მიმდინარე წლის 18 თებერვალს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საპარლამენტო უმცირესობის წარმომადგენელმა ზურაბ მელიქიშვილმა ყურადღება ქვეყნის ეკონომიკურ მაჩვენებლებზე, მათ შორის ექსპორტის კლების ტენდენციაზე გაამახვილა. მისი განცხადებით: "იანვარში ექსპორტის 30%-იანი კლება დაფიქსირდა. ექსპორტში ვარდნის ტენდენცია დაახლოებით გასული წლის აგვისტოს თვიდან დაიწყო. შემიძლია გითხრათ, რომ ნოემბერში დაახლოებით 35 პროცენტიანი, დეკემბერში კი 20 პროცენტიანი კლება დაფიქსირდა". დეპუტატის თქმით, DCFTA-ის გაფორმების შემდეგ ექსპორტის მოცულობა არათუ გაიზარდა, არამედ პირიქით, შემცირდა.
ფაქტ-მეტრი კიდევ ერთხელ დაინტერესდა საქართველოს ექსპორტის მაჩვენებლებით და ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება გადაამოწმა.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2015 წლის იანვარში ექსპორტის მოცულობა გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 30%-ით შემცირდა და 156 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის იანვარში, ექსპორტის მოცულობა 20%-ით 2013 წლის იანვრის მაჩვენებელსაც კი ჩამორჩება. 2015 წლის იანვარში შემცირდა საგარეო ვაჭრობის ბრუნვა (9%-ით) და იმპორტიც (1%-ით).
2014 წელს საქართველოს ექსპორტის მოცულობა 2%-ით შემცირდა. ექსპორტის კლების ტენდენცია 2014 წლის აგვისტოდან შეინიშნება. ექსპორტის მოცულობა აგვისტოში 13%-ით, სექტემბერში 7%-ით, ოქტომბერში 5%-ით, ნოემბერში 35%-ით და დეკემბერში 20%-ით შემცირდა.
გრაფიკი 1: ექსპორტის დინამიკა 2014 წელს
2014 წელს ექსპორტის მოცულობა დსთ-ის ქვეყნებში 10%-ით შემცირდა. დსთ-ის ქვეყნები საქართველოს მთლიანი ექსპორტის 51%-ს იკავებდნენ. ამასთან, ექსპორტის მიხედვით უმსხვილეს პარტნიორ ქვეყანასთან, აზერბაიჯანთან ექსპორტი დაახლოებით 165 მლნ აშშ დოლარით შემცირდა. სხვა მსხვილი სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნებიდან, ექსპორტი ასევე შემცირდა სომხეთში, უკრაინაში და ყაზახეთში. 2014 წელს ექსპორტის ზრდა რუსეთის, თურქეთის, აშშ-ს და ჩინეთის ბაზარზე შეინიშნებოდა.
2015 წლის იანვრის მონაცემებით, დსთ-ის ქვეყნებში ექსპორტის მოცულობა 51%-ით შემცირდა და 55 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. ასევე, იანვარში ექსპორტი მნიშვნელოვნად შემცირდა აზერბაიჯანში, სომხეთში, რუსეთში და თურქეთში. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის იანვარში მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტი, რომელიც საქართველოს ექსპორტში პირველ ადგილს იკავებს, დაახლოებით 49%-ით შემცირდა.
2014 წლის 1 სექტემბერს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმება (DCFTA) ამოქმედდა. შეთანხმება საქართველოს ევროკავშირის შიდა ბაზარზე საქონლის, მომსახურების და კაპიტალის თავისუფალი გადაადგილების საშუალებას აძლევს. ბუნებრივია, რომ ამ ხელშეკრულების ამოქმედებამ ევროკავშირის ქვეყნებში საქართველოს ექსპორტის ზრდასაც ხელი უნდა შეუწყოს. 2014 წლის სექტემბერში ევროკავშირის ქვეყნებთან ექსპორტის მოცულობა წინა წლის შესაბამის თვესთან შედარებით თითქმის უცვლელი იყო, ხოლო ოქტომბრიდან, ევროკავშირთან ექსპორტი მნიშვნელოვნად შემცირდა. 2014 წელს ევროკავშირის ქვეყნებთან ექსპორტი ჯამში მხოლოდ 2%-ით გაიზარდა. აღსანიშნავია, რომ 2015 წლის იანვარში ევროკავშირის ქვეყნებში ექსპორტი 35%-ით გაიზარდა და 61 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.
2015 წლის იანვარში ექსპორტის მოცულობა გასული წლის ანალოგიურ თვესთან შედარებით 30%-ით შემცირდა. ექსპორტის კლების ტენდენცია 2014 წლის აგვისტოდან შეინიშნება. ექსპორტის მოცულობა აგვისტოში 13%-ით, სექტემბერში 7%-ით, ოქტომბერში 5%-ით, ნოემბერში 35%-ით და დეკემბერში 20%-ით შემცირდა. ჯამში 2014 წელს ექსპორტის მოცულობა 2%-ით შემცირდა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ზურაბ მელიქიშვილის განცხადება: "იანვარში დაფიქსირდა ექსპორტის 30%-იანი კლება. ექსპორტში ვარდნის ტენდენცია გასული წლის აგვისტოდან დაიწყო," არის სიმართლე.

On 18 February 2015, at the plenary session of the Parliament of Georgia, the Parliamentary Minority MP, Zurab Melikishvili, elaborated upon the country’s economic situation, including the trend of a decrease in exports. He stated: "There was a 30% decrease in exports in January. The trend of the decrease in exports started approximately in August of last year. I can tell you that there was about a 35% decrease in November and a 20% decrease in December." According to the MP, the amount of export decreased, instead of increasing, after signing the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) with the European Union.
once again took interest in the export data of Georgia and verified the accuracy of Mr Melikishvili’s statement.
of the National Statistics Office of Georgia, the amount of exports decreased by 30% in January 2015 as compared to the same period of the previous year and amounted to USD 156 million. It should also be noted that the amount of export in January 2015 is 20% less than that of January 2013. External trade turnover (9%) and imports (1%) also decreased in January 2015.
The amount of exports
from Georgia decreased by 2% in 2014. The trend of the decrease in exports has been observed since August 2014. The amount of exports decreased by 13% in August, 7% in September, 5% in October, 35% in November and 20% in December.
Export Dynamics in 2014
The amount of exports to the Commonwealth of Independent States decreased by 10% in 2014. The Commonwealth of Independent States received about 51% of the overall exports from Georgia. In addition, the amount of exports to Azerbaijan, as Georgia’s largest trading partner, decreased by USD 165 million. Among other major trading partners, the amount of exports to Armenia, Ukraine and Kazakhstan also decreased. There was a trend of a decrease in the amount of exports to Russia, Turkey, the USA and China in 2014.
According to the data of January 2015, the amount of exports to the Commonwealth of Independent States decreased by 51% and amounted to USD 55 million. The amount of exports to Azerbaijan, Armenia, Russia and Turkey also decreased significantly in January 2015. It should also be pointed out that the export of motorcars, which has the largest share in Georgia’s exports, decreased by 49%.
The Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) between Georgia and the European Union was enacted on 1 September 2014. The agreement enables Georgia to freely move goods, services and capital on the internal market of the European Union. It is logical to expect that the enactment of this agreement should facilitate the growth of export from Georgia to the EU member states. The amount of exports to the European Union member states was almost similar to the same period of the previous year. The amount of exports to the EU decreased significantly in October 2014. The amount of exports from Georgia to the EU member states increased by just 2% in 2014. It should also be noted that the amount of exports to the EU increased by 35% in January 2015, reaching USD 61 million.
The amount of exports from Georgia decreased by 30% in January 2015 as compared to the same period of the previous year. The trend of a decrease in exports has been observed since August 2014. The amount of exports decreased by 13% in August, 7% in September, 5% in October, 35% in November and 20% in December. The amount of overall exports decreased by 2% in 2014.
FactCheck concludes that Zurab Melikishvili’s statement: "There was a 30% decrease in exports in January. The trend of the decrease in exports started approximately in August of last year," is TRUE.