რომ 2015 წლის მეორე კვარტლის მონაცემებით, ბიზნეს-სექტორში დასაქმება თითქმის 61 ათასით გაიზარდა. ეს კი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 12%-იანი ზრდაა.
ფაქტ-მეტრმა პრემიერ-მინისტრის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
საქსტატის მონაცემებით, 2015 წლის მეორე კვარტალში საქართველოს ბიზნეს-სექტორში 568 457 ადამიანი იყო დასაქმებული, რაც 60 847-ით (12%) მეტია 2014 წლის მეორე კვარტლის მაჩვენებელზე. ყველაზე მეტი - 139 ათასი ადამიანი, დასაქმებულია ვაჭრობაში, ხოლო მეორე ადგილზე, 108 ათასი დასაქმებულით, მრეწველობის სექტორია.
ჩვენ დასაქმებულთა რაოდენობის გადამოწმების არაპირდაპირ გზებსაც მივმართეთ. ყველა დაქირავებით დასაქმებული ადამიანი (უმნიშვნელო გამონაკლისების გარდა) საშემოსავლო გადასახადს ხელფასიდან ინდივიდუალურად იხდის. აქედან გამომდინარე, შემოსავლების სამსახურიდან იმ ფიზიკურ პირთა რაოდენობის შესახებ გამოვითხოვეთ ინფორმაცია,რომლებზეც ხელფასია გაცემული.
ხელფასის მიმღებ ფიზიკურ პირთა რაოდენობა (ინფორმაცია მოცემულია კვარტლის ბოლო თვის მდგომარეობით)
კვარტალი | 2012 წ | 2013 წ | 2014 წ | 2015 წ |
I (მარტი) | - | 775 923 | 822 106 | 849 435 |
II (ივნისი) | 943 235 | 783 979 | 867 543 | 851 441 |
III (სექტემბერი) | 758 267 | 789 811 | 847 396 | 849 047 |
IV (დეკემბერი) | 813 848 | 915 019 | 979 463 | - |
როგორც ცხრილი 1-დან ჩანს, 2015 წლის მეორე კვარტლის ბოლო თვეში (ივნისში) ხელფასიდან საშემოსავლო გადასახადის გადამხდელთა რაოდენობა 851 441 ადამიანი იყო, რაც 2014 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 16 102-ით ნაკლებია. გამოდის, რომ იმ ფონზე, როდესაც საქსტატის ინფორმაციით, ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 61 ათასით გაიზარდა, ქვეყანაში მთლიანი დასაქმება 16 ათასით შემცირდა. საქსტატის და შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციას შორის სხვაობა დაახლოებით 77 ათასი (60 847 + 16 102) დასაქმებულია.
ჩვენ ვცადეთ აგვეხსნა, თუ რატომ შეიძლება საქსტატის და შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციას შორის დასაქმებულთა შესახებ ასეთი სხვაობა იყოს. ამის მიზეზი შეიძლება იყოს:
- საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული ბიზნეს-სექტორის სტატისტიკა მოიცავს როგორც თვითდასაქმებულებს (რომლებიც არ იხდიან საშემოსავლო გადასახადს), ისე დაქირავებით დასაქმებულებს (რომლებიც იხდიან საშემოსავლო გადასახადს). საქსტატის ინფორმაციით, 2015 წლის მეორე კვარტალში დაქირავებით დასაქმებული 547 665, ხოლო 2014 წლის მეორე კვარტალში 491 098 ადამიანი იყო. შესაბამისად, დაქირავებით დასაქმებულების რიცხვი 56 567-ით გაიზარდა.
- საქსტატის ინფორმაცია მხოლოდ ბიზნეს-სექტორს (საფინანსო სექტორში დასაქმებულების გარეშე) მოიცავს. ის არ მოიცავს: სახელმწიფო მმართველობაში, ბაზრებსა და ბაზრობებზე საცალო ვაჭრობაში, კერძო სამართლის არასამეწარმეო პირებში და საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებში დასაქმებულებს. 2015 წელს, 2014 წელთან შედარებით, სახელმწიფო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა არ შემცირებულა. ასევე, არ მომხდარა კადრების შემცირება საჯარო სექტორის ისეთ მსხვილ დამსაქმებლებში, როგორებიცაა სახელმწიფო სკოლები, უნივერსიტეტები, ბიბლიოთეკები, თეატრები და ა.შ. შესაბამისად, იმის დაშვება, რომ ბიზნეს-სექტორში დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობის 56 567 ადამიანით ზრდა სხვა სექტორებში დაქირავებით დასაქმებულთა რაოდენობის შემცირებამ გადაფარა, არარეალურია.
- შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციაში მოცემულია იმ პირთა რაოდენობა, რომლებმაც ხელფასი 2014 და 2015 წლების ივნისში (მეორე კვარტლის ბოლოს) აიღეს, ხოლო საქსტატის ინფორმაციაში მოცემულია აპრილ-ივნისში დასაქმებულთა ჯამური რაოდენობა. მაგალითად, თუ ადამიანი აპრილში ან მაისში მუშაობდა და ივნისში აღარ მუშაობდა, ის საქსტატის ინფორმაციაში აღრიცხულია, შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციაში კი არა. შესაბამისად, თუ მიმდინარე წლის მეორე კვარტალში დროებით (1-2 თვით) დასაქმებულთა რიცხვი მაღალი იყო, ეს ზემოაღნიშნული განსხვავების ახსნისათვის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი იქნება.
მიმდინარე წლის 4 დეკემბერს საქსტატმა მე-3 კვარტლის დასაქმების მონაცემებიც გამოაქვეყნა. 2014 წლის მე-3 კვარტალთან შედარებით, დასაქმებულთა რაოდენობა 48 400-ით გაიზარდა. შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციით კი, 2015 წლის სექტემბერში, 2014 წლის სექტემბერთან შედარებით, ხელფასი 1 650-ით მეტ ადამიანს დაერიცხა. მესამე კვარტლის მონაცემებიც იმაზე მიუთითებს, რომ წინა კვარტალში დასაქმებულთა ზრდა მნიშვნელოვანწილად დროებით დასაქმებულთა ხარჯზე იყო და სტაბილური სამუშაო ადგილები უფრო ნაკლები ტემპით იზრდება.
გრაფიკ 1-ზე წარმოდგენილია კავშირი საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპს და ბიზნეს-სექტორში დასაქმების ზრდის ტემპს შორის (გრაფიკი 1). აღნიშნულ ორ სიდიდეს შორის ლიგიკური თანხვედრა გამოხატულია 2012-2014 წლებში, 2005-2011 წლებში კი მნიშვნელოვანი სხვაობა იყო ეკონომიკის ზრდასა და დასაქმების ზრდას შორის. მაგალითად, 2006 წელს ეკონომიკა 9.4%-ით გაიზარდა, ხოლო ბიზნეს-სექტორში დასაქმება 7.2%-ით შემცირდა. 2009 წელს ეკონომიკა 3.7%-ით შემცირდა, ხოლო დასაქმება 10.9%-ით გაიზარდა.
ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა რიცხვის და საქართველოს ეკონომიკის ზრდის ტემპები
ფაქტ-მეტრმა დასაქმების ზრდასთან დაკავშირებით კითხვებით მიმართა ეკონომისტებს და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებს. გთავაზობთ მათ კომენტარებს:
რომან გოცირიძე: "როდესაც ეკონომიკა ასეთი დაბალი ტემპით იზრდება, შეუძლებელია ამ დროს ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულ ადამიანთა რაოდენობა იზრდებოდეს. ლარის დევალვაციის გამო უამრავი ადამიანი უმუშევარი დარჩა. ლარის გაუფასურებამ განსაკუთრებით მცირე და საშუალო ბიზნესს დაარტყა. ძალიან ბევრი ბიზნესი უბრალოდ გაუქმდა, ბევრ შემთხვევაში კი მოხდა სამუშაო ადგილების შემცირება. ამას ემატება შემცირებული იმპორტი და ექსპორტი, რაც პირდაპირ ნიშნავს დაკარგულ სამუშაო ადგილებს. სტატისტიკის სამსახურის მეთოდოლოგია ძალიან დიდი ხანია არ გადახედილა. ბოლო პერიოდში გამოქვეყნებული მონაცემები ძალიან საეჭვოა და არარეალურია, რადგან გარეშე მაჩვენებლები სხვა რამეზე მეტყველებს. არ გამოვრიცხავ, რომ სტატისტიკის ეროვნული სამსახური პოლიტიკური გავლენის ქვეშ იყოს".
დემურ გიორხელიძე: "მე, პირადად, ვერ ვგრძნობ, რომელი სექტორის ხარჯზე მოხდა 61 ათასი სამუშაო ადგილის გაზრდა. იმისათვის, რომ ვთქვათ, არის თუ არა ეს რიცხვი რეალური, კონკრეტული სექტორების მიხედვით დასაქმების მაჩვენებლის ყოველთვიური სტატისტიკა უნდა გვქონდეს. იმ ფონზე, რომ დღეს ლარის დევალვაცია და დაბალი ეკონომიკური ზრდა გვაქვს, მცირე და საშუალო ბიზნესი არ ვითარდება, რომელიც რეალურად უნდა ქმნიდეს სამუშაო ადგილებს. მათთვის ფული ხელმიუწვდომელია. ამ ყველაფრის ფონზე, უცებ ჩნდება ეს რიცხვი, რაც ბუნებრივია კითხვებს იწვევს".
ლევან კალანდაძე: "პრემიერმა თავის განცხადებაში იგულისხმა, რომ ეს 61 ათასი ადამიანი სახელმწიფო პროექტების ფარგლებში, ანუ იაფი კრედიტის და 100 საწარმოს შექმნის შედეგად არის დასაქმებული. ეს თეორიულად შესაძლებელია. თუ გვინდა ეს რიცხვი გადავამოწმოთ, მაშინ უნდა დავთვალოთ, თუ რამდენი ადამიანი დასაქმდა ამ საწარმოებში. შეიძლება მცირე და საშუალო ბიზნესის გარკვეული რაოდენობა იხურებოდეს, მაგრამ ჩვენ არ ვიცით რამდენი იხსნება. ამიტომ, ვერ ვიტყვით, რომ ძალიან ბევრი ბიზნესი დაიხურა".
გიგა ბედინეიშვილი: "დღეს დაბალი ეკონომიკური ზრდა გვაქვს. მაღალი ეკონომიკური ზრდაც რომ გვქონდეს, უმუშევრობა საქართველოში ყოველთვის გვქონდა, რადგან ეს სტრუქტურული პრობლემაა. საქართველოში მცხოვრებ ადამიანს გარკვეული განათლება და დიპლომიც რომ ჰქონდეს, ის ვერ ახერხებს შესაბამისი განათლებით, ადეკვატური სამსახურის მოძებნას. ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულ ადამიანთა რიცხვის ასეთი მაღალი ზრდა მაშინაც კი არ დაფიქსირებულა, როცა ეკონომიკური ზრდა გაცილებით მეტი იყო. ამიტომ, ჩემთვის ეს რიცხვი დამაჯერებელი არ არის".
ვასილ რევიშვილი (თავისუფალი დემოკრატები): "შეიძლება ვიფიქროთ, რომ ეს რიცხვი სეზონური სამუშაოებით არის გამოწვეული. მაგ. ძალიან დიდი მშენებლობა მიმდინარეობდა თბილისის ზღვაზე, სადაც, ბუნებრივია, გარკვეული პერიოდით მოსახლეობა დასაქმდა. თუმცა, ეს იმას არ ნიშნავს, რომ ქვეყნაში ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულ ადამიანთა რაოდენობა მართლა იზრდება. ეს რომ რეალური რიცხვი იყოს, მინიმუმ 9%-მდე უნდა შემცირებულიყო საქართველოში უმუშევრობის მაჩვენებელი. ან შეიძლება თვითონ დასაქმებულთა აღრიცხვიანობის მეთოდოლოგიაა შეცვლილი. ანუ, დღეს ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულად ითვლებიან ის ადამიანები, რომელებიც ადრე დასაქმებულად არ ითვლებოდნენ".
ზურაბ ჯაფარიძე (ახალი პოლიტიკური ცენტრი - გირჩი): "ეს მონაცემი არარეალურია, რადგან დღეს ეკონომიკა გაჩერებულია. უკვე ერთ წელზე მეტია ექსპორტი და იმპორტი მცირდება. ამ მოცემულობაში ეს მონაცემი არის ტყუილი. გაყალბებული მგონია, რადგან სხვა ეკონომიკური მაჩვენებლები სხვა რამეზე მეტყველებს".
მიხეილ მაჭავარიანი და ზურაბ მელიქიშვილი (ნაციონალური მოძრაობა): "სტატისტიკის ცდომილება არ მგონია რომ იყოს, რადგან მეთოდოლოგია არ შეუცვლიათ. ასევე უნდა აღინიშნოს, რომ დასაქმებულთა 61 ათასით ზრდა 2014 წლის მეორე კვარტლის მონაცემთან შედარებით ფიქსირდება. 2015 წელს, პირველ და მეორე კვარტლებს შორის ზრდა 22 ათასი ადამიანია. პრემიერის მიერ გაჟღერებული დასაქმებულთა ზრდა ერთჯერადი ფაქტებით არის გამოწვეული. კერძოდ, სწორედ მე-2 კვარტალში, მთავრობამ ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალის მოსამზადებელი სამუშაოები გაააქტიურა - კომპანიები გადავიდნენ 24 საათიან სამუშაო რეჟიმზე და შესაბამისად ხალხიც დაიქირავეს, რათა სამუშაოები ივლისისთვის მოესწროთ. ასევე, ამავე პერიოდში ჩატარდა EBRD-ის წლიური შეხვედრის მოსამზადებელი სამუშაოები და ალბათ ამ ღონისძიებებზე დაქირავებული კომპანიებიდან მიწოდებული ინფორმაცია ასახა საქსტატმა და შესაძლებელია ყველა დაქირავებული შეიყვანეს, ვინც კი ერთი ან ნახევარი დღეც იმუშავა, რამაც მონაცემის მკვეთრი ზრდა გამოიწვია. 2015 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი მართალია დაბალია, მაგრამ თეორიულად დასაქმებულთა რაოდენობა უნდა იყოს გაზრდილი, თუმცა არა ასეთი დიდი ოდენობით. სწორედ ერთჯერადი სამუშაოების გამო მოხდა დასაქმებულთა ზრდა. ეს ფაქტიც მიანიშნებს, რომ ეკონომიკური ზრდა და დასაქმებულთა ზრდის მაჩვენებელი პირდაპირპროპორციული არ არის".
საქსტატის მონაცემებით, 2015 წლის მეორე კვარტალში, 2014 წლის მეორე კვარტალთან შედარებით, ბიზნეს-სექტორში დასაქმება 60 847 ადამიანით (12%) გაიზარდა. მესამე კვარტალში კი, ზრდამ წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 48 400 (9.3%) ადამიანი შეადგინა.
ფაქტ-მეტრმა დასაქმებულთა რაოდენობა შემოსავლების სამსახურის ინფორმაციაზე დაყრდნობითაც გადაამოწმა. 2015 წლის ივნისში ხელფასიდან საშემოსავლო გადასახადის გადამხდელთა რაოდენობა (დაქირავებით დასაქმებულები) 2014 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე 16 102-ით ნაკლები იყო. მიუხედავად იმისა, რომ შემოსავლების სამსახური ბიზნეს-სექტორში დაქირავებით დასაქმებულთა გარდა არასამეწარმეო საჯარო სექტორში და არასამთავრობო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობას მოიცავს, ეს სრულად მაინც ვერ ხსნის 77 ათასიან სხვაობას. თუ ბიზნეს-სექტორში დასაქმებულთა მნიშვნელოვნად ზრდის პარალელურად ხელფასის ამღებთა რიცხვი კლებულობს, მაშინ სხვა სექტორებში დაქირავებით დასაქმებულთა შემცირებასთან ან ბიზნეს-სექტორში დროებით დასაქმებულთა მაღალ წილთან გვაქვს საქმე.
ამ საკითხთან დაკავშირებით ჩვენ ეკონომისტებსა და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებსაც მივმართეთ. მათი აზრი განსხვავებულია - ნაწილი თვლის, რომ აღნიშნულ საკითხზე საქსტატის ინფორმაცია სანდო არ არის, ნაწილი სეზონური დასაქმებით ხსნის, ნაწილი კი ენდობა. ძირითადი არგუმენტი ის არის, რომ შენელებული ეკონომიკური ზრდის პირობებში აღნიშნული რაოდენობით დასაქმების ზრდა საეჭვოა. თუმცა, ეკონომიკის ზრდის ტემპსა და დასაქმების ზრდას შორის მჭიდრო კავშირი 2012-2014 წლებში უფრო იკვეთება, ვიდრე ეს 2005-2011 წლებში იყო.
ჩვენ, ამ ეტაპზე, პრემიერ-მინისტრის განცხადებას უვერდიქტოდ ვტოვებთ და ამ საკითხზე მუშაობას კვლავაც განვაგრძობთ. აქვე გთავაზობთ გამოკითხვას, სადაც შეგიძლიათ დააფიქსიროთ თქვენი აზრი - გაიზარდა თუ არა დასაქმებულთა რიცხვი საქართველოში.

During his speech at the Regional Employment Conference, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, stated that according to the data of the second quarter of 2015, employment in the business sector increased by about 61 thousand which is a 12% growth as compared to the same period of the previous year.
FactCheckverified the accuracy of the Prime Minister’s statement.
According to the National Statistics Office of Georgia’s data, a total of 568,457 people were employed in the business sector in the second quarter of 2015 which is 60,847 (12%) more than in the same period of 2014. The largest number of individuals at 139 thousand was employed in trade whilst industry holds the second place with 108 thousand employed individuals.
We also used some indirect ways to check the number of those employed in the business sector. All employed individuals, excluding those self-employed, (with only a few exceptions) pay income tax on their wages. We requested statistics from the Revenue Service of Georgia concerning the number of individuals receiving wages.
Number of Individuals Receiving Wages (Last Month of Each Quarter)
Quarter | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 |
I (March) | - | 775,923 | 822,106 | 849,435 |
II (June) | 943,235 | 783,979 | 867,543 | 851,441 |
III (September) | 758,267 | 789,811 | 847,396 | 849,047 |
IV (December) | 813,848 | 915,019 | 979,463 | - |
As Table 1 makes clear, the number of individuals paying income tax on their wages at the end of the second quarter of 2015 (June) equalled 851,441 which is 16,102 less than in the same period of the previous year. According to the National Statistics Office of Georgia, even though the number of those employed in the business sector increased by 61,000, the overall number of the country’s employed decreased by 16,000. The difference between the National Statistics Office of Georgia and the Revenue Service of Georgia’s data is about 77,000 people (60,847 + 16,102).
We tried to explain the reasons for such a difference between the National Statistics Office of Georgia and the Revenue Service of Georgia’s employment figures. The possible reasons are the following:
- Business sector statistics published by the National Statistics Office of Georgia include self-employed individuals (who do not pay income tax) and those hired (who do pay income tax). According to the National Statistics Office of Georgia, the number of individuals hired by businesses in the second quarter of 2015 was 547,665 people whilst this number was down to 491,098 in the second quarter of 2014. Hence, the number of hirings increased by 56,567 people.
- The National Statistics Office of Georgia’s data include only those employed in businesses (excluding the financial sector). They do not include those employed in government structures, markets and retail trade, non-commercial entities and legal entities of public law. The number of individuals employed in the public sector in 2015 did not drop as compared to 2014. The number of employees within large employers of the public sector such as public schools, universities, libraries, theatres and so on has also not decreased to any significant extent. Hence, suggesting that the growth of employees in the business sector was balanced with the decrease in workplaces in other sectors would not be correct.
- The Revenue Service of Georgia’s data show the number of individuals who received their wages in June 2014 and 2015 (end of the second quarter) whilst the information provided by the National Statistics Office of Georgia show the overall number of those employed from April to June. For example, if someone had a job in April and May but did not work in June, he would be included in the National Statistics Office of Georgia’s data but be excluded from those of the Revenue Service of Georgia. Hence, if the number of individuals temporarily employed (one or two months) was high in the second quarter of 2015, it would serve as one of the factors for explaining the aforementioned differences between the data.
On 4 December 2015, the National Statistics Office of Georgia also published employment data of the third quarter of 2015. The number of employed individuals increased by 48,400 as compared to the third quarter of 2014. According to the Revenue Service of Georgia, however, only 1,650 more people received wages in September 2015 than in September 2014. The data of the third quarter also indicate that the growth of the number of employed individuals in the previous quarter was the result of those with temporary employment as the number of more stable workplaces increases at a much slower rate.
Chart 1 shows the correlation between Georgia’s economic growth rate and the growth of the number of individuals employed in the business sector. A logical connection between these two can be seen from 2012 to 2014 whilst there were significant differences between the economic growth rate and the growth of employment from 2005 to 2011. For example, in 2006 the Georgian economy grew by 9.4% whilst employment in the business sector dropped by 7.2%. The economy decreased by 3.7% in 2009 whilst the number of employed individuals increased by 10.9%.
Number of Individuals Employed in the Public Sector and Georgia’s Economic Growth Rate
addressed some economists and representatives of political parties asking them to comment upon the issue of employment. Here are their comments:
Roman Gotsiridze: "When the economy grows at such a slow pace, it is almost impossible for the number of those employed in the business sector to increase. Many people lost their jobs because of the depreciation of GEL. Small and medium businesses were especially hit by the depreciation. Many businesses were simply closed down whilst, in other cases, the number of employed people drastically decreased. This is supplemented by a drop in imports and exports which directly means a drop in workplaces. The National Statistics Office of Georgia’s methodology has not been reviewed for a long time. The data published in the past few years are doubtful and do not seem real as external factors show a different picture. I would not exclude that the National Statistics Office is under political influence."
Demur Giorkhelidze: "I personally would not be able to identify those sectors where these additional 61,000 workplaces were created. In order to definitively comment upon whether or not these data are real, we must have each sector’s monthly employment statistics. Given the depreciation of GEL and the low economic growth rate, small and medium businesses, which should be the ones creating the workplaces, are not moving forward. Money is not available to them. Given all of these factors, we suddenly have these kinds of data. This, of course, raises some questions."
Levan Kalandadze: "In his statement, the Prime Minister meant that these 61,000 people were employed in terms of government programmes which included the cheap loan project and the creation of 100 enterprises. This is theoretically possible. If we want to check this number, we will need to know how many people were employed in these enterprises. It is possible that a certain number of small and medium businesses are closing down but we do not know how many of them are being set up. Hence, we cannot say that a lot of businesses have closed down."
Giga Bedineishvili: "Today, we have a low economic growth rate. Even if we had a high growth rate, unemployment in Georgia has always been an issue as it is a structural problem. In Georgia, even if a person has specific education and a diploma, he is sometimes unable to find a job relevant to his education and skills. Such a high growth of the number of those employed in the business sector was not recorded even in the year when the economy was growing much faster. Hence, these numbers are not very convincing to me."
Vasil Revishvili (Free Democrats): "We could assume that these numbers reflect seasonal jobs. For example, a significant construction project was going on near Tbilisi Sea where, of course, a lot of people were employed. However, this does not mean that the number of those employed in Georgia’s business sector is actually on the rise. If these were the actual numbers, Georgia’s unemployment rate should have dropped to at least 9%. It could also be that the methodology of counting employed people has changed. This means that those who were not considered to be employed in the business sector are now included in this category."
Zurab Japaridze (New Political Centre – Girchi): "These data are not real as the economy today is at a standstill. It has been more than a year that exports and imports are decreasing. Given this, these kinds of numbers are a lie. I believe that the data are falsified as other economic indicators show a different picture."
Mikheil Machavariani and Zurab Melikishvili (United National Movement): "We do not think that the data are wrong as the methodology has not been changed. It should also be pointed out that the growth of the number of employed individuals is as compared to the second quarter of 2014. In 2015, the second quarter is 22,000 as compared to the first quarter of the year. The growth of the number of employed individuals as stated by the Prime Minister is due to one-off events. Specifically, the government intensified the preparatory work for the Tbilisi Youth Olympic Festival – companies went to 24-hour workdays and had to hire more people in order to finalise their work before July. In addition, preparatory work for the EBRD’s (European Bank for Reconstruction and Development) annual meeting took place and the National Statistics Office of Georgia included the data provided by the participating companies in its statistics, including even those people who were hired for a day or even half-a-day which, therefore, resulted in a big difference in the data. Even though 2015’s economic growth rate is quite low, theoretically, the number of employed individuals should have increased; however, not this much. The growth in the number of employed individuals appeared because of those one-off jobs. This fact also shows that the economic growth rate and the employment growth rate are not in direct correlation."
According to the National Statistics Office of Georgia’s data, the number of individuals employed in the business sector increased by 60,847 people (12%) in the second quarter of 2015 as compared to the same period of the previous year whilst in the third quarter of 2015 the growth was 48,400 people (9.3%) as compared to the same period of 2014.
FactChecklooked into the number of employed individuals using the Revenue Service of Georgia’s data as well. The number of individuals paying income tax on their wages (the number of hired individuals) in June 2015 was 16,102 people less than in the same month of 2014. Despite the fact that the Revenue Service of Georgia’s data also include the numbers of those individuals employed in the non-commercial sector, the public sector and non-governmental organisations, this still does not fully explain the 77,000 difference. If the number of those receiving wages drops parallel to a significant growth in the number of those employed in the business sector, we either have a sharp decrease in employment in other sectors of the economy or a very high share of temporarily-employed people in the business sector itself.
We also addressed some economists and representatives of political parties asking them to comment upon the issue of employment in the country. Their opinions differ – some believe that the National Statistics Office of Georgia’s data cannot be trusted, some explain the differences owing to seasonal employment whilst others completely agree with the information. The main argument is that given the decreased economic growth rate, such a sharp growth in employment raises questions. However, a closer correlation between the economic growth rate and the employment figures can be found from 2012 to 2014 as compared to the period from 2005 to 2011.
At this stage we leave the Prime Minister’s statement WITHOUT VERDICT and continue working on this issue. We hereby offer a short poll where you can express your opinion about whether or not employment in Georgia has increased.