ფინანსთა მინისტრის, ნოდარ ხადურის განცხადებით, 2016 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველი კვარტლის საშემოსავლო ნაწილი გადაჭარბებით შესრულდა. სულ, იანვარ-მარტში, სახელმწიფო ბიუჯეტში შემოსულმა თანხამ 2 189 მლნ ლარი შეადგინა, რაც პირველი კვარტლის გეგმას 40 მლნ ლარით აღემატება, ხოლო შესრულების მაჩვენებელი 101.9%-ს შეადგენს.
ფაქტ-მეტრმა მიმდინარე წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლები გადაამოწმა.
სახელმწიფო ხაზინის ინფორმაციით, 2016 წლის პირველი კვარტლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობების გეგმა 102.1%-ით შესრულდა და 2 194 მლნ ლარი შეადგინა, გადასახდელების გეგმა კი 95.3%-ით შესრულდა და 2 267 მლნ ლარი შეადგინა (იხ. ცხრილი 1).
ცხრილი 1: 2016 წლის პირველი კვარტლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლები მლნ ლარებში
საგადასახადო შემოსავლები 104.7%-ით შესრულდა, თუმცა აქ ერთი გარემოებაა საინტერესო. საშემოსავლო გადასახადის გეგმა 76%-ით, მოგების გადასახადის 70%-ით, დამატებითი ღირებულების გადასახადის 82%-ით შესრულდა. გადაჭარბებით, 105.5%-ით შესრულდა აქციზის გადასახადი, 125%-ით იმპორტის გადასახადი და სხვა გადასახადები კი - 8 755%-ით. ჯამში, საგადასახადო შემოსავლების გადაჭარბებით შესრულება სწორედ სხვა გადასახადების სახით მოზიდულმა დამატებითმა 433 მლნ-მა ლარმა განაპირობა. ბიუჯეტის შემოსულობების ხაზინის ანგარიშში შეგვიძლია ვნახოთ, რომ სხვა გადასახადებში შემოსული თანხიდან 429 მლნ ლარი "ზედმეტად ან შეცდომით გადახდილი გადასახადების" მუხლში არის შემოსული. გასული წლის პირველ კვარტალში სხვა გადასახადების სახით სულ 6 მლნ ლარი შემოვიდა. აქედან შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში გადასახადის გადამხდელებს წინასწარ აქვთ გადახდილი გარკვეული თანხები (ეს კი წლის დარჩენილ თვეებზე უარყოფითად აისახება), ან სახელმწიფო ხაზინის ტექნიკურ ხარვეზთან გვაქვს საქმე. კერძოდ, შესაძლოა, შემოსული საგადასახადო შემოსავლების სრულად კლასიფიცირება არ მოხდა.
მთავრობას დაბალი მაჩვენებელი (50%) აქვს უცხოური გრანტების მოზიდვის მხრივ. ამის მიზეზი კი ისაა, რომ პირველ კვარტალში ბიუჯეტის მხარდამჭერი გრანტების სახით 24.5 მლნ ლარი უნდა მიგვეღო, მაგრამ თანხები არ შემოსულა.
რაც შეეხება ბიუჯეტის მეორე ნაწილს - ხარჯებს (გადასახდელები), აქ გეგმა 95.3%-ით შესრულდა. შესრულების განსაკუთრებით დაბალი მაჩვენებელია კაპიტალურ ხარჯებში (83%) და საქონლის და მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვებში (87%).
შემოსავლების ნაწილის გადაჭარბებით, ხოლო ხარჯების დანაკლისით შესრულებამ ჯამში ბიუჯეტის დეფიციტის შემცირება გამოიწვია. პირველ კვარტალში დეფიციტურად 213 მლნ ლარი უნდა დახარჯულიყო, რეალურად კი 48 მლნ დაიხარჯა. ეს დადებითი მოვლენა იქნებოდა რომ არა წინ დარჩენილი 3 კვარტალი, სადაც მეტი ხარჯის გაწევა იქნება საჭირო, ხოლო წინმსწრებად მიღებული შემოსავლები კი მომავალში მისაღებ თანხებს ამცირებს. შესაბამისად, ტრადიციულად, ასეთი ტენდენციით, ხარჯების და ბიუჯეტის დეფიციტის ტვირთი წლის ბოლო პერიოდზე მოვა, რაც ქვეყნის მაკროეკონომიკური სტაბილურობისთვის საზიანოა.
2016 წლის პირველი კვარტლის სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსავლების ნაწილი მართლაც გადაჭარბებით შესრულდა. ეს საგადასახადო შემოსავლების გეგმის 104.7%-ით შესრულებამ გამოიწვია. თუმცა, ხაზინის ჩაშლილ ინფორმაციაში შეგვიძლია ვნახოთ, რომ გაზრდილი საგადასახადო შემოსავლებიდან 433 მლნ ლარი "ზედმეტად ან შეცდომით გადახდილ გადასახადებზე" მოდის. ეს ნიშნავს, რომ გადასახადები ან წინმსწრებად არის გადახდილი ან მიღებული გადასახადების დროულად კლასიფიცირება არ მოხდა.
ხარჯების ნაწილს რაც შეეხება, ტრადიცია არც წელს დაირღვა და ის 95 %-ით შესრულდა. ეს დადებითი იყო პირველი კვარტლის მაკროეკონომიკური სტაბილურობისთვის, რადგან ამას ბიუჯეტის დეფიციტზე, ლარის კურსზე და ფასების დონეზე ზეწოლის შემცირება მოჰყვა. თუმცა, ამან შეიძლება წლიური ბიუჯეტის შესრულება გაართულოს და წლის დარჩენილ პერიოდში დაგეგმილზე მეტი თანხის ხარჯვა განაპირობოს.
ფაქტ-მეტრი ამ საკითხებს კვლავაც დაუბრუნდება, ამ ეტაპზე კი ასკვნის, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

According to the statement of the Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, the income part of the first quarter of the 2016 state budget was fulfilled in surplus. In total, the amount of income accumulated in the state budget in January-March 2016 reached GEL 2,189 million. This number is GEL 40 million more than scheduled and the fulfilment rate is 101.9%. FactCheck verified the state budget fulfilment indicators for 2016. According to the information of the State Treasury, the income part of the first quarter of the 2016 state budget was fulfilled by 102.1% and reached GEL 2,194 million whilst the expenditures part was fulfilled by 95.3% and reached GEL 2,267 million (see Table 1).   Table 1: First Quarter of 2016 State Budget Fulfilment Indicators in GEL Million
Budget Components Planned Actual Difference Fulfilment Rate %
Incomes 1,990 2,050 60 103.0%
Taxes 1,869 1,956.5 87.5 104.7%
Grants 56.9 28.2 -28.7 49.6%
Other Incomes 64.1 65.6 1.5 102.3%
Expenditures 2,033 1,936 -97 95.2%
Administrative 628 581 -47 92.5%
Debt Service 97.7 96.6 -1.1 98.9%
Subsidies and Grants 300 285 -15 95.0%
Social Security 745.4 742 -3.4 99.5%
Other Expenses 261.5 231 -30.5 88.3%
Trade Balance -42.6 114.4 157 -268.5%
Capital Expenses 124.4 103.4 -21 83.1%
Decrease of Non-Financial Assets 51.3 46 -5.3 89.7%
Current Account Balance -115.7 57 172.7 -49.3%
Changes of Financial Assets 97.4 104.7 7.3 107.5%
Budget Deficit -213.1 -47.7 165.4 22.4%
Borrowing 103 93 -10 90.3%
Domestic -29 -30 -1 103.4%
Foreign 132 123 -9 93.2%
Debt Service 119.3 117.8 -1.5 98.7%
Source: State Treasury of Georgia   In spite of the tax revenues part being fulfilled by 104.7%, one particular circumstance caught our interest. The income tax part was fulfilled by 70%, the profit tax part was fulfilled by 70% and the value added tax part was fulfilled by 82%. At the same time, the excise tax part was fulfilled in surplus by 105.5%, the import tax part was also fulfilled in surplus by 125% and the other taxes part was fulfilled by 8,775%. In the end, the additional GEL 433 million which was collected as a part of other taxes made the tax revenues surplus fulfilment rate possible. In the State Treasury’s report on budget incomes, we can see that GEL 429 million of the aforementioned GEL 433 million is categorised under the component entitled as Taxes Paid in Excess or Taxes Paid by Mistake. In the first quarter of the previous year, only GEL 6 million was collected in the other taxes part. Therefore, we can conclude that taxpayers have either paid certain sums in advance in the first quarter of 2016 (this will have a negative impact in the remaining months of this year) or this is a technical mistake on the part of the State Treasury for not fully categorising the tax revenues. The Government of Georgia’s performance in terms of attracting foreign grants is low (50%). One of the reasons for this is that Georgia was supposed to receive GEL 24.5 million in terms of a budget assistance grant but the country has not yet received the money. In regard to the second part of the budget – expenditures (expenses) were fulfilled by 95.3%. A particularly low fulfilment rate is for capital expenditures (83%) and state purchase of goods and services (87%). The fulfilment of the budget income part in surplus, whilst having a 95.3% fulfilment rate in expenditures, resulted in a decreasing of the budget deficit. GEL 213 million was supposed to be spent under deficit spending but, in fact, only GEL 48 million was spent. This could have been a positive result were the remaining three quarters not still ahead when larger expenditures will be required but with less money coming in owing to income received in advance. Therefore, traditionally, this trend will cause a hike in expenditures and a budget deficit at the end of the year which is harmful for the macroeconomic stability of the country.   Conclusion The income part of the first quarter of the 2016 state budget was indeed fulfilled in surplus. This was caused by fulfilling the tax revenue component by 104.7%. However, in the detailed information published by the State Treasury we can see that of the increased amount of tax revenues, GEL 433 million is categorised under the title of Taxes Paid in Excess or Taxes Paid by Mistake. This means that taxes were either paid in advance or the received revenues were not properly categorised. In regard to the expenditures part, the tradition was kept this year, too, and the fulfilment rate was 95%. This had a positive impact upon the macroeconomic stability for the first quarter of 2016 and relieved the pressure on the budget deficit, the GEL exchange rate and price levels. However, this might also make the fulfilment of the annual budget more difficult and result in spending larger sums of money in the remaining period of the year than was previously planned. FactCheck will come back to this topic again in the future and at the present moment concludes that Nodar Khaduri’s statement is HALF TRUE.