19 სექტემბერს, გაზეთ "ახალ თაობასთან" ინტერვიუში,
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, თამაზ მეჭიაურმა, გიორგი მარგველაშვილის საქმიანობა შეაფასა. მეჭიაურის თქმით, პრეზიდენტი არსებული ხელისუფლების დასუსტებას ცდილობს და ამის მკაფიო მაგალითი ეროვნული ბანკის შესახებ კანონზე მისი ვეტო იყო. "მაგის უგუნური გადაწყვეტილება რომ არა, დღეს ლარი ასეთ მძიმე დღეში არ იქნებოდა. ლარის გაუფასურება ნაწილობრივ მაგის ბრალიც არის, მისმა ვეტომ ამაში დიდი წვლილი შეიტანა. თვენახევრის წინ ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება ფინანსური ზედამხედველობის საბჭოს შექმნის შესახებ. ეს საბჭო თვენახევრის წინ ამოქმედდებოდა, მარგველაშვილს თავი რომ არ გამოეჩინა", განაცხადა მეჭიაურმა.
ფაქტ-მეტრმა თამაზ მეჭიაურის განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
საქართველოს ეროვნული ვალუტის გაუფასურება გასული წლის ნოემბერში დაიწყო. ლარის გაუფასურების მიზეზი როგორც საგარეო, ისე საშინაო ფაქტორები გახდა. ეროვნული ვალუტის დევალვაციის მიზეზებზე ფაქტ-მეტრმა უკვე არაერთი სტატია გამოაქვეყნა (იხ. ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3). მმართველი გუნდის თავდაპირველი პოზიციით, ლარის გაუფასურება მხოლოდ საგარეო ფაქტორებს უკავშირდებოდა. თუმცა, მოგვიანებით, მათ ეჭვები ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის და ზოგადად ბანკის მუშაობაზეც გამოთქვეს. ერთ-ერთი პირველი, ვინც ლარის გაუფასურებაში ეროვნული ბანკი დაადანაშაულა, ყოფილი პრემიერი, ბიძინა ივანიშვილი იყო (იხ. ბმული).
ეროვნული ბანკის მიმართ გამოთქმული ამ ბრალდებების კვალდაკვალ, პარლამენტში საკანონმდებლო ინიციატივა დარეგისტრირდა, რომლის მიხედვითაც, ეროვნულ ბანკს საბანკო ზედამხედველობის ფუნქცია უნდა ჩამორთმეოდა და ეს ფუნქცია ახლადშექმნილ დამოუკიდებელ იურიდიულ პირს უნდა გადასცემოდა. ამ საკანონმდებლო ინიციატივის ერთ-ერთი ავტორი თამაზ მეჭიაური იყო. მან ეროვნული ბანკის თავმჯდომარეს უნდობლობა გამოუცხადა და აღნიშნა, რომ გიორგი ქადაგიძე ქვეყნისთვის საფრთხეს წარმოადგენდა. მისი და ზოგადად მმართველი გუნდის აზრით, ეროვნული ბანკის შესახებ კანონში, ინიცირებული ცვლილებების შეტანა ლარის გაუფასურების ტენდენციას შეაჩერებდა.
არასამთავრობო ორგანიზაციების, პრეზიდენტის და საერთაშორისო ინსტიტუტების (მსოფლიო ბანკი, საერთაშორისო სავალუტო ფონდი, ევროპის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკი, აზიის განვითარების ბანკი) პოზიციით, აღნიშნული საკანონმდებლო ცვლილება ლარის კურსის სტაბილურობას ვერ უზრუნველყოფდა და ამავდროულად აჩენდა საფრთხეს, რომ ეროვნული ბანკისგან საზედამხედველო ფუნქციის გამოყოფა და ცალკე ინსტიტუტად ჩამოყალიბება მისი დამოუკიდებლობის ხარისხს შეამცირებდა (იხ. ფაქტ-მეტრის სტატია
ამ თემაზე). ზემოთ ჩამოთვლილი ინსტიტუტების ცალსახად კრიტიკული პოზიციის მიუხედავად, 17 ივლისს პარლამენტმა თამაზ მეჭიაურის საკანონმდებლო ინიციატივა მესამე მოსმენით დაამტკიცა.
31 ივლისს, პრეზიდენტმა აღნიშნულ კანონპროექტს ვეტო დაადო. ამ ფაქტიდან დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ, 3 სექტემბერს, პარლამენტმა პრეზიდენტის ვეტო დაძლია. თამაზ მეჭიაურმა პრეზიდენტი პროცესების გაჭიანურებაში დაადანაშაულა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ საპარლამენტო უმრავლესობას პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევა არა სექტემბერში, არამედ ჯერ კიდევ აგვისტოში, რიგგარეშე სესიაზე შეეძლო. მაგრამ, უმრავლესობამ ამ უფლებით არ ისარგებლა და ვეტოს დაძლევა საშემოდგომო სესიისთვის, სექტემბრის პირველი კვირისთვის გადადო.
პარლამენტის ვიცე-სპიკერის, მანანა კობახიძის განცხადებით, იმხანად არდადეგების პერიოდი იყო და პარლამენტს რიგგარეშე სხდომის ჩატარების ვალდებულება არ ჰქონდა.
მართალია, პარლამენტს რიგგარეშე სხდომის ჩატარების ვალდებულება არა, მაგრამ უფლება კი ნამდვილად ჰქონდა და თუ კანონის მიღება ქვეყნის ეკონომიკური სტაბილურობისთვის ესოდენ მნიშვნელოვანი იყო, ლოგიკურად მათ ეს უფლება უნდა გამოეყენებინათ.  პრეზიდენტის ეკონომიკური მრჩევლის გიორგი აბაშიშვილის განცხადებით, "
ყველა პროფესიონალი ეკონომისტისთვის ნათელია, რომ ამ კანონის ამოქმედებას არანაირი კავშირი არ აქვს ლარის კურსის სტაბილურობასთან. თუმცა, თუ ბუნებაში ვინმეს მაინც ჰგონია, რომ კანონის ამოქმედებით ხელს შეუწყობს ლარის კურსის სტაბილურობას და ხელს შეუშლის დევალვაციას, მაშინ აბსოლუტურად გასაკვირია, რატომ არ მოხდა პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევა დაუყოვნებლივ და რატომ გადაიტანეს ეს პროცესი სექტემბრისთვის, თან, როცა ვისმენდით განცხადებებს, რომ პრეზიდენტის ვეტოს უპრობლემოდ დაძლევდნენ". შეიძლება ითქვას, რომ ამ კანონის მიღების პროცესში დაახლოებით ერთი თვე თავად საპარლამენტო უმრავლესობამ დაკარგა.
რთული სათქმელია, თუ რატომ არ მოინდომა საპარლამენტო უმრავლესობამ (ამ უკანასკნელის აზრით) ქვეყნისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ცვლილებების დროულად განხორციელება. მით უმეტეს იმ ფონზე, როცა ლარი თითქმის ყოველ დღე უფასურდებოდა. შესაძლოა, ამის ერთი მიზეზი "საპარლამენტო არდადეგები" (როგორც ვიცე-სპიკერმა განაცხადა) ყოფილიყო, რისი აუცილებლობაც ოდნავ მოგვიანებით, 25 აგვისტოს, თავად კანონპროექტის ავტორმა, პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარემ დაადასტურა. თამაზ მეჭიაურმა ჟურნალისტის მიერ ლარის გაუფასურებასთან დაკავშირებით დასმულ კითხვაზე უპასუხა,
რომ ის შვებულებაშია და შედარებით ნაკლებად იცის, რა ხდება ლართან მიმართებაში. ცნობისთვის, იმ დღეებში დოლარის მიმართ ლარის კურსი 2.40-ს მიუახლოვდა.
დასკვნა თამაზ მეჭიაურმა ლარის გაუფასურებაში ერთ-ერთ დამნაშავედ პრეზიდენტი, გიორგი მარგველაშვილი ცნო. მეჭიაურის თქმით, პრეზიდენტს ეროვნული ბანკის შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებზე ვეტო არ უნდა დაედო, რადგან მან ამით მთავრობას ხელი შეუშალა და ლარის კურსის დარეგულირების პროცესი თვენახევრით გააჭიანურა. პარლამენტის მიერ 17 ივლისს მიღებულ ამ კანონს პრეზიდენტმა ვეტო 31 ივლისს დაადო. პარლამენტმა ვეტო ამ ფაქტიდან დაახლოებით ერთი თვის შემდეგ, 3 სექტემბერს დაძლია. კანონი უკვე ძალაში შევიდა და ფინანსური ზედამხედველობის საბჭოც ხელახლა დაკომპლექტდა. აქვე აღსანიშნავია, რომ ეროვნული ბანკის შესახებ კანონში ამ ცვლილების წინააღმდეგ საპარლამენტო ოპოზიციამ საკონსტიტუციო სარჩელი შეიტანა.
ოპოზიციის შეფასებით, ეროვნული ბანკიდან საფინანსო ზედამხედველობის ფუნქციის გატანა და ცალკე სააგენტოს შექმნა არაკოსტიტუციური გადაწყვეტილებაა.
აღსანიშნავია, რომ საპარლამენტო უმრავლესობას პრეზიდენტის ვეტოს დაძლევა არა სექტემბერში, არამედ ჯერ კიდევ აგვისტოში, რიგგარეშე სესიაზე შეეძლო. მიუხედავად იმისა, რომ თამაზ მეჭიაურის აზრით ვეტო ლარის კურსს აუფასურებდა, უმრავლესობამ ამ უფლებით არ ისარგებლა. პარლამენტის ვიცე-სპიკერის, მანანა კობახიძის განცხადებით, იმხანად არდადეგების პერიოდი იყო. შესაბამისად, ამ კანონის მიღების პროცესში საპარლამენტო უმრავლესობამ არდადეგებზე და შვებულებაში ყოფნის გამო, დაახლოებით ერთი თვე  დაკარგა.
ფაქტ-მეტრმა თამაზ მეჭიაურის ეს განცხადება თავისი ვერცერთი ვერდიქტით ვერ შეაფასა. ამიტომ, ამ შემთხვევაში ჩვენი კოლეგა ორგანიზაციის - "სან დიეგოს ხმის" ვერდიქტს დავესესხებით და ვასკვნით, რომ თამაზ მეჭიაურის განცხადება იაფფასიანი პროპაგანდაა.

On 19 September 2015, in his interview with the New Generation,
the Parliamentary Majority MP, Tamaz Mechiauri, assessed the work of President Giorgi Margvelashvili. According to Mr Mechiauri, the President of Georgia is trying to weaken the incumbent government and the perfect example of this was the fact that he vetoed the amendments to the Law on the National Bank of Georgia. "If it were not for his foolish decision, GEL would not be in such trouble today. The depreciation of GEL is partly his fault and his veto had a huge role in this. We made a decision about the creation of a Financial Supervision Council about a month-and-a-half ago. This Council would have also started operating a month-and-a-half ago if it were not for Margvelashvili’s 'deeds.'"
verified the accuracy of Tamaz Mechiauri’s statement.
The depreciation of the Georgian national currency started in November 2014. The reason for the depreciation was a combination of external and domestic factors. FactCheck has already published numerous articles about the depreciation of the national currency (see Link 1, Link 2 and Link 3). According to its initial position, the governing coalition connected the depreciation to external factors only. However, later the coalition expressed its doubts about the work of the President of the National Bank of Georgia and the National Bank in general as well. One of the first persons to blame the National Bank for the depreciation of GEL was the former Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili (see Link).
Parallel to the accusations towards the National Bank of Georgia, a bill was registered in the Parliament of Georgia according to which the supervisory function would be taken away from the National Bank and given to a newly established independent legal entity. One of the authors of this legislative initiative was Tamaz Mechiauri, the Chairman of the Finance and Budgetary Committee of the Parliament of Georgia. He expressed his distrust towards the President of the National Bank, Giorgi Kadagidze, and stated that Mr Kadagidze presented a threat to the country. According to his opinion and the opinion of the governing coalition in general, adopting the proposed amendments to the Law on the National Bank of Georgia would stop the trend of the depreciation of GEL.
According to the position of the President of Georgia, international institutions (the World Bank, International Monetary Fund, European Bank for Reconstruction and Development and the Asian Development Bank) and non-governmental organisations, the aforementioned amendment would not be able to guarantee the stability of the GEL exchange rate and posed a risk that by separating the supervisory function from the National Bank and establishing it as an entirely new structure, its independence would be decreased (see FactCheck’s article
about this issue). Despite an overtly critical position of the aforementioned institutions, on 17 July 2015, the Parliament of Georgia adopted Tamaz Mechiauri’s legislative initiative at a third hearing.
On 31 July 2015 President Margvelashvili vetoed the bill. After approximately a month, on 3 September 2015, the Parliament of Georgia overrode the Presidential veto. Tamaz Mechiauri accused the President of procrastination in the process. However, it should be pointed out that the Parliament could have overridden the veto at its extra session in August 2015. The Parliamentary Majority did not use this opportunity and decided to postpone the process to the Parliament’s autumn session. According to the Vice Speaker of the Parliament of Georgia, Manana Kobakhidze, August was a vacation period and the Parliament did not have the obligation to hold another session.
It is true that the Parliament had no obligation to hold a session but it did have the authority to do so. Hence, if this issue were so vital for the country’s economic stability, it would only be logical for it to have held the session. According to the statement of the Adviser of the President of Georgia in Economic Issues, Giorgi Abashishvili: "It is clear for any professional economist that adopting this bill has no connection with the stability of the GEL exchange rate. However, if anyone still believes that by adopting this bill it would facilitate the stability of the GEL exchange rate, then it is highly surprising why the Parliament did not override the President’s veto immediately and postponed it for September, especially given the statements that it would override the veto with ease." We can say that the Parliamentary Majority itself lost about a month in the process of adopting this bill.
It is difficult to say why the Parliamentary Majority refrained from implementing the vital (according to the members) changes for the country’s future in a more timely manner. This is especially surprising given the daily depreciation of GEL. One of the reasons for this could have been (as stated by the Vice Speaker) the Parliamentary vacation period as was later confirmed by Tamaz Mechiauri. In response to a journalist’s question about the depreciation of GEL, Mr Mechiauri answered that he was on vacation and did not know much about the state of GEL. For the information of our readers, the GEL exchange rate with regard to USD equalled 2.40 in those days.
Tamaz Mechiauri placed part of the blame for the depreciation of GEL on the President of Georgia, Giorgi Margvelashvili. According to Mr Mechiauri, the President should not have vetoed the amendments to the Law on the National Bank of Georgia as with this step he hindered the Government of Georgia and postponed the process of stabilising the GEL exchange rate by a month-and-a-half. On 21 July 2015, the President of Georgia vetoed this bill as adopted by the Parliament of Georgia on 17 July 2015. After about a month, the Parliament overrode the veto on 3 September 2015. The Law has already been enacted and the Financial Supervision Council has been reformed. It should also be noted that the Parliamentary Opposition appealed to the Constitutional Court of Georgia because of these changes. According to the opposition’s assessment, the separation of the Financial Supervision Council from the National Bank of Georgia and its establishment as a new structure is unconstitutional.
It should be pointed out that the Parliament could have overridden the veto at its extra session in August 2015. Despite Tamaz Mechiauri’s position that the veto was facilitating the depreciation of GEL, the Parliament did not use this opportunity. According to the Vice Speaker of the Parliament of Georgia, Manana Kobakhidze, August was a vacation period. Hence, the Parliamentary Majority lost about a month in adopting this bill due to vacations.
FactCheck failed to give this statement any kind of verdict of its own. Hence, we decided to borrow the ruling of our colleagues from the Voice of San Diego and rate Tamaz Mechiauri’s statement as HUCKSTER PROPAGANDA.