ბიძინა ივანიშვილის წერილის (Fact-Checking) გადამოწმება - მეორე ნაწილი
მიმდინარე წლის 30 მაისს, საქართველოს ყოფილმა პრემიერმა და პარტია "ქართული ოცნების" დამფუძნებელმა, ბიძინა ივანიშვილმა, მოსახლეობას წერილით მიმართა. წერილში შედარებულია ქვეყანაში არსებული მდგომარეობა წინა და მოქმედი მთავრობების მმართველობის პერიოდში. ივანიშვილის მოსაზრებით, ახალმა მთავრობამ სიტუაცია (მის მიერ ჩამოთვლილ) აბსოლუტურად ყველა სფეროში გააუმჯობესა. ფაქტ-მეტრმა წერილში მოყვანილი რამდენიმე განცხადება უკვე გადაამოწმა და 7 ივნისს გამოაქვეყნა (იხ. ბმული). ამჯერად, გადამოწმებული ფაქტების მეორე ნაწილს გთავაზობთ.
"2013-2015 წლებში საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებულმა წმინდა შემოსავალმა 4 მილიარდ  520 მილიონ დოლარს მიაღწია, რაც ორჯერ აღემატება 2010-2012 წლების ანალოგიურ მაჩვენებელს"
ფაქტ-მეტრი ამ თემაზე ადრეც წერდა. 2010-2012 წლებში საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებულმა წმინდა შემოსავლებმა 2 356 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო 2013-2015 წლებში ეს მაჩვენებელი 4 520 მლნ დოლარი იყო. ყოფილი პრემიერი რიცხვებს სწორად ასახელებს, თუმცა ტურისტების რაოდენობის და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების წარმატება/წარუმატებლობა იმის მიხედით განისაზღვრება, თუ როგორია მისი ყოველწლიური ზრდის ტემპი. 2010-2012 წლებში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 58%-ით, 2013-2015 წლებში კი 12%-ით გაიზარდა. ანალოგიურ მეთოდს იყენებს მსოფლიო ტურიზმის ორგანიზაცია. შესაბამისად, ეს იმას ნიშნავს, რომ 2013-2015 წლებში ტურიზმის დარგის განვითარების ტემპი 2010-2012 წლებთან შედარებით შენელდა. აღნიშნული მაჩვენებლის ზრდის ტემპის შემცირება განსაკუთრებით 2014 წლიდან ფიქსირდება. ამას კი მთავრობის მიერ გატარებულმა არასწორმა სავიზო პოლიტიკამაც შეუწყო ხელი (რაც მოგვიანებით მთავრობამ აღიარა), რაზეც თავის წერილში ბიძინა ივანიშვილი ყურადღებას აღარ ამახვილებს.   გრაფიკი 1: ვიზიტორთა რაოდენობის და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის დინამიკა 2010-2015 წლებში image001
"[ტურიზმის] ზრდა შთამბეჭდავია მიმდინარე წელსაც, იანვარ-აპრილში, ჩვენი შეფასებით, ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალი დაახლოებით 17%-ით გაიზარდა და 505 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა"
simartle
რაც შეეხება 2016 წლის მონაცემებს, ამ შემთხვევაში ივანიშვილი შედარების სწორ მეთოდს იყენებს (ეს კი, თავის მხრივ იმაზე მიუთითებს, რომ მონაცემების შედარების მეთოდოლოგია სიტუაციების მიხედვით, იმ მიზნითაა შერჩეული, რათა არსებული სიტუაცია რეალურზე უკეთ წამორჩინდეს). მიუხედავად იმისა, რომ მიმდინარე წლის იანვარ-აპრილში საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების მაჩვენებელი ჯერ არ გამოქვეყნებულა, შეიძლება დავუშვათ, რომ დასახელებული რიცხვი (17%-იანი ზრდა) სწორია. ქვეყანაში შემოსული საერთაშორისო ვიზიტორების რიცხვი იანვარ-აპრილში 15.4%-ით არის გაზრდილი (ვიზიტორების ზრდისა და ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის ტემპები ძირითადად ერთმანეთს ემთხვევა ხოლმე). ჩვენ ასევე დავინტერესდით, თუ როგორი ზრდის ტემპით ხასიათდებოდა ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები 2010-2015 წლების იანვარ-აპრილში. თუმცა, ვინაიდან აღნიშნული მაჩვენებელი თვეების მიხედვით არ ქვეყნდება (ცნობილია მხოლოდ კვარტალური მონაცემები) ჩვენ შესადარებლად 2010-2016 წლების პირველი კვარტლის მონაცემები ავიღეთ.   გარფიკი 2: 2010-2015 წლების პირველ კვარტალში ტურიზმიდან  მიღებული შემოსავლები image002   როგორც გრაფიკიდან ჩანს, საერთაშორისო ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების ზრდის ტემპი, პირველი კვარტლის მონაცემებით, ყველაზე დაბალი 2014-2015 წლებში იყო. 2015 წლის იანვარ-მარტში შემცირდა როგორც ზრდის ტემპი, ასევე შემოსავლების მოცულობაც.
"2007-2009 წლებში საქართველოს მთლიანი საგარეო ვალი 5 მილიარდ 34 მლნ დოლარით გაიზარდა, 2010-2012-ში 4 მილიარდ 453 მნლ-ით, ხოლო 2013-2015 წლებში მხოლოდ 1 მილიარდ 686 მლნ დოლარით, ანუ წინა სამ წელთან შედარებით 2.5-ჯერ ნაკლებით. 2013 წელს დასრულდა პრაქტიკა, როცა ქვეყანა სავალუტო დეფიციტს მასშტაბური ვალის აღებით აბალანსებდა და პირიქით, ვალის აქტიურად დაფარვა დაიწყო"
საქართველოს მთლიანი საგარეო ვალი მოიცავს როგორც კერძო სექტორის, ისე სახელმწიფო სექტორის საგარეო ვალებს. 2007-2009 წლებში საგარეო ვალი 5 034 მლნ დოლარით, 2010-2012 წლებში 4 453 მლნ დოლარით, ხოლო 2013-2015 წლებში 1 686 მლნ დოლარით გაიზარდა. წერილში მოყვანილი რიცხვების სიზუსტე დასტურდება, მაგრამ სხვა საკითხია რეალურად რას უჩვენებს ეს რიცხვები და რამდენად იკვეთება ამ პროცესში მთავრობის დადებითი როლი. როდესაც კერძო სექტორი საგარეო დაფინანსებას იზიდავს, ამაში ცუდი არაფერია. ეს ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებას უწყობს ხელს. საქართველოს საგარეო ვალის ნახევარზე მეტი სწორედ კერძო სექტორის დავალიანებაზე მოდის. რაც შეეხება სახელმწიფო სექტორის საგარეო ვალის ზრდას, 2008-2011 წლებში ეს ძირითადად 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომმა და მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის გავლენამ განაპირობა. 2003 წლიდან 2007 წლის ჩათვლით საგარეო სახელმწიფო ვალი (მთავრობის და ეროვნული ბანკის ჯამური დავალიანება) 26 მლნ დოლარით შემცირდა. სახელმწიფო ვალმა სწრაფი ზრდა 2008 წლიდან დაიწყო და 2011 წლის ჩათვლით წლიურად საშუალოდ 670 მლნ დოლარით იზრდებოდა. რაც შეეხება 2013 წლიდან სახელმწიფო ვალის აქტიურ დაფარვას, ეს მართლაც ასე იყო 2013-2014 წლებში, მაგრამ 2015 წელს ვალი გაიზარდა. აღსანიშნავია, რომ 2013-2014 წლებში სახელმწიფო ვალის შემცირება ეროვნული ბანკის მიერ საკუთარი ვალის დაფარვამ განაპირობა. ჯამში, 2013-2015 წლებში ეროვნულმა ბანკმა 363 მლნ დოლარის ვალი დაფარა, ხოლო მთავრობის ვალი 139 მლნ დოლარით გაიზარდა. ზოგადად, როდესაც ქვეყნის სავალო ტვირთზეა საუბარი, მნიშვნელოვანია არა ვალის ნომინალური მაჩვენებლების ცვლილება (მლნ დოლარებში ცვლილება), არამედ ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან (მშპ) ფარდობითი მაჩვენებლის ცვლილება. ამ მხრივ კი, ბოლო 3 წელიწადში საქართველოს მდგომარეობა გაუარესდა (იხ. გრაფიკი). ვალის მშპ-თან ფარდობის გაურესება ძირითადად ლარის კურსის გაუფასურებამ და ეკონომიკური ზრდის ტემპის შენელებამ განაპირობა. მოსახლეობის შეცდომაში შემყვანია ის ფაქტიც, რომ წერილში საუბარია მთლიან საგარეო ვალზე და არა ცალკე აღებულ სახელმწიფო ვალზე, რომლის სიდიდეც მართლაც პირდაპირ არის დამოკიდებული მთავრობის საქმიანობაზე და საგარეო სახელმწიფო ვალის გარდა საშინაო სახელმწიფო ვალსაც მოიცავს. 2012 წლის 31 დეკემბერს საშინაო სახელმწიფო ვალი 1 895 მლნ ლარი (7.2% მშპ-ის მიმართ) იყო, ხოლო 2015 წლის ბოლომდე თითქმის 1 მილიარდი ლარით გაიზარდა და 2 827 მლნ ლარს მიაღწია (8.9% მშპ-ის მიმართ). მთლიანი სახელმწიფო ვალი 2012 წლის ბოლოს მშპ-ის 35% იყო, ხოლო 2015 წლის ბოლოს 42%-მდე გაიზარდა.   გრაფიკი 3: სახელმწიფო და საგარეო ვალი მშპ-ის მიმართ image003
"მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის კონკურენტუნარიანობის რეიტინგში 2006-2007 წლებში 87-ე ადგილზე ვიყავით, 2011-2012 წლებში 88-ე ადგილზე დავქვეითდით, ხოლო 2015-2016 წლებში 66-ე ადგილზე გადავინაცვლეთ და ევროკავშირის რამდენიმე ქვეყანას გადავუსწარით"
მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმი გლობალური კონკურენტუნარიანობის რეიტინგს ყოველწლიურად აქვეყნებს. თითოეული წლის რეიტინგი წინა წლის მაჩვენებლებზე დაყრდნობით არის შედგენილი. მაგ: 2015-2016 წლის რეიტინგი 2014 წლის შეფასებას ემყარება. აქედან გამომდინარე, თუ გვინდა, რომ წინა ხელისუფლების დროს საქართველოს პოზიცია ბოლო წლების პოზიციას შევადაროთ, ამისთვის კონკურენტუნარიანობის შემდეგი ანგარიშები უნდა გამოვიყენოთ: 2013-2014 და 2015-2016. 2015 წლის მდგომარეობა 2016-2017 წლების ანგარიშში აისახება, რომელიც მიმდინარე წლის შემოდგომაზე გამოქვეყნდება. 2006-2007 წლების ანგარიშის მიხედვით, რომელიც 2005 წლის მდგომარეობას ასახავს, საქართველო 85 ადგილზე იყო (3.7 ქულით). 2005 წლის შემდეგ, მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ქულა გაუმჯობესდა, 2009 წელს საქართველომ 93-ე ადგილზე გადაინაცვლა. ეს გამოწვეული იყო სხვა ქვეყნების უფრო სწრაფი პროგრესით. 2010 წლიდან ქულის მატება პოზიციის გაუმჯობესებაზეც აისახა და 2012 წლის მდგომარებით (რომელიც შეფასებულია 2013-2014 წლების ანგარიშში) საქართველომ 72-ე ადგილზე გადაინაცვლა. 2013-2014 წლებში საქართველოს ქულა მცირედით (0.07-ით) გაუმჯობესდა და 66-ე ადგილზე გადავინაცვლეთ. 2012 წლის მდგომარეობით აღნიშნულ რეიტინგში საქართველო ევროკავშირის წევრ (ახლანდელი მდგომარეობით) 4 ქვეყანას - ხორვატიას, რუმინეთს, სლოვაკეთს და საბერძნეთს უსწრებდა. ბოლო ანგარიშის მიხედვით კი, 3 ქვეყანას - სლოვაკეთს, ხორვატიას და საბერძნეთს ვუსწრებთ.
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
ადგილი 94 86 85 90 90 90 93 88 77 72 69 66
ქულა 3.1 3.3 3.7 3.8 3.9 3.8 3.9 4.0 4.1 4.15 4.22 4.22
"2013-2015 წლებში, 2010-2012 წლებთან შედარებით, მშენებლობის მოცულობა მთელი საქართველოს მასშტაბით გაიზარდა 56%-ით, მათ შორის, თბილისში 63%-ით, ხოლო აჭარაში - 76% -ით"
ბიძინა ივანიშვილს არ დაუსახელებია ის კონკრეტული მაჩვენებელი, რომლის საფუძველზეც მან აღნიშნული განცხადება გააკეთა. სავარაუდოა, რომ მან ფართობის მიხედვით გაცემული მშენებლობის ნებართვები იგულისხმა. მის მიერ დასახელებული რიცხვები სწორედ ამ სტატისტიკასთან მოდის თანხვედრაში. საქსტატის მონაცემებით, 2010-2012 წლებში, ფართობის მიხედვით, საქართველოში სულ 15 081 023 კვ.მ -ზე გაიცა მშენებლობის ნებართვა, ხოლო 2013-2015 წლებში ამ რიცხვმა 23 472 552 კვ.მ შეადგინა. შესაბამისად, სახეზეა 56%-იანი ზრდა, რაც წერილში მოყვანილ რიცხვთან თანხვედრაშია. თბილისის შემთხვევაში ზრდა 63%-ია, ხოლო აჭარაში 70%. გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც, რომ 2010 და 2011 წლები პოსტკრიზისული პერიოდია, რა დროსაც ბევრმა სამშენებლო ფირმამ დროებით შეაჩერა საქმიანობა ან გაკოტრდა.   ცხრილი 1: გაცემული სამშენებლო ნებართვები, კვ.მ
2010 2011 2012 2013 2014 2015
სულ 2 800 199 5 682 595 6 598 229 8 374 817 7 258 011 7 839 726
თბილისი 1 010 785 3 933 260 4 494 893 5 957 076 4 626 021 4 842 318
აჭარა 879 942 914 402 1 165 742 1 589 905 1 650 138 1 80 4297
ისევე როგორც ზოგიერთ სხვა შემთხვევაში, ბიძინა ივანიშვილი მშენებლობის სექტორში მიმდინარე პროცესების საჩვენებლადაც არასწორ შედარებას აკეთებს. ის, რომ 2013-2015 წლებში უფრო მეტ ფართობზე გაიცა სამშენებლო ნებართვა ვიდრე 2010-2012 წლებში, სექტორის განვითარების მთავარი მაჩვენებელი არ გახლავთ. აქ უფრო მნიშვნელოვანი ისაა, თუ როგორ იზრდებოდა მშენებლობის ნებართვების მოცულობა (კვ.მ-ებში) წლიდან წლამდე. ამის გარკვევა 2011 წლიდან შევძელით. 2011-ში ნებართვები გაორმაგდა, ხოლო 2012 წელს 16%-ით გაიზარდა. 2013-ში ანალოგიური მონაცემი 27%-ით გაიზარდა, 2014-ში 13%-ით შემცირდა, ხოლო 2015-ში 8%-ით გაიზარდა. 2011-2012 წლებში ზრდა საშუალოდ 60% იყო, ხოლო 2013-2016 წლებში 7% -ია. აღსანიშნავია ისიც, რომ 2015 წლის მაჩვენებელი 2013 წლისას 6%-ით ჩამოუვარდება.

On 30 May 2016, the former Prime Minister of Georgia and founder of the Georgian Dream party, Bidzina Ivanishvili, addressed the population with a letter which gives a comparison of the situation under the rule of the previous and incumbent governments. Mr Ivanishvili believes that the new Government of Georgia has improved the situation in absolutely every aspect listed in his letter. FactCheck verified the accuracy of several of Bidzina Ivanishvili’s statements in the letter and published them on 7 June 2016 (see the link). Now, we offer the second part of the facts from Ivanishvili’s letter which we verified.
"In 2013-2015, net revenues from international tourism reached USD 4,520 million which is twice as much as the same indicator of 2010-2012."
FactCheck has written about this topic before. In 2010-2012, net revenues from international tourism were USD 2,356 million whilst this number reached USD 4,520 million in 2013-2015. The former Prime Minister names the numbers correctly, but the success or failure in terms of the number of tourists and the amount of tourism revenues are measured by their annual growth rates. In 2010-2012, tourism revenues increased by 58%, whilst this number was 12% in 2013-2015. The same method is used by the World Tourism Organization. Therefore, this means that the pace of growth in tourism in 2013-2015 actually became slower as compared to 2010-2012 with this decrease particularly evident in 2014 owing to the flawed new visa policy of the Government of Georgia (the Government of Georgia later acknowledged their mistake). Bidzina Ivanishvili did not pay attention to this particular fact in his letter.   Graph 1: Dynamics of Growth in Number of Visitors and Tourism Revenues in 2010-2015 (USD million) image001
"The growth in tourism is impressive this year as well. Based upon our assessment, tourism revenues grew by approximately 17% in January-April of this year and reached USD 505 million."
simartle
In regard to 2016’s data, Bidzina Ivanishvili uses the correct methodology of comparison in this case (this in turn indicates that he uses the methodology of comparison selectively in order to portray the existing situation better than it really is). Even though the data about tourism revenues in January-April this year are not yet available, we might assume that the number as stated (17%) is correct. The number of international visitors who entered Georgia in January-April increased by 15.4% (the growth rate of the number of visitors and the rate of tourism revenues usually match each other). FactCheck also took interest in the growth rate of tourism revenues in the January-April periods of 2010-2015. However, considering the fact that these data are not published upon a monthly basis (only quarterly data are available), we compared the numbers of the first quarters in the period of 2010-2016.   Graph 1: Tourism Revenues in the First Quarters of 2010-2016 image002   As illustrated by the graph, the growth rate of revenues from international tourism was the lowest in 2014-2015 based upon first quarter data. Both the growth rate and the amount of revenues dropped in January-March 2015.
"In 2007-2009, Georgia’s total foreign debt increased by USD 5.034 billion, by USD 4.453 billion in 2010-2012 but only by USD 1.686 billion in 2013-2015 which is 2.5 times less than the number registered in the previous three years. In 2013, the practice of heavy borrowing to balance the country’s currency deficit was terminated and we started to actively pay our debts."
Georgia’s total foreign debt includes the foreign debts of both the private sector and the state. In 2007-2009 Georgia’s foreign debt increased by USD 5.034 billion, by USD 4.453 billion in 2010-2012 but only by USD 1.686 billion in 2013-2015. The numbers given in Ivanishvili’s letter are accurate. However, it is questionable what these numbers really show and whether or not the Government of Georgia’s role is benign in these processes. There is nothing wrong when the private sector manages to attract foreign funds. This contributes to the development of the country’s economy. More than half of Georgia’s foreign debt constitutes the debt of the private sector. In regard to the growth rate of state foreign debt, this was mostly caused by the impact of the Russia-Georgia war in 2008 and the world financial crisis in the period of 2008-2011. From 2003 until 2008, state foreign debt (the combined debt of the Government of Georgia and the National Bank) decreased by USD 26 million. The rapid growth of state foreign debt started in 2008 with the average annual growth of the foreign debt at USD 670 million until the end of 2012. In regard to the active payment of Georgia’s debts from 2013, this was indeed true in the period of 2013-2014 but the debt once again increased in 2015. Of note is that the decrease in state debt in 2013-2014 was caused by the National Bank’s payment of its own debts. In total, the National Bank paid USD 363 million of its own debt in 2013-2015 whilst the Government of Georgia’s debt increased by USD 139 million. Generally, when speaking about a country’s debt burden, it is the debt to GDP ratio which is important and not the changes in the nominal indicators of the debt (changes in USD millions). In this regard, Georgia’s positions worsened in the last three years (see Graph 1). The worsening of the debt to the GDP ratio was mostly caused by the GEL depreciation and a slowing down of the economic growth rate. The population is misled by the fact that Bidzina Ivanishvili’s letter emphasises foreign debt and not the total state debt. The volume of the total state debt is directly dependent upon the government’s performance and includes domestic debt as well as foreign debt. On 31 December 2012 the state domestic debt was GEL 1,895 million (7.2% to GDP) whilst it increased by almost GEL 1 billion by the end of 2015 and reached GEL 2,827 million (8.9% to GDP). The total state debt at the end of 2012 was 35% of the GDP whilst it once again increased to 42% at the end of 2015.   Graph 1: State and Foreign Debt to GDP Ratio image003
"We were in the 87th place in the World Economic Forum’s Competitiveness Index in 2006-2007. In 2011-2012, we moved down to the 88th place but then up to the 66th place in 2015-2016 which ranks us above several European Union countries."
The World Economic Forum publishes its Competitiveness Index ranking upon an annual basis. The ranking for each year is based upon the data of the previous year; for example, the ranking for 2015-2016 is based upon 2014’s data. Therefore, if we want to compare Georgia’s position under the previous government and its position under the incumbent government, we have to use the following competitiveness rankings: 2013-2014 and 2015-2016. The situation for 2015 will be reflected in the 2016-2017 ranking which will be published in autumn of this year. Based upon the 2006-2007 report which reflects the situation in 2005, Georgia was in the 85th place (with 3.7 points). After 2005, even though Georgia’s points improved, the country moved down to the 93rd place. This was caused by rapid progress in other countries in the list. Since 2010, the increase in Georgia’s own points in the ranking has also impacted its position. As of 2012 (which is given in the 2013-2014 report), Georgia moved up to the 72nd place. In 2013-2014, Georgia’s ranking improved slightly (0.07) and the country moved up to the 66th place. As of 2012, Georgia was ahead of four European Union countries (with present-day membership) – Croatia, Romania, Slovakia and Greece. According to the last report, we are ahead of three EU member states – Slovakia, Croatia and Greece.
2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Place 94 86 85 90 90 90 93 88 77 72 69 66
Points 3.1 3.3 3.7 3.8 3.9 3.8 3.9 4.0 4.1 4.15 4.22 4.22
"In 2013-2015 as compared to 2010-2012, the volume of construction work increased by 56% throughout Georgia, including a 63% growth in Tbilisi and a 76% growth in Ajara."
Bidzina Ivanishvili has not named the specific data based upon which he made his statement. Perhaps, he was referring to construction permits based upon floor space. The numbers he named do match these particular statistics. According to the National Statistics Office of Georgia, construction permits were issued for 15,081,023 square metres in 2010-2012 whilst this number was 23,472,552 square metres in 2013-2015. Therefore, this gives a 56% growth which matches the number named by Mr Ivanishvili. In the case of Tbilisi, growth constitutes 63%. In the case of Ajara, the growth is at 70%. Of note is the fact that 2010 and 2011 are post-crisis period years when many construction firms temporarily halted their work or went bankrupt.   Table 1: Issued Construction Permits (Square Metres)
2010 2011 2012 2013 2014 2015
In total 2,800,199 5,682,595 6,598,229 8,374,817 7,258,011 7,839,726
Tbilisi 1,010,785 3,933,260 4,494,893 5,957,076 4,626,021 4,842,318
Ajara 879,942 914,402 1,165,742 1,589,905 1,650,138 1,804,297
Similar to some other aforementioned cases, Bidzina Ivanishvili makes an incorrect comparison to illustrate the processes in the construction field. The fact that construction permits were issued for a larger area in 2013-2015 as compared to 2010-2012 is not the main indicator of the development in the field. More important is to see how the volume of construction permits (in square metres) increased upon a year to year basis. We managed to obtain this type of information starting from 2011. In 2011, the volume of construction permits doubled and increased by 16% in 2012. In 2013 the number increased by 27%, decreased by 13% in 2014 and increased again by 8% in 2015. In 2011-2012, the average growth was 60% whilst this number was 7% in 2013-2016. Of additional note is that the number registered in 2015 is 6% less than the same number registered in 2013.