წლის სახალხო დამცველის საპარლამენტო ანგარიშის წარდგენისას, უჩა ნანუაშვილმა განაცხადა: "წლების განმავლობაში 100-ზე მეტი ადვოკატი დაკავებული იყო. მათი უმრავლესობა დღეს გათავისუფლებულია".
იმის გასარკვევად, თუ რამდენი ადვოკატი იყო ბოლო ათწლეულის მანძილზე დაკავებული, ჩვენ საქართველოს უზენაეს სასამართლოს მივმართეთ. უწყებიდან მიღებული ინფორმაციისმიხედვით, 2003-2014 წლებში 163 მსჯავრდებული ადვოკატი იყო, ხოლო 2015 წლის ექვს თვეში კი - ხუთი. აქედან, თავისუფლების აღკვეთა 93 ადვოკატს შეეფარდა.
ცხრილი 1: 2003-2015
წლებში დაკავებულ ადვოკატთა რაოდენობა
წელი | მსჯავრდებული | მათ შორის შეეფარდა თავისუფლების აღკვეთა |
2003 | 4 | - |
2004 | 4 | 1 |
2005 | 6 | 3 |
2006 | 13 | 4 |
2007 | 15 | 12 |
2008 | 26 | 11 |
2009 | 23 | 12 |
2010 | 27 | 22 |
2011 | 27 | 16 |
2012 | 14 | 9 |
2013 | 3 | 2 |
2014 | 1 | 1 |
2015 (6თვე) | 5 | - |
ფაქტ-მეტრი ასევე საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციას დაუკავშირდა. ამ ორგანიზაციის მონაცემებით, 2003-2012
წლებში, ჯამში, 171 ადვოკატი იყო მსჯავრდებული, 2013-2014 წლებში კი - ოთხი. როგორც ჩვენ მიერ მოძიებული ინფორმაციიდან ირკვევა, მსჯავრდებულ ადვოკატთა რაოდენობა 2013 წლიდან მკვეთრად შემცირდა.
ცხრილი 2: 2003-2014
წელი | რაოდენობა |
2003 | 4 |
2004 | 4 |
2005 | 6 |
2006 | 14 |
2007 | 14 |
2008 | 35 |
2009 | 24 |
2010 | 29 |
2011 | 31 |
2012 | 10 |
2013 | 3 |
2014 | 1 |
რაც შეეხება ბოლო წლების მანძილზე გათავისუფლებულ ადვოკატებს, აღნიშნული ინფორმაცია ჩვენ სასჯელაღსრულების სამინისტროდან და უზენაესი სასამართლოდან გამოვითხოვეთ. თუმცა, მსგავსი ტიპის სტატისტიკას არცერთი ორგანო არ აწარმოებს.
იმის გასარკვევად, თუ რა ინფორმაციაზე დაყრდნობით გააკეთა ომბუდსმენმა აღნიშნული განცხადება, ფაქტ-მეტრი სახალხო დამცველის აპარატს დაუკავშირდა. სახალხო დამცველის პრესსამსახურის ინფორმაციით, კონკრეტული სტატისტიკა, თუ რამდენი ადვოკატი გამოვიდა ციხიდან ბოლო წლებში, არ არსებობს, თუმცა ბევრი მათგანი 2013 წლის ამნისტიის დროს გათავისუფლდა. ამნისტიის გარდა, იყო ადვოკატთა გათავისუფლების ცალკეული შემთხვევები, თუმცა მსგავსი სტატისტიკის ერთიანი ბაზა ხელმისაწვდომი არ არის. აღნიშნული ინფორმაცია დაადასტურა ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე ზაზა ხატიაშვილმაც. მან ასევე დაადასტურა, რომ პატიმრობაში მყოფ ადვოკატთა უდიდესი ნაწილი გათავისუფლდა. თუმცა, არც ადვოკატთა ასოციაცია არ ფლობს გათავისუფლებული ადვოკატების ზუსტ სიას.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ინფორმაციით, 2003-2012 წლებში 159 ადვოკატი იყო მსჯავრდებული. აქედან, თავისუფლების აღკვეთა 90-ს შეეფარდა. საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის ინფორმაციით კი, 2003-2012 წლებში მსჯავრდებული იყო 171 ადვოკატი.
რამდენი ადვოკატი გამოვიდა ციხიდან ბოლო წლების მანძილზე, ამ ინფორმაციას არც სასჯელაღსრულების სამინისტრო და არც სხვა შესაბამისი უწყება არ ფლობს. სახალხო დამცველის აპარატის განმარტებით, მიუხედავად იმისა, რომ გათავისუფლებული ადვოკატების კონკრეტული სტატისტიკა არ არსებობს, ბევრი მათგანი 2013 წლის ამნისტიის დროს გათავისუფლდა. ადვოკატთა გათავისუფლების ფაქტს ასევე ადასტურებს საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის თავმჯდომარე ზაზა ხატიაშვილი.

During the presentation of the 2014 Parliamentary Report of the Public Defender of Georgia, Ucha Nanuashvili stated: "For years, more than 100 lawyers were arrested. The majority of them is now free."
FactCheck addressed the Supreme Court of Georgia in order to obtain information about the number of lawyers who were arrested in the previous decade. According to the information received from the Supreme Court of Georgia, 163 lawyers were arrested between 2003-2014. Five lawyers stood trial in the first six months of 2015. Of these lawyers (163 + 5), 93 of them were found guilty.
Table 1: Number of Lawyers Arrested during 2003-2015
Stood Trial |
Found Guilty |
2015 (6 Months) |
FactCheck also contacted the Georgian Bar Association. According to the Association’s data, a total of 171 lawyers stood trial between 2003 and 2012 whilst a total of four lawyers stood trial during 2013-2014. The information obtained by
FactCheck demonstrates that the number of lawyers who stood trial decreased significantly from 2013.
Table 2: Number of Lawyers Arrested during 2003-2014
Quantity |
Source: Georgian Bar Association
FactCheck requested information from the Ministry of Corrections and the Supreme Court of Georgia with regard to lawyers who have been released from prisons in the last couple of years. However, neither of these organs has these statistics.
In order to determine the source of information upon which the Public Defender made his statement,
FactCheck contacted the Public Defender’s staff. According to the information of the Public Defender’s Press Service, there are no exact statistics on the number of lawyers who were released from prison in the last few years. However, many of them were released as a result of the amnesty in 2013. Apart from the amnesty, there were some isolated cases when lawyers were released from prisons but a unified database of similar statistics is unavailable. This information was confirmed by the Chair of the Georgian Bar Association, Zaza Khatiashvili. Mr Khatiashvili also confirmed that the large majority of imprisoned lawyers has been released. However, the Georgian Bar Association does not have information on an exact list of released lawyers.
According to the information of the Supreme Court of Georgia, 159 lawyers stood trial between 2003 and 2012. Of these, 90 were proven guilty. According to the information of the Georgian Bar Association, 171 lawyers stood trial in the period of 2003-2012.
Neither the Ministry of Corrections nor the Supreme Court of Georgia has information on the number of lawyers who were released from prison in the last few years. According to the clarification of the Public Defender’s staff, even though there are no exact statistics about the number of released lawyers, many of them were released as a result of the 2013 amnesty. The fact of the release of lawyers is also confirmed by the Chair of the Georgian Bar Association, Zaza Khatiashvili.