბანდის შემოდინება დასახელდა, რაც ქვეყნის ეკონომიკას სერიოზულ საფრთხეს უქმნიდა.
იმ პერიოდში "ერგნეთის ბაზრობა" ერთის მხრივ ქართველი და ოსი მოსახლეობის დამაკავშირებელ "ხიდად" ითვლებოდა, სადაც სავაჭრო ურთიერთობები დაახლოების საფუძველი ხდებოდა, ხოლო მეორეს მხრივ, ცხინვალის რეგიონის გავლით, საქართველოს ტერიტორიაზე რუსული წარმოების კონტრაბანდული კვების პროდუქტები, ნავთობპროდუქტები, სიგარეტი და განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ხორბალი და ფქვილი შემოდიოდა.
მაშინდელი საბაჟო დეპარტამენტის ინფორმაციით, ცხინვალის რეგიონში არსებული კონტრაბანდული ტვირთბრუნვის გამო, საქართველოს ყოველწლიურად დაახლოებით 120 მლნ აშშ დოლარის ზარალი ადგებოდა. "ერგნეთის ბაზრობის" დახურვამ და კონტრაბანდული გზების გადაკეტვამ კი, უწყების განმარტებით, საბაჟო შემოსავლები მკვეთრად გაზარდა.
ივანიშვილის დაპირების მიხედვით, "ერგნეთის ბაზრობა" "კანონის ფარგლებში" გაიხსნებოდა. მაგრამ, "ქართული ოცნების" ხელისუფლებაში მოსვლიდან 4 წლის თავზეც ბაზრობის აღდგენის არანაირი წინაპირობა არ შექმნილა.
კონფლიქტის ზონაში დღეს არსებული რეალობიდან გამომდინარე, რაიმე ობიექტის გახსნამდე, რომლითაც ორივე მხარე ისარგებლებს,  პირველ რიგში ე.წ.საზღვრის გახსნაა საჭირო. თუმცა, ამ საკითხზე შეთანხმების მიღწევა დღესდღეობით ნაკლებად რეალურად გამოიყურება. გადაადგილების ერთი დღით აღდგენაზეც კი, მიმდინარე წლის აპრილში ოსურმა მხარემ მკაცრი უარი განაცხადა, როდესაც ქართული მხარე აღდგომის დღესასწაულისთვის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე წინაპართა საფლავების მოსანახულებლად მოსახლეობის მცირე ნაწილის რამდენიმე საათით შეშვებას ითხოვდა.

The priority for Georgia’s foreign trade policy will be to get preferential trade regimes with foreign countries with the largest trading partners being at the top of the list. This will also include the European Union and the United States of America as well as a return to the Russian and other traditional markets. (Pre-Election Programme, page 38)
After long years of negotiation, the free trade agreement between Georgia and the European Union was signed in 2014. The process of negotiating the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union officially opened in December 2011. A total of six rounds of negotiations and tens of video conferences were held during the process. The negotiations were concluded in July 2013. On 27 June 2014, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, signed the Association Agreement with the European Union. The Parliament of Georgia ratified the Agreement on 18 July 2014. On 1 September 2014, the trade parts of the Agreement, including the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement, started to go into power. As for free trade between Georgia and the United States, after the official meeting between the President of Georgia, Mikheil Saakashvili, and the President of the United States, Barack Obama, was concluded at the White House on 30 January 2012, the President of the United States talked about the necessity of developing closer trade and economic ties with Georgia, including a free trade agreement. The dialogue between the United States and Georgia about the development of free trade started from that period. No serious steps have been taken towards negotiating the Free Trade Agreement (FTA) as of today. In 2012, after the new government assumed office, negotiations on abolishing the trade barriers between Georgia and Russia were started. As a result of a unilateral embargo instituted by the Russian Federation against Georgia, trade between the two countries almost halved as compared to the previous year. The trend of decline continued in the following years as well. As the table reflects, the existing barriers started loosening from 2013 and exports to Russia increased by 307.6% or from USD 46.8 million to USD 190.8 million.   Table 1: Dynamics of Change in Exports (million, USD)
Export Export in CIS Countries Export in Russia Russia’s share in total export Russia’s share in export of CIS countries Export growth rate in Russia Export growth rate
2005 865.5 407.2 153.7 17.8% 37.8% 47.8% 33.8%
2006 936.4 391.1 75.4 8.1% 19.3% -51.0% 8.2%
2007 1,232.1 461.9 45.3 3.7% 9.8% -39.9% 31.6%
2008 1,495.3 540.9 29.8 2.0% 5.5% -34.3% 21.4%
2009 1,133.6 416.2 21.1 1.9% 5.1% 29.0% -24.2%
2010 1,677.3 676.6 34.7 2.1% 5.1% 64.1% 48.0%
2011 2,186.4 1,025.1 36.6 1.7% 3.5% 5.5% 30.4%
2012 2,376.6 1,244.6 46.8 2.0% 3.8% 27.8% 8.7%
2013 2,910.6 1,621.3 190.8 6.6% 11.8% 307.6% 22.5%
2014 2,861.0 1,465.3 274.8 9.6% 18.8% 44.0% -1.7%
2015 2,204.7 840.9 162.9 7.4% 19.4% -40.7% -22.9%
2015 1-8 1,458.5 557.1 98.0 6.7% 17.6% - -
2016 1-8 1,312.1 428.9 118.2 9.% 27.6% 20.5% -10.0%
Source: National Statistics Office of Georgia   The embargo was fully abolished on 26 May 2014 and despite a general decrease in exports, export to the Russian Federation increased by 44% that same year, reaching USD 274.8 million which was 9.6% of the country’s overall exports. In 2015, parallel to a significant decrease in Georgia’s overall exports (22.9%), exports to Russia fell by 40.7%. Consequently, the share of exports to Russia in overall exports decreased to 7.4%. According to the data of the first eight months of 2016, the overall value of the goods exported to Russia reached USD 118 million which constituted 9% of the total exports and 27.6% of the exports to the Commonwealth of Independent States. The growth as compared to the same period of the previous year constituted 20.5%. In addition, it should also be noted that exports to Russia in absolute numbers have exceeded the levels observed before the embargo whilst they are much lower in the share of overall exports than before 2006. However, given the more diversified nature of the Georgian market in 2016 as opposed to 2005, this trend is quite understandable. Currently, we should consider the Russian market open for Georgian goods but rather volatile and risky nonetheless. The fundamental problems feeding the political tensions between the two countries have not yet been resolved and the Russian side continues manipulating the issue of trade in order to further its political agenda.
The air and maritime coastal defence forces must be recovered. Coastal defence must once again join the Georgian armed forces and closely integrate with land coastal defence systems. (Pre-Election Programme, page 61)
After the military reform of 2010, the separate existence of military air forces was deemed unnecessary and they were joined with land forces in the form of the Aviation and Air Defence Brigade. The Georgian Dream coalition criticised the reform and promised to reinstate the air forces in their traditional form after assuming office. However, this did not happen. Today, military air forces are still functioning according to the reform undertaken in 2010. It should also be noted that in 2014, the Ministry of Defence of Georgia officially confirmed that they were planning to sell five units of SU25 fighter jets and the money received would be spent on the development of the armed forces. The structural changes promised by the Georgian Dream coalition did not hold up in the case of maritime defence forces either. In 2008, in the name of resource optimisation, Georgia’s naval fleet joined the maritime defence forces after which the Maritime Defence Service of Georgia, subject to the Ministry of Internal Affairs of Georgia, was created. The incumbent government has not made any changes to these arrangements to date. Furthermore, the former Minister of Defence of Georgia, Tina Khidasheli, was quite sceptical about making any changes. According to her, the separate existence of maritime defence forces was a fantasy because of the high costs associated with the issue.
Bidzina Ivanishvili: "An anti-hailstorm system will be created."
An anti-hailstorm system created by Delta, a legal entity of public law, started functioning in the Kakheti region from the end of May 2015. Over GEL 14 million was spent on the creation of the system. A total of 83 units of autonomous rocket firing devices were placed in Kakheti. According to the statement of specialists in the field, the system was supposed to decrease damage caused by hailstorms by 80%-90%. According to the information provided by Delta, a total of 40 hailstorm clouds were observed in Kakheti in 2015, 37 of which were successfully dispersed by the system. This year, due to the fact that the anti-hailstorm system was not functioning, more than ten villages in Kakheti were damaged by hailstorms with their harvests being almost completely destroyed. As it turned out, the reason for the system being idle was that there were no anti-hailstorm mines available at that moment (See FactCheck’s article in Georgian). Information indicates that the missiles were bought in Macedonia and Bulgaria last year whilst this year Delta decided to manufacture the missiles itself; however, due to the late allocation of funds from the Ministry of Defence of Georgia, the process was delayed. This was later confirmed by the Ministry as well although without stating the reasons for the delays. We contacted the Head of the Public Relations Department of Delta, Tamar Gvarishvili. In her conversation with FactCheck, Ms Gvarishvili said that the aforementioned problem had been resolved as the Ministry of Defence of Georgia had transferred all the funds necessary for manufacturing the missiles and the manufacturing process was already in progress.
More than GEL 100 million will be invested in Zugdidi’s economy after we win. A medical centre and a university with central importance for the whole Caucasus region will be built in Zugdidi. Treatment and studies in these two facilities will be free for Zugdidi’s population.
In the Worksa
On 25 August 2014 and on the decision of the Government of Georgia, State Construction Company Ltd started the construction of a 220-place university clinic in the village of Rukhi. The complex consists of seven block buildings and various engineering and technical facilities. The overall construction area is more than 30,000 square metres. Auditoriums and a library for university students and residents will be built on the clinic’s grounds. A sports and recreation infrastructure, parking lots, inner pedestrian roads, pools and parks will also be created for residents. A 92-place dormitory for family members and friends of patients will also be constructed on the grounds. The project (buildings and inner construction) is being funded from the state budget at an overall cost of GEL 41,264,000. A total of 154 people have been employed on the construction site and the majority of them are locals. The clinic will serve the region’s population and those living in the occupied region of Abkhazia. At the moment, the construction of almost all of the block buildings has been concluded and the painting of the facades is in the final stage. The fencing of the inner territories has also been finished and construction work is underway. According to the project, the construction work will be finished in February 2017.
Bidzina Ivanishvili: "After assuming office, we will legally restore the Ergneti market. We believe that by restoring this market, the restoration of trust between citizens living on opposite sides of the administrative line will start and relations will be normalised at the same time."
The so-called Ergneti market, which was situated near the entrance to Tskhinvali, was closed down in May 2004 on a decision of the Government of Georgia. The reason given for closing down the market was the inflow of contraband into the country which was putting the Georgian economy under threat. At that time, the Ergneti market was, on the one hand, considered as a bridge connecting the Georgian and Ossetian populations where the trade relations were becoming the basis of friendship whilst, on the other hand, smugglers brought Russian-made food products, petroleum products, cigarettes and wheat and flour in high quantities through the Tskhinvali region. According to the information of the then Customs Department, because of the smuggling business at the Ergneti market, the state budget of Georgia lost about USD 120 million annually. The Department also clarified that the closing down of the Ergneti market and the subsequent closure of the contraband inflow routes significantly increased customs revenues. Bidzina Ivanishvili promised that the Ergneti market would be restored “legally.” However, even after four years of the Georgian Dream coalition government, no pre-conditions have been created for the re-opening of the market. Given the realities in the conflict zone today, it is first necessary to open the borders before opening any kinds of objects or facilities which will be used by both sides. Reaching an agreement on this issue, however, looks highly unlikely at this stage. The Ossetian side refused to open the borders for just one day in April 2016 in order to let Georgians in on Easter Sunday to visit the graves of their family members and ancestors.