საქართველოდან თურქეთში პომიდორი რომ გაიტანო 300% გაქვს ბაჟი, იქედან რომ შემოდის პომიდორი, ბაჟი არის 0%
14 თებერვალს, ტელეკომპანია იმედის ეთერში, ბიზნესმენმა ლევან ვასაძემ განაცხადა, რომ საქართველო უკანასკნელი 30 წლის განმავლობაში უცხოური პროდუქციისთვის "ყველა კარის გაღების პოლიტიკას" ატარებს. ამის მაგალითად, ვასაძემ საბაჟო გადასახადები მოიყვანა. მისი თქმით, თურქეთში პომიდვრის ექსპორტზე გატანისას საბაჟო გადასახადი 300%-ია, როცა იმპორტისთვის იგივე გადასახადი 0%-ის ტოლია.
ჩვენ შევეცადეთ გაგვერკვია, თუ როგორ პოლიტიკას ატარებს საქართველო უცხოეთიდან იმპორტირებული პროდუქციის მიმართ და რა სახის სავაჭრო ურთიერთობები გააჩნიათ საქართველოსა და თურქეთს. საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, საქართველოს დღეისთვის გააჩნია მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე ლიბერალური საგარეო სავაჭრო პოლიტიკა, რაც გულისხმობს როგორც გამარტივებულ საგარეო ვაჭრობის რეჟიმსა და საბაჟო პროცედურებს, ისე დაბალ საიმპორტო ტარიფებსა და მინიმალურ არასატარიფო რეგულირებას.
აღსანიშნავია, რომ თანამედროვე მსოფლიოში თავისუფალი ვაჭრობა დოვლათის შექმნის საუკეთესო გზად არის მიჩნეული. ტარიფი, კვოტა და თავისუფალი ვაჭრობის დამაბრკოლებელი სხვა ფაქტორები კი, სახელმწიფოსთვის ეკონომიკური დანაკარგების მომტანია. თუმცა, მიუხედავად იმისა, რომ ეკონომისტები თანხმდებიან თავისუფალი ბაზრის ეფექტიანობაზე, სახელმწიფოებს შორის მაინც არსებობს გარკვეული კვოტები და ტარიფები, რაც, ძირითადად, მთავრობის პოლიტიკური გადაწყვეტილებების შედეგია. ამას რამდენიმე მიზეზი აქვს: 1. ბიუჯეტის საგადასახადო შემოსავლების ზრდა; 2. ადგილობრივი მწარმოებლების კონკურენციისგან დაცვა, რაც საბოლოოდ ეროვნული დანაზოგის შემცირებას იწვევს, თუმცა პოლიტიკური პოპულიზმისთვის მიმზიდველია; და 3. პოლიტიკურ ბერკეტად გამოყენება. საქართველოსა და თურქეთის რესპუბლიკას შორის თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება მოქმედებს, რომელიც ქვეყნებს შორის ვაჭრობის ხელშეწყობას, იმპორტზე დაწესებული საბაჟო გადასახადებისა და მისი ექვივალენტური ეფექტის მქონე მოსაკრებლების გაუქმებას (მუხლი 4.1) ითვალისწინებს. დოკუმენტის მიხედვით, შეთანხმების ძალაში შესვლის დღიდან, მხარეები ურთიერთვაჭრობისას აღარ შემოიღებენ იმპორტზე დამატებით, ახალ საბაჟო გადასახადებს (მუხლი 4.2). აღსანიშნავია, რომ შეთანხმების ფარგლებში თავისუფალი ვაჭრობა ყველა ტიპის პროდუქტზე არ ვრცელდება. შეთანხმებას თან ახლავს იმ პროდუქტების სია, რომელთა იმპორტზეც თავისუფალი ვაჭრობაარ ვრცელდება.
აღსანიშნავია, რომ შეთანხმების მიხედვით, საქართველოში თურქეთიდან იმპორტისას, პომიდორი, ახალი ან შეყინული,1 ივნისიდან - 31 ოქტომბრის ჩათვლითთავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმიდან ამოღებულია. ეს სწორედ ის პერიოდია, როდესაც საქართველოში ბუნებრივად მოდის პომიდვრის მოსავალი. პროდუქტის თავისუფალი ვაჭრობიდან ამოღება ნიშნავს, რომ ამ პერიოდის განმავლობაში, თურქეთიდან იმპორტირებულ პომიდორს საბაჟო გადასახადი – პროდუქტის ღირებულების 12% ეკისრება, რაც საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 28-ე თავის მიხედვითაა გათვალისწინებული. რაც შეეხება თურქეთში ქართული პროდუქციის იმპორტზე რეგულაციებს, ამ შემთხვევაში პომიდორი არ არის თავისუფალი ვაჭრობის რეჟიმიდან ამოღებულ პროდუქტთა სიაში, რაც იმას ნიშნავს, რომ საქართველოდან თურქეთში ექსპორტირებულ პომიდორს, წელიწადის არცერთ პერიოდში არ ეკისრება საბაჟო გადასახადი. აღსანიშნავია ისიც, რომ თურქეთის რესპუბლიკაში საქართველოდან პომიდვრის იმპორტზე დაწესებულია კვოტა 600 ტონის სახით.
იმისთვის, რომ გვენახა, თუ რა კონკრეტულ შედეგებს იძლევა ზემოხსენებული შეთანხმება, ჩვენ უკანასკნელი სამი წლის განმავლობაში საქართველოში განხორციელებული პომიდვრის ექსპორტ-იმპორტი შევისწავლეთ.
იმპორტი კგ
ექსპორტი კგ
თურქეთიდან სხვა ქვეყნებიდან თურქეთში სხვა ქვეყნებში
691754
1140411
4.5
2301026
აპრილი
3946687
მაისი
7565068
19100
ივნისი
819792
72600
ივლისი
132068
აგვისტო
3041
9300
სექტემბერი
56
35640
ოქტომბერი
576384
33403
ნოემბერი
1111559
5518
დეკემბერი
1299033
1366
ჯამი
19 451 714
135 150
177 208
519733
8333
809244
5237
1420634
7722
2411077
1470
6757818
18388
287568
19700
94595
47710
70263.00
156.00
7810.00
64172.00
6488
30500
787125
1350
10000
1084626
14 306 855
116 557
48 310
389968
23
423352
1182361
3520
2332246
6440
2788317
19200
739473
46094
2330
1219
127040
202369
8795
1311938
1917
1075695
15644
3352
10 448 049
93 655
149 592
როგორც ცხრილებიდან ჩანს, იმ პერიოდის განმავლობაში, როდესაც თურქულ პომიდორს საბაჟო გადასახადი ეკისრება, საქართველოში 2014 წელს 1 396 ტონა პომიდორი, 2013 წელს 517 ტონა, ხოლო 2012 წელს კი 944 ტონა შემოვიდა, რაც შესაბამისი წლების მიხედვით, თურქეთიდან იმპორტირებული პომიდვრის საკმაოდ მცირე, 7, 3 და 9 პროცენტია. ივლის-სექტემბერში, ქართული პომიდვრის მოსავლის მიღების დროს, თურქეთიდან უმნიშვნელო მოცულობის იმპორტი ხორციელდება.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოდან პომიდვრის ექსპორტი უკანასკნელი სამი წლის განმავლობში საშუალოდ 125 ტონას შეადგენს, საქართველოდან თურქეთის მიმართულებით პომიდვრის ექსპორტი არ განხორციელებულა. შესაბამისად, თურქეთში იმპორტირებულ ქართულ პომიდორზე დაწესებული კვოტა ფაქტობრივად პირობითია, რადგან კვოტა შედგენს 600 ტონას, ხოლო თურქეთში ქართული პომიდვრის ექსპორტი არ ხორციელდება.
კვლევის შედეგად დადგინდა, რომ საქართველოდან პომიდვრის თურქეთში ექსპორტისას საბაჟო გადასახადი არა 300%, არამედ 0%-ია. თურქეთიდან საქართველოში იმპორტის საბაჟო გადასახადი კი 0% 7 თვის განმავლობაში, ნოემბრიდან მაისის ჩათვლითაა, მაშინ როდესაც საქართველოში ადგილობრივი წარმოება ცოტაა. ხოლო ივნისიდან ნოემბრამდე საქართველოში თურქული პომიდვრის იმპორტი 12%-ით იბეგრება.
თურქეთს ქართული პომიდვრის იმპორტზე დაწესებული აქვს კვოტა 600 ტონის მოცულობით, თუმცა აღნიშნული კვოტა ჩვენი პომიდვრის ექსპორტისთვის, რეალურად, შემზღუდავ ფაქტორს არ წარმოადენს, რადგან ქართული პომიდვრის ექსპორტი თურქეთში საერთოდ არ ხორციელდება.
რაც შეეხება ქვეყნის საგარეო ვაჭრობის პოლიტიკას, ის მართლაც დაბალ საიმპორტო ტარიფებსა და მინიმალურ არასატარიფო რეგულირებას ითვალისწინებს. თავისუფალი ვაჭრობის პირველი შეთანხმება, დსთ-ის თავისუფალი სავაჭრო ზონის შექმნის შესახებ, 21 წლის წინ, 1994 წელს გაფორმდა, ხოლო ტარიფთა უმეტესი ნაწილი, 9 წლის წინ, 2006 წელს გაუქმდა. ამასთან, ლიბერალური სავაჭრო პოლიტიკა საქართველოს ეკონომიკისთვის ცალსახად სასარგებლოა და ექსპორტისა და ეკონომიკის ზრდას უწყობს ხელს.

On 14 February 2015, on air on Imedi TV, businessman, Levan Vasadze, stated that Georgia has been exercising an open door policy for foreign products for the past 30 years. As an example of this, Mr Vasadze talked about customs duties. According to him, in order to export tomatoes from Georgia to Turkey, one must pay a 300% levy whilst for tomato import from Turkey, the levy is 0%.
We attempted to find out the nature of Georgia’s policy towards imported goods and what kind of trade relations Georgia and Turkey have. According to the information on the website of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, as of today, Georgia maintains one of the most liberal external trade policies in the world which includes simplified foreign trade regimes and customs procedures together with low import tariffs and minimum non-tariff barriers.
It should be noted that free trade is considered to be the most efficient way of creating wealth in the contemporary world. Tariffs, quotas and other factors hindering free trade only facilitate the loss of wealth for states. However, despite the fact that economists agree about the efficiency of free trade, there still remain some tariffs and quotas between states which are mainly the result of political decisions made by governments. There are several reasons for this: 1. increasing state budget revenues, 2. Protecting local manufacturers which ultimately results in the reduction of national savings but is a good populist stunt and 3. Using these barriers for political leverage.
A free trade agreement is in place between Georgia and Turkey which facilitates trade between the signatories and abolishes the customs duties on import and other fees of equivalent effect (Article 4.1). According to the document, the signatory parties are not to impose new levies on import from the day of the enactment of the agreement (Article 4.2). It should be noted that according to the agreement, not all goods fall under the category of free trade. The annex to the agreement lists the products which are not subject to free trade.
It should also be noted that according to the agreement, both fresh and frozen tomatoes, imported from Turkey to Georgia, are exempt from the free trade regime from 1 June to 31 October every year. This is Georgia’s tomato harvest season. The exemption from free trade means that all tomatoes imported from Turkey to Georgia during the aforementioned harvest season are subject to levy which is 12% of the total value of the product as determined by Chapter 28 of the Tax Code of Georgia.
As for the regulations on import from Georgia to Turkey, tomatoes are not exempt from free trade which means that they are not subject to customs duties in any period of the year. However, it should also be noted that Turkey has a quota for tomatoes imported from Georgia which reaches 600 tonnes.
In order to find out specific results of the aforementioned agreement we looked into the statistics of export and import of tomatoes during the past three years.
As the tables make clear, in the period when tomatoes are subject to customs duties, a total of 1,396 tonnes of tomatoes were imported from Turkey to Georgia in 2014, 517 tonnes in 2013 and 944 tonnes in 2012 which constitute a very small amount (7.3% to 9%) of the overall yearly tomato imports from Turkey to Georgia. From July to September, during the tomato harvest period in Georgia, the amount of tomato imports from Turkey is very small.
Despite the fact that the average annual export of tomatoes from Georgia has amounted to 125 tonnes in the past three years, Georgia has not exported its tomatoes to Turkey as of yet. Hence, the Turkish quota on tomato imports from Georgia is practically conditional as the quota amounts to 600 tonnes whilst there are no exports of tomatoes from Georgia to Turkey.
Our study found that the customs duties on exports of tomatoes from Georgia to Turkey are not 300% but 0%. The customs duties on tomato imports from Turkey to Georgia are 0% for seven months from November to May when the local production in Georgia is low. The customs duties on imported tomatoes from Turkey amount to 12% from June to November.
Turkey has a 600 tonne quota on tomato imports from Georgia; however, the aforementioned quota is no limiting factor for Georgian exports as Georgia does not export tomatoes to Turkey at all.
As for the country’s external trade policy, it does indeed include low import tariffs and minimum non-tariff regulations. The very first free trade agreement for Georgia on creating the free trade zone of the Commonwealth of Independent States was signed 21 years ago in 1994 whilst the majority of tariffs were abolished nine years ago in 2006. In addition, the liberal trade policy is clearly beneficial for the Georgian economy and facilitates the growth of exports and the economy in general.