ფინანასთა მინისტრის ნოდარ ხადურის განცხადებით, "ფინანსთა სამინისტროში, მინისტრისა და მისი მოადგილეების ხელფასები 40 პროცენტით შემცირდა".
ფინანსთა სამინისტროს ინფრომაციით, 2011 წლიდან 2016 წლის ექვსი თვის ჩათვლით მინისტრის მიერ აღებული შრომის ანაზღაურება თითქმის ყოველ წელს იცვლებოდა. აღნიშნულ სამინისტროში მინისტრზე ყველაზე დიდი ოდენობის შრომის ანაზღაურება 2012 წელს გაიცა და 125 641 ლარი შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან დღემდე აღნიშნული მაჩვენებელი კლების ტენდენციით ხასიათდება.
ცხრილი 1: ფინანსთა მინისტრზე და მის მოადგილეებზე გაცემული შრომის ანაზღაურება, 2011-2016 წლები
წყარო: ფინანთა სამინისტრო
რაც შეეხება მინისტრის მოადგილებზე გაცემულ შრომის ანაზღაურებას, ამ მხრივ 2012-2013 წლები კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა, 2014 წელს კი ის კვლავ გაიზარდა. მინისტრისგან განსხვავებით, მინისტრის მოადგილები პრემიის მუხლით გაცემულ შრომის ანაზღაურებას 2015 წლის ჩათვლით იღებდნენ.
საერთო ჯამში ფინანსთა სამინისტროში მინისტრზე და მინისტრის მოადგილეებზე გაცემული შრომის ანაზღაურება 2011 წლიდან 2013 წლის ჩათვლით მცირდებოდა. 2014 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 19%-ით გაიზარდა და 481 737 ლარი შეადგინა. 2015 წელს კი, კვლავ 39%-ით შემცირდა. შემცირების ტენდენცია შეინიშნება მიმდინარე წლის 6 თვის მონაცემებითაც, რის მიხედვითაც წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მინისტრისა და მისი მოადგილეების შრომის ანაზღაურება 27%-ით შემცირდა. თუ 2015 წლის მაჩვენებელს 2012 წლისას შევადარებთ, ვნახავთ, რომ მინისტრისა და მინისტრის მოადგილეების შრომის ანაზღაურება 51%-ით (311 მლნ ლარით) შემცირდა.
ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2011 წლიდან დღემდე, ფინანსთა მინისტრისა და მინისტრის მოადგილეების შრომის ანაზღაურება თითქმის ყოველწლიურად იცვლებოდა, თუმცა, კლების ტენდენცია აშკარაა. 2015 წელს, 2014 წელთან შედარებით, ეს მაჩვენებელი 39%-ით, ხოლო 2012 წელთან შედარებით 51%-ით შემცირდა. ეს ტენდენცია მიმდინარე წელსაც გრძელდება. იანვარ-ივნისის ჩათვლით, მინისტრისა და მინისტრის მოადგილეების შრომის ანაზღაურება წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 27%-ით შემცირდა.

According to the statement of the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri: “The wages of the Minister and his deputies in the Ministry of Finance of Georgia have decreased by 40%.”
According to the information of the Ministry of Finance of Georgia, the remuneration of the Minister of Finance of Georgia kept changing annually from 2011 to the first half of 2016. The largest amount of money given as remuneration to the Minister of Finance was registered in 2012 and amounted to GEL 125,641. It should be noted that this indicator has had a trend of decrease since 2013.
Wages Assigned to the Minister of Finance of Georgia and his Deputies from 2011 to 2016
2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 (6 Months) | |
Minister | 106,198 | 125,641 | 90,165 | 75,000 | 56,250 | 30,000 |
Wage | 42,318 | 42,634 | 42,480 | 42,480 | 31,860 | 16,992 |
Bonus | 23,010 | 42,780 | 4,335 | 0 | 0 | |
Surplus | 40,870 | 40,227 | 43,350 | 32,520 | 24,390 | 13,008 |
Deputy Minister | 716,882 | 478,515 | 314,646 | 406,737 | 236,602 | 202,320 |
Wage | 252,895 | 154,915 | 106,256 | 140,587 | 86,842 | 79,440 |
Bonus | 284,720 | 235,120 | 29,670 | 39,430 | 4,800 | 0 |
Surplus | 179,267 | 88,480 | 178,720 | 226,720 | 144,960 | 122,880 |
Overall | 823,080 | 604,156 | 404,811 | 481,737 | 292,852 | 232,320 |
As for the remuneration of the Deputy Ministers, the period from 2012 to 2013 saw a trend of decrease whilst in 2014 the sums increased once again. Unlike the Minister of Finance of Georgia, the Deputy Ministers were able to get bonuses together with their wages up to 2015.
Overall, the remuneration distributed to the Minister of Finance of Georgia and his deputies was on the decrease from 2011 to 2013. It increased by 19% in 2014 and amounted to GEL 481,737. It dropped again by 39% in 2015. The trend of decrease was evident in the first six months of 2016 as the overall remuneration of the Minister and his deputies decreased by 27%. If we compare the 2015 data to those of 2012 it becomes clear that the remuneration has dropped by 51% (GEL 311 million).
According to the information of the Ministry of Finance of Georgia, the remuneration of the Minister of Finance of Georgia kept changing annually from 2011 to the first half of 2016. However, the trend of decrease is evident. In 2015, the overall amount of remuneration dropped by 39% as compared to 2014 and by 51% as compared to 2012. This trend has continued in 2016 as well. From January to July 2016, the remuneration of the Minister of Finance of Georgia and his deputies decreased by 27% as compared to the same period of the previous year.