ტელეკომპანია "მაესტროს" ეთერში, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა სამინისტროს ბოლო სამი წლის მუშაობის შეჯამებისას აღნიშნა, რომ ამ პერიოდში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ბიუჯეტის გამჭვირვალობის მიმართულებით და დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ ყოველდღიურ ონლაინ რეჟიმში ნახონ, თუ რაში და როგორ იხარჯება სახელმწიფო ბიუჯეტი.
ფაქტ-მეტრმა ფინანსთა მინისტრის ამ განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
ბიუჯეტის გამჭვირვალობა ნიშნავს: ბიუჯეტების პროექტების წარმომადგენლობით ორგანოებში განხილვის პროცედურების საჯაროობას საზოგადოებისა და მედიისთვის; დამტკიცებული ბიუჯეტისა და მისი შესრულების შესახებ ანგარიშების გამოქვეყნებას; ბიუჯეტის შესახებ ინფორმაციის (გარდა საიდუმლო ინფორმაციისა) ხელმისაწვდომობას ნებისმიერი ფიზიკური და იურიდიული პირისთვის.
საერთაშორისო ორგანიზაცია - საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობა ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ "ღია ბიუჯეტის ინდექსს" აქვეყნებს (საქართველოში აღნიშნული ორგანიზაციის პარტნიორი საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოა, რომელმაც "ღია ბიუჯეტის ინდექსთან" დაკავშირებით კვლევა ჩაატარა). აღნიშნული ინდექსით შესწავლილია, თუ როგორია ქვეყნის ბიუჯეტის გამჭვირვალობის დონე. შეფასება 102 ქვეყანაში ჩატარდა. გამჭვირვალობის გასაზომად გამოყენებულია 109 სხვადასხვა ინდიკატორი, რომლებიც აფასებენ, უზრუნველყოფს თუ არა ცენტრალური მთავრობა რვა ძირითადი საბიუჯეტო დოკუმენტის (იხ. სურათი 1) საზოგადოებისთვის დროულ ხელმისაწვდომობას და არის თუ არა ამ დოკუმენტებში შეტანილი მონაცემები ამომწურავი და სასარგებლო.
სურათი 1: რვა ძირითადი საბიუჯეტო დოკუმენტის ხელმისაწვდომობა საქართველოში (2006-2015 წლები)
წყარო: საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო
2015 წლის კვლევის მიხედვით, 2012 წელთან შედარებით გაუმჯობესებაა შემდეგ კომპონენტებში: ფინანსთა სამინისტრომ შეადგინა და გამოაქვეყნა "მოქალაქის საბიუჯეტო გზამკვლევი", გაუმჯობესდა კვარტალური და წლიური ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშები. თუმცა, ისევ ხარვეზად რჩება, ის, რომ არ მზადდება და ქვეყნდება სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების ნახევარი წლის ანგარიში.
"ღია ბიუჯეტის ინდექსში" საქართველოს ქულა 2012 წელთან შედარებით 11-ით გაუმჯობესდა და 66 ქულამდე გაიზარდა, რაც ნიშნავს, რომ ბიუჯეტის გამჭვირვალობის დონე მაღალია. აღნიშნული ქულით საქართველო 102 ქვეყანას შორის მე-16 ადგილს იკავებს. რეგიონში კი, საქართველოს მხოლოდ რუსეთი უსწრებს 74 ქულით. 2012 წელს საქართველო 33-ე ადგილზე იყო. 80 ქულიდან ზემოთ არის ძალიან მაღალი გამჭვირვალობის მაჩვენებელი. შესაბამისად, ამ მიმართულებით საქართველოს ჯერ კიდევ სჭირდება პროგრესი. აღნიშნულ ინდექსში პირველ ადგილზე ახალი ზელანდიაა 88 ქულით.
ცხრილი 1: საქართველოს პოზიცია "ღია ბიუჯეტის ინდექსში"
"ღია ბიუჯეტის ინდექსის" ფარგლებში, ბიუჯეტის გამჭვირვალობასთან ერთად, შეისწავლება, თუ რამდენად სთავაზობს მთავრობა საზოგადოებას საბიუჯეტო პროცესში ჩართვის შესაძლებლობებს. საზოგადოების მონაწილეობაში საქართველოს 100-დან 46 ქულა აქვს, რაც ნიშნავს, რომ საზოგადოებას საბიუჯეტო პროცესებში მონაწილეობის შეზღუდული შესაძლებლობა გააჩნია.
ბიუჯეტის გამჭვირვალობის ზრდასთან ერთად, ფინანსთა მინისტრმა აღნიშნა, რომ დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ ყოველდღიურად, ონლაინ რეჟიმში ნახონ, თუ რაში იხარჯება სახელმწიფო ბიუჯეტი. სახელმწიფო ბიუჯეტის ყოველდღიური ხარჯების ნახვა სახელმწიფო ხაზინის ვებგვერდზე მართლაც შესაძლებელია. ამისათვის საჭიროა, "ბიუჯეტის" კატეგორიაში აირჩიოთ "ყოველდღიური ოპერატიული ინფორმაცია" და გადმოწეროთ დოკუმენტი (ფაილი) - "სახელმწიფო ბიუჯეტის გადასახდელების შესრულება". აღნიშნულ დოკუმენტში მოცემულია, თუ რომელ უწყებას, რა მიმართულებით და რა თანხა აქვს დახარჯული წინა დღის მდგომარეობით. ასევე ნაჩვენებია კვარტალური გეგმები და კვარტლის ბოლომდე ასათვისებელი თანხის ოდენობა. განახლებული დოკუმენტი შაბათ-კვირის გარდა ყოველდღიურად ქვეყნდება, რადგან შაბათ-კვირას ხაზინიდან თანხების ხარჯვა არ ხორციელდება.
საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობის "ღია ბიუჯეტის ინდექსის" მიხედვით, 2015 წელს 2012 წელთან შედარებით საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის გამჭვირვალობის დონე გაუმჯობესდა, რაც ბიუჯეტთან დაკავშირებული სხვადასხვა დოკუმენტების შინაარსის გაუმჯობესებაში და დროულად გამოქვეყნებაში გამოიხატება. მიმდინარე წელს საქართველომ ამ კომპონენტში 66 ქულა აიღო და 102 (სადაც კვლევა ჩატარდა) ქვეყანას შორის 16-ე ადგილი დაიკავა. ეს ნიშნავს, რომ ბიუჯეტის გამჭვირვალობა მაღალია.
თუმცა, დაბალია საქართველოს ქულა საბიუჯეტო პროცესებში საზოგადოების ჩართულობის კუთხით. აქ საქართველოს 46 ქულა აქვს, რაც ნიშნავს, რომ საზოგადოებას საბიუჯეტო პროცესებში მონაწილეობის შეზღუდული შესაძლებლობა აქვს.
რაც შეეხება იმ შესაძლებლობას, რომ დაინტერესებულ პირებს ყოველდღიურად, ონლაინ რეჟიმში შეუძლიათ ნახონ, თუ რა მიმართულებით და რა თანხაა დახარჯული სახელმწიფო ბიუჯეტიდან, სიმართლეა. სახელმწიფო ხაზინა ბიუჯეტის გადასახდელებთან დაკავშირებით ოპერატიულ ინფორმაციას ყოველდღიურად (შაბათ-კვირის გარდა) აქვეყნებს.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება სიმართლეა.

The Minister of Finance of Georgia, Nodar Khaduri, on air on Maestro TV, summarised the Ministry of Finance’s last three years of work. Mr Khaduri underlined that important steps have been taken during this period to improve the transparency of the budget and interested individuals are able to see how and where the state budget is being spent online every day.
FactCheck verified the accuracy of the Minister of Finance’s statement.
Budget transparency implies that discussion procedures for budget projects in representative bodies are open to the public and the media as well as the publication of the approved budget and reports of its fulfilment and the accessibility of budget information (with the exception of secret information) for every person or legal entity.
International Budget Partnership, an international organisation, publishes the Open Budget Index Rankings biannually (Transparency International Georgia is International Budget Partnership’s local partner and conducted some research about the Open Budget Index Rankings. The Index assesses the budget transparency level of a given country). The organisation’s survey was carried out in 102 different countries. There were 109 indicators used to measure transparency and assess whether or not the central government ensures the timely accessibility to eight major budget documents (see table 1) for the public and if the data given in the documents is comprehensive and usable.
Table 1: Accessibility to Eight Major Budget Documents in Georgia (2006-2015)
Source: Transparency International Georgia
According to the 2015 report, improvements as compared to 2012 are registered in the following components: the Ministry of Finance compiled and published the Citizens Budget Guideline as well as made improvements to the quarterly and annual budget fulfilment reports. However, the fact that the six-month budget fulfilment report has not been prepared or published still remains a problem.
Georgia received 11 points more in the Open Budget Index Ranking than it received in 2012 and accumulated 66 points in total which means that its budget transparency level is high. The country ranks 16th among the 102 countries. In the region, Georgia is outperformed only by Russia with its 74 points. In 2012, Georgia was in the 33rd place. Passing the 80 point mark indicates a very high transparency level. Therefore, in this regard Georgia is still in need of more progress. New Zealand occupies the 1st position in the Open Budget Index Ranking.
Table 2:  Georgia’s Position in the Open Budget Index Ranking
Within the framework of the Open Budget Index, together with budget transparency, the extent to which a government offers the public to be involved in the budget process is also studied. Georgia received 46 out of 100 points in terms of public participation which means that the public has only limited possibilities to be involved in the country’s budget processes.
The Minister of Finance emphasised that together with increasing the level of budget transparency, interested persons are able to see online upon a daily basis how the state budget is being spent.  On the website of the Treasury Service, it is indeed possible to see the daily expenses of the state budget. For this, one needs to select the "Daily Operative Information" section in the category of "Budget" and download the document (file) entitled Fulfilment of State Budget Expenses. The document illustrates the amount spent by a particular state organ and the purpose for the expenditure as of the previous day. It also shows the quarterly plans and amount of money which should be spent by the end of a particular quarter. The document is updated and published every day with the exception of Saturday and Sunday as no expenses are made from the treasury during weekends.
According to the International Budget Partnership’s Open Budget Index Ranking, Georgia’s budget transparency level improved in 2015 as compared to 2012 owing to the improvement of the content of different budget related documents and their timely publication. In 2015, Georgia received 66 points in this component and ranked 16th among the 102 countries surveyed. This indicates that Georgia’s budget transparency level is high.
However, Georgia’s points are lower in terms of public involvement in budgetary processes. Georgia received 46 points in that component which means that the public has limited possibilities to be involved in the country’s budget processes.
In regard to the possibility that interested persons can go online to see how and for what purposes the state budget is being spent is indeed true. The Treasury Service publishes daily operative information about budget expenses (with the exception of weekends).