"წლის განმავლობაში ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად 660-მდე ადამიანი იღუპება, ხოლო 10 ათასზე მეტი სახიჩრდება. მხოლოდ თბილისში 26 შავი წერტილია, სადაც ავარიების უმრავლესობა ხდება".
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ვებგვერდზე ავტოსაგზაო შემთხვევების 2015 წლის სრული სტატისტიკა ჯერჯერობით გამოქვეყნებული არ არის. ამიტომ, ფაქტ-მეტრი არასამთავრობო ორგანიზაცია - "საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის" მიერ გამოქვეყნებულ სტატისტიკას დაეყრდნო, რომელმაც აღნიშნული მონაცემები შინაგან საქმეთა სამინისტროდან საჯარო ინფორმაციის სახით გამოითხოვა.
აღნიშნული ინფორმაციის თანახმად, 2015 წელს 6 432 ავტოსაგზაო შემთხვევა დაფიქსირდა, რის შედეგადაც 9 187 ადამიანი დაშავდა, ხოლო 602 გარდაიცვალა. 2014 წელს ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობამ 5 510-ს მიაღწია, დაშავდა 8 045 ადამიანი, ხოლო 514 გარდაიცვალა.
აღსანიშნავია, რომ 2008 წლიდან 2011 წლამდე ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობა ყოველწლიურად იკლებდა, ხოლო 2012 წლიდან აღნიშნულმა მაჩვენებელმა ზრდა დაიწყო. ანალოგიური მდგომარეობა იყო ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად დაშავებულთა კუთხითაც, 2011 წლის შემდეგ ავტოსაგზაო შემთხვევების რაოდენობასთან ერთად დაშავებული ადამიანების რაოდენობაც გაიზარდა. მნიშვნელოვანია, რომ ავტოსაგზაო შემთხვევების ზრდის მიუხედავად, 2011 წლიდან 2014 წლამდე გარდაცვლილ ადამიანთა რაოდენობა არ გაზრდილა. თუმცა, 2015 წელს ეს მაჩვენებელი გაიზარდა. 2014 წელთან შედარებით, 2015 წელს 91 ადამიანით მეტი გარდაიცვალა. ეს საკმაოდ მაღალი რიცხვია და წინა წლებში ასეთი მაღალი ზრდა არასდროს ყოფილა (ფაქტ-მეტრი ამ თემაზე ადრეც წერდა).გრაფიკი 1:
საგზაო-სატრანსპორტო შემთხვევების დინამიკა საქართველოში, 2008-2015 წლები
ჩვენ ასევე გადავამოწმეთ არჩილ თალაკვაძის განცხადება დედაქალაქში არსებულ ე.წ. შავ წერტილებთან დაკავშირებით და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან იმ ადგილების სია გამოვითხოვეთ, სადაც ავტოსაგზაო შემთხვევები ყველზე ხშირად ხდება.
შსს-ს ინფორმაციით, 2015 წელს საპატრულო პოლიციის მიერ თერთმეტი ე.წ. შავი წერტილი იქნა აღნიშნული. დედაქალაქის მასშტაბით, წლების მიხედვით შავი წერტილების რაოდენობა და ადგილმდებარეობა იცვლება. თუმცა, მათი რაოდენობა ძირითადად ცხრიდან თორმეტამდე მერყეობს. აღნიშნულ წერტილებში წლის განმავლობაში მინიმუმ 45-მდე ავარია ხდება.
ავარიების რაოდენობა ე.წ. შავ წერტილებში 2015 წელს
ქუჩა | 2015 |
კახეთის გზატკეცილი | 127 |
მარცხენა სანაპირო | 107 |
აღმაშენებლის ხეივანი | 98 |
მარჯვენა სანაპირო | 87 |
წერეთლის გამზირი | 83 |
ჭავჭავაძის გამზირი | 67 |
დადიანის ქუჩა | 66 |
გურამიშვილის გამზირი | 66 |
ვაჟა-ფშაველას გამზირი | 66 |
გორგასლის ქუჩა | 55 |
რუსთაველის გამზირი | 47 |
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2015 წელს ყველაზე მეტი (127) ავტოსაგზაო შემთხვევა კახეთის გზატკეცილზე მოხდა.
დასკვნაშინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2015 წელს 6 432 ავტოსაგზაო შემთხვევა დაფიქსირდა, რის შედეგადაც 602 ადამიანი გარდაიცვალა და 9 187 დაშავდა. 2015 წელს განსაკუთრებით გაიზარდა ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად გარდაცვლილთა რაოდენობა.
რაც შეეხება დედაქალაქის მასშტაბით არსებულ ე.წ. შავ წერტილებს, 2015 წლის (საპატრულო პოლიციის ინფორმაციით) მონაცემებით, პოლიციამ ის 11 ქუჩა გამოავლინა, სადაც ავტოსაგზაო შემთხვევები ყველაზე ხშირად ხდება.

The Deputy Minister of Internal Affairs, Archil Talakvadze, in his talk on air on GDS about the new traffic regulations stated: "Approximately 660 people die as a result of car accidents throughout the year and more than 10,000 receive injuries. There are 26 black spots in Tbilisi alone where the majority of car accidents occur."
The complete statistics covering car accidents in 2015 have not yet been published on the website of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Therefore, FactCheck used the statistics published by the NGO Georgia Alliance for Safe Roads which requested the aforementioned data from the Ministry of Internal Affairs beforehand as public information.
According to this information, there were 6,432 car accidents in 2015 as a result of which 9,187 people received injuries and 602 people were killed. The number of car accidents was 5,510 in 2014 with 8,045 injured and 514 dead.
Of note is that the number of car accidents showed an annual decrease from 2008 to 2011 although starting to rise from 2012. The number of people who received injuries as a result of car accidents also began to increase after 2011. It is important to also note that the number of deaths did not increase in the period of 2011-2014 in spite of the greater number of car accidents. This number, however, did grow in 2015 with 91 more people dying in car accidents in 2015 than in 2014. This number is quite significant with a growth in the number of deaths from car accidents never before having been so high (FactCheck has previously written about this topic).
Graph 1: Dynamics of Car Accidents in Georgia in the Period of 2008-2015
FactCheck also verified Archil Talakvadze’s statement in regard to the so-called ‘black spots’ in Tbilisi, marking the places where car accidents most frequently occur, and requested the list of these locations from the Ministry of Internal Affairs.
According to the information of the Ministry of Internal Affairs, there were 11 black spots marked by the patrol police in 2015. The number and location of the black spots in Tbilisi vary from year to year but their number mostly fluctuates within the margin of 9 to 12. At least 45 car accidents are registered at these places per one year time period.
Table 1: Number of Car Accidents at Black Spots in 2015
As illustrated by the table, the most (127) car accidents in 2015 were registered on the Kakheti Highway.
According to the information of the Ministry of Internal Affairs, there was a total of 6,432 car accidents registered in 2015. As a result of these accidents, 602 people were killed and 9,187 received injuries. The number of deaths from car accidents increased considerably in 2015.
In regard to the so-called black spots marking the places where car accidents most frequently occur in Tbilisi, the Ministry of Internal Affairs identified those 11 locations with the greatest number of car accidents according to the data of 2015 which is based on information from the patrol police.
FactCheck concludes that Archil Talakvadze’s statement is MOSTLY TRUE.