"ქართული ოცნების" [დეკლარირებულ] პრიორიტეტს NATO არ წარმოადგენს
2015 წლის 13 მარტს კოალიცია "ქართული ოცნებისა" და საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, გოგი თოფაძემ versia.ge-სთან საქართველოს საგარეო პოლიტიკასა და ევროატლანტიკურ პერსპექტივაზე ისაუბრა. დეპუტატის განცხადებით: "ვინც იმაზე საუბრობს, რომ NATO-ში გველოდებიან, ის ატყუებს [ხალხს]. არ მიგვიღებენ NATO-ში და ამ საუბრებით, ტყუილად, ჩვენს ჩრდილოელ აგრესიულ მეზობელს ვაღიზიანებთ. "ოცნება" არ გვატყუებს. "ოცნების" პრიორიტეტი NATO არ არის".
ფაქტ-მეტრი გოგი თოფაძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. რადგანაც გოგი თოფაძე საუბრობს "პრიორიტეტზე", ჩვენ ვაანალიზებთ მხოლოდ იმას, თუ რამდენად არის წარმოდგენილი "ქართული ოცნების" ოფიციალურ დოკუმენტებში  NATO-ში ინტეგრაციის თემატიკა. შესაბამისად, ჩვენ არ შევდივართ პოლიტიკურ დისკურსში იმ თემასთან დაკავშირებით, რეალურად ახორციელებს თუ არა "ქართული ოცნება" NATO-ში ინტეგრაციის პოლიტიკას.
2012 წლის 21 თებერვალს, პოლიტიკური კოალიცია "ქართული ოცნების" დამფუძნებელ დეკლარაციას მოეწერა ხელი, რომელშიც "ქართული ოცნების" პრიორიტეტები და მიზნები იყო განსაზღვრული.
დოკუმენტის მესამე პუნქტში ვკითხულობთ, რომ კოალიციის საგარეო პოლიტიკურ მიზანს ქვეყნის უსაფრთხოება და რეგიონული პოზიციების გამყარება წარმოადგენს, "რისთვისაც კოალიცია გააღრმავებს ევროკავშირსა და ნატოსთან ინტეგრაციას და მონაწილეობას მიიღებს რეგიონული მასშტაბის ეკონომიკურ და სამშვიდობო პროცესებში".
როგორც ვხედავთ, კოალიციის დამფუძნებელ დოკუმენტზე ხელს გოგი თოფაძეც აწერს, როგორც კოალიციაში შემავალი ერთ-ერთი პოლიტიკური სუბიექტის თავმჯდომარე.
გარდა ამისა, 2013 წლის 7 მარტს, საქართველოს პარლამენტმა 96 ხმით არცერთის წინააღმდეგ საგარეო პოლიტიკური კურსის შესახებ დოკუმენტი მიიღო, რომლის მიხედვითაც, საქართველო არ გაწევრიანდება იმ საერთაშორისო ორგანიზაციებში, რომლებიც ეწინააღმდეგება ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის მთავარ პრიორიტეტს - ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციას. დოკუმენტის მესამე პუნქტში ვკითხულობთ: "ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის მთავარი პრიორიტეტია ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაცია. ევროკავშირსა და ჩრდილოატლანტიკური შეთანხმების ორგანიზაციაში გაწევრიანების სტრატეგიული პრიორიტეტების მისაღწევად საქართველო გადადგამს შემდგომ ნაბიჯებს დემოკრატიული ინსტიტუტების მშენებლობისა და გაძლიერების, სამართლის უზენაესობაზე დაფუძნებული მართვის სისტემის, ადამიანის უფლებათა უზენაესობის დამკვიდრების, მდგრადი ეკონომიკური განვითარების შეუქცევადობის უზრუნველყოფის მიზნით. საქართველო არ გაწევრიანდება ისეთ საერთაშორისო ორგანიზაციებში, რომელთა პოლიტიკაც ეწინააღმდეგება აღნიშნულ პრიორიტეტს".
აღსანიშნავია, რომ 13 მარტს გაკეთებული განცხადების შემდეგ, გოგი თოფაძემ კიდევ ერთი განცხადება გააკეთა, რომელშიც აღნიშნა, რომ ბიძინა ივანიშვილმა იცოდა, რომ მრეწველები NATO-ში გაწევრიანების წინააღმდეგები იყვნენ, თუმცა მათი "ეროვნული პოზიციის" გამო ისინი კოალიციაში მაინც მიიწვია.
გოგი თოფაძის უკანასკნელი განცხადებები წინააღმდეგობაში მოდის როგორც კოალიციის სადამფუძნებლო დეკლარაციასთან და გაცხადებულ საგარეო პოლიტიკურ კურსთან, ისე მისივე პარტიის წევრების მიერ გაკეთებულ განცხადებებთან. მაგალითად, შეგვიძლია გავიხსენოთ თუნდაც ზურაბ ტყემალაძის 2012 წლის 12 ოქტომბრის განცხადება, სადაც ის ამბობს, რომ მიუხედავად NATO-ში ინტეგრაციის შორეული პერსპექტივისა, კოალიციის პოზიციას ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის შესახებ მრეწველები სრულად იზიარებენ.
გოგი თოფაძეს, როგორც პოლიტიკურ გაერთიანება "ქართულ ოცნებაში" შემავალი ერთ-ერთი პოლიტიკური პარტიის თავმჯდომარეს, ნამდვილად აქვს ხელი მოწერილი დეკლარაციაზე, რომელიც NATO-ში და ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის გაღრმავებას გულისხმობს. სწორედ ამ დეკლარაციით განისაზღვრა კოალიციის საგარეო პოლიტიკური კურსი და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის გაცხადებული მიზანი. შესაბამისად, გოგი თოფაძის განცხადება წინააღმდეგობაში მოდის როგორც კოალიციის სადამფუძნებლო დეკლარაციასთან, ისე პარლამენტის მიერ მიღებულ საგარეო პოლიტიკური კურსის დოკუმენტთან, ასევე კოალიციიდან და პარტიიდან მისივე კოლეგების, ყოველ შემთხვევაში, საჯაროდ დეკლარირებულ პოზიციასთან.

On 12 March 2015, in his interview with Versia.ge, member of the Georgian Dream coalition and the Parliamentary Majority, Gogi Topadze, talked about Georgia’s foreign policy and its Euro-Atlantic perspectives. The MP stated: "Those who say that they are waiting for us in NATO are lying [to the people]. NATO will not receive us and with these kinds of talks we are irritating our aggressive northern neighbour. The Georgian Dream is not lying. NATO is not the [declared] priority of the Georgian Dream."
FactCheck took interest in the accuracy of Mr Topadze’s statement.
Since Gogi Topadze talks about the "priorities," we shall only analyse the extent to which the issue of NATO is represented in the Georgian Dream coalition’s official documents. Hence, we shall not enter into the political discourse about whether or not the Georgian Dream coalition is actually trying to integrate into NATO.
The Georgian Dream coalition’s founding declaration was signed on 21 February 2012. The declaration set out the coalition’s goals and priorities.
Point 3 of the declaration says that one of the coalition’s foreign policy goals is to ensure security and the strengthening of the regional positions of the country "for which the coalition will deepen integration with the EU and NATO and participate in the economic and peacekeeping processes of a regional level."
The founding document was also signed by Gogi Topadze as a chairman and one of the coalition’s political subjects.
In addition, on 7 March 2013, the Parliament of Georgia adopted, with 96 for and none against, a new document about foreign policy priorities which stated that Georgia would not become a member of international organisations which contradict its main foreign policy priority – integration into European and Euro-Atlantic structures. Point 3 of the document reads: "The main foreign policy priority of the country is integration into European and Euro-Atlantic structures. In order to achieve the strategic priorities of integrating into the European Union and the North Atlantic Treaty Organisation, Georgia will take further steps towards building and strengthening democratic institutions, a system of governance based upon the rule of law, establishing the utmost importance of human rights and ensuring sustainable economic development. Georgia will not join international organisations whose policies contradict these priorities."
It should be noted that after his 13 March 2015 statement, Mr Topadze made another statement, saying that Bidzina Ivanishvili knew that the Industrial Party (Mr Topadze’s party) was against integration into NATO but he still invited them into the coalition due to their "national position."
The recent statement by Mr Topadze contradicts both the Georgian Dream coalition’s founding declaration and its foreign policy priorities as well as the statements of the members of his party. For example, we can recall the 12 October 2012 statement of Zurab Tkemaladze where he said that despite the distant perspective of integration into NATO, the Industrials fully share the coalition’s priorities about integration into Euro-Atlantic structures.
Gogi Topadze, as one of the chairmen and political subjects of the coalition, has also signed the Georgian Dream coalition’s founding document which prioritises deepening the integration into NATO and the EU. This document determined the coalition’s foreign policy priorities and its declared goal of integrating into European and Euro-Atlantic structures. Hence, Gogi Topadze’s statement contradicts both the Georgian Dream coalition’s founding document as well as the document about Georgia’s foreign policy priorities adopted by the Parliament of Georgia and the statement made by his colleagues from his own party as well as from the coalition.