12 ივლისს, გადაცემა "არჩევანში" სტუმრობისას, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ საკანონმდებლო ცვლილებებზე ისაუბრა. "პროცესის დარეგულირება პრემიერის, პრეზიდენტისა და ჩემი მონაწილეობით ბოლო მომენტში მოხერხდა და მივიღეთ იმ ტიპის კანონი, რომელიც მოწონებულია, აღიარებულია, დადასტურებულია ვენეციის კომისიის მიერ" - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.
2016 წლის მარტში, ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის ინიციატივით, "საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ" ორგანულ კანონსა და "საკონსტიტუციო სამართალწარმოების შესახებ" კანონში ცვლილებების კანონპროექტი მომზადდა. ამ კანონპროექტს პირველივე დღიდან დიდი გამოხმაურება მოჰყვა. საპარლამენტო ოპოზიციის შეფასებით, დაგეგმილი ცვლილებები, მათი შინაარსიდან გამომდინარე, "საკონსტიტუციო სასამართლოს წინააღმდეგ მიმართული სადამსჯელო ღონისძიება" იყო და "საკონსტიტუციო სასამართლოს დაკნინებას, მისი მუშაობის ბლოკირებას და პარალიზებას" ემსახურებოდა. ამასთან, ოპოზიციის აზრით, ხელისუფლება საკონსტიტუციო სასამართლოზე გავლენის მოპოვებას ცდილობს, რაც ამ ორგანოს მიერ "რუსთავი 2"-ის საქმის მომავალ განხილვას უკავშირდება.
საკანონმდებლო ცვლილებებს არასამთავრობო ორგანიზაციებიც გამოეხმაურნენ, პარლამენტს რეკომენდაციებით მიმართეს და კანონპროექტზე მუშაობისას მეტი გამჭვირვალობისკენ მოუწოდეს. "გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, ცვლილებები არ ქმნიდეს განცდას, რომ ხელისუფლების მიერ ინიცირებული რეფორმა საკონსტიტუციო სასამართლოს კონკრეტული გადაწყვეტილების შინაარსით გამოწვეული უკმაყოფილებით არის განპირობებული და მმართველი პოლიტიკური ძალის მხრიდან საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობაზე ნეგატიურ რეაქციას წარმოადგენს" - ნათქვამია არასამთავრობოების განცხადებაში.
აღსანიშნავია, რომ განხილვის ეტაპზე კანონპროექტი მუდმივად იცვლებოდა, ემატებოდა მუხლები, რომელთა შესახებაც დეპუტატებს წინასწარ ინფორმაცია არ ჰქონდათ და ცვლილებების ახლებურ ფორმულირებას მხოლოდ პლენარულ სხდომაზე იგებდნენ. ეს კი, გაურკვევლობას იწვევდა და ხშირად ნორმაზე ეფექტურად მსჯელობას შეუძლებელს ხდიდა.
საბოლოოდ, ზემოაღნიშნული კანონპროექტი პარლამენტმა პირველი მოსმენით 2016 წლის 27 აპრილს მიიღო, მეორე მოსმენით 13 მაისს, ხოლო მესამე მოსმენით 14 მაისს (შაბათ დღეს, რიგგარეშე სხდომაზე). ვენეციის კომისიისთვის მიცემული პირობის მიუხედავად, კომისიას კანონპროექტი მხოლოდ მესამე მოსმენით მიღების შემდეგ გადაეგზავნა, რაზეც ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის თანამომხსენებლებმა წუხილი გამოთქვეს. ფართომასშტაბიან ინსტიტუციურ რეფორმასთან დაკავშირებული კანონპროექტის დაჩქარებული წესით (ორ თვეში) მიღებაზე ყურადღება ვენეციის კომისიამაც გაამახვილა.
პარლამენტის მიერ პრეზიდენტისთვის ხელმოსაწერად გადაგზვანილ კანონპროექტს, ვენეციის კომისიის წინასწარი დასკვნის მიღების შემდეგ, 2016 წლის 31 მაისს გიორგი მარგველაშვილმა ვეტო დაადო და მოტივირებული შენიშვნებით პარლამენტს უკან დაუბრუნა. "რაც წერია ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებში, სიტყვა-სიტყვით გათვალისწინებულია ჩვენს ვეტოში" - განაცხადა მარგველაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ დროის სიმცირის გამო ვენეციის კომისიის წინასწარი დასკვნა ცვლილებების მხოლოდ მნიშვნელოვან პუნქტებს შეეხო. კომისიამ ზოგიერთი ცვლილება (თავმჯდომარის არჩევის წესი, საქმეთა განაწილების ავტომატური სისტემის შემოღება, განსხვავებული და თანმხვედრი აზრის სისტემატური გამოქვეყნება და საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების სასამართლოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებისთანავე ძალაში შესვლა) დადებითად შეაფასა. თუმცა, ყურადღება სამ ძირითად პრობლემაზე გაამახვილა და პარლამენტს მათი გამოსწორების შესახებ რეკომენდაციები მისცა. ვენეციის კომისიის თითოეულ რეკომენდაციასა და პრეზიდენტის მიერ შესაბამის საკითხთან დაკავშირებულ მოტივირებულ შენიშვნას სათითაოდ გთავაზობთ.
პრეზიდენტის პირველი შენიშვნა პლენუმის მიერ გადაწყვეტილების მიღებისთვის საჭირო ქვორუმს ეხება. "საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ" კანონის 44-ე მუხლის პირველი ნაწილის ცვლილებებამდე არსებული რედაქციის თანახმად, საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმი გადაწყვეტილებაუნარიანი იმ შემთხვევაში იყო, თუკი მის სხდომას სულ ცოტა 6 წევრი (9-დან) ესწრებოდა. ცვლილებები კი ქვორუმის 6-დან 7 მოსამართლემდე გაზრდას ითვალისწინებდა. ამასთან, ცვლილებები გადაწყეტილების მიღებისთვის საჭირო ხმათა რაოდენობის უბრალო უმრავლესობიდან 6 წევრის სავალდებულო თანხმობამდე გაზრდას გულისხმობდა.
ვენეციის კომისიამ აღნიშნული ცვლილება ძალაუფლების კოლეგიისგან პლენუმისთვის გადაცემის ჭრილში გაანალიზა და დაასკვნა, რომ აღნიშნული ცვლილებები საკონსტიტუციო სასამართლოს მთავარი ამოცანის შესრულებას - კანონმდებლობაში არაკონსტიტუციური ნორმების იდენტიფიცირებას და მათ ამოღებას გაართულებს. შესაბამისად, კომისიამ პლენუმის მიერ გადაწყვეტილების მიღებისთვის საჭირო მინიმუმ ექვსი ხმის მოთხოვნის შემცირების შესახებ რეკომანდაცია გასცა.
პრეზიდენტის შენიშვნებიდან ირკვევა, რომ მარგველაშვილმა ამ საკითხთან დაკავშირებით ვენეციის კომისიის წინაწარი დასკვნის რეკომენდაციები მხოლოდ ნაწილობრივ გაიზიარა. კერძოდ, მისი შემოთავაზებული ვარიანტის თანახმად, პლენუმი გადაწყვეტილებაუნარიანად ჩაითვლება, თუ სხდომას სულ მცირე 6 წევრი ესწრება, ხოლო გადაწყვეტილების მისაღებად კი პლენუმის სრული შემადენლობის უმრავლესობაა საჭირო. თუმცა, პრეზიდენტმა, გამონაკლისის სახით, საქართველოს ორგანულ კანონებთან მიმართებით გადაწყვეტილების მისაღებად ხმათა 2/3-ის მოთხოვნა და პლენუმის უფლებაუნარიანობისათვის 7 წევრის დასწრების ვალდებულება მიზანშეწონილად ჩათვალა. აღსანიშნავია, რომ ვენეციის კომისია გამონაკლის შემთხვევებს არ ითვალისწინებს და 2/3-იანი ქვორუმის შემცირების შესახებ მისი რეკომენდაცია ორგანულ კანონებსაც ეხება.
პრეზიდენტის მეორე შენიშვნა კოლეგიის წევრის მიერ საქმის პლენუმისთვის (9 მოსამართლისთვის) ერთპიროვნულად გადაცემას ეხება. კერძოდ, ცვლილებების თანახმად, კოლეგიის წევრი უფლებამოსილი ხდება საქმის კოლეგიიდან პლენუმისთვის გადაცემის შესახებ შუამდგომლობა ერთპიროვნულად დააყენოს. ვენეციის კომისიას გარკვეული კითხვები გაუჩნდა ერთი მოსამართლისთვის უფლებამოსილების გაფართოების საჭიროებასა და მოსამართლეთა უმრავლესობაზე ინდივიდუალური მოსამართლის დომინირების მართებულობის თაობაზე. "როგორც ჩანს, მოსამართლის მიერ წინა პრაქტიკისგან განსხვავებული აზრის ქონა საკმარისია საქმის პლენუმისთვის გადაცემის მოთხოვნისთვის. თუ ეს ასეა, საკმაოდ უცნაურია, რატომ უნდა გადაეცეს საქმის განხილვა პლენუმს მაშინ, როდესაც კოლეგიის ერთი წევრის მოსაზრება ეწინააღმდეგება აღნიშნულ პრაქტიკას? ამას აზრი აქვს იმ შემთხვევაში, როდესაც მსგავს მოთხოვას აყენებს უმრავლესობა" - ნათქვამია დასკვნაში.
ვენეციის კომისია ყურადღებას ამახვილებს იმაზეც, რომ ერთი მოსამართლის მიერ გადაცემული საქმის განხილვაზე უარის თქმისათვის პლენუმის 9 მოსამართლიდან 6 მოსამართლის მიერ მოტივირებული გადაწყვეტილების გამოტანაა საჭირო. "მსგავს საკითხზე გადაწყვეტილების მისაღებად ორი მესამედის უმრავლესობის საჭიროება მიიჩნევა გადაჭარბებად. ეს ნორმა შეიძლება ბოროტად იქნეს გამოყენებული მოსამართლის მიერ" - ნათქვამია დასკვნაში. შესაბამისად, კომისიის რეკომენდაციების თანახმად: 1. დებულება, რომლის მიხედვითაც ცალკეულ მოსამართლეს შეუძლია საქმე გადასცეს პლენუმს განსახილველად, უნდა შეიცავლოს; 2. ასევე, უნდა გაუქმდეს პლენუმის მოტივირებული გადაწყვეტილება და მოსამართლეთა უბრალო უმრავლესობას უნდა შეეძლოს ასეთ მოთხოვნაზე უარის თქმა.
აღსანიშნავია, რომ პრეზიდენტის შენიშვნა ერთი მოსამართლის მიერ პლენუმზე საქმის გადაცემას საერთოდ არ ეხებოდა. მან მხოლოდ უარის შემთხვევაში მოტივირებული გადაწყვეტილების გაუქმებასა და ქვორუმის შეცვლის აუცილებლობაზე იმსჯელა. თუმცა, არც ეს ნაწილი შეესაბამება ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებს სრულად, ვინაიდან რეკომენდაციის თანახმად, უარის თქმა მოსამართლეთა უბრალო უმრავლესობას უნდა შეეძლოს, ხოლო პრეზიდენტის შემოთავაზებული ვარიანტის თანახმად საჭიროა პლენუმის სრული შემადგენლობის უმრავლესობა. შესაბამისად, პრეზიდენტი არც ამ ნაწილში იზიარებს "სიტყვა-სიტყვით" ვენეციის კომისიის რეკომენდაციებს.
ვენეციის კომისიის დასკვნაში ყურადღება იყო გამახვილებული ნორმის შეჩერების ახლებურ წესზე, რომელიც საქმის განმხილველ კოლეგიას საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე ნორმის შეჩერების უფლებას ართმევს და აღნიშნულ უფლებამოსილებას მხოლოდ პლენუმს ანიჭებს. კომისიისთვის ლოგიკას მოკლებულია, რომ შუალედური გადაწყეტილება, რომელიც თავისი ბუნებით დროულ რეაგირებას საჭიროებს, მიღებულ იქნას გაცილებით გართულებული პროცედურით (რაც საბოლოო გადაწყვეტილებისთვის კოლეგიის მიერ პლენუმისთვის საქმის გადაცემას და შემდგომ ისევ გადმოცემას გულისხმობს). "უცნაურია, რომ საბოლოო გადაწყვეტილება სამართლებრივი ნორმის არაკონსტიტუციურობის შესახებ მიღებულ უნდა იქნეს კოლეგიის მიერ, როდესაც შუალედურ გადაწყვეტილებას იგივე ნორმის შეჩერების შესახებ იღებს მხოლოდ პლენუმი" - ნათქვამია დასკვნაში. აღნიშნულის მიუხედავად, პრეზიდენტმა პარლამენტის მიერ ნორმის შეჩერების შესახებ მიღებულ ახალ წესზე ვეტოს დადება საჭიროდ არ ჩათვალა.
3 ივნისს, რიგგარეშე სხდომაზე, პარლამენტმა პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები სრულად გაითვალისწინა და კანონპროექტი ხელმოსაწერად კვლავ პრეზიდენტს გადაუგზავნა. აღნიშნულ ცვლილებებთან დაკავშირებით, ვენეციის კომისიის საბოლოო დასკვნა ჯერ არ გამოქვეყნებულა.
აღსანიშნავია, რომ ცვლილებების ძალაში შესვლიდან რამდენიმე დღეში საკონსტიტუციო სასამართლოს პირველი კოლეგიის მოსამართლე მერაბ ტურავამ ცვლილებების შედეგად მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილება გამოიყენა და პირველი კოლეგიის მიერ განსახილველი ორი უმნიშვნელოვანესი საქმის ("რუსთავი 2"-ისა და ე.წ. კაბელების საქმეებთან დაკავშირებული კონსტიტუციური სარჩელები) პლენუმისთვის გადაცემის შუამდგომლობა დააყენა. 2016 წლის 15 ივნისს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმმა დააკმაყოფილა მერაბ ტურავას შუამდგომლობა და საოქმო ჩანაწერით აღნიშნული სარჩელები არსებითად განსახილველად მიიღო.
ვენეციის კომისიამ 10-11 ივნისს საბოლოო დასკვნა გამოაქვეყნა, რომელიც ყურადღებას კვლავ წინასწარ დასკვნაში ასახულ პრინციპულ შენიშვნებზე ამახვილებს. აღსანიშნავია, რომ 13 ივნისს საკონსტიტუციო სასამართლოში პარლამენტის მიერ მიღებულ ცვლილებებთან დაკავშირებით საქართველოს საპარლამენტო უმცირესობის კონსტიტუციური სარჩელი (N 768) დარეგისტრირდა. ამჟამად, სასამართლოში სარჩელის არსებითი განხილვა მიმდინარეობს. შესაბამისად, საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ კანონში ცვლილებებთან დაკავშირებით საბოლოო სიტყვას თავად საკონსტიტუციო სასამართლო იტყვის.
პრეზიდენტის მოტივირებულ შენიშვნებში და შესაბამისად, პარლამენტის მიერ მიღებულ საბოლოო კანონში, ვენეციის კომისიის შენიშვნები და პრინციპული რეკომენდაციები მხოლოდ ნაწილობრივ არის ასახული. კერძოდ, პრეზიდენტმა, ვენეციის კომისიის რეკომენდაციის მიუხედავად, ორგანულ კანონთან დაკავშირებით გადაწყვეტილების მისაღებად 2/3-იანი ქვორუმის შემცირება მიზანშეწონილად არ მიიჩნია. ასევე, ძალაში დატოვა კოლეგიის ერთი წევრის მიერ პლენუმისთვის საქმის გადაცემის უფლებამოსილება და აღნიშნულზე უარის თქმისთვის ხმათა 2/3-ის მოთხოვნა არა უბრალო უმრავლესობით, არამედ აბსოლუტური უმრავლესობით შეცვალა. პრეზიდენტმა ასევე არ იმსჯელა ნორმის შეჩერებასთან დაკავშირებით მიღებულ ახალ წესზე.

the Chairman of the Parliament of Georgia, Davit Usupashvili, talked about the legislative changes regarding the Constitutional Court of Georgia. "The process was regulated at the very last moment by the involvement of the President of Georgia, the Prime Minister of Georgia and me (Chairman of the Parliament of Georgia) and we now have a law which is approved, recognised and confirmed by the Venice Commission," said Mr Usupashvili.
In March 2016, with the initiative of the Human Rights Protection Committee, changes were prepared concerning the Organic Law of Georgia on the Constitutional Court and the Law of Georgia on Constitutional Litigation. This bill of changes was followed by considerable outcry from the very beginning. According to the assessment of the Parliamentary Opposition, the planned changes, given their content, were effectively "a punitive mechanism against the Constitutional Court" and "served to weaken the Court as well as block and paralyse its work." In addition, the Opposition believes that the Government of Georgia is trying to gain influence over the Constitutional Court which is connected with its dealings concerning the Rustavi 2 case.
Non-governmental organisations have also commented upon the legislative changes, addressing the Parliament with recommendations and calling upon them to exercise more transparency vis-à-vis this specific piece of legislation. "It is of vital importance for the changes not to create the impression that they have been initiated by the government because they are dissatisfied with the specific decisions of the Constitutional Court and not to represent any negativity on the part of the governing political party concerning the work of the Court," reads the statement made by various non-governmental organisations.
It should be pointed out that the bill changed constantly during the discussion stage with articles being added and MPs not having any prior knowledge but only learning about these particular articles during plenary sessions of the Parliament. This often caused confusion and made the discussion of these norms almost impossible.
Finally, the Parliament adopted the aforementioned bill by first hearing on 27 April 2016, by second hearing on 13 May 2016 and by third hearing on 14 May 2016 (on Saturday, during an extra session). Despite the promise made to the Venice Commission, the Commission received a copy of the bill only after it was adopted by third hearing upon which the Co-Speakers of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe expressed their regret.The Venice Commission also focused upon the rush adoption (two months) of legislature aimed at large-scale institutional changes.
On 31 May 2016, after receiving the Venice Commission’s Preliminary Report, the President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, vetoed the bill sent to him by the Parliament of Georgia for signature and returned it to the Parliament with appropriate notes and corrections. “All the issues present in the Venice Commission’s Report have been included word-for-word in our veto,” stated Mr Margvelashvili.
It should be noted that due to time limitations, the Venice Commission’s Preliminary Reporttouched only upon the bill’s most important clauses. The Commission positively assessed some of the changes (rules for the election of the chairperson, imposition of the automatic case distribution system, systematic publishing of differing or similar opinions and immediately making the Constitutional Court’s decisions active following their publication on the Court’s website). However, the Commission also focused upon three main problems and provided recommendations to the Parliament for their improvement. We forthwith present President Giorgi Margvelashvili’s notes concerning the Venice Commission’s three recommendations and his subsequent veto of the bill.
The President’s first noteconcerns the quorum necessary for the plenum of judges to make a decision. According to the previous (active prior to the changes) version of Point 1 of Article 44 of the Organic Law of Georgia on the Constitutional Court, the Constitutional Court’s plenum was allowed to make decisions only if at least six of the nine judges were present at the hearing. The changes envisaged the quorum’s increase from six to seven judges. In addition, the changes also provided for the increase in the number of votes necessary for the decision from a simple majority to at least six votes.
The Venice Commission analysed these changes with regard to the transfer of power from the panel of judges to the plenum and concluded that the aforementioned changes would make it more difficult for the Constitutional Court to exercise its main function – identifying and removing unconstitutional norms from the legislature. Hence, the Commission recommended a decrease in the number of votes in the plenum necessary to make decisions.
The notes make it clear that Mr Margvelashvili used only a part of the recommendations given in the Venice Commission’s Preliminary Report. Specifically, according to his proposed version, the plenum will only be allowed to make decisions if at least six judges are present at the hearing whilst the votes of a majority of the members of the entire plenum is necessary to make a decision. However, as an exception to the rule, the President of Georgia deemed it necessary to request two-thirds of the votes when the plenum discusses Georgia’s organic laws with at least seven of the nine judges being present during the discussion. It should also be noted that the Venice Commission does not recognise any exceptions and its recommendation for the decrease in the two-thirds of the votes covers organic laws as well.
The President’s second notecovers the issue of the unilateral transfer of a case by a member of the panel of judges to the plenum (nine judges). Specifically, the changes allow a single member of the panel of judges to motion unilaterally for the transfer of a case to the plenum. The Venice Commission expressed its doubts about strengthening the powers of a single judge and giving him the opportunity to individually dominate the rest of the panel of judges. "It seems to be sufficient that the opinion of the judge making the request contradicts earlier case law. If this is so, it is rather odd. Why should a case go to the plenary simply because one board member develops a position which contradicts earlier case law? This would make sense only if a majority of the board is developing such a position," reads the Report.
The Venice Commission also focuses upon the fact that the plenum needs the votes of at least six of the nine judges in order for it to reject the hearing of a case which it has been transferred by a single judge. "Requesting a two-thirds majority to reject such a request seems excessive. This provision could easily be abused by a judge," states the Report. Hence, according to the Venice Commission’s recommendations: 1. The clause which enables one single judge to transfer a case from the panel to the plenum must change and 2. The need for the plenum’s argument-based decision to reject the request must also be abolished and a simple majority should be able to make this decision.
Of additional highlight is that the President’s note did not at all concern the transfer of a case to the plenum at the request of a single judge. It discussed the cancellation of an argument-based decision in the case of a refusal and the need to change the quorum. However, even this part does not fully coincide with the Venice Commission’s recommendations because they state that a simple majority of the judges must be authorised to refuse the request whilst the President’s proposal indicates that a majority of the entire plenum is necessary. Hence, the President does not share the Venice Commission’s recommendations "word-for-word" in this case either.
The Venice Commission’s Report also focused upon the new rules of norm suspensionwhich prohibits the panel of judges in session from suspending the norm until a case has been concluded and grants this authority to the plenum alone. The Commission finds it unreasonable that a preliminary decision, which by nature demands urgent action, will be taken with much more complicated procedures (which means transferring a case from the panel to the plenum and back in order to get a final decision). "It seems strange that the final decision of the unconstitutionality of a legal provision can be made by the board whereas a mere interlocutory decision on the suspension of the same provision can only be taken by the plenary session," reads the Report. Despite this, the President of Georgia deemed it unnecessary to veto the new procedure for norm suspension.
On 3 June 2016 during its extra session, the Parliament of Georgia fully accepted the President’s notes and sent the bill to the President for signature once again. The Venice Commission’s Final Report about these changes has not yet been published.
Days after the changes were enacted, Merab Turava, a judge of the First Panel of the Constitutional Court of Georgia, used the authorities granted to him by these changes and motioned for the transfer of two of the most important cases under consideration (constitutional complaints connected to the Rustavi 2 case and the so-called Cables Case) to the plenum. On 15 June 2016, the plenum of the Constitutional Court of Georgia approved Mr Turava’s motion and accepted these cases for consideration.
It should also be noted that on 13 June 2016 the Parliamentary Minority registered a complaint (No.768) in the Constitutional Court of Georgia about the legislative changes adopted by the Parliament of Georgia upon which the Constitutional Court has not yet started discussion. Hence, the Constitutional Court itself will have the final say about the changes to the Law on the Constitutional Court.
The Venice Commission has yet to publish its final report about the changes to the Organic Law of Georgia on the Constitutional Court; however, it should be noted that the preliminary recommendations given by the Commission have only party been reflected in the President of Georgia’s notes and, consequently, in the final version of the bill adopted by the Parliament. Specifically, despite the Venice Commission’s recommendations, the President deemed it unnecessary to decrease the quorum needed to make decisions with regard to organic laws from two-thirds. He also did not react to the right of a single judge to motion the transfer of a case from the panel to the plenum and changed the quorum necessary to reject such a motion from two-thirds to an absolute majority rather than a simple one. The President also did not change the new rules of norm suspension.