მიმდინარე წლის 3 მარტს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა ზურაბ ჯაფარიძემ განაცხადა: "ეკონომიკა იზრდება დაახლოებით ორჯერ უფრო ნელა, ვიდრე 2012 წლამდე იზრდებოდა. ბოლო 3 წელიწადში საქართველოს ეკონომიკამ 4 მილიარდ ლარზე მეტი დაკარგა".
ქვეყნის ეკონომიკის ზრდა მთლიანი შიდა პროდუქტის ცვლილების მიხედვით განისაზღვრება, რაც ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის საზღვრებში წარმოებული მთლიანი საბოლოო პროდუქციისა და მომსახურების საერთო ღირებულებას გულისხმობს.
2014 წელს, მთავრობის პროგნოზით, მშპ-ის 5%-იანი ზრდა იყო დაგეგმილი. წინასწარი მაჩვენებლების მიხედვით, მშპ-ის რეალურმა ზრდამ 4.7% შეადგინა. მთავრობის პროგნოზის მიხედვით, 5%-იანი ზრდა იყო დაგეგემილი 2015 წელსაც, თუმცა ეკონომიკის მინისტრის, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადებით, მიმდინარე წელს ეკონომიკური ზრდა 2%-ის ფარგლებში იქნება. მშპ-ის ზრდის პროგნოზის ცვლილების გამო შეიცვლება ბიუჯეტიც.
ჩვენ გადავამოწმეთ, თუ როგორი ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა ეკონომიკა 2004 წლიდან დღემდე.
ცხრილი 1: საქართველოს მშპ-ის ზრდის ტემპი 2004 – 2015 წლებში
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ბოლო ათი წლის მანძილზე ყველაზე დაბალი პროცენტული ზრდა 2008-2009 წლებში დაფიქსირდა (2.6% და -3.7%), რაც 2008 წლის აგვისტოს ომს და 2009 წლის ეკონომიკურ კრიზისს უკავშირდება. 2004-2012 წლებში ეკონომიკის ზრდის ტემპი საშუალოდ 6.2% იყო. რაც შეეხება 2013-2015 წლებს, ეკონომიკის ზრდის ტემპი საშუალოდ 3.3%-ია. შესაბამისად, ეკონომიკის ზრდის ტემპი თითქმის ორჯერ ნაკლებია ვიდრე ეს 2012 წლამდე იყო.
2013 წელს ნომინალური მშპ-ის 9.7%-იანი ზრდა იყო დაგეგმილი, პროცენტულმა ზრდამ კი 2.6% შეადგინა. ეს იმას ნიშნავს, რომ 2013 წელს ქვეყნის ეკონომიკაში 1.8 მილიარდი ლარით ნაკლები პროდუქცია შეიქმნა, ვიდრე ეს მთავრობის პროგნოზით იყო განსაზღვრული.
2014 წელს მთავრობა ნომინალური მშპ-ის 8.7%-იან ზრდას ვარაუდობდა, რაც წინასწარი შეფასებით მართლაც 8.7%-ით გაიზარდა და 2 9176 მლნ ლარი შეადგინა. მიუხედავად იმისა, რომ 2014 წელს ეკონომიკის ზრდა (წინასწარი შეფასებით) პროგნოზის მიხედვით შესრულდა, მან დაგეგმილ ნიშნულს მაინც ვერ მიაღწია, რაც 2013 წლის დაბალმა ზრდის ტემპმა გამოიწვია. ამ შემთხვევაშიც, ქვეყნის ეკონომიკაში 176 მლნ ლარით ნაკლები დოვლათი შეიქმნა.
რაც შეეხება მიმდინარე წელს, მთავრობის პროგნოზით ნომინალური მშპ 9.2%-ით უნდა გაზრდილიყო. თუმცა, როგორც უკვე აღვნიშნეთ, 2015 წლის რეალური მშპ-ის ზრდის პროგნოზი მთავრობამ 5%-დან 2%-მდე შეამცირა. შესაბამისად, 3%-ით შემცირდება ნომინალური მშპ-ის ზრდაც. თუ ჩავთვლით, რომ 2015 წელს ნომინალური მშპ 6.2%-ით გაიზრდება, მაშინ მივიღებთ, რომ ეკონომიკა 2015 წელს 31 მილიარდი ლარი უნდა იყოს, რაც მთავრობის საპროგნოზო მაჩვენებელზე 875 მლნ ლარით ნაკლებია.
ამ მონაცემებზე დაყრდნობით შეგვიძლია ვთქვათ, რომ იმ შემთხვევაში, თუ 2013-2015 წლებში ქვეყნის ეკონომიკა ზრდის ნომინალური საპროგნოზო მაჩვენებლების მიხედვით გაიზრდებოდა, 2015 წლის ბოლოს მშპ 2.9 მილიარდი ლარით მეტი იქნებოდა.
2004-2012 წლებში რეალური მშპ ყოველწლიურად 6.2 %-ით იზრდებოდა. 2013-2015 წლებში მშპ-ის საშუალო ზრდის ტემპი საშუალოდ 3.3%-ია. შესაბამისად, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2013 წლიდან ეკონომიკა თითქმის ორჯერ უფრო ნელა იზრდება, ვიდრე ეს 2012 წლამდე იყო.
მთავრობის მიერ დაგეგმილ საპროგნოზო მაჩვენებელთან შედარებით, ქვეყნის ეკონომიკაში გაცილებით ნაკლები დოვლათი შეიქმნა. ეკონომიკა 2013 წელს 1.8 მილიარდი ლარით ნაკლებით გაიზარდა, 2014-2015 წლებში კი, საპროგნოზო მაჩვენებლის შესრულებას 1.1 მილიარდი ლარი დააკლდა. საერთო ჯამში, ბოლო სამ წელიწადში, ქვეყნის ეკონომიკამ 2.9 მილიარდი ლარი დაკარგა და არა 4 მილიარდი (2015 წელს ნომინალური მშპ-ის 6.2%-ით ზრდის შემთხვევაში), როგორც ეს დეპუტატმა განაცხადა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ ჯაფარიძის განცხადება: "ეკონომიკა იზრდება დაახლოებით ორჯერ უფრო ნელა, ვიდრე იზრდებოდა 2012 წლამდე. ბოლო 3 წელიწადში საქართველოს ეკონომიკამ დაკარგა 4 მილიარდ ლარზე მეტი," არის მეტწილად სიმართლე.

On 3 March 2015, at the plenary session of the Parliament of Georgia, United National Movement MP, Zurab Japaridze, stated: "Our economy is growing about twice as slowly as it was before 2012. The Georgian economy has lost GEL 4 billion in the past three years."
The growth of the country’s economy is determined by the changes in its GDP which is the overall value of all final goods and services produced in the country during the given year.
A 5% growth of the GDP was planned by the government in 2014. According to the preliminary data, the real growth of the GDP amounted to 4.7%. In line with government forecast, a 5% growth was also planned for 2015; however, according to the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, the country’s economic growth will be about 2% in 2015. The state budget will also be modified due to the changes in the economic growth forecast.
We looked into the trends of growth of the Georgian economy from 2004 to date.
Table 1: Growth Rate of the GDP of Georgia from 2004 to 2015
As the table above illustrates, the lowest economic growth rates for the past ten years were recorded in 2008 and 2009 (2.6% and -3.7%) which was mainly due to the 2008 August war with Russia and the 2009 world economic crisis. The average growth rate of the economy was 6.2% from 2004 to 2012. As for the average growth rate from 2013 to 2015, it is equal to 3.3%. Hence, the economic growth rate is almost twice as low now as it was before 2012.
The planned growth of the nominal GDP was 9.7% in 2013 whilst the actual growth amounted to only 2.6%. This means that a total of GEL 1.8 billion less products were created than was determined by the forecast of the government.
In 2014, the government forecast an 8.7% growth of the nominal GDP which, by preliminary data, grew by 8.7% indeed and amounted to GEL 29,716 million. Despite the fact that according to the preliminary data the actual economic growth lived up to the forecasts of the government, it still failed to reach the planned benchmark which was due to the low growth rate in 2013. In this case, GEL 176 million less wealth was created in the economy of the country.
As for the current year, according to the forecasts of the government, the nominal GDP growth rate should have reached 9.2%. However, as already pointed out, the government decreased the forecast growth rate of real GDP from 5% to 2%. Hence, the growth of nominal GDP will be decreased by 3%. If we assume that the nominal GDP will grow by 6.2% in 2015, the economy must reach GEL 31 billion in 2015 which is GEL 875 million less than the initial forecast of the government.
Based upon these data we can say that if the economy of the country were to grow according to the nominal GDP growth forecasts from 2013 to 2015, the GDP of the country would be GEL 2.9 million more in 2015.
The real GDP grew by an average of 6.2% every year from 2004 to 2012. The average growth rate of the GDP decreased to 3.3% from 2013 to 2015. Hence, we can say that the economic growth rate is almost twice as low now as it was before 2012.
Significantly less wealth was created in the country as compared to the forecast growth rates of the government. The economy grew by GEL 1.8 billion less in 2013 whilst the difference from the forecast growth was GEL 1.1 billion in 2014-2015. In total, the economy of the country lost about GEL 2.9 billion in the past three years and not GEL 4 billion (in the case of the forecast 6.2% growth of nominal GDP in 2015) as stated by the MP.
FactCheck concludes that Zurab Japaridze’s statement: "Our economy is growing about twice as slowly as it was before 2012. The Georgian economy has lost GEL 4 billion in the past three years," is MOSTLY TRUE.