მთავრობამ დააანონსა, რომ ბიუჯეტის ხარჯები მცირდება 140 მლნ-ით, რეალურად კი, ბიუჯეტი არის ზუსტად იგივე
ლარის კურსის ვარდნისა და ეკონომიკური ზრდის პროგნოზის გაუარესების ფონზე, ფინანსთა სამინისტრომ 2015 წლის ბიუჯეტის გადახედვისა და ხარჯების შემცირების გადაწყვეტილება მიიღო. სახელმწიფო ხარჯების შემცირების შესახებ ფინანსთა სამინისტრომ მიმდინარე წლის თებერვლის ბოლოს განაცხადა, ხოლო კორექტირებული ბიუჯეტის პირველადი ვარიანტი მიმდინარე წლის ივნისში წარადგინა (ფაქტ-მეტრი ამ თემაზე ადრეც წერდა: ბმული 1, ბმული 2). კორექტირებულ ბიუჯეტთან დაკავშირებით ორგანიზაცია "საქართველოს ეკონომიკური განვითარების ცენტრის" თავმჯდომარემ, რომან გოცირიძემ განაცხადა, რომ რეალურად, არა ბიუჯეტის ხარჯების შემცირება, არამედ სხვადასხვა მუხლებს შორის მხოლოდ ხარჯების გადანაწილება მოხდა. ფაქტ-მეტრმა აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა. საქართველოს 2015 წლის ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტის მიხედვით, სახელმწიფო შემოსულობებისა და გადასახდელების გეგმა 9 875 მლნ ლარიდან 9 900 მლნ ლარამდე იზრდება, ხოლო სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტი კი - 1 191 მლნ ლარიდან 1 165 მლნ ლარამდე მცირდება. ეკონომიკური ზრდის ტემპის ვარდნის გამო 2015 წლის ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების გეგმა 200 მლნ ლარით მცირდება, თუმცა მთლიანობაში სახელმწიფო ბიუჯეტის შემოსულობები 25 მლნ ლარით იზრდება. შემოსულობების ზრდა ძირითადად არაფინანსური აქტივების კლების (პრივატიზაციის) და სახელმწიფო ვალის ზრდის ხარჯზე ხდება. პრივატიზაციიდან მისაღები შემოსავალი ბიუჯეტის თავდაპირველ გეგმასთან შედარებით 150 მლნ ლარით (235 მლნ ლარამდე) იზრდება.   ცხრილი 1: 2015 წლის ბიუჯეტის შემოსულობები
(მლნ ლარი) ბიუჯეტის თავდაპირველი ვარიანტი ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტი ცვლილება
შემოსულობები 9 875 9 900 25
შემოსავლები 8 090 7 951 -139
არაფინანსური აქტივების კლება 85 235 150
ფინანსური აქტივების კლება 90 90 0
ვალდებულებების ზრდა 1 610 1 624 14
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   მიუხედავად იმისა, რომ კორექტირებული ბიუჯეტის მიხედვით სახელმწიფოს საშინაო ვალის აღება 600 მლნ ლარიდან 500 მლნ ლარამდე შემცირდა, იზრდება სახელმწიფო საგარეო ვალი, რაც მთლიანობაში ბიუჯეტის პირველად ვარიანტთან შედარებით ვალის აღებას 14 მლნ ლარით ზრდის. საგარეო ვალის ზრდა ლარის კურსის ცვლილების შედეგია. წლის დასაწყისში ბიუჯეტი  1.8 (ლარი/დოლარი) გაცვლითი კურსით დაიგეგმა, თუმცა კორექტირებული ვარიანტი ლარის 2.3 კურსზეა დაგეგმილი. რაც შეეხება ბიუჯეტის ხარჯებს, კორექტირებული ბიუჯეტის მიხედვით, ხარჯების 8 017 მლნ ლარამდე ზრდაა გათვალისწინებული. ხარჯების ზრდა გრანტების (ტრანსფერის) და სასესხო ვალდებულებებზე გადასახდელი პროცენტის ხარჯის ზრდის გამო ხდება. ყველაზე მეტად, 79 მლნ ლარით, შემცირდა კაპიტალური (ინფრასტრუქტურული) ხარჯები.   ცხრილი 2: სახელმწიფო ბიუჯეტის ხარჯები
მლნ ლარი ბიუჯეტის თავდაპირველი ვარიანტი ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტი ცვლილება
ხარჯები 8 005 8 017 12
შრომის ანაზღაურება 1408 1 381 -27
საქონელი და მომსახურება 964 940 -24
პროცენტი 364 377 13
სუბსიდიები 248 240 -8
გრანტები 1 173 1 257 85
სოციალური უზრუნველყოფა 2 688 2 688 0
სხვა ხარჯები 1 161 1 133 -28
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინიტრო   რაც შეეხება სახელმწიფო დაწესებულებებისთვის გამოყოფილ ასიგნებებს, ბიუჯეტის თავდაპირველი და შესწორებული ვარიანტით ის 9 575 მლნ ლარს შეადგენს. მართალია სამინისტროების ნაწილის დაფინანსება ბიუჯეტის თავდაპირველ გეგმასთან შედარებით შემცირდა, თუმცა გამოთავისუფლებული თანხა სხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციების დაფინანსებას მოხმარდება.   ცხრილი 3: საბიუჯეტო ორგანიზაციისთვის გამოყოფილი ასიგნებები
მლნ ლარი 2015 წლის ბიუჯეტის პირველადი ვარიანტი 2015 წლის ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტი ცვლილება
საბიუჯეტო ორგანიზაციებისთვის გამოყოფილი ასიგნებები 9 575 9 575 0
ფინანსთა სამინისტრო 100 910 -9
ეკონომიკის სამინისტრო 120 85 -35
შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო 2 785 2 785 0
ინფრასტრუქტურის სამინისტრო 1 000 945 -55
იუსტიციის სამინისტრო 68.5 66 -2.5
საგარეო საქმეთა სამინისტრო 100 89.5 -10.5
თავდაცვის სამინისტრო 640 667 27
შინაგან საქმეთა სამინისტრო 638.7 591.6 -47.1
განათლების სამინისტრო 853.9 840.8 -13.1
ენერგეტიკის სამინისტრო 125 114.3 -10.7
სოფლის მეურნეობის სამინისტრო 292.9 267 -25.9
გარემოს დაცვის სამინისტრო 39 36.5 -2.5
წყარო: საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო   ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტის მიხედვით, მცირდება ეკონომიკის სამინისტროს (35 მლნ ლარით), შინაგან საქმეთა სამინისტროს (47 მლნ ლარით), ინფრასტრუქტურის სამინისტროს (55 მლნ ლარით) და განათლების სამინისტროს (13 მლნ ლარით) დაფინანსება, თუმცა არ იცვლება ჯანდაცვის სამინისტროსთვის გამოყოფილი ასიგნებების რაოდენობა, ხოლო თავდაცვის სამინისტროსთვის გამოყოფილი ასიგნებები ბიუჯეტის თავდაპირველ ვარიანტთან შედარებით 27 მლნ ლარით იზრდება. 85 მლნ ლარით კი, ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულებისადმი გადასაცემი ტრანსფერის მოცულობა იზრდება. 17 ივლისს პარლამენტმა ბიუჯეტის კანონში ცვლილებები მესამე მოსმენით დაამტკიცა. ახალი ბიუჯეტი უფრო ახლოს იქნება რეალობასთან, რადგან აქამდე მოქმედი ბიუჯეტი ლარის 1.8 კურსზე და 5%-იან ეკონომიკურ ზრდაზე იყო დაგეგმილი. თუმცა, ქვეყნის მთავარი ფინანსური დოკუმენტის კორექტირება არ მომხდარა იმ კუთხით, რომ მომავალში ბიუჯეტმა დადებითი როლი ითამაშოს ლარის კურსის სტაბილურობაში. ამისთვის, ხარჯების მნიშვნელოვნად შემცირება იყო აუცილებელი.   დასკვნა ბიუჯეტის კორექტირებული ვარიანტის მიხედვით, სახელმწიფო შემოსულობების და გადასახდელების გეგმა 25 მლნ ლარით იზრდება. შემოსულობების ზრდა ძირითადად არაფინანსური აქტივების გაყიდვიდან და სახელმწიფო ვალის ზრდიდან მისაღები შემოსავლების ხარჯზე ხდება. ბიუჯეტის ახალი ვარიანტის მიხედვით, სახელმწიფოს მიმდინარე ხარჯები 11 მლნ ლარით იზრდება. მიუხედავად იმისა, რომ სამინისტროების ნაწილს ბიუჯეტის კორექტირების შედეგად დაფინანსება უმცირდებათ, სახელმწიფო ორგანოებისთვის გამოყოფილი ასიგნებების მოცულობა ჯამში მაინც არ იცვლება. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის სიმართლე.

The government announced that the spending part of the budget would be decreased by GEL 140 million. In reality, however, the budget stayed exactly the same
Given the depreciation of GEL and the decrease in economic growth forecasts, the Ministry of Finance of Georgia made a decision to review the 2015 state budget and lower its spending part. The Ministry of Finance of Georgia made an announcement about decreasing state spending at the end of February 2015 and presented the first version of the corrected budget in June 2015 (FactCheck wrote about this issue earlier as well:  Link 1, Link 2). On the issue of the corrected state budget, the Chairman of the Centre for the Economic Development of Georgia, Roman Gotsiridze, stated that in reality the government did not decrease the budget but, rather, redistributed the money between various articles. FactCheck looked into the accuracy of the aforementioned statement. According to the corrected version of the 2015 state budget, the state revenue and payment plan increased from GEL 9,875 million to GEL 9,900 million whilst the state budget deficit decreased from GEL 1,191 million to GEL 1,165 million. Due to the decrease in the initial economic growth plan, the tax revenue plan of the 2015 state budget decreased by GEL 200 million; however, the overall revenues of the budget increased by GEL 25 million. The growth of revenues is mainly due to the drop in non-financial assets (privatisation) and the growth of the government debt. The revenues from privatisation increased by GEL 150 million (to GEL 235 million) as compared to the initial plan of the budget.   Table 1: Revenues of the 2015 State Budget
GEL Million Initial Version of the Budget Corrected Version of the Budget Change
Revenues 9,875 9,900 25
Income 8,090 7,951 -139
Decrease in Non-Financial Assets 85 235 150
Decrease in Financial Assets 90 90 0
Increase of Liabilities 1,610 1,624 14
Source: Ministry of Finance of Georgia   Despite the fact that according to the corrected version of the 2015 state budget the state’s internal debt dropped from GEL 600 million to GEL 500 million, the country’s external debt increased which increases the overall amount of the debt by GEL 14 million as compared to the initial version of the budget. The growth of the external debt is the result of the depreciation of GEL. At the beginning of the year the state budget was planned using the 1.8 exchange rate (GEL to USD) whilst the corrected version is planned using the 2.3 exchange rate. As for the spending part of the budget, the corrected budget provides for the growth of spending to GEL 8,017 million. The growth of spending is mainly due to grants (transfers) and the increased expenditure for the interest on the loans. Capital (infrastructural) spending decreased the most, by GEL 79 million.   Table 2: State Budget Spending
Spending 8,005 8,017 12
Remuneration 1,408 1,381 -27
Goods and Services 964 940 -24
Interest 364 377 13
Subsidies 248 240 -8
Grants 1,173 1,257 85
Social Security 2,688 2,688 0
Other Expenditures 1,161 1,133 -28
Source: Ministry of Finance of Georgia   As for the allocations for state structures, according to the corrected version of the budget, these amount to GEL 9,575 million. Even though the funding of certain ministries decreased as compared to the initial version of the budget, the vacated money was spent on financing other budgetary organisations.   Table 3: Allocations for Budgetary Organisations
GEL Million Initial Version of the 2015 Budget Corrected Version of the 2015 Budget Change
Allocations for Budgetary Organisations 9,575 9,575 0
Ministry of Finance of Georgia 100 910 -9
Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia 120 85 -35
Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia 2,785 2,785 0
Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia 1,000 945 -55
Ministry of Justice of Georgia 68.5 66 -2.5
Ministry of Foreign Affairs of Georgia 100 89.5 -10.5
Ministry of Defence of Georgia 640 667 27
Ministry of Internal Affairs of Georgia 638.7 591.6 -47.1
Ministry of Education and Science of Georgia 853.9 840.8 -13.1
Ministry of Energy of Georgia 125 114.3 -10.7
Ministry of Agriculture of Georgia 292.9 267 -25.9
Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia 39 36.5 -2.5
Source: Ministry of Finance of Georgia   According to the corrected version of the budget, the funding of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia (by GEL 35 million), Ministry of Internal Affairs of Georgia (by GEL 47 million), Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (by GEL 55 million) and the Ministry of Education and Science of Georgia (by GEL 13 million) is being decreased. However, the allocation to the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia stays the same whilst the funding of the Ministry of Defence of Georgia increases by GEL 27 million. Transfers to local government increase by GEL 85 million. On 17 July 2015, the Parliament of Georgia adopted the changes to the Law on the State Budget at the third hearing. The new budget will be closer to reality as the initial version of the budget was planned for the 1.8 GEL to USD exchange rate and a 5% economic growth. However, the country’s main financial document (state budget) has not been corrected in a way so that it can play a positive role in the stability of the exchange rate of GEL. For this, the spending part of the budget had to have been decreased significantly.   Conclusion According to the corrected version of the budget, the revenues and payments plan increases by GEL 25 million. The increase of income is mainly due to the decrease in the state’s non-financial assets and the growth of the government debt. According to the new version of the budget, the running costs of the state increase by GEL 11 million. Despite the fact that some of the ministries saw their budgets lowered due to the changes in the state budget, the overall amount of allocations for state structures does not change. Hence, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.