ნიკა გვარამიას მინისტრის პოსტი უცხოეთში სასწავლებლად წასვლის მიზეზით არ დაუტოვებია
მიმდინარე წლის 28 აპრილს, საპარლამენტო უმცირესობის ლიდერი, დავით ბაქრაძე გადაცემა "არჩევანს" სტუმრობდა. საუბრისას მან მინისტრების (დავით შავლიაშვილის და ელგუჯა ხოკრიშვილის) თანამდებობებიდან წასვლის საკითხი შეაფასა და თქვა, რომ არასერიოზულია, როდესაც ახალგაზრდა ადამიანი ავადმყოფობას იმიზეზებს, იმის გამო, რომ მნიშვნელოვანი თანამდებობიდან წავიდეს. მანვე დაამატა: "ამდენი წელია პოლიტიკაში ვარ და არა მარტო საქართველოში, არსად მსოფლიოში არ გამიგია, მინისტრი ამბობდეს, ჩემი ოჯახი მომენატრა და იმიტომ მივდივარო". დავით ბაქრაძის შეფასებით, მინისტრების მხრიდან მსგავსი განცხადებების გაკეთება უპასუხისმგებლობაა. გადაცემის წამყვანმა, გიორგი გაბუნიამ, ბაქრაძეს ის ფაქტი შეახსენა, როდესაც ნიკა გვარამიას განათლების მინისტრის პოსტი ეკავა და მან თანამდებობა უცხოეთში სასწავლებად წასვლის მიზეზით დატოვა. ამაზე დავით ბაქრაძემ უპასუხა, რომ როდესაც ნიკა გვარამიამ უცხოეთში სასწავლებლად წასვლა გადაწყვიტა, იგი თანამდებობიდან უკვე გადამდგარი იყო, თავისუფალ ადამიანს კი ნებისმიერ დროს შეუძლია, რომ საკუთარ განათლებაზე იზრუნოს. მან იქვე დაამატა, რომ განათლების მაშინდელ მინისტრს პოსტი უცხოეთში სასწავლებლად წასვლის მიზეზით რომ დაეტოვებინა, მასზეც ზუსტად იმავეს იტყოდა.
ფაქტ-მეტრი დავით ბაქრაძის განცხადებით დაინტერესდა და გასულ წლებში რამდენიმე მინისტრის თანამდებობიდან წასვლის ოფიციალური მიზეზები გადაამოწმა.
2015 წლის 21 აპრილს ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების მინისტრმა, დავით შავლიაშვილმა თანამდებობა დატოვა. მინისტრის თანამდებობიდან წასვლის ოფიციალურ მიზეზად ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესება დასახელდა. მიმდინარე წლის 28 აპრილს, თანამდებობა გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრმა, ელგუჯა ხოკრიშვილმაც დატოვა.
ხოკრიშვილმა ეს გადაწყვეტილება ოჯახთან ერთად ყოფნის სურვილით ახსნა.
საინტერესოა, წინა ხელისუფლების დროს მინისტრების თანამდებობიდან წასვლის რამდენიმე მაგალითიც. 2009 წლის 9 დეკემბერს, თანამდებობა დატოვა
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, ნიკა გვარამიამ. აღსანიშნავია, რომ გვარამიამ თანამდებობა უცხოეთში სასწავლებლად წასვლის მიზეზით დატოვა.
უცხოეთში სასწავლებლად წასვლის მიზეზით, 2006 წლის ნოემბერში თანამდებობა კიდევ ერთმა მინისტრმა, ირაკლი ოქრუაშვილმა დატოვა.
იგი ეკონომიკის სამინისტროში თავდაცვის სამინისტროდან გადაიყვანეს. ეკონომიკის მინისტრის პოსტი მას მხოლოდ 10 დღის განმავლობაში ეკავა. "ირაკლი მეუბნებოდა, რომ სურდა საზღვარგარეთ წასვლა სამხედრო-პოლიტიკურ სფეროში განათლების ასამაღლებლად და ამ მიზეზით თავდაცვის მინისტრის პოსტის დატოვება. მე ვთხოვე, რომ ეკონომიკური განვითარების სამინისტროში წასვლაზე დათანხმებულიყო. თუმცა, ფიქრის შემდეგ გადაწყვიტა, რომ დაბრუნებოდა თავის პირვანდელ აზრს და მე ამას პატივს ვცემ" - განაცხადა საქართველოს მაშინდელმა პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა.
2008 წლის აგვისტოში პრემიერ-მინისტრის თანამდებობიდან ლადო გურგენიძე გადადგა. საქართველოს მაშინდელი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის თქმით, ერთი წლის წინ, როდესაც ლადო გურგენიძე პრემიერად დაინიშნა, შეთანხმებული იყო, რომ იგი ამ თანამდებობაზე ერთი წლით იმუშავებდა. ლადო გურგენიძე ამ თანამდებობაზე გრიგოლ მგალობლიშვილმა ჩაანაცვლა, რომელმაც პრემიერის პოსტი 2009 წლის იანვარში ჯანმრთელობის მდგომარეობის გაუარესების გამო დატოვა.
დასკვნა 2009 წელს ნიკა გვარამიამ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის თანამდებობა უცხოეთში სასწავლებლად წასვლის მიზეზით დატოვა. ამასთან, როგორც ვნახეთ, სხვადასხვა "არასერიოზული" (როგორც ეს დავით ბაქრაძემ აღნიშნა) მიზეზებით მინისტრებმა თანამდებობები დატოვეს, როგორც მოქმედი, ისე წინა ხელისუფლების პირობებში. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დავით ბაქრაძის განცხადება არის მცდარი.

On 28 April 2015, the Leader of the Parliamentary Minority, Davit Bakradze, was a guest of the talk show Archevani.
During his speech, he assessed the resignation of Ministers Davit Shavliashvili and Elguja Khokrishvili and said that it does not sound very serious when a young person names health problems as the reason for a resignation. He also added: "I have been in politics for so many years and neither in Georgia nor elsewhere in the world have I ever heard a minister say that he was resigning because he misses his family." According to Davit Bakradze, such statements illustrate the lack of responsibility from the side of the ministers. The host of the show, Giorgi Gabunia, reminded Mr Bakradze of the fact that Nika Gvaramia, as the Minister of Education and Science of Georgia, left his position in order to study abroad. Mr Bakradze answered that when Nika Gvaramia decided to resume his studies abroad, he had already resigned from his position and a person who is free from employment obligations can take care of his education whenever he wants. He also added that had the then Minister of Education and Science of Georgia left his position in order to resume his studies abroad, he would have made the same comment about him as well.
took interest in Davit Bakradze’s statement and checked the official reasons for the resignation of several ministers over the past few years.
On 21 April 2015, the Minister of Infrastructure and Regional Development of Georgia, Davit Shavliashvili, resigned. The official reason for his leaving of office was a deteriorating health condition. On 28 April 2015, the Minister of Environment and Natural Resources Protection of Georgia, Elguja Khokrishvili, also left his position. Mr Khokrishvili explained his decision by his wish to be with his family.
Several examples of the resignation of ministers during the office of the previous government are also interesting. On 9 December 2009, the then Minister of Education and Science of Georgia, Nika Gvaramia, resigned. Mr Gvaramia resigned in order to resume his studies abroad.
Another minister, Irakli Okruashvili, left his office with the same reason in November 2006. He was transferred from the Ministry of Defence of Georgia to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. He occupied the position of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia for only ten days. "Irakli was telling me that he wanted to go abroad in order to improve his education in the military and political fields and wanted to resign as the Minister of Defence of Georgia for the same reason. I asked him to agree to work in the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia but he later decided to go through with his initial decision and I respected that," said the then President of Georgia, Mikheil Saakashvili.
Lado Gurgenidze resigned from the post of the Prime Minister of Georgia in August 2008. According to the statement of the then President of Georgia, Mikheil Saakashvili, it had been agreed at the time of his appointment that Mr Gurgenidze would occupy the position of Prime Minister of Georgia for only a year. Lado Gurgenidze was substituted by Grigol Mgaloblishvili who resigned in January 2009 due to a deteriorating health condition.
In 2009, Nika Gvaramia left the position of the Minister of Education and Science of Georgia in order to resume his studies abroad. In addition, we have seen that other ministers left their positions during the offices of both the current and the previous governments citing reasons which have been assessed by Mr Bakradze as ‘not serious.’