გაუქმდება თუ არა მაჟორიტარული საარჩევნო სისტემა 2016 წლის არჩევნებისთვის?
2015 წლის 28 მაისს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ საქართველოს სახალხო დამცველის სარჩელთან დაკავშირებით გადაწყვეტილება მიიღო, რომლის თანახმადაც საარჩევნო ოლქებში ამომრჩევლის რაოდენობას შორის განსხვავება 10%-ს არ უნდა აღემატებოდეს, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა, თუმცა ასეთ შემთხვევებშიც სხვაობა არ უნდა იყოს 15%-ზე მეტი. ამ გადაწყვეტილებას საარჩევნო ოლქების ხელახლა დაყოფა მოჰყვა. ფაქტ-მეტრთან საუბარში არასაპარლამენტო ოპოზიციის ინტერპარტიული ჯგუფის წევრმა და "ახალი მემარჯვენეების" ლიდერმა მამუკა კაციტაძემ განაცხადა, რომ მმართველ გუნდს ამ ცვლილების მზაობა არ ჰქონდა, უბრალოდ ისინი იძულებულნი იყვნენ საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილება აღესრულებინათ. 2016 წლის 14 მარტს ვენეციის კომისიამ საქართველოს საარჩევნო კოდექსში განხორციელებული ცვლილებების შესახებ დასკვნა და რეკომენდაციები გამოაქვეყნა. კომისიამ ერთმანდატიან ოლქებში ამომრჩეველთა რაოდენობის გათანაბრება დადებითად შეაფასა. ამასთან, ვენეციის კომისიამ განმარტა, რომ საარჩევნო კოდექსი კვლავ საჭიროებს გადახედვას, რათა ის სრულად მოვიდეს შესაბამისობაში ეუთოს  და სხვა საერთაშორისო ვალდებულებებსა და სტანდარტებთან. მთავრობის მიერ საარჩევნო კოდექსში შეტანილი ცვლილებების ძირითად ნაკლად კომისიამ ოლქების შექმნის კონკრეტული მეთოდის არქონა დაასახელა. დასკვნაში ასევე აღინიშნა ფართო პოლიტიკური სპექტრისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების პრეტენზია, რომ პროცესს აკლდა გამჭვირვალობა, სხვა პოლიტიკური სუბიექტების ჩართულობა და მიუკერძოებლობა. ვენეციის კომისიამ ხელისუფლებას შემდეგი მნიშვნელოვანი რეკომენდაციები მისცა:
• ძირითადი დებულებების, მათ შორის საზღვრების გადასინჯვის დასრულება, არჩევნებამდე არანაკლებ ერთი წლით ადრე;
• ერთმანდატიანი ოლქების განაწილების მეთოდის კანონით განსაზღვრა და მომავალში ამ საზღვრების გადახედვის მეთოდი;
• საარჩევნო ოლქებს შორის მაქსიმალური ნებადართული გადახრის კანონით განსაზღვრა;
• ინკლუზიური კონსულტაციის უზურნველყოფა, რომ გაიზარდოს საზოგადოების ნდობა საზღვრების დანაწილების პროცესის მიმართ.
საარჩევნო სისტემის ერთ-ერთ მთავარ პრობლემად ე.წ. შერეული (პროპორციული და მაჟორიტარული ერთად) საარჩევნო სისტემა რჩება. პრეზიდენტმა, ძირითადმა ოპოზიციურმა პარტიებმა და არასამთავრობო ორგანიზაციებმა, საერთაშორისო პარტნიორების რეკომენდაციების გათვალისწინებითაც, მთავრობას 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე საარჩევნო სისტემის შეცვლისკენ არაერთხელ მოუწოდეს. მათი პოზიციის თანახმად, 75 საპარლამენტო მანდატი პროპორციული სისტემით და 75 კი რეგიონალურ-პროპორციული სისტემით უნდა განაწილებულიყო. საარჩევნო სისტემის ცვლილება "ქართული ოცნების" წინასაარჩევნო დაპირებაც იყო, რაზედაც ფაქტ-მეტრი უკვე წერდა. მიუხედავად ამისა, საპარლამენტო უმრავლესობამ მაჟორიტარული სისტემის გაუქმება 2020 წლისათვის გადადო. საპარლამენტო უმრავლესობის გადაწყვეტილებით, 2016 წლის არჩევნებისთვის დღემდე არსებული შერეული საარჩევნო სისტემა დარჩება. კითხვაზე, თუ რატომ იცვლება საარჩევნო სისტემა 2020 წლისთვის და არა 2016 წელს, საპარლამენტო უმრავლესობის ერთ-ერთმა ლიდერმა  შემდეგი პასუხი გასცა: "უმრავლესობის დიდი ნაწილი მიიჩნევს, რომ ცვლილებები 2016 წლის შემდეგ უნდა განხორციელდეს… მოცემულობა არის ასეთი". აქვე აღსანიშნავია, რომ გიორგი კვირიკაშვილის პრემიერ-მინისტრად დანიშვნამ (2015 წლის 30 დეკემბერი) და წინამორბედისგან განსხვავებით კონფრონტაციული რიტორიკის შეცვლამ საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე არასაპარლამენტო ოპოზიციის ინტერპარტიულ ჯგუფს პოზიტიური მოლოდინები გაუჩინა. მათ პრემიერ-მინისტრთან კონსულტაციების გამართვა მოითხოვეს. 2016 წლის 25 იანვარს ოპოზიცია გიორგი კვირიკაშვილთან საარჩევნო საკითხებზე ერთობლივი სამუშაო ჯგუფის შექმნაზე შეთანხმდა. აღსანიშნავია, რომ პრემიერთან აღნიშნული დიალოგის მოსალოდნელი შედეგი წინასწარ განსაზღვრა ფრაქცია "ქართული ოცნების" თავმჯდომარემ, გია ვოლსკიმ. მისი 4 იანვრის განცხადებით, ოპოზიციის ინიციატივას მაჟორიტარული სისტემის 2016 წლის არჩევნებისთვის გაუქმების შესახებ პერსპექტივა არ ექნება. ვოლსკიმ ოპოზიციას კვლავ არსებული შერეული საარჩევნო სისტემით არჩევნებში მონაწილეობისკენ მოუწოდა. ოპოზიციურ პარტიებს არსებულ რეალობასთან შეგუებისკენ მოუწოდა პარლამენტის თავმჯდომარემაც. დავით უსუფაშვილმა, რომელიც საკონსტუტიციო კომისიის თავმჯდომარე იყო და თავის დროზე საარჩევნო სისტემის ცვლილებას ემხრობოდა, მიმდინარე წლის 15 თებერვალს განაცხადა: "იმედია, ჩვენი კოლეგები ოპოზიციიდან ბოლო-ბოლო დაინახავენ იმის საჭიროებას, რომ ჩვენ მიერ ინიცირებულ საკონსტიტუციო ცვლილებებს სჭირდება მხარდაჭერა, სანამ სულ გვიან არ არის". 19 მარტს საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე არასაპარლამენტო ოპოზიციის ინტერპარტიულ ჯგუფსა და პრემიერ-მინისტრს შორის მორიგი შეხვედრა გაიმართა. მამუკა კაციტაძემ აღნიშნულ შეხვედრასთან დაკავშირებით განაცხადა: "ხელისუფლებას უკვე აქვს თავისი ნება გაცხადებული, ეს ჩვენ ვიცით, მაგრამ სამუშაო ჯგუფი იმიტომ იქმნება, რომ ჩვენ, ჩვენი მხრივ, ხელისუფლებამ კი თავის მხრივ გარკვეული კომპრომისული ნაბიჯები გადავდგათ, რათა მოვხსნათ კითხვის ნიშნები 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნების ლეგიტიმაციასთან დაკავშირებით და ვუპასუხოთ ვენეციის კომისიის ერთგვარად უარყოფით დასკვნას". არასაპარლამენტო ოპოზიციას დამატებითი მოლოდინი გაუჩინა კოალიცია "ქართული ოცნების" დაშლის დაწყებამაც. მამუკა კაციტაძის განცხადებით, კოალიციის დაშლის შემდეგ, მოხდა ის, რაც 1.5 წლის განმავლობაში ვერ ხერხდებოდა, ყოფილი კოალიციის ოთხმა პარტიამ საარჩევნო სისტემის ცვლილებაზე დიალოგის სურვილი გამოთქვა. ინტერპარტიული ჯგუფის კიდევ ერთი წევრი, გიორგი ახვლედიანი კი იმედოვნებს, რომ პარტია "ქართული ოცნება" ზეწოლას ვეღარ გაუძლებს და საარჩევნო სისტემასთან დაკავშირებით გარკვეულ დათმობებზე წასვლა მოუწევს. საქართველოს პრეზიდენტმა საპარლამენტო არჩევნების თარიღად 2016 წლის 8 ოქტომბერი განსაზღვრა. 11 აპრილს, ფაქტ-მეტრთან საუბარში პარლამენტარმა გია ჟორჟოლიანმა აღნიშნა, რომ მართალია დიალოგი კვლავ მიმდინარეობს, თუმცა, მისი აზრით, საარჩევნო კოდექსში ცვლილებები ვეღარ მოესწრება.

Will the majoritarian election system be abolished for the 2016 election?
On 28 May 2015, the Constitutional Court of Georgia made a decision in regard to a lawsuit submitted by the Public Defender of Georgia. According to the lawsuit, the deviation in the number of voters in different election districts should not exceed 10% outside of exceptional cases. However, even in exceptional cases, the deviation should not exceed 15%. This decision was followed by a renewed determination of election district boundaries. The Leader of the New Rights party and a member of the Interparty Group of the Non-Parliamentary Opposition Working on Election Issues, Mamuka Katsitadze, in his interview with FactCheck, stated that the ruling team lacked readiness for this amendment and simply had to enforce the decision of the Constitutional Court. On 14 March 2016, the Venice Commission published its Opinion on the Amendments to the Election Code of Georgia. The Commission positively assessed the equalisation of the number of voters in single-mandate constituencies. Additionally, it also clarified that the Election Code of Georgia still needs to be revised in order to fully correspond to the obligations and standards of the OSCE and other international organisations. According to the Commission’s opinion, the most important shortcoming in the amendments enacted in the Election Code of Georgia is the absence of any specific method for the establishment of election districts. The opinion also includes critical remarks from the broader political spectrum and non-governmental organisations that the process lacks transparency, the involvement of other political stakeholders and impartiality. The Venice Commission gave the following important recommendations to the Government of Georgia:
• To ensure that fundamental provisions, including the delimitation of boundaries, are finalised no less than one year before an election
• To define in the law the method for distributing single-mandate constituencies as well as to note a clear timeline for any future review of all boundaries
• To define in the law the maximum permitted deviation among electoral constituencies and justification for any exceptional cases
• To ensure inclusive consultation to increase public confidence in the boundary delimitation process
The so-called "mixed" (both proportional and majoritarian) election process remains one of the major problems of Georgia’s electoral system. The President of Georgia, together with main opposition parties and NGOs, has called upon the Government of Georgia multiple times to change the electoral system before the 2016 Parliamentary election following the recommendations from international partners. According to their position, 75 Parliamentary mandates should be awarded on a proportional basis and 75 mandates on a regional-proportional basis. The change in the electoral system was one of the promises of the Georgian Dream. FactCheck has already written about this issue. These pleas notwithstanding, the Parliamentary Majority postponed the abolition of the majoritarian election system for the 2020 Parliamentary election with the existing mixed election system remaining in place for the 2016 Parliamentary election according to the decision of the Parliamentary Majority. In response to the question about why the election system is going to be changed in 2020 and not in 2016, one of the leaders of the Parliamentary Majority gave the following answer: "A large part of the Parliamentary Majority thinks that changes should be enacted after 2016… At the present moment, we have this consensus…" Of note is that the appointment of Giorgi Kvirikashvili as the Prime Minister (on 30 December 2015) and his use of a less confrontational rhetoric (in contrast to his predecessor) gave positive expectations to the Interparty Group of the Non-Parliamentary Opposition Working on Election Issues. The Group requested consultations with the Prime Minister. On 25 January 2016, the opposition agreed with Giorgi Kvirikashvili to establish a joint working group. Of additional note is that the Chair of the Georgian Dream parliamentary faction, Gia Volski, predicted the possible outcome of the opposition parties’ talk with the Prime Minister. On 4 January 2016, Mr Volski stated that the initiative of the opposition to abolish the majoritarian system for the 2016 Parliamentary election was going to fail and called upon the opposition to take part in the upcoming election through the existing mixed election system. The Speaker of the Parliament of Georgia, Davit Usupashvili, also called upon the opposition parties to adapt to the current reality. Mr Usupashvili, who used to chair the Constitutional Commission and back the reform of the election system, stated on 15 February 2016: "I hope that our colleagues from the opposition will, at last, acknowledge the necessity to support the constitutional amendments initiated by us before it is too late." On 19 March 2016, another meeting was held between the Prime Minister and the Interparty Group of the Non-Parliamentary Opposition Working on Election Issues. Mamuka Katsitadze stated the following in regard to the meeting: "The Government of Georgia has manifested its will and we all know that. However, the aim of establishing the working group is to enable both the opposition and the government to make mutual compromises in order to erase any question marks in regard to the legitimacy of the 2016 Parliamentary election and respond to the somewhat negative assessment of the Venice Commission." The launch of the Georgian Dream coalition’s dissolution process gave rise to additional expectations on the part of the non-parliamentary opposition. As stated by Mamuka Katsitadze, after the dissolution of the Georgian Dream coalition, four former coalition parties expressed their readiness to start a dialogue concerning the change to the electoral system, something which was impossible in the past year-and-a-half. Another member of the Interparty Group, Giorgi Akhvlediani, hopes that the Georgian Dream party will respond to the demands and be forced to make certain concessions in regard to the electoral system. The President of Georgia determined the date for the Parliamentary election as 8 October 2016. On 11 April 2016, in his interview with FactCheck, Gia Zhorzholiani, MP, stated that even though the dialogue is still ongoing, he thinks that there is not enough time left to make the changes to the Election Code of Georgia.