ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებასთან დაკავშირებით სამოქმედო გეგმა უახლოეს დღეებში გაიწერება
2014 წლის ნოემბრის ბოლოს, ლარის კურსმა გაუფასურება დაიწყო. ეს ტენდენცია 2015 წლის იანვარ-თებერვალშიც გაგრძელდა. 2014 წლის ნოემბრამდე, ლარის გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებაში 1.73-1.76-ის ფარგლებში მერყეობდა. 2015 წლის 25 თებერვალს მან მაქსიმალურ ნიშნულს, 2.26-ს მიაღწია. ლარის კურსის ვარდნას პროდუქტზე, მათ შორის მედიკამენტებზე და სურსათზე, ფასების ზრდა მოჰყვა. მთავრობამ შექმნილი ეკონომიკური კრიზისიდან გამოსვლის გეგმაზე დაიწყო ფიქრი. პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის 21 თებერვლის განცხადების თანახმად, მთავრობა "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკაზე გადავიდა. ე.წ. "ქამრების შემოჭერის" პოლიტიკა ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებას და ბიუჯეტის რაციონალურ ხარჯვას გულისხმობდა. 22 თებერვალს ამ თემაზე განცხადება ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, გიორგი კვირიკაშვილმა გააკეთა. მისი თქმით, ე.წ. "ქამრების შემოჭერის" ფარგლებში მთავრობა ადმინისტრაციული ხარჯების 12%-ით შემცირებას გეგმავს. "მთავრობა ვალდებულია, რომ ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირების კუთხით გადადგას ნაბიჯები. ჩვენ ამ კვირაში დეტალურ შემცირების გეგმას წარმოვადგენთ" - განაცხადა გიორგი კვირიკაშვილმა. მიმდინარე წლის 23 თებერვალს იგივე შინაარსის განცხადება საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრმა, დავით სერგეენკომაც გააკეთა: "ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებასთან დაკავშირებით, კვირის განმავლობაში, უახლოეს დღეებში გაიწერება სამოქმედო გეგმა ყველა სამინისტროსადმი". მიმდინარე წლის 25 თებერვალს საქართველოს პრეზიდენტი, გიორგი მარგველაშვილი შექმნილ ეკონომიკურ მდგომარეობასთან დაკავშირებით ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრებს შეხვდა. როგორც შეხვედრის შემდეგ გახდა ცნობილი, ეკონომიკურ გუნდს შექმნილი ეკონომიკური ვითარებიდან გამოსვლის სამოქმედო გეგმა  სავალუტო ფონდის მისიის დასრულებისთანავე, 5 მარტს უნდა წარედგინა. თუმცა, ფინანსთა მინისტრის 4 მარტის განცხადების თანახმად, შექმნილი ეკონომიკური ვითარებიდან გამოსვლის გეგმაზე მუშაობა არ დასრულებულა. "გეგმაზე მუშაობა ეკონომიკის მინისტრთან ერთად გრძელდება. ამ თემაზე ჩვენ გვქონდა საუბარი სავალუტო ფონდთანაც. მიმდინარე წელს ხარჯები შემცირდება. თქვენ იცით, რომ ალბათ მოგვიწევს მაკროეკონომიკური პროგნოზების გადახედვა. ვფიქრობთ, გარე შოკების გათვალისწინებით, საქართველოში ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი 2 პროცენტამდე შემცირდება," – აღნიშნა ნოდარ ხადურმა. ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებაზე ისაუბრეს დღეს, 5 მარტს, მინისტრთა კაბინეტის სხდომაზე. სამინისტროებს და მთავრობას დაქვემდებარებულ უწყებებს, არა უგვიანეს 16 მარტისა, ფინანსთა სამინისტროში ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირების შესახებ სამოქმედო გეგმის წარდგენა დაევალათ. ფინანსთა მინისტრმა სამთავრობო უწყებებს შესაბამისი რეკომენდაციებიც მისცა. "ჩვენ რეკომენდაციით შემოვდივართ, რომ მიმდინარე წლის განმავლობაში მინიმუმამდე დავიყვანოთ ადმინისტრაციული შენობების რემონტის ხარჯი, არ შევიძინოთ რბილი ავეჯი, მაქსიმალურად შევზღუდოთ ახალი სატრანსპორტო საშუალებების შეძენა, გარდა სპეციალური დანიშნულების სატრანსპორტო საშუალებებისა. დაახლოებით 30 პროცენტით შევამციროთ საწვავის ხარჯი, რაც, რა თქმა უნდა, არ შეეხება ოპერატიულ მანქანებს. ამავე დროს, ჩვენ გთავაზობთ, რომ მინიმუმამდე იყოს დაყვანილი მივლინებები, 20 პროცენტით შემცირდეს ე.წ. წარმომადგენლობითი ხარჯები" – განაცხადა ნოდარ ხადურმა. ამასთან, ფინანსთა მინისტრმა ანალოგიური შეზღუდვების გამოყენების თხოვნით იმ საბიუჯეტო ორგანიზაციებსაც მიმართა, რომლებიც მთავრობას არ ექვემდებარებიან. ესენია: საქართველოს პარლამენტი, სასამართლო, დედაქალაქის მერია, მუნიციპალიტეტები, ასევე აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობა.
caricature0171
მინისტრთა კაბინეტის სხდომაზე, დავით სერგეენკომ განაცხადა, რომ მათ ადმინისტრაციული ხარჯები წინასწარ შეამცირეს. "რაც შეეხება ჯანდაცვის სამინისტროს ხარჯების შემცირებას, ჩვენ წინასწარი ცვლილებები გავაკეთეთ. ეს შეეხო ადმინისტრაციულ ხარჯებს, რაც გამოიხატება იმაში, რომ შევამცირეთ საწვავის ლიმიტები, სამივლინებო ხარჯები, რაც წინასწარი გათვლებით წელიწადში უნდა იყოს 50-70 ათას ლარამდე. თუმცა, ეს საბოლოო გადაწვეტილება არ არის და ვფიქრობ, უახლოეს დღეებში სამინისტროების მხრიდან ერთიანი სისტემური გეგმა იქნება მიღებული," – აღნიშნა სერგეენკომ.   დასკვნა ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირების დეტალური გეგმა, რომელიც უკვე 5 მარტს უნდა ყოფილიყო მზად, ჯერ კიდევ შემუშავების პროცესშია. შესაბამისი რეკომენდაციები, თუ რა მიმართულებით უნდა შეამცირონ ადმინისტრაციული ხარჯები სამთავრობო უწყებებმა, ფინანასთა სამინისტრომ, 5 მარტს მინისტრთა კაბინეტის სხდომაზე გააჟღერა. ამ ეტაპზე ფინანსთა სამინისტრო 16 მარტამდე სამინისტროებისგან და სხვა სამთავრობო უწყებებისგან, ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირების შესახებ ინფორმაციებს ელოდება. შესაბამისად, საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლების 22-23 თებერვლის განცხადებები, რომ  ადმინისტრაციული ხარჯების შემცირებასთან დაკავშირებით სამოქმედო გეგმა უახლოეს დღეებში გაიწერებოდა ზუსტი არ აღმოჩნდა. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ეკონომიკის და ჯანდაცვის მინისტრების მიერ გასულ კვირას გაკეთებული პროგნოზები არის მცდარი.

The exchange rate of GEL started to depreciate at the end of November 2014. This trend continued in January and February 2015 as well. The exchange rate of GEL with regard to USD varied from 1.73 to 1.76 until November 2014. It reached its maximum by 25 February 2015 and amounted to 2.26. The depreciation of GEL was followed by rising prices on various products including medications and groceries.
The Government of Georgia started to work on a plan of resolving the economic crisis. According to the 21 February 2015 statement of the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, the government shifted to the policy of "tightening its belt." The so-called "belt tightening" policy meant a decrease in administrative spending alongside a rational spending of the State Budget of Georgia. On 22 February 2015, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, also commented upon the issue. According to his statement, the government aims at decreasing administrative spending by 12% in terms of its new policy. "The government must take steps towards decreasing its administrative spending. We shall present a detailed plan for the decrease by the end of the week," said Mr Kvirikashvili. On 23 February 2015, the Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Davit Sergeenko, also made a similar statement: "An action plan for decreasing administrative spending will be created for each Ministry during the week."
On 25 February 2015, the President of Georgia, Giorgi Margvelashvili, met the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia and the Minister of Finance of Georgia in order to discuss the country’s economic situation. After the meeting, it was indicated that the government’s economic team would present a detailed action plan on 5 March 2015 aimed at resolving Georgia’s economic situation by the end of the International Monetary Fund’s mission. However, according to the 4 March 2015 statement of the Minister of Finance of Georgia, the plan had still not been readied. "We continue working on the plan together with the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia. We also consulted the International Monetary Fund about the issue. Our spending will be decreased this year. You also know that we will probably have to review the macroeconomic forecasts as well. We believe that, given the external shocks, the economic growth of Georgia will be decreased to 2%," said Mr Khaduri.
During its meeting on 5 March 2015, the Cabinet also discussed the issue of decreasing administrative spending. The Ministries of Georgia and their subordinate structures were tasked with submitting detailed plans of a decrease in administrative spending to the Ministry of Finance of Georgia by 16 March 2015. The Minister of Finance of Georgia gave some recommendations to the government structures. "We recommend minimising expenses for the rehabilitation of administrative buildings this year, refraining from acquiring upholstered furniture and minimising the acquisition of new vehicles (except specialised ones). The consumption of fuel must also be decreased by about 30%. This will not concern operative vehicles. We also recommend minimising the number of business trips and decreasing the so-called ‘representation expense’ by 20%," stated Mr Khaduri.
The Minister of Finance of Georgia also addressed other budgetary organisations, which are not subordinate to the Government of Georgia, to take similar steps. These organisations include: the Parliament of Georgia, courts, Tbilisi City Hall, municipalities and the Government of the Autonomous Republic of Ajara.
During the Cabinet meeting, Davit Sergeenko stated that his Ministry had decreased its administrative spending in advance. "As for the decrease in spending in the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, we have made changes in advance. This concerns administrative spending which means that we have decreased the limits of fuel and business trip expenses which will amount from GEL 50,000 to GEL 70,000 a year. However, this is not a final decision and I think a common plan will be adopted by the Ministries in the upcoming days," said Mr Sergeenko.
The detailed plan of decreasing the administrative spending of government structures was supposed to have been ready by 5 March 2015; however, it is still in the process of being created. On 5 March 2015, during the Cabinet meeting, the Minister of Finance of Georgia voiced appropriate recommendations about the spheres where administrative spending should be decreased. The Ministry of Finance of Georgia is awaiting information about the decrease in administrative spending by various government structures by 16 March 2015.
Hence, the statement of the Members of the Government of Georgia, made on 22 and 23 February 2015 and saying that a detailed action plan on decreasing administrative spending would be ready in the upcoming days, turned out to be incorrect.
FactCheck concludes that the forecasts made by the Minister of Economy and the Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia are FALSE.