მიმდინარე წლის 16 სექტემბერს, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ეკა ბესელიამ, კომიტეტის საქმიანობის ანგარიში წარადგინა. დეპუტატმა აღნიშნა, რომ 2015 წელი ქალთა უფლებების დაცვის წლადაა გამოცხადებული. აღნიშნულს, "ნაციონალური მოძრაობის" წევრი თინა ბოკუჩავა გამოეხმაურა და აღნიშნა: "ქალბატონმა ეკამ ხაზი გაუსვა, რომ ქალთა უფლებების დაცვის წლად გამოცხადდა ეს წელი, თუმცა, სამწუხაროდ, 2 წლით გადაიდო იმ ნორმის ამოქმედება, რომელიც მნიშვნელოვანი იქნებოდა ქალთა უფლებების დასაცავად, კერძოდ ის, რომ ამოქმედებულიყო ოჯახური ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის პროგრამა".
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის ამ განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
საქართველოში ოჯახური ძალადობა მწვავე პრობლემად რჩება. 2009-2014 წლებში ოჯახური ძალადობის ნიადაგზე 45 მკვლელობა მოხდა. მათგან 16 შემთხვევა თბილისში, 29 კი რეგიონებში დაფიქსირდა. 2015 წლის სრული სტატისტიკა ჯერჯერობით არ გამოქვეყნებულა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, რომელიც მიმდინარე წლის იანვარ-ივნისის სტატისტიკას ასახავს, ოჯახში ძალადობის ფაქტზე 1 478 შემაკავებელი ორდერია გაცემული (შემაკავებელი ორდერი არის პოლიციის თანამდებობის პირის მიერ გამოცემული აქტი, რომლითაც ოჯახში ძალადობის შემთხვევაში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის დროებითი ღონისძიებები განისაზღვრება. ის გამოცემიდან 24 საათის განმავლობაში დასამტკიცებლად სასამართლოს წარედგინება. შემაკავებელ ორდერს პოლიციის თანამშრომელი უშუალოდ ფაქტზე რეაგირების დროს გამოსცემს). ყველაზე მეტი, 302 შემაკავებელი ორდერი, იანვარში გაიცა.
აღნიშნულ პერიოდში ოჯახური ძალადობის მსხვერპლი 1 286 ქალი და 196 მამაკაცი გახდა. ძალადობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 25-44 წლამდე ასაკობრივ ჯგუფში ფიქსირდება. ოჯახში ძალადობის სახეებიდან საქართველოში ფიზიკური (667) და ფსიქოლოგიური ძალადობა (1 388) ჭარბობს. ოჯახში ძალადობის ყველაზე მეტი ფაქტი თბილისში (556), ყველაზე ცოტა კი - მცხეთა-მთიანეთში (20 ფაქტი) მოხდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ამავე მონაცემებით, 2015 წლის იანვარ-ივნისში ოჯახში ძალადობის ფაქტებთან დაკავშირებით დევნა 455 პირის მიმართა დაიწყო. მათგან, 432 მამაკაცი და 23 ქალია. დაზარალებულად 510 პირი ცნეს (80 მამაკაცი და 425 ქალი).
ფაქტ-მეტრი "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრ თინა ბოკუჩავას ესაუბრა. მან ჩვენთან საუბარში დააზუსტა, რომ განცხადების გაკეთებისას მთლიანად კანონის ამოქმედებას გულისხმობდა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ეს კანონი უკვე ძალაშია. "ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ" კანონი 2006 წელს მიიღეს. 2009 წელს კანონში ცვლილება შევიდა, რომლის მიხედვითაც, აღნიშნული კანონის მე-20 მუხლი, რომელიც მოძალადეთა სარეაბილიტაციო ღონისძიებებს გულისხმობს, 2015 წლის 1 ივლისამდე უნდა ამოქმედებულიყო. შესაბამისად, როგორც აღვნიშნეთ, კანონი ძალაშია, თუმცა არ ამოქმედებულა მისი ერთი კონკრეტული (მე-20) მუხლი.
კანონის მე-20 მუხლში ვკითხულობთ (გვ. 8), რომ მოძალადეთა სარეაბილიტაციო ღონისძიებები მათი ფსიქოლოგიურ-სოციალური დახმარებისკენაა მიმართული და სარეაბილიტაციო ღოსიძიებების განხორციელებას გულისხმობს.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნულ კანონში ცვლილების შეტანის ინიციატორ დეპუტატ გუგული მაღრაძესაც ესაუბრა. მისი განმარტებით, ცვლილების თანახმად, ოჯახში ძალადობის საკითხებთან დაკავშირებით სოციალური მომსახურების მექანიზმების ამუშავება, სოციალური მუშაკების გადამზადება და მოძალადეთა სარეაბილიტაციო ღონისძიებების განსაზღვრა უნდა განხორციელდეს. ასევე, უნდა მოხდეს სპეციალური კურსის ორგანიზება, რომელიც მოძალადის დამოკიდებულების შეცვლაზე იქნება ორიენტირებული. ჩამოთვლილ პუნქტებზე მუშაობა ჯერ არ დაწყებულა, თუმცა მათი უზრუნველყოფა სასჯელაღსრულების სამინისტროს დაევალა.
მაღრაძის განმარტებით, ამ კანონის ყველა სხვა დანარჩენი ნორმა, მათ შორის ოჯახურ ძალადობის მსხვერპლთა დაცვის ნორმაც 2006 წლიდან მოქმედებს. დეპუტატისვე თქმით, მე-20 მუხლის მიმდინარე წლის 1 ივლისამდე ამოქმედება ვერ მოხერხდა, ვინაიდან შესაბამისი სამუშაოები, მათ შორის პასუხისმგებელი უწყების განსაზღვრა და ფინანსური უზრუნველყოფა, ვერ განხორციელდა.
კანონპროექტის განხილვისას, პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტმა მისი მე-20 მუხლის ამოქმედების ვადის გადაწევა 2017 წლის 1 სექტემბრამდე მოითხოვა. თუმცა, პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა ხსენებული ვადა გადმოწია და მიიჩნია, რომ აღნიშნული მუხლის გარკვეული მონაკვეთები 2015 წლის 1 ოქტომბრამდე, ხოლო სრულად კი 2016 წლის 1 ივლისამდე უნდა ამოქმედდეს.
"ოჯახში ძალადობის აღკვეთის, ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა დაცვისა და დახმარების შესახებ" კანონი 2006 წელს მიიღეს და ის მოქმედია. შესაბამისად, თინა ბოკუჩავა შეცდა, როცა აღნიშნა, რომ ეს კანონი არ ამოქმედებულა და მეტიც, საპარლამენტო უმრავლესობის გადაწყვეტილებით მისი გადავადება მოხდა. ფაქტ-მეტრთან საუბარში დეპუტატმა აღნიშნული უნებლიე შეცდომა აღიარა და მის მიერ ფაქტის არასწორი ინტერპრეტაციის გამო გულისტკივილი გამოთქვა.
როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, კანონი ძალაშია, თუმცა მისი მე-20 მუხლი, რომელიც მოძალადეთა სარეაბილიტაციო ღონისძიებებს გულისხმობს, მართლაც არ ამოქმედებულა. პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა, აღნიშნული მუხლის სრულად ამოქმედების ბოლო ვადად 2016 წლის 1 ივლისი განსაზღვრა.

On 16 September 2015, the Chairperson of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, Eka Beselia, presented a report on the work done by her Committee. The MP pointed out that 2015 has been proclaimed as the year for the protection of women’s rights. The United National Movement MP, Tina Bokuchava, commented on this and said: "Ms Beselia said that 2015 has been proclaimed as the year for the protection of women’s rights; however, the enactment of the norm which would have been very important for the protection of women’s rights has been postponed for two years; namely, the enactment of the family violence victims protection programme."
Family violence remains among the most severe problems in Georgia. A total of 45 murders were committed on the basis of family violence from 2009 to 2014. About 16 of these cases were recorded in Tbilisi whilst the remaining 29 were registered in the regions. The complete statistics of 2015 have not been published as of yet.
According to the data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia which presents statistics from January to June 2015, a total of 1,478 restraining orders have been issued on the basis of family violence (a restraining order is a document issued by a police officer, determining the measures to be taken for the temporary protection of victims of family violence. It is presented to the court within 24 hours of its issuance. The restraining order is issued by the police officer immediately upon responding to the act of violence). The greatest number of restraining orders, at 302, was issued in January.
A total of 1,286 women and 196 men became victims of family violence in the January to June 2015 period. The highest rate of violence is recorded in the age category from 25 to 44 years. Of the various types of family violence, physical (667) and psychological violence (1,388) are prevalent in Georgia. The highest number of incidences of family violence was recorded in Tbilisi (556) whilst the lowest number was recorded in Mtskheta-Mtianeti (20).
According to the same data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, proceedings were commenced against 455 individuals in the aforementioned January to June 2015 period. Of this number, 432 are men and 23 women. A total of 510 individuals have been recognised as victims (80 men and 425 women).
FactCheck interviewed the United National Movement MP, Tina Bokuchava. In her conversation with us she clarified that what she had in mind when making her statement was the full enactment of the legislative norm. However, it must be pointed out that this norm has already been enacted. The Law on the Prevention of Family Violence, Protection and Assistance for Victims of Family Violence was adopted in 2006. Amendments were made to the law in 2009 according to which Article 20 of the law, which envisaged rehabilitation programmes for offenders, would be enacted by 1 July 2015. Hence, as pointed out earlier, the law has been adopted but one specific article (Article 20) has not been enacted as of yet.
Article 20 of the Law on the Prevention of Family Violence, Protection and Assistance for Victims of Family Violence reads that offender rehabilitation programmes are aimed at providing them with psychological and social assistance and envisages the implementation of rehabilitation activities.
FactCheck spoke to the initiator of the amendments to this law, Guguli Maghradze, as well. Ms Maghradze stated that according to these amendments, social service mechanisms will be enacted vis-à-vis issues of family violence, social workers will be retrained and rehabilitation programmes for offenders will be created. In addition, a special course, aimed at changing the attitude of the offender, will be organised. The aforementioned activities have not yet started but the Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia has already been tasked with their creation.
According to Ms Maghradze’s explanation, all other norms of the Law on the Prevention of Family Violence, Protection and Assistance for Victims of Family Violence, including the protection programme for victims of family violence, have been active since 2006. According to the MP’s statement, the enactment of Article 20 of the law could not be done by 1 July 2015 due to the fact that a responsible government structure had not been determined and there was a lack of funding.
During the consideration of the bill, the Healthcare and Social Issues Committee of the Parliament of Georgia requested postponing the enactment of Article 20 of the bill until 1 September 2017. However, the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia moved this date closer, suggesting that certain points of the article could be implemented by 1 October 2015 whilst the full implementation will happen before 1 July 2016.
The Law on the Prevention of Family Violence, Protection and Assistance for Victims of Family Violence was adopted in 2006 and is operational. Hence, Tina Bokuchava was incorrect to say that this law has not been enacted and that its enactment was postponed by a decision of the Parliamentary Majority. In her conversation with FactCheck the MP admitted her unintended error and apologised for the misinterpretation of the fact.
As pointed out earlier, the law is already active but its Article 20, which provides for rehabilitation programmes for offenders, has not yet been enacted. The Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia set 1 July 2016 as the final date for the full enactment of the aforementioned Article 20.