რუსთავი 2-ის ეთერში, თბილისის მერობის ყოფილმა კანდიდატმა, ნიკა მელიამ, მერიაში შექმნილ პრობლემებზე ისაუბრა. მისი თქმით, "ნარმანია არის ნომინალური ფიგურა. აზრი არა აქვს იმაზე საუბარს, რა გააკეთა და რა ვერ გააკეთა მან. ვერასდროს ვერაფერს გააკეთებს ასეთ ვითარებაში. 100 მილიონი ლარი გამოიყოფა მცირე და საშუალო ბიზნესისთვისო, წინასაარჩევნო კამპანიის დროს საუბრობდა და ლარი არ არის გამოყოფილი. კომუნალურ ვაუჩერებს გავაორმაგებთო, 250 000 ადამიანს შეუმცირდა კომუნალური ვაუჩერი".
ფაქტ-მეტრი ნიკა მელიას განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
2014 წლის 10 ივლისს კოალიცია "ქართული ოცნების" თბილისის მერობის  კანდიდატმა, დავით ნარმანიამ, სასტუმრო "რედისონში" საარჩევნო პროგრამის ეკონომიკური და სოციალური ასპექტები მედიის წარმომადგენლებს გააცნო. მან აღნიშნა, რომ მერად არჩევის შემთხვევაში, სოციალურად დაუცველ პირებს  კომუნალური ვაუჩერი გაუორმაგდებოდათ და ის 500 ლარი გახდებოდა. გარდა ამისა, მის საარჩევნო პროგრამაში მნიშვნელოვანი ადგილი საშუალო და მცირე ბიზნესის ხელშეწყობას ეჭირა. ნარმანიას განცხადებით, ამ მიზნით, მისი მერად გახდომის შემთხვევაში, 4 წლის განმავლობაში დედაქალაქის ბიუჯეტიდან 100 მილიონი ლარი დაიხარჯებოდა.
ჩვენ, დედაქალაქის 2015 წლის ბიუჯეტში კომუნალური ვაუჩერების და მცირე და საშუალო ბიზნესის (მეწარმეობის) ხელშეწყობისთვის გამოყოფილი თანხების ოდენობით დავინტერესდით.
2015 წლის თბილისის ბიუჯეტის მიხედვით, კომუნალური ვაუჩერის (კოდი 6.2.1. გვ. 89) დასაფინანსებლად და მეწარმეობის ხელშესაწყობად (კოდი 4.1. გვ.82) გამოყოფილ თანხებს ქვემოთ, ცხრილის სახით გთავაზობთ:
ცხრილი 1: თბილისის ბიუჯეტში კომუნალური ვაუჩერის დასაფინანსებლად და მეწარმეობის ხელშესაწყობად გამოყოფილი თანხები (2013-2015 წლები)
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2015 წლის ბიუჯეტში ბიზნესის ხელშესაწყობად 2 627 000 ლარია გამოყოფილი. ნარმანიას წინასაარჩევნო დაპირებაში ნათქვამი იყო, რომ მისი მერად გახდომის შემთხვევაში, 4 წლის განმავლობაში ბიზნესის ხელშესაწყობად თბილისის ბიუჯეტიდან 100 მილიონი ლარი გამოიყოფოდა. აღნიშნულის შესრულება წლევანდელი დაფინანსების ფონზე რთულად წარმოსადგენია, ვინაიდან ამ პირობის შესასრულებლად მომავალ სამ წელიწადში 97 მლნ ლარზე მეტი უნდა გამოიყოს.
მეწარმეობის ხელშეწყობის მიზნით, 2015 წლის 9 მარტს "თბილისის მეწარმეობის ხელშეწყობის ცენტრი" დაფუძნდა, რომლის ხელმძღვანელად თბილისის მერის ყოფილი მოადგილე, ალექსანდრე მარგიშვილი დაინიშნა. ჩვენ დავინტერესდით, ამ ახლად შექმნილი უწყების დაფინანსება ხომ არ განხორციელდა თბილისის ბიუჯეტში მეწარმეობის განვითარებისთვის გამოყოფილი თანხის (2 627 000 ლარი) ფარგლებში. ჩვენ თბილისის მერიის ეკონომიკური სამსახურის უფროსს, ირაკლი ბერეკაშვილს დავუკავშირდით. მისი განმარტებით, უწყების დაფინანსება ბიუჯეტის გარდამავალი ნაშთიდან ხდება და ბიუჯეტით გათვალისწინებულ არცერთ პროგრამულ პროექტს თანხები არ მოაკლდება. მან დაგვიზუსტა, რომ ამ ცენტრის დაფინანსება "მეწარმეთა ხელშეწყობის" პროგრამის (კოდი 4.1) ფარგლებში არ ხორციელდება.
რაც შეეხება კომუნალური ვაუჩერის დაფინანსებას, 2015 წლის ბიუჯეტის პროგრამულ ჩამონათვალში კომუნალური სუბსიდირების შესახებ აღნიშნულია (გვ.36), რომ სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში 70 000 და ნაკლები სარეიტინგო ქულის მქონე ოჯახები კომუნალურ სუბსიდიას 500 ლარის ოდენობით მიიღებდნენ, ხოლო თბილისში რეგისტრირებული სხვა ოჯახებისთვის, კომუნალური სუბსიდიის დარიცხვის წესი და ოდენობა თბილისის მუნიციპალიტეტის მთავრობის განკარგულებით იქნებოდა განსაზღვრული. აღნიშნული კატეგორიის პირებისთვის კომუნალური სუბსიდირების თანხა 2015 წელს მართლაც გაორმაგდა და მან 500 ლარი შეადგინა. აქვე აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის ბიუჯეტში კომუნალური სუბსიდირებისთვის სულ 37 მილიონია გამოყოფილი, რაც თითქმის რვა მილიონით ნაკლებია 2014 წელს იმავე მიზნით გამოყოფილ თანხაზე.
თბილისში მცხოვრები სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის კომუნალური ვაუჩერების სუბსიდირების საკითხის დეტალებში გასარკვევად საკრებულოს ფრაქცია "ნაციონალური მოძრაობის" თავჯდომარეს, ირაკლი აბესაძეს დავუკავშირდით. მისი ინფორმაციით, 2015 წლიდან კომუნალური ვაუჩერი მხოლოდ იმ სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის გაიზარდა, რომელთა სარეიტინგო ქულა მონაცემთა ბაზაში 70 000 და ნაკლებია. დანარჩენებისთვის კი, სოციალურად დაუცველია თუ არა, ვაუჩერი რეალურად შემცირდა. ადრე არსებული წესით, ყოველთვიურად გასაცემი კომუნალური ვაუჩერის ოდენობა 20 ლარს შეადგენდა (8.45 ლარი ელექტროენერგიის საფასურისთვის; 8.40 ლარი დასუფთავების მოსაკრებლისთვის; 3.15 ლარი წყლის საფასურისთვის).
"დავით ნარმანიას გადაწყვეტილებით, კომუნალური ვაუჩერის დიფერენცირება ოჯახის სულადობის მიხედვით მოხდა. შედეგად, 2015 წლიდან, ერთსულიანი ოჯახები 14.1 ლარს, ორსულიანი ოჯახები 16.6 ლარს, სამსულიანი ოჯახები კი 19.1 ლარს იღებენ. აღსანიშნავია, რომ თბილისში აღრიცხული დაახლოებით 385 000 აბონენტიდან 238 000-მდე ოჯახი სამი და ნაკლები წევრისგან შედგება. ანუ, თბილისში მცხოვრები მოსახლეობის 60%-ზე მეტს კომუნალური ვაუჩერი  შეუმცირდა" - განაცხადა ირაკლი აბესაძემ ჩვენთან საუბრისას.
ჩვენ იგივე საკითხთან დაკავშირებით კომენტარი საკრებულოს ფრაქცია "ქართული ოცნების" წევრს, ჯაბა სამუშიასაც ვთხოვეთ. მისი ინფორმაციით, კომუნალური ვაუჩერის დაფინანსება ყველა სოციალურად დაუცველ ოჯახს გაუორმაგდა, რომელთა სარეიტინგო ქულა 70 000 და ნაკლებია. რაც შეეხება დანარჩენ თბილისელებს, კომუნალური ვაუჩერის დიფერენცირება სულადობის მიხედვით მართლაც განხორციელდა (ანუ, 2015 წლიდან ოთხ სულიანზე ნაკლები ოჯახები 20 ლარიან ვაუჩერს აღარ იღებენ). მისივე ინფორმაციით, მომავალი წლიდან კომუნალური ვაუჩერის სუბსიდირების გადახედვა იგეგმება და კომუნალურ ვაუჩერს მხოლოდ ის ოჯახები მიიღებენ, რომლებიც ამას რეალურად საჭიროებენ.
იმის დასადგენად, თუ რამდენ სოციალურად დაუცველ ოჯახს გაუორმაგდა კომუნალური ვაუჩერი, ჩვენ სოციალური მომსახურების სააგენტოდან სოციალურად დაუცველი ოჯახების სტატისტიკა გამოვითხოვეთ. სააგენტოს ინფორმაციით, 2015 წლის 15 აპრილის მდგომარეობით, თბილისში სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიან ბაზაში 97 749 ოჯახია რეგისტრირებული. აქედან, იმ ოჯახთა რაოდენობა, რომელთა სარეიტინგო ქულა 70 000-ს არ აღემატება, 39 916 ერთეულს შეადგენს. ეს სწორედ ის კატეგორიაა, რომელთაც კომუნალური ვაუჩერი გაუორმაგდათ (250 ლარიდან 500 ლარამდე). ჩვენ ოთხსულიანზე ნაკლები სოციალურად დაუცველი ოჯახების რაოდენობაც მოვიძიეთ. აღმოჩნდა, რომ ამ კატეგორიას 35 106 ოჯახი განეკუთვნება. ანუ, სწორედ ამ რაოდენობის სოციალურად დაუცველ ოჯახს, 2015 წლიდან, 20 ლარის ნაცვლად, 3 სულიანის შემთხვევაში - 19.1, ორსულიანის შემთხვევაში - 16.6 და ერთსულიანიას შემთხვევაში - 14.1 ლარის ოდენობის კომუნალური ვაუჩერი ეძლევა.
წინასაარჩევნო კამპანიის დროს მერობის კანდიდატი დავით ნარმანია მართლაც საუბრობდა მცირე და საშუალო ბიზნესის ხელშეწყობაზე და სოციალურად დაუცველებისთვის კომუნალური ვაუჩერის გაორმაგებაზე. ნარმანიას დაპირების მიხედვით, ბიზნესის ხელშეწყობის მიზნით, 4 წლის განმავლობაში 100 მლნ ლარი უნდა გამოიყოს. 2015 წლის თბილისის ბიუჯეტის მიხედვით, ამ მიზნით 2 670 000 ლარია გამოყოფილი. ნიკა მელია ცდება, როდესაც აცხადებს, რომ ამ მიზნით ლარიც არ არის გამოყოფილი, თუმცა, მართებულია განცხადების კონტექსტი, რადგან გამოყოფილი თანხა დაპირებულთან შედარებით გაცილებით მცირეა.
რაც შეეხება სოციალურად დაუცველებისთვის კომუნალური ვაუჩერების გაორმაგებას, სოციალურად დაუცველებს, რომელთა სარეიტინგო ქულა 70 000 და ნაკლებია (სწორედ ამ კატეგორიას გულისხმობდა ნარმანია წინასაარჩევნო დაპირების დროს), კომუნალური ვაუჩერი მართლაც გაუორმაგდათ. ასეთი 39 916 ოჯახია. რაც შეეხება იმ სოციალურად დაუცველ ოჯახებს, რომლებიც ამ სარეიტინგო ქულის ზღვარს სცდებიან, მათ კომუნალური ვაუჩერი შეუმცირდათ. ასეთი ოჯახების რაოდენობა 35 916-ს  (დაახლოებით 107 748 ადამიანს) შეადგენს, და არა 250 000 ადამიანს, როგორც ეს მელიამ აღნიშნა.

"Narmania promised to allocate GEL 100 million for small businesses but not even GEL 1 has been allocated for them. He also promised to double utility vouchers but these vouchers were decreased for 250,000 people."
On air on Rustavi 2, the former mayoral candidate of Tbilisi, Nika Melia, talked about the problems at Tbilisi City Hall. He said: "Narmania is just a nominal figure. It is pointless to talk about what he did or did not do. He will not be able to do anything in such a situation. During his pre-election campaign, he promised to allocate GEL 100 million for small and medium-size businesses but not even GEL 1 has been allocated for them. He also promised to double utility vouchers but these vouchers were decreased for 250,000 people." FactCheck took interest in Nika Melia’s statement and verified its accuracy. On 10 July 2014 at the Radisson Blu Iveria hotel, the mayoral candidate of the Georgian Dream coalition, Davit Narmania, presented the social and economic aspects of his election programme to the media. He pointed out that in the case of his being elected Mayor of Tbilisi, utility vouchers for socially vulnerable people would be doubled and amount to GEL 500. Supporting small and medium-size businesses comprised another significant part of Mr Narmania’s pre-election campaign. According to his statement, he would spend a total of GEL 100 million in four years for this purpose should he be elected Mayor of Tbilisi. We took interest in the amounts of money allocated for utility vouchers in the 2015 Tbilisi city budget as well as for supporting small and medium-size businesses (enterprises). Based upon the 2015 Tbilisi city budget, we present herewith the amounts of money allocated for financing utility vouchers and supporting enterprises as follows:   Table 1: Amounts of Money Allocated in the Tbilisi City Budget for Utility Vouchers and Supporting Small and Medium-size Businesses (2013-2015)
2013 2014 2015
Utility Vouchers GEL 44,217,000 GEL 45,100,000 GEL 37,195,000
Support for Enterprises GEL 780,000 GEL 3,907,000 GEL 2,627,000
As Table 1 shows, a total of GEL 2,627,000 has been allocated for the support for enterprises in 2015. One of Davit Narmania’s pre-election promises comprised spending a total of GEL 100 million for enterprises over a period of four years should he be elected Mayor of Tbilisi. Given the funding allocated in 2015, it is difficult to imagine how, in fact, he would fulfil this promise as an additional GEL 97 million would have to be assigned in the next three years. An Entrepreneurship Development Centre was established at Tbilisi City Hall on 9 March 2015 with the former Deputy Mayor of Tbilisi, Aleksandre Margishvili, appointed as its head.  We took interest in whether or not the creation of this Centre was funded from the money allocated for the support for enterprises (GEL 2,627,000). We contacted the Head of the Economic Department of Tbilisi City Hall, Irakli Berekashvili. According to Mr Berekashvili, the Centre is being financed from the transitional amount of the city budget with no funds being deducted from any of the projects included in the annual budget. He also clarified that the Centre is not being funded under the support for enterprises programme. As for the funding of utility vouchers, the 2015 Tbilisi city budget programme about utility subsidisation indicates that families registered in the common database of socially vulnerable people with 70,000 rating points and less will receive utility vouchers in the amount of GEL 500 whilst the amount and procedures for the distribution of the vouchers for the rest of the families registered in Tbilisi would be determined according to the directives of the government of Tbilisi’s municipalities. The utility vouchers for this category of people were indeed doubled and amounted to GEL 500. It should also be noted that the 2015 Tbilisi city budget allocated a total of GEL 37 million for utility subsidisation which is about GEL 8 million less than it was in 2014. In order to gain a deeper understanding of utility subsidisation for socially vulnerable families in Tbilisi, we contacted the Chairman of the United National Movement faction of the Tbilisi City Council, Irakli Abesadze. According to his information, utility vouchers increased in 2015 only for those socially vulnerable families with rating points below 70,000. For the others, socially vulnerable or not, the vouchers were actually decreased. According to the previous rules, the amount of monthly utility vouchers was GEL 20 (GEL 8.45 for electricity, GEL 8.40 for cleaning services and GEL 3.15 for water). "By the decision of Davit Narmania, utility vouchers were differentiated by the number of members of a family. Hence, one-member families will receive GEL 14.1 from 2015 and GEL 16.6 will be allocated for two-member families whilst three-member families will receive GEL 19.1. It should be noted that of the 385,000 families registered in Tbilisi, about 238,000 consist of three or less members. Hence, the utility vouchers have been decreased for about 60% of the population of Tbilisi," said Mr Abesadze in his interview with FactCheck. We asked the member of the Georgian Dream coalition faction of the Tbilisi City Council, Jaba Samushia, to comment upon the same issue. According to his information, utility vouchers have been doubled for all of the socially vulnerable families which have rating points below 70,000. As for the rest of the population of Tbilisi, utility vouchers were indeed differentiated by the number of members of the family (which means that families with three or less members will not receive a GEL 20 utility voucher from 2015). According to him, the social vouchers will be reviewed next year and only those families which actually need these vouchers will receive them. In order to determine the number of families who will receive doubled utility vouchers, we requested the statistics of socially vulnerable people from the Social Service Agency. According to the information of the Agency, a total of 97,749 socially vulnerable families were registered in the common database as of 15 April 2015. From this amount, 39,916 families have rating points below 70,000. This is the category which will receive doubled utility vouchers (GEL 500 instead of GEL 250). We also looked into the number of socially vulnerable families with less than four family members. It turned out that a total of 35,106 families fall under this category. This, then, is the exact number of families which will receive GEL 19.1 utility vouchers in the case of three members, GEL 16.6 in the case of two members and GEL 14.1 in the case of one member.   Conclusion In his pre-election campaign, Tbilisi mayoral candidate, Davit Narmania, did indeed speak about support for small and medium-size businesses and doubling utility vouchers for the socially vulnerable. According to Mr Narmania’s promises, a total of GEL 100 million would be allocated for the support for businesses. The 2015 Tbilisi city budget allocated just GEL 2,670,000 for this purpose. Nika Melia is wrong to say that not even GEL 1 has been allocated for this purpose but the context of the statement is correct as the allocated amount of money is much smaller than initially promised. As for doubling the utility vouchers for the socially vulnerable, these vouchers have indeed been doubled for those socially vulnerable families with rating points of less than 70,000 (this is the category which Mr Narmania had in mind in his pre-election promise). A total of 39,916 families fall under this category. As for socially vulnerable families with rating points above 70,000, utility vouchers have been decreased for them. The number of such families is 35,916 (about 107,748 people) and not 250,000 as pointed out by Mr Melia. FactCheck concludes that Nika Melia’s statement is HALF TRUE.