მიმდინარე წლის 26 ივნისს, საქართველოს პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ივანე კიღურაძემ, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ყოფილ რექტორზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ როდესაც ის რექტორად დანიშნეს, მას არ ჰქონდა უნივერსიტეტში მოღვაწეობის არანაირი გამოცდილება, ასევე არ გააჩნდა აკადემიური ხარისხი, რაც, დეპუტატის აზრით, მიუღებელია.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
ალექსანდრე კვიტაშვილს უნივერსიტეტის რექტორის თანამდებობა 2010-2013 წლებში ეკავა. 2010
წლის სექტემბრიდან 27 დეკემბრამდე ის უნივერსიტეტის რექტორის მოვალეობის შემსრულებელი იყო. 2010 წლის 27 დეკემბერს კი, ის აკადემიურმა საბჭომ უნივერსიტეტის რექტორად აირჩია.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ვებგვერდზე მითითებული ინფორმაციის თანახმად, ალექსანდრე კვიტაშვილმა 1992 წელს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ისტორიის ფაკულტეტი (ევროპისა და აშშ-ის უახლესი ისტორიის სპეციალობით) დაამთავრა. 1993 წელს მან ნიუ-იორკის უნივერსიტეტში ისწავლა და  სახელმწიფო მართვის მაგისტრის ხარისხი მიიღო. 1993-2005 წლებში კვიტაშვილმა სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციაში იმუშავა. 2008 წლის თებერვლიდან 2010 წლის სექტემბრამდე ალექსანდრე კვიტაშვილს საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინიტრის თანამდებობა ეკავა.
საქართველოს უმაღლესი განათლების შესახებ კანონის თანახმად, აკადემიური უმაღლესი განათლება ეს არის უმაღლესი განათლების კურსი, რომელიც ბაკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის საგანმანათლებლო პროგრამებს მოიცავს. აკადემიური ხარისხი კი, ეს არის კვალიფიკაცია, რომელიც პირს უმაღლესი განათლების თითოეული საფეხურის დამთავრებისას ენიჭება. შესაბამისად, არსებობს ბაკალავრის, მაგისტრის და დოქტორის აკადემიური ხარისხი.
ამავე კანონის 22-ე მუხლის მე-4 პუნქტის მიხედვით, სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების რექტორის კანდიდატად შეიძლება განისაზღვროს პირი, რომელსაც აქვს დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხი და უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წესდებით დადგენილ პირობებს აკმაყოფილებს. დიდი ალბათობით, დეპუტატი სწორედ დოქტორის აკადემიურ ხარისხს გულისხმობდა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ რექტორის არჩევის წესში შესწორება 2013 წლის მარტში შევიდა და მანამდე არსებული რედაქცია რექტორის კანდიდატისთვის აკადემიური ხარისხის ქონის აუცილებლობას არ ითხოვდა. კერძოდ, ძველი რედაქციის 22-ე მუხლის მე-4 პუნქტი შემდეგნაირად იყო ჩამოყალიბებული: "უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების წესდებით შეიძლება განისაზღვროს ხელმძღვანელობის კანდიდატისთვის წაყენებული მინიმალური საკვალიფიკაციო მოთხოვნები. დაუშვებელია შეზღუდვის დაწესება რასის, კანის ფერის, ენის, სქესის, რელიგიის, პოლიტიკური და სხვა შეხედულებების, ეროვნული, ეთნიკური და სოციალური კუთვნილების, წარმოშობის, ქონებრივი და წოდებრივი მდგომარეობის, საცხოვრებელი ადგილის, მოქალაქეობისა და დაკავებული აკადემიური თანამდებობის ნიშნით". შესაბამისად, ალექსანდრე კვიტაშვილს უნივერსიტეტის რექტორის თანამდებობის დასაკავებლად დოქტორის აკადემიური ხარისხი არ სჭირდებოდა.
კვლევამ აჩვენა, რომ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ყოფილ რექტორს, ალექსანდრე კვიტაშვილს საუნივერსიტეტო საქმიანობის გამოცდილება და დოქტორის აკადემიური ხარისხი მართლაც არ ჰქონდა. თუმცა, მაშინ, როდესაც კვიტაშვილი უნივერსიტეტის რექტორი იყო, კანონი რექტორობის კანდიდატისგან აკადემიური ხარისხის (დოქტორის) ქონის ვალდებულებას არ ადგენდა.
ფაქტ-მეტრი ამ საკითხის კვლევისას მხოლოდ ფაქტების გაანალიზებით შემოიფარგლა და  განცხადება ვერდიქტის გარეშე დატოვა.

On 26 June 2015, in his speech in the Parliament of Georgia, a member of the Parliamentary Majority, Ivane Kighuradze, mentioned the former Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and noted that when he was appointed to this position, he had zero experience in working at the university and did not possess an academic qualification. The MP expressed the fact that this was unacceptable.
took interest in the statement and verified its accuracy.
Aleksandre Kvitashvili served as the Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University in the period of 2010-2013. From September 2010 to 27 December 2010 he was the interim Rector of the University. The University’s Academic Council elected him Rector on 27 December 2010.
According to the information given on the website of Tbilisi State University, Aleksandre Kvitashvili graduated from the Tbilisi State University’s Faculty of History (major in Modern History of Europe and the USA). He spent the year of 1993 studying in New York where he obtained his Master’s degree in Public Administration. During the years 1993-2005, Mr Kvitashvili worked in different international organisations. He served as the Minister of Health, Labour and Social Affairs of Georgia from February 2008 to September 2010.
According to the Law of Georgia on Higher Education, the notion of university higher education is a programme of higher education consisting of bachelor’s, master’s and doctor’s level educational courses. An academic degree is a degree awarded to a person by a higher education institution upon completion of the relevant academic level. Thus, obviously, there are bachelor’s, master’s and doctor’s academic degrees.
Point 4 of Article 22 of the same law says that a rector of a state-founded higher education institution can be a person who possesses a doctor’s degree or its equivalent and meets the requirements as envisaged by the charter of the particular higher education institution. Of note, however, is that the rule governing the election of a rector was amended in March 2013 previous to which the law did not require the candidate for rector to possess an academic qualification. Point 4 of Article 22 of the previous version of the law said that: "The charter of the higher education institution defines the minimum qualification requirement for the candidate of rector. It is forbidden to discriminate regardless of race, colour, language, sex, religion, political and other opinions; national, ethnic and social belonging, origin, property and title, and place of residence." Therefore, Aleksandre Kvitashvili was not required to have a doctor’s academic degree to become the rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
Our research demonstrated that the former rector of Tbilisi State University, Aleksandre Kvitashvili, indeed did not have experience working at the university nor did he hold a doctor’s level academic degree. However, during Mr Kvitashvili’s tenure as the Rector, the Law of Georgia on Higher Education did not require the possession of a doctor’s academic degree as a requirement for a candidate of rector.
FactCheck limited itself only by an analysis of the facts regarding this topic and has left the statement without a verdict.