"Heritage Foundation-ის უკანასკნელი გამოკითხვის თანახმად, საქართველო 22-ე ადგილზეა მსოფლიოში ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში... იმავე რეიტინგით, საქართველო მე-12 ადგილზეა ევროპის 43 ქვეყანას შორის"
2014 წლის 21 მაისს, ჰარვარდის კლუბში, პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი სიტყვით გამოვიდა. პრემიერმა საქართველოს გაუმჯობესებულ ეკონომიკურ მდგომარეობაზე ისაუბრა, აქცენტი ტურიზმისა და ინდუსტრიის სექტორზე, ასევე ინვესტიციებზე გააკეთა და განაცხადა: „ანალიტიკური ცენტრის Heritage Foundation-ის უკანასკნელი გამოკითხვის თანახმად, საქართველო 22-ე ადგილზეა მსოფლიოში ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში, მიაღწია რა გაუმჯობესებას ეკონომიკური თავისუფლების ათი კატეგორიიდან ექვსში, მათ შორის: საჯარო ფინანსების მენეჯმენტის, ინვესტირების თავისუფლების, მონეტარული თავისუფლებისა და საკუთრების უფლების დაცვის კატეგორიების ჩათვლით. იმავე რეიტინგის თანახმად, საქართველო მე-12 ადგილზეა ევროპის 43 ქვეყანას შორის“. 2015 წლის 13 იანვარს, საქართველო-ესტონეთის ბიზნესფორუმის გახსნაზე სიტყვით გამოსვლისას, პრემიერმა კვლავ გაიმეორა იგივე სიტყვები.
ფაქტ-მეტრი საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსით კიდევ ერთხელ დაინტერესდა და მის შესახებ დამატებითი დეტალები გამოიკვლია. Heritage Foundation, რომელიც 1973 წელს დაარსდა, კვლევითი და საგანმანათლებლო ინსტიტუტია. მისი ძირითადი მისია მთავარ ეკონომიკურ და პოლიტიკურ საკითხებზე კვალიფიციური კვლევების ჩატარება და მათი მიზნობრივი მომხმარებლებისთვის (კონგრესის წარმომადგენლებისთვის, მედიისთვის, აღმასრულებელი ორგანოებისთვის და სხვა) მიწოდებაა. 19 წლის განმავლობაში, მას შემდეგ რაც საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის განსაზღვრა ხდება, მისი მაჩვენებელი 28 ქულით გაუმჯობესდა (მაქსიმალურ მაჩვენებელს 2014 წელს მიაღწია), რაც დანარჩენ ქვეყნებს შორის მესამე საუკეთესო შედეგის მაჩვენებელია. ასეთი ზრდის მიზეზი ძირითადად მარეგულირებელი სისტემის გაუმჯობესებაში და ბაზრის გახსნილობაშია. ასევე, მნიშვნელოვანი რეფორმები განხორციელდა ვაჭრობის ლიბერალიზაციაში, პრივატიზაციის სფეროში და სხვა. 2012 წელს საქართველო 178 ქვეყანას შორის 34-ე ადგილზე იყო, 2013 წელს კი 21-ე ადგილზე გადაინაცვლა. აღნიშნული კვლევის შედეგები ეყრდნობა 1 - 1,5 წლით ადრინდელ ინფორმაციას. 2014 წლის მონაცემი 2012 წლის მეორე ნახევრის და 2013 წლის პირველი ნახევრის მდგომარეობას ასახავს, ხოლო 2013 წლის ინდექსი კი, 2011 წლის მეორე ნახევრისა და 2012 წლის პირველი ნახევრის ინფორმაციას. შეგვიძლია ვთქვათ, რომ 2013 წელს 34-ე ადგილიდან 21-ე ადგილზე გადასვლა ახალი მთავრობის მუშაობის შედეგი არ არის. მეტიც, მიუხედავად იმისა, რომ 2014 წლის კვლევაში საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების კოეფიციენტი გაიზარდა, იგი რეიტინგში ერთი პოზიციით ჩამოქვეითდა. ეს ნიშნავს, რომ სხვა ქვეყნებმა უფრო მეტად გააუმჯობესეს ეკონომიკური თავისუფლების კრიტერიუმები. საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების 2014 წლის ინდექსის შესახებ Heritage Foundation-ს ცალკე ანგარიში აქვს მომზადებული. ამ მოხსენების პირველ გვერდზე არსებული ინფორმაციის მიხედვით, 2014 წელს საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში 100-იდან 72.6 ქულა მიენიჭა. ამ მაჩვენებლით იგი მსოფლიოში 22-ე, ხოლო ევროპაში მე-12 ადგილზეა. ეს ინფორმაცია პრემიერის მიერ გაჟღერებულ ინფორმაციასთან თანხვედრაშია. ამავე ანგარიშის მიხედვით, 2014 წლის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებელი (72.6 ქულა) წინა წლის მონაცემზე 0.4-ით მეტია. ხოლო რაც შეეხება კატეგორიებს, ქვეყანა ათი კატეგორიიდან არა ექვსში, არამედ ხუთ კატეგორიაში გაუმჯობესდა. კერძო საკუთრების თავისუფლების კუთხით, რომელიც პრემიერმა განსაკუთრებით გამოყო, საქართველოს მნიშვნელოვანი რეგრესი აქვს და 45 ქულიდან 40 ქულამდე ჩამოქვეითდა.   ცხრილი 1: ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებლები image001 წყარო: HeritageFoundation   ზემოთ მოცემული ცხრილის მიხედვით, საკუთრების უფლების მაჩვენებელი წინა წლის მონაცემთან შედარებით 5-ით გაუარესდა, ხოლო საჯარო ფინანსების მენეჯმენტის მაჩვენებელი უცვლელი დარჩა. ასევე, გასათვალისწინებელია ისიც, რომ ინდექსში წარმატებას ასახავს არა კომპონენტების კოეფიციენტები, არამედ ის, თუ რომელ ადგილზეა ქვეყანა და რამდენად უსწრებს წლიდან წლამდე სხვა ქვეყნებს. ამ მხრივ, 2014 წლის ინდექსში საქართველოს 10 კომპონენტიდან 8 კომპონენტში გაუარესება აქვს. საქართველოს გაუმჯობესება მხოლოდ ორ კომპონენტში აქვს, ესენია მონეტარული თავისუფლება და საინვესტიციო თავისუფლება. მეორე ცხრილში მოცემულია თუ რომელ ადგილზე იმყოფებოდა საქართველო 178 ქვეყანას შორის 2013 და 2014 წლებში თითოეული კომპონენტის მიხედვით.   ცხრილი 2: საქართველოს რეიტინგი თითოეული კომპონენტის მიხედვით
კომპონენტი 2013 2014
ბიზნესის თავისუფლება 16 18
ვაჭრობის თავისუფლება 6 8
ფისკალური თავისუფლება 33 39
სამთავრობო ხარჯვა 81 89
მონეტარული თავისუფლება 122 60
საინვესტიციო თავისუფლება 27 23
ფინანსური თავისუფლება 40 41
საკუთრების თავისუფლება 68 70
კორუფციისგან თავისუფლება 62 62
შრომის თავისუფლება 3 5
საერთო ადგილი 21 22
წყარო: Heritage Foundation   დამატებითი ინფორმაციისთვის, 2014 წლის მონაცემებთან ერთად ჩვენ ასევე გასული წლების მაჩვენებლებიც მიმოვიხილეთ.   ცხრილი 3: 2003-2014 წლებში საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებლები image002 წყარო: HeritageFoundation   ცხრილი 3-დან ჩანს, რომ საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებელი 2003 წლიდან 2005 წლამდე ზრდის, ხოლო 2005 წელს კლების ტენდენციით (1.8-ით) ხასიათდება. 2006 წლიდან 2012 წლამდე ეს მაჩვენებელი ძირითადად კვლავ იზრდება, ხოლო 2012 წელს 2011 წელთან შედარებით 1-ით იკლებს. 2013 წელს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებელი 2.8 ერთეულით კვლავ იმატებს და 2014 წლის ჩათვლით კვლავ ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. რაც შეეხება დანარჩენ ქვეყნებს, ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში პირველ ადგილზე ჰონ კონგი დგას – 90.1-იანი მაჩვენებლით, მეორეზე სინგაპური (89.4), მესამეზე ავსტრალია (82.0), მეოთხეზე შვეიცარია (81.6) და მეხუთეზე კი – ახალი ზელანდია (81.2).   დასკვნა პრემიერ-მინისტრის განცხადების გადამოწმებისას გაირკვა, რომ საქართველოს 2014 წლის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის შესახებ Heritage Foundation-ის მიერ მომზადებული 2 გვერდიანი ანგარიშის მიხედვით, 2014 წელს საქართველოს ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსში 100-იდან 72.6 ქულა მიენიჭა. ამ მაჩვენებლით იგი მსოფლიოში 22-ე, ხოლო ევროპაში მე-12 ადგილზეა და 2013 წელთან შედარებით ერთი ადგილით ჩამოქვეითდა. რანჟირების მიხედვით, სხვა ქვეყნებს ჩამოვრჩით ათიდან რვა კომპონენტში, ეს კი ნიშნავს იმას, რომ სხვა ქვეყნები უფრო სწრაფად ან ეფექტიანად ატარებენ რეფორმებს და ისინი უფრო წარმატებულები არიან ეკონომიკური თავისუფლების ხარისხის ამაღლებაში. ასევე, ამავე ანგარიშში არსებული ინფორმაციის მიხედვით, 2014 წლის ეკონომიკური თავისუფლების ინდექსის მაჩვენებელი (72.6 ქულა) წინა წლის მონაცემზე 0.4-ით მეტია. თუმცა, კომპონენტების მიხედვით, ათი კატეგორიიდან არა ექვსი, არამედ ხუთი კომპონენტი გაუმჯობესდა. ირაკლი ღარიბაშვილი ფაქტობრივ მონაცემებს მეტ-ნაკლებად ზუსტად გადმოსცემს, მაგრამ კომპონენტებთან დაკავშირებით ის ამახვილებს ყურადღებას არა საქართველოს პოზიციაზე სხვა ქვეყნებთან მიმართებით, არამედ ინდექსის კომპონენტების კოეფიციენტებზე, როდესაც ამბობს, რომ ათიდან ექვს კომპონენტში გვაქვს გაუმჯობესება. მსგავსი შედარება არ არის საკმარისი, რადგან ინდექსის მთავარი მიზანია ქვეყნების შედარება ეკონომიკური თავისუფლების მიხედვით. 2014 წლის მონაცემების მიხედვით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ საქართველოს მთავრობა ნაკლებად წარმატებულია ეკონომიკურ თავისუფლებაზე ორიენტირებული პოლიტიკის გატარებაში, რადგან 2013 წლის შემდეგ, სხვა ქვეყნებთან შედარებით, ერთი ადგილით უკან დავიხიეთ. შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.   რედაქტორის შენიშვნა: აღნიშნული სტატიის თავდაპირველი ვერსია ფაქტ-მეტრის ანალიტიკოსის, ნუცა თოხაძის ავტორობით 2014 წლის 30 ივნისს გამოქვეყნდა. როგორც სტატიაში აღვნიშნეთ, 2015 წლის 13 იანვარს Heritage Foundation-ის კვლევის შედეგები პრემიერმა მეორედ ახსენა და შარშან გაკეთებული განცხადება გაიმეორა. ამ განცხადების შემდეგ, ფაქტ-მეტრი აღნიშნულ საკითხს კიდევ ერთხელ მიუბრუნდა. კვლევის პროცესში აღმოჩნდა, რომ ჩვენი სტატიის თავდაპირველ ვარიანტში ნაკლებად დეტალურად იყო გაანალიზებული აღნიშნული კვლევის კომპონენტები და თითოეულ მათგანში საქართველოს მიერ ნაჩვენები შედეგები. ამ გარემოების გამო, ჩვენ საკითხი დამატებით გამოვიკვლიეთ და სტატია განვაახლეთ. ასევე, კვლევის კომპონენტების ანალიზის შედეგად მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, შეიცვალა ფაქტ-მეტრის ვერდიქტიც და ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება „მეტწილად სიმართლის“ ნაცვლად „ნახევრად სიმართლედ“ შეფასდა.

On 21 May 2014, Prime Minister Irakli Gharibashvili gave a speech at the Harvard Club. The Prime Minister spoke about the improved economic situation in Georgia and focused upon tourism, the industrial sector and investments and stated: “According to the recent survey by the Heritage Foundation, an analytical centre, Georgia ranks 22nd in the world by economic freedom as it has improved in six out of ten categories of economic freedom, including financial freedom, investment freedom, monetary freedom and property rights. The same ranking places Georgia 12th
among the 43 countries of Europe.”
On 13 January 2015, whilst giving a speech at the opening ceremony of the Georgia-Estonia Business Forum, the Prime Minister repeated the same statement.
again took interest in Georgia’s Economic Freedom Index and researched additional details about it.
Founded in 1973, the Heritage Foundation is a research and educational institute. Its specific goal is to conduct qualified research on the main economic and political issues of the day for its target audiences (congress representatives, media, executive organs, etc.).
For 19 years, since Georgia’s Economic Freedom Index was first calculated, its score has improved by 28 points (it reached the maximum in 2014) which shows the third best progress of participating countries. The reason for this growth has mainly been the improving of the regulation system and the openness of the market. Moreover, important reforms have been carried out in trade liberalisation, the privatisation sphere, etc. In 2012, Georgia ranked 34th among 178 countries whilst it was promoted to the 21st
place in 2013.
The results of the Index’s research are based on information acquired a year to a year-and-a-half previous to the calculation. The 2014 data reflects the situation of the second part of 2012 and the first half of 2013 whilst the 2013 Index pictures the situation of the second part of 2011 and first part of 2012. We can say that progressing from the 34th place to the 21st
in 2013 is not the result of the new government’s efforts. Moreover, even though Georgia’s score in the Economic Freedom Index increased in the 2014 survey, it downgraded by one place in the ranking which means that other countries improved their economic freedom criteria to a greater degree.
The Heritage Foundation prepared a separate report about Georgia’s Economic Freedom Index in 2014. According to the information on page 1 of this report, Georgia received 72.6 points out of 100 in the 2014 Economic Freedom Index. With this Index rating, it ranks 22nd in the world and 12th
in Europe. This information matches that voiced by the Prime Minister.
According to the same report, the 2014 Economic Freedom Index (72.6 points) is 0.4 of a point higher than last year’s Index. As for the categories themselves, Georgia improved not in six but in five out of ten. The country regressed significantly in terms of private property freedom, underlined by the Prime Minister, and downgraded from 45 points to 40.
Economic Freedom Index Scores
image001 Source: Heritage Foundation
According to the above table, the property rights index degraded by five as compared to the previous year whilst the public finance management index remained the same.
Moreover, it should be considered that success in the Index is reflected not in the component scores but in the position of the country and its annual progress. In terms of this, Georgia downgraded in eight out of ten components in the 2014 Index. Georgia improved only in two components:  monetary freedom and investment freedom.
Table 2 shows Georgia’s positions by component in 2013 and 2014 among 178 countries.
Georgia’s Ranking by Component
Component 2013 2014
Business Freedom 16 18
Trade Freedom 6 8
Fiscal Freedom 33 39
Government Spending 81 89
Monetary Freedom 122 60
Investment Freedom 27 23
Public Finance Management 40 41
Property Rights 68 70
Freedom From Corruption 62 62
Labour Freedom 3 5
Overall Ranking 21 22
For additional information, we reviewed the 2013 data together with that of 2014.
Georgia’s Economic Freedom Index Scores, 2003-2014
image002 Source: Heritage Foundation
Table 3 shows that Georgia’s Economic Freedom Index was increasing from 2003 to 2005 and decreased by 1.8 in 2005. The Index was on the increase again from 2006 to 2012 but decreased in 2012 by one point as compared to 2011. In 2013, the Economic Freedom Index increases again by 2.8 points and keeps increasing up to 2014.
As for other countries, Hong Kong ranks first in the Economic Freedom Index with 90.1 points, Singapore is second (89.4), Australia – third (82.0), Switzerland – fourth (81.6) and New Zealand – fifth (81.2).
Conclusion In the process of verifying the Prime Minister’s statement, it turned out that according to the Heritage Foundation report, Georgia received 72.6 points out of 100 in the 2014 Economic Freedom Index. With this score, it ranks 22nd in the world and 12th
in Europe although it downgraded by one position as compared to 2013. By its ranking, Georgia lagged behind other countries in eight out of ten components which means that other countries are carrying out their reforms faster or more effectively and are more successful in enhancing the quality of their economic freedom.
Moreover, according to the information in the same report, Georgia’s 2014 Economic Freedom Index score (72.6) is more than last year’s score by 0.4 of a point. However, five and not six components have improved.
Mr Gharibashvili describes the factual data more or less accurately; however, he emphasises not the position of Georgia with respect to the other countries but the scores of the Index components when stating that Georgia has improved in six out of ten components. Such a comparison is not enough because the main aim of the Economic Freedom Index is to compare countries by economic freedom. Looking at the 2014 data, we can say that the Government of Georgia has been unsuccessful in conducting a policy oriented on economic freedom as since 2013, we have lagged behind other countries by one place.
Therefore, FactCheck concludes that Mr Gharibashvili’s statement is HALF TRUE.
Editor’s note: The initial version of this article, under the authorship of FactCheck analyst, Nutsa Tokhadze, was published on 30 June 2014. As noted above, on 13 January 2015, the Prime Minister mentioned the results of the survey conducted by the Heritage Foundation for the second time and repeated the statement he made last year. After the consequent statement, FactCheck returned to the issue. The research showed that the initial version of our article did not analyse the components of the survey and Georgia’s results in each of them thoroughly enough. Because of this, we studied the issue additionally and updated the article. Moreover, based upon the information acquired from the analysis of the research components, FactCheck’s verdict has been modified as well, assessing Irakli Gharibashvili’s statement as HALF TRUE instead of MOSTLY TRUE.