ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის გადაცემა "არჩევანში", რომელიც "რუსთავი 2"-ის ქონების დაყადაღების და ტელეკომპანია "იმედზე" ინგა გრიგოლიას, საზოგადოებრივ მაუწყებელზე კი ეკა მიშველაძის თოქ-შოუების დახურვის ფაქტებს მიეძღვნა, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ირაკლი სესიაშვილმა განაცხადა: "ორგანიზაციამ - "რეპორტიორები საზღვრების გარეშე", გამოაქვეყნა ანგარიში, სადაც ყოველწლიურად ქვეყნდება რეიტინგები მედიის თავისუფლების ხარისხის შესახებ. ამ რეიტინგში 2008 წელს საქართველო 120-ე ადგილზე გახლდათ, ხოლო დღეს, 2015 წელს, 69-ე ადგილზე ვართ".
ფაქტ-მეტრმა ირაკლი სესიაშვილის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე" საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციაა, რომელიც მედიის თავისუფლების ინდექსს 2002 წლიდან იკვლევს. საკუთარ ვებგვერდზე ორგანიზაცია თავის მისიას ასე განსაზღვრავს: "დავიცვათ პრესის და ჟურნალისტების თავისუფლება მთელ მსოფლიოში".
"რეპორტიორები საზღვრებს გარეშე" მედიის თავისუფლების ინდექსს ყოველწლიურად აქვეყნებს. 2008 წელს ამ ინდექსში საქართველო მართლაც 120-ე ადგილზე იყო, რაც ყოფილი ხელისუფლების მიერ მედიის თავისუფლების შეზღუდვის ფაქტებს ადეკვატურად ასახავდა. 2015 წელს საქართველომ პოზიცია 69-ე ადგილამდე გაიუმჯობესა, თუმცა 2015 წლის მაჩვენებლები 2013 წლის 15 ოქტომბრიდან 2014 წლის 14 ოქტომბრამდე პერიოდს
ეყრდნობა. შესაბამისად, 2015 წელს გამოქვეყნებულ ინდექსში გასული წლის მონაცემებია ასახული და მიმდინარე წლის შესახებ ინფორმაცია 2016 წელს გამოქვეყნდება. ამდენად, ქართულ მედიაში მიმდინარე წლის ზაფხულიდან დაწყებული ნეგატიური პროცესები მომდევნო წლის ანგარიშში შეფასდება.
"ქართული ოცნების" ხელისუფლება მედიას მთავრობაში მოსვლიდანვე აკრიტიკებდა და ჟურნალისტებს მეტი პროფესიონალიზმისკენ მოუწოდებდა. 2013 წლის 3 ოქტომბერს, მედიის წარმომადგენლებთან მაშინდელი პრემიერ-მინისტრის, ბიძინა ივანიშვილის შეხვედრა ჟურნალისტებმა "საქმის გარჩევად და ჟურნალისტიკის გაკვეთილად" შეაფასეს, ვინაიდან ივანიშვილმა ისინი არაპროფესიონალიზმში დაადანაშაულა: "ძალიან ბევრი ჟურნალისტის გამონათქვამებში იგრძნობა დილეტანტობა, არცოდნა თემის... თქვენ არ ხართ ფოსტალიონები! თქვენ - ჟურნალისტებმა, მიღებული ინფორმაცია უნდა გადაამოწმოთ, გააანალიზოთ. თუ ეს ესე არ არის, მაშინ ერთი-ერთზე არ უნდა გადააწოდოთ. ერთი-ერთზე თუ აწვდით, მაშინ ეს ფოსტალიონობაა, წერილის გაგზავნაა". ყოფილი პრემიერის მხრიდან ანალოგიური განცხადებები არაერთხელ გაჟღერდა. 2014 წლის სექტებერში მან განაცხადა: "ჩემთვის დღეს უფრო მძიმეა სხვა ტელევიზიები - გინდაც "პირველი არხი", "მაესტრო" თუ "იმედი", რადგან ნებსით თუ უნებლიედ პრაქტიკულად იმეორებენ და აჟიტირებას უკეთებენ იმ თემებს, რასაც წამოსწევს "რუსთავი 2". რა არის ამის მიზეზი? პროფესიონალიზმი? დამოკიდებულება? შეიძლება ასეც იყოს... სამი ტელევიზია დავასახელე და საუბედუროდ არ ჩანს, რომ მათ ჰქონდეთ დამოუკიდებელი ხელწერა, ჩაატარონ სერიოზული კვლევა, ანალიზი და არ იმეორონ ის, რაც აიწევა
"რუსთავი 2"-დან.
2014 წლის სექტემბრიდან, მედიაში, კერძოდ კი ტელევიზიებში საყურადღებო ცვლილებები დაიწყო. ტელეკომპანია "მაესტროზე" საზოგადოებრივ-პოლიტიკური გადაცემები დაიხურა. არხი დატოვეს
გენერალური დირექტორის მოადგილემ და მთავარი საინფორმაციო გამოშვების წამყვანმა ნინო ჟიჟილაშვილმა, ასევე არხის სახეებმა: ვახო სანაიამ, დიანა ტრაპაიძემ, ნინო გეგელიამ და სხვებმა.
2014 წლის 15 ივლისს საკუთარი სახლის ავტოფარეხში ცეცხლსასროლი იარაღით გარდაცვლილი იპოვეს ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის დამფუძნებელი ეროსი კიწმარიშვილი. მან გარდაცვალებამდე რამდენიმე დღით ადრე  გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა: "მე მინდა ვუთხრა ივანიშვილს, როცა "რუსთავი 2"-ზე საუბრობს, თვალებში მე შემომხედოს, იმიტომ რომ ძალიან ბევრი რამ ვიცით მეც და მანაც ისეთი, რისი გამომჟღავნებაც ბევრ ადამიანს დააზარალებს. აქვე მოვუწოდებ მას, რომ თუკი როგორც ერთ-ერთ ვიდეოში აცხადებს, ქიბარ ხალვაშმა და მან რაიმე ისეთი იციან, რაც მე არ ვიცი, ან ხამამაღლა გამოაცხადოს, ან როგორც იტყვიან სამუდამოდ გაჩუმდეს". ეროსი კინწმარიშვილის გარდაცვალების ფაქტთან დაკავშირებით გამოძიება კვლავ მიმდინარეობს, თუმცა ოჯახის ადვოკატი ძიების პროცესის გაჭიანურებაზე საუბრობს და სამართალდამცავების მუშაობით უკმაყოფილოა. 2015 წლის ზაფხულიდან ქართულ სატელევიზიო მედიაში მოვლენები დინამიურად განვითარდა. 2015 წლის 5 აგვისტოს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ტელეკომპანია "რუსთავი 2"-ის ქონებას ყადაღა დაადო. 2015 წლის 30 აგვისტოს, ტელეკომპანია "იმედზე", არხის ხელმძღვანელობის ბუნდოვანი განცხადების შემდეგ, ორი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური თოქ-შოუ დაიხურა. "ეს ამბავი გადაწყდა სოლოლაკში. ივანიშვილის გადაწყვეტილებით დაიხურა ჩემი გადაცემები. მეგობრებო, ნუ "გააპრავებთ" ამ გადაწყვეტილებას. მე მგონია, 2 წლის მერე თქვენ იქნებით ოპოზიციაში" - ეს განცხადება ტელეწამყვანმა ინგა გრიგოლიამ ზემოაღნიშნული გადაცემების დახურვის შემდგომ გააკეთა. 2015 წლის 4 სექტემბერს საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველ არხზე ჟურნალისტ ეკა მიშველაძის საავტორო გადაცემა მისი ოჯახური მდგომარეობის გამო დაიხურა.
ის პოლიტიკოს ალექსანდრე პეტრიაშვილზე დაქორწინდა და არხის ხელმძღვანელობამ ეს ფაქტი ინტერესთა კონფლიქტად მიიჩნია.
2015 წლის 1 ოქტომბერს საქალაქო სასამართლომ ქიბარ ხალვაშის მოთხოვნით "რუსთავი 2"-ის 51%-იანი წილის მფლობელი "ტელეკომპანია საქართველოს" სრული ქონება დააყადაღა, რამაც შეუძლებელი გახადა "ტელეკომპანია საქართველოს" პარტნიორების მიერ გარიგების დადება, რომლითაც რუსთავი 2-ის კაპიტალში რამდენიმე მილიონის შეტანა იგეგმებოდა. "ის, რომ ჩვენ ეთერში არ შემოვარდნილა ვიღაც და კაბელი არ გადაუჭრია, არ ნიშნავს, რომ ხელისუფლება არ გვხურავს. კაბელის გადაჭრის აღდგენა მარტივად ხდება ამ კაბელის ხელახლა მიერთებით. ფინანსური ზიანის მიყენება გაცილებით უფრო მძიმეა" - განაცხადა "რუსთავი 2"-ის დირექტორმა ნიკა გვარამიამ. "რუსთავი 2"-ის თაობაზე დაწყებული სასამართლო დავა გრძელდება,
საქმის არსებითი განხილვა 28 ოქტომბერს დასრულდება და საბოლოო გადაწყვეტილება გამოცხადდება, თუკი მოსამართლე გადაწყვეტილების სარეზოლუციო ნაწილის გამოცხადების გადადებას საჭიროდ არ ჩათვლის.
რუსთავი 2"-თან დაკავშირებული და ზოგადად ქართულ მედიაში განვითარებული მოვლენების პარალელურად, გამკაცრდა არასამთავრობო თუ საერთაშორისო ორგანიზაციების, ასევე მეგობარი სახელმწიფოების შეფასებები საქართველოს ხელისუფლების მიმართ.
საქართველოში არსებული წამყვანი არასამთავრობო ორგანიზაციების შეფასებით, 2015
წლის სექტემბერში ქვეყანაში ყველაზე რეიტინგული და ეროვნული დაფარვის მქონე ტელევიზიებში დაწყებული სხვადასხვა სახის ძირეული ცვლილებები ეჭვს აჩენს  მათი სარედაქციო დამოუკიდებლობაში ჩარევის მცდელობის თაობაზე, რაც თავის მხრივ საფრთხეს უქმნის მედიაპლურალიზმსა და ამომრჩეველთა ინფორმირებულობას შუალედური და მორიგი საპარლამენტო არჩევნებისათვის.
მედიის თავისუფლების საკითხებში ეუთოს წარმომადგენლის, დუნია მიატოვიჩის 22 ოქტომბერს გაკეთებული განცხადების
თანახმად, მოსამართლის აგვისტოს გადაწყვეტილების შემდეგ, "რუსთავი 2" განიცდის მნიშვნელოვან ფინანსურ და ლოჯისტიკურ შეზღუდვებს, რის შედეგადაც არხს ეზღუდება შესაძლებლობა, იმუშაოს თავისუფლად. "ეს მალე თუ არ გაუქმდა, სასამართლოს ბრძანება გამოიწვევს სერიოზულ შეზღუდვებს მედიამრავალფეროვნებასა და მედიაპლურალიზმთან დაკავშირებით. მე ასევე ვსაუბრობდი მაღალი თანამდებობის პირების განცხადებებზე, რომლებმაც შესაძლოა ნეგატიური გავლენა იქონიონ სასამართლოს მიმდინარეობაზე".
26 ოქტომბერს "რუსთავი 2"-ის საქმესთან დაკავშირებით განცხადება
გაავრცელა საქართველოში ევროკავშირის ადგილობრივმა წარმომადგენლობამ. "ჩვენ თავს ვიკავებთ კონკრეტული სასამართლო საქმის კომენტირებისგან, თუმცა გვაწუხებს საკითხები, რომლებიც რეაგირებას საჭიროებენ; მოველით, რომ კანონის უზენაესობის, მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობისა და მედიის თავისუფლების პრინციპები საქართველოსთვის ამ უმნიშვნელოვანეს პერიოდში პრაქტიკაშიც იქნება გამოყენებული. მნიშვნელოვანი მედიასაშუალების საქმიანობის შეზღუდვამ ან ხელის შეშლამ შეიძლება გამოიწვიოს დემოკრატიული პროცესის შესუსტება, 2016 წლისთვის დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარების ჩათვლით... მოვუწოდებთ ყველა სახელმწიფო ინსტიტუტსა და პოლიტიკურ მოთამაშეს, თავი შეიკავონ დაძაბულობის ზრდისა და პოლარიზაციის ხელშემწყობი  ნაბიჯებისა თუ განცხადებებისგან".
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარკ ტონერმა "რუსთავი 2"-ის პრობლემების მიმართ თეთრი სახლის ადმინისტრაციის დიდ ინტერესს გაუსვა ხაზი და ხელისუფლებას მედიასთან დაკავშირებული ყველა სამართლებრივი საკითხის მართლმსაჯულების უმაღლესი სტანდარტების სრული დაცვით წარმართვა ურჩია: "ქმედებები, რომელიც ისე ჩანს, თითქოს ზღუდავს ამ გარემოს, მედიის თავისუფლებას ან მედიაპლურალიზმს, გულწრფელად გითხრათ, შემაშფოთებელია, განსაკუთრებით საპარლამენტო არჩევნების წინ. ჩვენ ამას სერიოზულად ვეკიდებით და ვაკვირდებით".
აღნიშნულ საკითხზე არაერთი განცხადება გააკეთა საქართველოში აშშ-ის ელჩმაც.
დასკვნა მართალია, ირაკლი სესიაშვილის განცხადება მედიის თავისუფლების ინდექსში საქართველოს წინსვლის შესახებ ფაქტობრივად სიმართლეა, მაგრამ მისი კონტექსტი არაზუსტია. აღნიშნული ინდექსი დეპუტატმა იმ კრიტიკის საპასუხოდ მოიშველია, რომელიც ბოლო თვეებში ქართულ სატელევიზიო მედიაში მიმდინარე მოვლენების გამო საქართველოს მთავრობის მიმართ გამოითქვა. თუმცა, ამ ინდექსის ბოლო მონაცემები 2013 წლის 15 ოქტომბრიდან 2014 წლის 14 ოქტომბრამდე პერიოდის ანალიზს ეყრდნობა. ამ პერიოდში კი, მთავრობის მხრიდან მედიის თავისუფლების შეზღუდვაზე ეჭვები არ ყოფილა (თუ არ ჩავთვლით ყოფილი პრემიერ-მინისტრის და მთავრობის მოქმედი წევრების განცხადებებს). შეიძლება ითქვას, რომ მედიის რეალური პრობლემები მიმდინარე წლის ზაფხულიდან დაიწყო, როცა ერთიმეორეს მიყოლებით რამდენიმე ისეთი ფაქტი მოხდა, რამაც მთავრობის მხრიდან მედიის თავისუფლების შეზღუდვის მცდელობის შესახებ ეჭვები გააჩინა. შესაბამისად, რთულია იმის თქმა, თუ რა გამოხმაურებას ჰპოვებს მედიაში წელს განვითარებული მოვლენები "რეპორტიორები საზღვრებს გარეშეს" მომავალი წლის კვლევაში. როგორც აღვნიშნეთ, ირაკლი სესიაშვილის მიერ მოყვანილი კვლევის შედეგები ასახავს არა წლევანდელ, არამედ გასული წლის მონაცემებს და მისი დღევანდელი მდგომარეობის აღსაწერად მოშველიება არარელევანტურია.

place in that ranking in 2008. Today, in 2015, we are number 69."
Reporters Without Borders is an international non-governmental organisation engaged in researching media freedom indicesfrom 2002. The organization’s mission is given on its website: "To defend freedom of the press and journalists all around the world".
Reporters Without Borders publishes World Press Freedom Index annually. Georgia indeed was in the 120th place in 2008 which adequately reflected the facts of the limitation of media freedom by the previous government. In 2015, Georgia’s position improved as it was elevated to the 69th position in the ranking. However, 2015’s position is based upon data from the periodof 15 October 2013 to 14 October 2014. Therefore, the 2015 media freedom index reflects the data from the previous year with information about 2015 to be published in the 2016 report. Thus, the negative processes in the Georgia media which were launched in the summer of this year will be assessed in the following year’s report.
The Georgian Dream government has been criticising the media since it took power and called upon journalists to be more professional in their activities. On 3 October 2013, a meeting with media representatives with the then Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, was assessed by the participating journalists as a "quarrel and a lecture in journalism" because Mr Ivanishvili accused them of being unprofessional. Mr Ivanishvili stated: "A lot of journalists give the impression that they are dilettantes and have no command of the issue… You are not postmen! You, journalists, have to verify the obtained information and analyse it. If you do not do this, you should not report and disseminate information without scrutiny. If you just take the information and then pass it on, this is a postal service. This is just sending a letter."
The former Prime Minister voiced similar statements several times. In October 2014, he declared: "The other TV channels, be it the Georgian Public Broadcaster, Maestro or Imedi, are more frustrating for me because these TV channels, either voluntarily or accidentally, practically repeat and push forward those issues which are promoted by Rustavi 2. What is the reason behind this? A lack of professionalism? Attitude? It might be so… I have named three TV channels and, unfortunately, it is nowhere to be seen that they have their own vision, that they are able to conduct independent research and analysis and do not simply repeat the topics which are put forward by Rustavi 2."
Since September 2014, interesting changes have been started in the media, in general, and in TV companies, in particular. Social and political broadcasts were closed at the Maestro TV channel. Maestro’s Deputy Director and main news anchor, Nino Zhizhilashvili, left the station. Other faces of Maestro – Vakho Sanaia, Diana Traipaidze and Nino Gegelia – also followed suit.
On 15 July 2014, one of the founders of the Rustavi 2 channel, Erosi Kitsmarishvili, was found dead from a gunshot wound in his own parking garage. A few days before his death, Mr Kitsmarishvili said the following at a briefing: "I want to tell Ivanishvili to look straight into my eyes when he talks about Rustavi 2 because both of us know a lot of things and if those things are disclosed, many people will suffer. Also, I call upon Kibar Khalvashi who, as he said in one of his videos, knows things that I do not know and so he should either say what he knows or keep silent forever." The investigation about Erosi Kitsmarishvili’s death is still in progress but his family’s lawyer points out the protracted process of the investigation into his death and is not satisfied by the performance of law enforcers.
Since the summer of 2015, developments in Georgian television media have been unfolding dynamically. On 5 August 2015, Tbilisi City Court seized the property of Rustavi 2. On 30 August 2015, after vague statements of explanation on the part of the management of the Imedi TV channel, two social and political talk shows were cancelled. One of the hostesses of the aforementioned talk shows, Inga Grigolia, stated the following after the cancellations: "The decision about the cancellations was made in Sololaki. It was Ivanishvili’s decision to end my talk shows. Friends, please do not justify this decision. I think you will be in the opposition after two years." On 4 September 2015, Eka Mishveladze’s broadcast was shut down owing to her family affairs. Ms Mishveladze married Aleksi Petriashvili, a politician, which prompted the management of the Georgian Public Broadcaster to conclude that there was a conflict of interests in this case.
On 1 October 2015, pursuant to the request of Kibar Khalvashi, Tbilisi City Court seized the entire property of TV Georgia which owns 51% of the shares of Rustavi 2. This decision rendered impossible the conclusion of the contract with TV Georgia’s partners which envisaged the transfer of several GEL million to Rustavi 2’s account. Rustavi 2’s Director, Nika Gvaramia, stated: "The fact that nobody stormed our office and cut the cable does not mean that the Government of Georgia is not closing us down. The restoration of a cut cable is much easier as compared to financial damage which is more serious."
The legal dispute surrounding Rustavi 2 is still in progress with the final decision to be announced on 28 October 2015 unless the judge postpones the announcement of the resolution part of the decision.
Against the backdrop of the developments associated with Rustavi 2 and the general situation in the Georgian media, the assessments of NGOs and international organisations, together with those countries with which Georgia maintains friendly relations, became stricter toward the Government of Georgia.
According to the assessmentof leading Georgian NGOs, the different sorts of fundamental changes which started in September 2015 in the three most popular national TV channels raises suspicions about the attempt of interference in their editorial independence. This, in turn, poses danger to media pluralism and the awareness of the electorate for the interim and the next Parliamentary elections.
According to the statement of the OSCE Representative on Freedom of the Media, Dunja Mijatovic, made on 22 October 2015, Rustavi 2 is experiencing severe financial and logistical limitations following the August court decision which, in turn, deprive the channel of the possibility to work freely. Ms Mijatovic further stated: "If not lifted soon, the court order will entail serious restrictions upon the diversity and plurality of the media in the country. I also noted statements by some high-level government officials on the matter which might negatively influence the court proceedings."
On 26 October 2015, the local representation of the European Union to Georgia issued a statementabout the Rustavi 2 case: "We refrain from commenting upon the merits of individual court cases but we have concerns to be addressed and we expect that the principles of the rule of law, the independence of the judiciary and media freedom are applied in practice in Georgia at this important moment. The limitation or the disruption of an important media outlet would have the potential to weaken the democratic process, including the conduct of the elections scheduled for October 2016. We call upon all state institutions and political actors to refrain from any further steps or statements that could increase tensions and foster polarisation."
The Official Representative of the US Department of State, Mark Toner, emphasised the great interest of the White House toward the problems of Rustavi 2 and advised the Government of Georgia to observe the highest standards of justice in every legal aspect concerning the media: "We take seriously any actions that would give the appearance of compromising media pluralism or media freedom which causes sincere concern for us, especially before the Parliamentary elections." The US Ambassador to Georgia has also made multiple statements about this case.
Conclusion Even though Irakli Sesiashvili’s statement about Georgia’s progress in the ranking of media freedom is factually true, its context is incorrect. The MP used the Reporters Without Borders ranking as a response to the criticism which was offered against the Government of Georgia for the developments which have been unfolding over the last few months in the Georgian media. However, the latest data of the organisation’s media freedom index is based upon the analysis of the period from 15 October 2013 to 14 October 2014. In this particular period, there were no suspicions about the Government of Georgia’s attempt to curb media freedom (if we do not take into account the statements of the former Prime Minister and the current members of the Government of Georgia). It can be stated that the real problems in the country’s media started in the summer of 2015 when several facts emerged raising suspicions about the government’s interference in limiting media freedom. Therefore, it is hard to say how this year’s developments will be reflected in the forthcoming new Reporters Without Borders report. As we have already noted, the results of the research, named by Irakli Sesiashvili, do not reflect the data of 2015 but of the previous year and, therefore, are IRRELEVANT for describing the present situation.