2014 წლის 26 დეკემბერს, წლის შემაჯამებელ პრესკონფერენციაზე, პრემიერ–მინისტრმა საყდრისის საბადოსთან დაკავშირებით პოლიტიკოსები უპასუხისმგებლო და პოპულისტური განცხადებების გაკეთებაში დაადანაშაულა და განაცხადა: "150 არქეოლოგიური ობიექტი განადგურდა BP-ის პროექტის განხორციელების დროს, მილსადენის ინსტალაციის დროს. მაშინ ხმა არავის გაუღია".
ფაქტ-მეტრი პრემიერის ამ განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა.
BP საქართველოში 1996 წლიდან მოღვაწეობს და ის ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის მილსადენს (BTC) უწევს ექსპლუატაციას, რომლის სიგრძე საქართველოს ტერიტორიაზე 249 კილომეტრია.
BP საქართველოს ანგარიშში დეტალურადაა საუბარი იმაზე, თუ როგორ მოხდა იმ ტერიტორიის წინასწარი მომზადება, სადაც მილსადენების ინსტალაცია უნდა მომხდარიყო. ანგარიშის თანახმად, ყველა საპროექტო ტერიტორიაზე კულტურული მემკვიდრეობის დეტალური შესწავლა განხორციელდა, რაც როგორც ამ ტერიტორიების ზედაპირის ვიზუალურ დათვალიერებას და შეფასებას, ისე არქეოლოგიური გათხრების ჩატარებას მოიცავდა. ხსენებული გათხრებისას, BP-ის მიერ დაქირავებულ სპეციალური მონიტორინგის განმახორციელებელ ჯგუფებთან ერთად, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის წარმომადგენლებიც მუშაობდნენ.
ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენი და კავკასიის გაზსადენი აზერბაიჯანიდან შემოდის და თურქეთის საზღვრამდე, საქართველოს მთელი ტერიტორიის გავლით გადის. შესაბამისად, მილების ინსტალაციის დროს მიმდინარე დაკვირვებას და მონიტორინგს, სხვადასხვა ადგილებში, სხვადასხვა ექსპედიცია ატარებდა.
ფაქტ-მეტრი ბორჯომსა და ახალციხის რაიონში ექსპედიციის ხელმძღვანელს, ირინე ღამბაშიძეს ესაუბრა, რომელმაც განგვიცხადა, რომ მილსადენების გაყვანის დაწყებამდე BP-მა წინასწარ შერჩეული მარშრუტი და მისი მიმდებარე ტერიტორია ყველა საერთაშორისო კანონის დაცვით შეისწავლა. ტერიტორიების ტოტალური შესწავლა, შემდგომშიც, თავად ინსტალაციის დროსაც მიმდინარეობდა და არქეოლოგიური ძეგლების განადგურებას მთელი ამ პროცესის მანძილზე ადგილი არ ჰქონია.
როგორც BP-ის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელმა განახადა, მარშრუტის დაგეგმვამდე სპეციალურად შექმნილი ჯგუფის მიერ ყველა საჭირო მონაცემის შესწავლა მოხდა, რათა დარწმუნებულიყვნენ, რომ შერჩეულ ადგილას რაიმე სახის არქეოლოგიური ობიექტი არ არსებობდა. იმის გამო, რომ რიგ შემთხვევებში მონიტორინგის ჯგუფებმა კულტურული ძეგლები აღმოაჩინეს, ბევრ უბანზე მილსადენმა მარშრუტიც შეიცვალა.
კომპანიაში არ უარყოფენ რამდენიმე შემთხვევას, როდესაც ინსტალაციის პროცესში, პირველადი გათხრების დროს, მოულოდნელად აღმოჩენილი კულტურული ძეგლები დაზიანდა, თუმცა ასეთ შემთხვევებში ექსპედიციამ სამუშაოები შეაჩერა და ძეგლები შეინარჩუნა. იმ ფაქტს, რომ მილსადენების ინსტალაციის დროს მომუშავე ჯგუფებმა არქეოლოგიური ძეგლები აღმოაჩინეს და შეინარჩუნეს, ეროვნული მუზეუმის მიერ გამოცემული არაერთი პუბლიკაცია თუ გამოფენა ადასტურებს. მაგალითად, 2005 წელს საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში არქეოლოგიური გამოფენა მოეწყო, სადაც წარმოდგენილი იყო მილსადენის მშენებლობის დროს აღმოჩენილი არქეოლოგიური მასალა. ასევე, ეროვნულმა მუზეუმმა ორენოვანი წიგნი – „ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანი, სამხრეთ კავკასიის მილსადენი და არქეოლოგია საქართველოში“ გამოსცა, სადაც დეტალურადაა აღწერილი BP-ის როლი საქართველოს კულტურული ძეგლების შენარჩუნებაში.
წიგნში (გვ. 10-11) აღნიშნულია, რომ არქეოლოგიური ძეგლებისადმი BP-ის მიდგომა ზუსტად ემთხვეოდა აღიარებულ სტანდარტებს და კულტურული მემკვიდრეობის შესახებ საქართველოს კანონმდებლობას. ასევე ნათქვამია, რომ მილსადენის მარშრუტის გეგმა რამდენჯერმე შეიცვალა, რათა თეთრიწყაროს ტყეებში მილსადენის გავლისას არ მომხდარიყო ისტორიული ნამოსახლარების დაზიანება. მარშრუტი სამუშაოების დაწყების შემდეგაც მრავალჯერ შეიცვალა, რადგან მშენებლობისას დაახლოებით 300-მდე ახალი, საზოგადოებისთვის მანამდე უცნობი კულტურლი ძეგლი გამოვლინდა, განსაკუთრებით კი, თეთრიწყაროს რაიონიდან თურქეთის საზღვრამდე. წიგნში ასევე ხაზგასმითაა აღნიშნული, რომ ახალი აღმოჩენის ადგილები გამოყოფილი იყო გამაფრთხილებელი წარწერით „არქეოლოგიური ძეგლი,“ რაც ინჟინრებისთვის იმას ნიშნავდა, რომ არქეოლუგიური გათხრების დასრულებამდე და შესაბამისი დასკვნის გაცემამდე მსგავს ადგილებს ვერ შეეხებოდნენ.
ზემოთ აღნიშნულ წიგნში დაკონკრეტებულია ისეთი მნიშვნელოვანი აღმოჩენების შესახებ, როგორიცაა: სხვადასხვა ხანის სამარხები, მონასტრის ნაშთები, შუა საუკუნეების მარნების კომპლექსი, კერამიკული ჭურჭელი, საყოფაცხოვრებო ინვენტარი, სამკაულები და ა.შ.
ჩვენ, ამ საკითხის კვლევისას პრემიერ-მინისტრის კაბინეტსაც დავუკავშირდით. პრემიერის პრესსამსახურში ვერ დააკონკრეტეს, თუ რა წყაროზე დაყრდნობით განაცხადა ირაკლი ღარიბაშვილმა BP-ის მიერ 150 არქეოლოგიური ობიექტის განადგურების შესახებ.
BP-ის მიერ მილსადენების ინსტალაციის დროს, ტერიტორიაზე შესაძლო არქეოლოგიური ძეგლების აღმოჩენის მიზნით, მუშაობდნენ, როგორც კომპანიის მიერ სპეციალურად შექმნილი ჯგუფები, ასევე ეროვნული მუზეუმის ექსპედიციაც. გაირკვა ისიც, რომ სამუშაოების შედეგად არაერთი არქეოლოგიური ძეგლი აღმოაჩინეს, თუმცა მათი განადგურება არ მომხდარა, პირიქით, BP-მა ისინი შეინარჩუნა. ამას ადასტურებს როგორც კომპანია და მისი ანგარიში, ისე ექსპედიციის ხელმძღვანელი და ეროვნული მუზეუმის მიერ მოწყობილი გამოფენა, გამოცემული წიგნი, თუ სხვადასხვა პუბლიკაცია.
BP არ უარყოფს არც იმ ფაქტს, რომ პირველადი გათხრების დროს,იყო რამდენიმე შემთხვევა, როდესაც მოულოდნელად იქნა აღმოჩენილი კულტურული ძეგლი და ის მცირედით დაზიანდა, თუმცა ამ აღმოჩენების გამო კომპანიამ მარშრუტს გადაუხვია და ძეგლები შეინარჩუნა.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: "150 არქეოლოგიური ობიექტი განადგურდა BP-ის პროექტის განხორციელების დროს... საყდრისისგან განსხვავებით მაშინ ხმა არავის გაუღია," არის ტყუილი.
"150 არქეოლოგიური ობიექტი განადგურდა BP-ის პროექტის განხორციელების დროს... საყდრისისგან განსხვავებით, მაშინ ხმა არავის გაუღია“

On 26 December 2014, during a press conference summarising the events of the year, Prime Minister Irakli Gharibashvili blamed politicians for making irresponsible and populist statements concerning the Sakdrisi mine and stated: “A hundred and fifty archaeological objects have been destroyed during the implementation of BP’s project in the process of building the pipeline. Unlike the Sakdrisi case, nobody spoke up on this issue then.”
British Petroleum (BP) has been operating in Georgia since 1996, working on the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline (BTC) whose length on the territory of Georgia is 249 km.
A BP Georgia report explains in detail about the way in which the territory for the installation of the pipeline was prepared. According to the report, the cultural heritage existing on the entire project territory, including both visually inspecting and assessing the surface and conducting archaeological excavations, has been studied. Representatives of the National Museum of Georgia, together with BP-hired groups conducting a special monitoring, participated in the aforementioned excavations.
The Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Caucasian gas pipeline enter Georgia from Azerbaijan and cross the territory of the country before passing into Turkey. Therefore, different expeditions were held in order to inspect and monitor the installation of the pipes in the different places.
FactCheck contacted Irine Ghambashidze, Expedition Head in the Municipality of Akhaltsikhe, who stated that prior to putting the pipeline in place, BP studied the selected route and the nearby territories in accordance with all international regulations. A full study of the territory was continued afterwards as a part of the process of installation and so no archaeological objects were destroyed.
As the Head of the Public Relations Office of BP stated, prior to planning the route, a specially created group studied all of the necessary data in order to make sure that no archaeological objects were located in the selected places. In certain areas, the pipeline’s route was modified following the discoveries of cultural monuments by monitoring groups.
The company does not deny that there were several cases of damaging unexpectedly discovered archaeological monuments during primary excavations in the process of installation. However, in such cases, the expedition halted the work and saved the monuments. The fact that the work crew discovered archaeological monuments and protected them during the process of the installation of the pipeline is proven by various publications and exhibitions held by the National Museum of Georgia. For example, in 2005, an archaeological exhibition was held at the National Museum of Georgia in which archaeological materials discovered during the putting in place of the pipeline were presented. Moreover, the National Museum of Georgia published a bilingual book, entitled Rescue Archaeology in Georgia: Baku-Tbilisi-Ceyhan South Caucasus Pipelines, in which the role of BP in preserving the cultural monuments of Georgia is described in detail.
According to the book, BP’s attitude towards archaeological monuments was directly in line with recognised standards and the Law of Georgia on Cultural Heritage. It also mentions that the planned route of the pipeline was modified several times so that it would not damage the historical settlement located in the Tetritskaro Forests. The route was modified after the start of the work because up to 300 new cultural monuments, at that time unknown to the public, were discovered, mostly from the Municipality of Tetritskaro to the Turkish border. The book also explains that the places of the new discoveries were marked with a warning sign, Archaeological Monument, which was an indicator for engineers not to interfere with such places prior to the conclusion of archaeological excavations and the issuing of a respective decision.
The aforementioned book thoroughly reviews the discoveries such as burials from different ages, remains of monasteries, a medieval cellar complex, ceramic dishes, domestic items, jewellery, etc.
We contacted the Office of the Prime Minister in the process of this research as well. The Prime Minister’s Press Service could not specify the source upon which Irakli Gharibashvili stated that BP had destroyed 150 archaeological objects.
In the process of installing the pipelines, both specially created groups by BP and the expedition of the National Museum of Georgia were working with the aim of discovering foreseen archaeological monuments on the territory of the excavations. It turned out that several archaeological monuments were found during the work; however, they have not been destroyed but, instead, preserved by BP. The company and its report, an Expedition Head and the exhibitions, books and various publications by the National Museum of Georgia collectively serve as proof.
BP does not deny the fact that in the process of the primary excavations there were several cases in which an unexpectedly discovered cultural monument was slightly damaged. The company, however, did deviate from the initially planned route because of this and did preserve the new monuments.
Therefore, FactCheck concludes that Mr Gharibashvili’s statement: “A hundred and fifty archaeological objects have been destroyed during the implementation of BP’s project… Unlike the Sakdrisi case, nobody spoke up on this issue then,” is a LIE.