2014 წლის 30 დეკემბერს, რუსთავი 2-ის გადაცემა „არჩევანში“ 2014 წლის მოვლენებს განიხილავდნენ. ჟურნალისტმა, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ ლიდერს, დავით ბაქრაძეს კითხვა სატელევიზიო რეკლამასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე დაუსვა. პასუხად, ბაქრაძემ განაცხადა: „ტყუილია, როცა გვეუბნებიან, რომ ეს კანონი (მაუწყებლობის შესახებ) საჩქაროდ უნდა მივიღოთ, იმიტომ, რომ ამას ითხოვს ევროკავშირი. ევროკავშირი ამას არ ითხოვს. ევროკავშირთან ხელმოწერილ შეთანხმებაში წერია, რომ კანონი მიღებული უნდა იყოს შეთანხმების ძალაში შესვლიდან სამი წლის შემდეგ... ჯერ არც შეთანხმების რატიფიცირება დასრულებულა და არც ის სამი წელია გასული“.
ევროკავშირმა და საქართველომ ასოცირების შესახებ შეთანხმებას ხელი 2014 წლის 27 ივნისს მოაწერეს. დოკუმენტი საქართველოსა და ევროკავშირს შორის პოლიტიკურ, სავაჭრო, სოციალურ, კულტურულ და უსაფრთხოების სფეროებში თანამაშრომლობას ითვალისწინებს.
ხელშეკრულების მე-6 კარის მე-18 თავი აუდიოვიზუალურ და მედიის სფეროებში თანამშრომლობას ითვალისწინებს. სწორედ ამ თავის საფუძველზე, საქართველომ ეროვნული კანონმდებლობის ევროკავშირის საკანონმდებლო აქტებთან დაახლოების ვალდებულება იკისრა. კერძოდ, შეთანხმების 33-ე დანართის თანახმად, საქართველო ვალდებულია ეროვნული კანონმდებლობა 2010 წლის 10 მარტის ევროპარლამენტისა და საბჭოს 2010/13/EU მიერ მიღებულ აუდიოვიზუალური მედიის მომსახურების დირექტივასთან დააახლოვოს. ამ ვალდებულების შესასრულებლად, საქართველოს ასოცირების ხელშეკრულების ძალაში შესვლიდან სამწლიანი ვადა აქვს, გარდა ერთი კონკრეტული რეგულაციისა, რომლის იმპლემენტაციისთვის ხუთწლიანი ვადაა განსაზღვრული. ასოცირების ხელშეკრულების 431-ე მუხლის მე-2 ნაწილის თანახმად, შეთანხმება სახელმწიფოს მიერ მისი რატიფიკაციის ან დამტკიცების სიგელის დეპონირების შემდეგ შევა ძალაში. მართალია, ასოცირების ხელშეკრულების კონკრეტული ნაწილების დროებითი გამოყენება 2014 წლის 1 სექტემბრიდან დაიწყო, თუმცა აუდიოვიზუალურ და მედიის სფეროებში თანამშრომლობის ნორმები ჯერ არ ამოქმედებულა. იქიდან გამომდინარე, რომ ხელშეკრულების რატიფიკაციის პროცესი ევროკავშირის ყველა წევრ-სახელმწიფოში დასრულებული არ არის, ვალდებულების შესრულების ვადის ათვლაც ჯერ არ დაწყებულა.
საინტერესოა გავარკვიოთ, თუ რას ითვალისწინებს მაუწყებლობის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები და რამდენად შეესაბამება ეს ცვლილებები ევროკავშირის აუდიოვიზუალური მომსახურების დირექტივას.
კანონპროექტი რეკლამის ან ტელეშოპინგის განთავსების ზუსტ ინტერვალებს განსაზღვრავს, რომლის თანახმადაც, დაუშვებელია ოფიციალური სახელმწიფო ღონისძიების, უმაღლესი სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის ოფიციალური გამოსვლის და რელიგიური ცერემონიის შეწყვეტა. ასევე დაუშვებელია იმ საზოგადოებრივ-პოლიტიკური, რელიგიური, წინასაარჩევნო დებატების პროგრამის ან დოკუმენტური ფილმის შეწყვეტა, რომლის ხანგრძლივობაც 15 წუთზე ნაკლებია. ევროკავშირის დირექტივის მე-20 მუხლის მე-2 ნაწილის თანახმად, რეკლამის განთავსება მხოლოდ რელიგიური ცერემონიის ტრანსლირების დროს არის დაუშვებელი და კანონპროექტით გათვალისწინებულ დამატებით აკრძალვებს არ ითვალისწინებს.
კანონპროექტის თანახმად, ახალი ამბების პროგრამა რეკლამით არაუმეტეს 15 წუთში ერთხელ, ხოლო მხატვრული ფილმი, ტელეფილმი ან ფილმის სერია 30 წუთში ერთხელ შეიძლება შეწყდეს. ევროკავშირის დირექტივის თანახმად, ახალი ამბების პროგრამებზე იდენტური ინტერვალი საათში არა 15 წუთის, არამედ 30 წუთის ოდენობით ვრცელდება.
ყველაზე მნიშვნელოვანი შეზღუდვა, რომელსაც კანონპროექტი ითვალისწინებს, რეკლამის საერთო ხანგრძლივობას ეხება. რეგულაციის თანახმად, რეკლამა ან ტელეშოპინგი ისე უნდა განთავსდეს, რომ ის სამაუწყებლო საათის 20%-ს, ანუ 12 წუთს არ აღემატებოდეს. ანალოგიურ შეზღუდვას ითვალისწინებს დირექტივის 23-ე მუხლის პირველი ნაწილიც. მიუხედავად ამისა, კანონპროექტი დირექტივის 23-ე მუხლის მეორე ნაწილს უარყოფს, რომლის თანახმადაც, 12 წუთიანი შეზღუდვა მაუწყებლის სატელევიზიო პროგრამასთან და ამ პროგრამის დამხმარე განცხადებებთან მიმართებით არ ვრცელდება. აღსანიშნავია ისიც, რომ სწორედ 23-ე მუხლის იმპლემენტაციისთვის განესაზღვრა საქართველოს გახანგრძლივებული ხუთწლიანი ვადა. რეალურად, კანონპროექტი დირექტივისგან განსხვავებულ, მკაცრ შეზღუდვას ითვალისწინებს, რაც მაუწყებლებს აიძულებს 12 წუთიან სარეკლამო ინტერვალში ჩასვან მათ პროგრამებთან დაკავშირებული ანონსებიც. აღსანიშნავია, რომ დირექტივის ამ ნორმის იმპლემენტაცია ამ ეტაპზე დაჩქარებული წესით აუცილებელი არ იყო და 12 წუთიან შეზღუდვამდე ჩამოსვლა ხუთი წლის განმავლობაში, ეტაპობრივად იყო შესაძლებელი.
ასევე საყურადღებოა შეზღუდვა სპონსორის მიერ ნაწილობრივ ან მთლიანად დაფინანსებულ პროგრამებთან დაკავშირებით. 2016 წლის 15 იანვრამდე, პროგრამასა და ანონსში სპონსორების შესახებ მითითება უნდა იყოს მოკლე და საათში 5%-ს, ანუ 3 წუთს არ უნდა აღემატებოდეს. 2017 წლის 15 იანვრამდე კი, აღნიშნული შეზღუდვა 90 წამამდე მცირდება. კანონპროექტისგან განსხვავებით, დირექტივა მსგავს შეზღუდვას საერთოდ არ ითვალისწინებს.
მაუწყებლობის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები ტელევიზიის წარმომადგენლების უკმაყოფილებს იწვევს.როგორც ისინი აცხადებენ, მსგავსი სწრაფი და უხეში ცვლილებები ტელევიზიების ფინანსურ დამოუკიდებლობას საფრთხეს უქმნის.
მიმდინარე წლის 5 თებერვალს, კანონპროექტის პირველი მოსმენით განხილვამ პარლამენტში დებატების ფონზე ჩაიარა. უმცირესობის წევრებმა მმართველ გუნდს დამოუკიდებელი ტელევიზიების წინააღმდეგ გალაშქრებასა და მედია თავისუფლების შეზღუდვაში დასდეს ბრალი. მათი აზრით, ეს კანონპროექტი ერთი კონკრეტული ტელევიზიის, რუსთავი 2-ის წინააღმდეგაა მიმართული, რადგან ამ ტელევიზიის შემოსავალი რეკლამებიდან გაცილებით აღემატება სხვა ტელევიზიების შემოსავლებს და კანონის მიღება ყველაზე დიდ დარტყმას სწორედ რუსთავი 2-ს მიაყენებს. აღსანიშნავია, რომ თავად უმრავლესობის წევრებიც, სიტყვით გამოსვლისას და კანონპროექტზე საუბრისას, ძირითადად სწორედ რუსთავი 2-ს მოიხსენებდნენ, რითაც თავადვე ამძაფრებდნენ კანონპროექტის პოლიტიზებული ხასიათის შესახებ უმცირესობის მიერ გაჟღერებულ ეჭვებს. საბოლოოდ, ხანგრძლივი განხილვების შემდეგ, კანონპროექტი პირველი მოსმენით, 63 ხმით 30-ის წინააღმდეგ მიღებული იქნა. საპარლამენტო უმცირესობის წევრებმა მოითხოვეს, რომ აღნიშნული კანონპროექტის მეორე მოსმენით გატანა მისი დისკრიმინაციული ხასიათის გამო არ მომხდარიყო, თუმცა, საპარლამენტო უმრავლესობამ ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა. საქართველოს პარლამენტმა ასევე არ გაითვალისწინა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუცია, სადაც მითითებულია, რომ აღნიშნული ცვლილებები მიმართულია კერძო ტელევიზიების ფინანსური დამოუკიდებლობისა და რედაქტორული დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ.
ასოცირების შეთანხმების მე-6 კარი აუდიოვიზუალურ და მედიის სფეროში თანამშრომლობას ითვალისწინებს. ამ თანამშრომლობის ფარგლებში საქართველო ვალდებულია ეროვნული კანონმდებლობა ევროკავშირის საკანონმდებლო აქტებთან და საერთაშორისო სამართლებრივ ინსტრუმენტებთან, კერძოდ კი, 2010 წლის 10 მარტის ევროპარლამენტისა და საბჭოს 2010/13/EU აუდიოვიზუალური მედიის მომსახურების დირექტივასთან დაახლოვოს. ამასთან, ასოცირების ხელშეკრულების თანახმად, ამ დირექტივის იმპელემენტაციისთვის საქართველოს სამიდან ხუთ წლამდე ვადა აქვს. გამომდინარე იქიდან, რომ შეთანხმების ეს ნაწილი ჯერ ძალაში შესული არ არის, სამწლიანი ვადის ათვლაც ჯერ არ დაწყებულა.
მაუწყებლობის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები გარკვეულწილად იმეორებს დირექტივით გათვალისწინებულ შეზღუდვებს, თუმცა დამატებით რეგულაციებსაც აწესებს. ევროკავშირის დირექტივის თანახმად, 12 წუთიან სარეკლამო ჭრაში სატელევიზიო პროგრამებთან დაკავშირებულ ანონსი არ შედის. ინიცირებული საკანონმდებლო ცვლილებები კი, დირექტივით არსებულ რეგულაციას კიდევ უფრო ზღუდავს, რადგან სამაუწყებლო კომპანიებს აიძულებს პროგრამების ანონსებიც 12 წუთიან სარეკლამო ჭრაში ჩაატიონ. გარდა ამისა, სპონსორზე მითითებასთან დაკავშირებით, მაუწყებლობის შესახებ კანონში შესატანი ცვლილებები ევროკავშირის დირექტივაში გათვალისწინებული საერთოდ არაა.
აღსანიშნავია, რომ კანონპროექტის მეორე მოსმენით უკვე მიიღეს. დავით ბაქრაძე სწორად მიუთითებს, რომ დაჩქარებული წესით დირექტივის იმპლემენტაცია ამ ეტაპზე აუცილებელი არ იყო. ევროკავშირის მიერ დაწესებული სამიდან ხუთ წლამდე ვადა სწორედ იმ მიზანს ემსახურება, რომ საქართველომ არსებული რეალობის საკანონმდებლო ცვილებებთან ადაპტირება უმტკივნეულოდ შეძლოს.

On 30 December 2014, guests of the talk show, Archevani,
were engaged in a discussion of the events of 2014. The show’s host asked Davit Bakradze, one of the leaders of the United National Movement, a question about the legislative amendments to the law on television advertisements. Mr Bakradze replied: “We are told that we have to adopt this law (on broadcasting) as soon as possible because the EU demands it so. It is a lie. The EU does not present any demands about that. The Association Agreement signed with the EU says that the law should be adopted after three years from the start of the period when the Agreement has been ratified. So far, the ratification process is still in progress and three years have not passed either.”
decided to verify the accuracy of the statement.
The European Union and Georgia signed the Association Agreement on 27 June 2014. The document envisages cooperation between the EU and Georgia in political, trade, social, cultural and security fields.
Chapter XVIII of Title VI of the EU-Georgia Association Agreement envisages cooperation in the audio-visual and media fields. On that ground, Georgia made a commitment to harmonise its national legislation with the legislative acts of the EU; namely, according to Appendix 33 of the Association Agreement, Georgia is required to harmonise its legislation with Directive 2010/13/EU of the European Parliament and of the Council on Audio-visual Media Service which was adopted on 10 March 2010. Georgia has a three-year period after the Association Agreement is ratified to fulfil this obligation. The only exception concerns one specific regulation which should be implemented within a five-year period. According to Section 2 of Article 431 of the Association Agreement, this particular regulation enters into force following the ratification of or after depositing the approval instrument. It is true that the provisional use of some chapters of the Association Agreement started from 1 September 2014. That said, however, the norms envisaging cooperation in the audio-visual and media fields remain inactive. Additionally, as not all of the EU member states have finished the ratification process, the countdown for Georgia’s commitment has not yet begun.
It is interesting to look at the amendments which are to be made to the Law of Georgia on Broadcasting and whether or not the amendments are in accordance with Directive 2010/13/
EU of the European Parliament and of the Council on Audio-visual Media Service.
The Law of Georgia on Broadcasting defines the precise intervals when TV companies are allowed to air telemarketing and commercials. It is much stricter when it comes to the issue of airing commercials than the EU directive. The Law prohibits interrupting the broadcast of an official state event, an official speech of a top government official or a religious ceremony. It also prohibits interrupting socio-political, religious or pre-election debate programme, whose duration is less than 15 minutes with any advertising or telemarketing. According to Section 2 of Article 20 of the aforementioned EU directive, the airing of commercials is prohibited only in the case of a broadcast of a religious ceremony. There are no further restrictions.
According to the Law of Georgia on Broadcasting, a news programme may be interrupted with advertising or telemarketing for a maximum of once every 15 minutes whilst a feature film, TV film or film series may be interrupted every 30 minutes. The EU directive, however states that a 30-minute interval is required for a news programme instead of a 15-minute interval.
The most important restriction envisaged by the Law of Georgia on Broadcasting concerns the total duration of advertising time. According to the Law of Georgia on Broadcasting, commercials and telemarketing should not exceed a 20% threshold of a broadcasting hour, limiting them to 12 minutes accordingly. The same restriction is envisaged by Section 1 of Article 23 of the directive. However, the Law of Georgia on Broadcasting rejects Section 2 of Article 23 of the directive which says that the 12-minute restriction rule will not apply to announcements made by the broadcaster in connection with its own programmes and ancillary products directly derived from those programmes, sponsorship announcements and product placements. It must be noted that Georgia was given the previously mentioned five-year implementation time precisely for this regulation. In fact, the Law of Georgia on Broadcasting envisages harsher restrictions in contrast to the directive and says that TV companies have to put programme-related announcements in the 12-minute period. Of mention is the fact that there was no need to accelerate the implementation of this norm in the directive as it was possible to reduce the time for commercials to 12 minutes in the given five-year period.
Additionally, a closer look should also be taken as concerns a restriction imposed upon those programmes which are fully or partially financed by a sponsor. Until 15 January 2016, information about sponsors must not exceed 5% of a broadcast hour; that is, three minutes. Until 15 January 2017, this time will be further reduced to 90 seconds. Contrary to the Law of Georgia on Broadcasting, the directive does not envisage such a type of restriction at all.
TV representatives are visibly dissatisfied by the proposed amendments to the Law of Georgia on Broadcasting. They assert that swift and harsh changes could be a threat to the financial independence of television companies.
On 5 February 2015, the first hearing of the Law of Georgia on Broadcasting took place at the Parliament of Georgia and produced lively debates. Members of the Parliamentary Minority assessed the initiative as an assault to independent media and accused the ruling party of curbing media freedom. The Parliamentary Minority assumes that the Law is against one specific TV channel, Rustavi 2, as its revenues from commercials well exceed the same advertising revenues of other TV companies. Therefore, Rustavi 2 will suffer the most if the Law of Georgia on Broadcasting is implemented. It must be noted that even members of the Majority, whilst talking about the Law, have also often mentioned Rustavi 2, thereby fuelling the beliefs of the Parliamentary Minority that the Law is of a politicised nature. Finally, after time-consuming deliberations, the Law of Georgia on Broadcasting was adopted at the first hearing – 63 votes were cast in favour and 30 votes were cast against. The members of the Parliamentary Minority requested blocking the Law for a second hearing due to its discriminatory nature but the claim was rejected by the Parliamentary Majority. The Parliament of Georgia also did not take the resolution
of the Council of Europe’s Parliamentary Assembly into account which declared that the amendments to the Law of Georgia on Broadcasting were poised against the financial and editorial independence of private TV channels.
Title VI of the EU-Georgia Association Agreement envisages cooperation in the audio-visual and media fields. Within the framework of this cooperation, Georgia has taken the obligation to harmonise its national legislation with EU legislative acts and international legal instruments; specifically, Directive 2010/13/EU of the European Parliament and of the Council on Audio-visual Media Service adopted on 10 March 2013. Further, according to the Association Agreement, Georgia has a period of three to five years in order to implement the directive. Considering the fact that this particular part of the Association Agreement has not yet entered into force, the three-year countdown has not yet started.
The proposed amendments to the Law of Georgia on Broadcasting mostly copy the restrictions envisaged by the EU directive. However, the amendments impose additional restrictions as well. The EU directive states that the 12-minute advertising time is not to include announcements related to TV programmes whilst the proposed amendments will make the regulations of the directive even stricter and force broadcasting companies to incorporate programme-related announcements within the 12-minute timeframe for the advertisements. Moreover, the restrictions on advertising sponsors which are envisaged by the amendments are not even mentioned in the EU directive.
It must be noted that the Law of Georgia on Broadcasting was adopted at the second hearing. Davit Bakradze is correct to point out that accelerating the implementation of the directive was not necessary at that moment. The EU decided to give Georgia three to five years to ensure the country’s smooth and painless adaptation to the new legislative changes.