2014 წლის 10 დეკემბერს პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა განაცხადა:
„წელს [2014] საქართველოს ეკონომიკური ზრდა 5%-ს გადააჭარბებს. მოსახლეობისთვის მინდა განვმარტო და ჩამოვთვალო ქვეყნები, სადაც არის ჩვენზე ძლიერი ეკონომიკა, მაგრამ მათი ზრდა არის საკმაოდ დაბალი ჩვენთან შედარებით: ყაზახეთი - 4.3%, აშშ - 2.2%, თურქეთი - 3%, რუსეთი - 0%, უკრაინა - 8%, სომხეთი - 2%, აზერბაიჯანი - 4.5%, მოლდოვა - 1.8%, ბელორუსი - 0.9%, ბულგარეთი - 1.4%, ხორვატია - 0.8%, ბალტიისპირეთის ქვეყნები - 2.6%, ევროკავშირის ქვეყნები - 1.4%, ევროზონა - 0.8%, ხოლო ევროკავშირის ახალი წევრები - 2.6%“.
ფაქტ-მეტრი პრემიერ-მინისტრის განცხადებით დაინტერესდა და მასში მოყვანილი ფაქტები გადაამოწმა.
მსოფლიო ბანკის პროგნოზით, 2014 წელს საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი 5% უნდა იყოს. სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, ნოემბერში
საქართველოს ეკონომიკა 0.5%-ით შემცირდა და ჯამში 11 თვის ეკონომიკურმა ზრდამ 5% შეადგინა.
ირაკლი ღარიბაშვილმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი სხვა ქვეყნის მონაცემებს შეადარა და ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოში, ძლიერი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებთან შედარებით, ეკონომიკური ზრდა გაცილებით მაღალია. უნდა ითქვას, რომ მსგავსი შედარება არამართებულია, რადგან განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნების პოლიტიკა აღარ არის მიმართული მაღალი ეკონომიკური ზრდის მაღალი პროცენტული მაჩვენებლის მიღწევისკენ. ამასთან, მათი ეკონომიკა გაჯერებულია კაპიტალით, არის მაღალი კონკურენცია ბაზარზე და შესაბამისად, შემცირებულია კაპიტალზე მოგების ნორმა, რაც განვითარებად ქვეყნებში პირიქითაა. ასევე, გასათვალისწინებელია, რომ პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებულ ქვეყნებში და ქვეყნების ჯგუფში ეკონომიკური ზრდის პროცენტული მაჩვენებელი დაბალი იყო, თუმცა რაოდენობრივი ზრდის მაჩვენებელი საქართველოს ანალოგიურ მაჩვენებელს მნიშვნელოვნად აღემატება. საქართველო განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნაა. 2013 წელს საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტმა 16.1 მილიარდ აშშ დოლარი შეადგინა,
შესაბამისად, მცირე რაოდენობრივი ზრდაც მეტ პროცენტულ ცვლილებას იძლევა.
2013 წლის მონაცემებით,
ამერიკის ეკონომიკა 16.8 ტრილიონ დოლარს შეადგენდა. აშშ-ს ეკონომიკის 1%-ით ზრდა ეკონომიკის 168 მილიარდი დოლარით ზრდას, ხოლო საქართველოს ეკონომიკის 1%-ით ზრდა კი 161 მილიონი დოლარით ზრდას უდრის. აშშ-ის ეკონომიკის 2.2%-ით ზრდის შედეგად აშშ-ში ერთ სულ მოსახლეზე წლიური შემოსავალი 1 150 დოლარით, ხოლო საქართველოში ეკონომიკის 5%-ით ზრდის შედეგად ერთ სულ მოსახლეზე წლიური შემოსავალი დაახლოებით 180 დოლარით გაიზრდება.
რეალური სურათის მისაღებად, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი განვითარებადი  ეკონომიკის მქონე ქვეყნებს უნდა შევადაროთ. რაც შეეხება რუსეთს და უკრაინას, ამ ქვეყნებში მიმდინარე მოვლენების გათვალისწინებით, მათთან საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპის შედარება ცალსახად არასწორია და სწორი დასკვნების გამოტანის შესაძლებლობას არ იძლევა. ასევე გაუგებარია, თუ რა კრიტერიუმებით მიიჩნევს პრემიერი სომხეთს და მოლდოვას საქართველოზე ძლიერი ეკონომიკის მქონე ქვეყნებად.
ჩვენ დსთ-ს ქვეყნების, ასევე აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები გავაანალიზეთ (იხ. ქვემოთ მოცემული გრაფიკი).
მსოფლიო ბანკის საპროგნოზო მონაცემებით, დსთ-ს, ასევე აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნებთან შედარებით, საქართველო ეკონომიკური ზრდის ტემპით თურქმენეთს, უზბეკეთს, ყირგიზეთს, ტაჯიკეთს, აზერბაიჯანს და ყაზახეთს ჩამორჩება. სომხეთს და საქართველოს კი ეკონომიკური ზრდის მსგავსი მაჩვენებლები აქვთ.
თუ განვიხილავთ ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლის (საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზი) მიხედვით საქართველო რამდენად წარმატებულია განვითარებად ქვეყნებს შორის, ვნახავთ, რომ 5%-იანი ზრდით 2014 წელს საქართველო 152 ქვეყანას შორის 49-
ე ადგილზეა. 2014-ში ყველაზე სწრაფად თურქმენეთის (10.2%), ჩადის (9.6%) და მონღოლეთის (9.1%) ეკონომიკა გაიზარდა. 2013 წელს, ეკონომიკური ზრდით საქართველო 96-ე ადგილზე, 2012 წელს 39-ზე, 2011 წელს 33-ზე, 2010 წელს 51-ზე, 2009 წელს 124-ზე, 2008 წელს 124-ზე, 2007 წელს მე-10 და 2006 წელს კი  - 21-ე ადგილზე იყო.
წლის 11 თვის მონაცემებით, საქართველოს მშპ-ს ზრდის მაჩვენებელმა 5% შეადგინა. დიდი ალბათობით, საქართველოს 2014 წლის ეკონომიკური ზრდა 5%-თან ახლოს იქნება (2014 წლის ეკონომიკური ზრდის მონაცემებს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური მიმდინარე წლის მარტში გამოაქვეყნებს).
ირაკლი ღარიბაშვილმა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი განვითარებული ეკონომიკის მქონე ქვეყნების ზრდის ტემპს შეადარა. მსგავსი შედარება არასწორია, რადგან განვითარებულ ქვეყნებში ეკონომიკის მაღალი პროცენტული ზრდა ძალიან რთულია. რეალური სურათის მისაღებად, საქართველოს ეკონომიკური ზრდის ტემპი განვითარებადი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების ზრდის მაჩვენებელს უნდა შედარდეს. აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის ქვეყნების ჯგუფში საქართველო მეშვიდე ადგილს იკავებს, ხოლო მსოფლიო მასშტაბით 152 განვითარებად ქვეყანას შორის 49-ე ადგილზეა.
მიუხედავად იმისა, რომ ირაკლი ღარიბაშვილი ფაქტობრივ მონაცემებს მეტ-ნაკლებლად ზუსტად ასახელებს, ის შედარებებს არასწორად ახდენს და საქართველოს ეკონომიკური ზრდის წარმატებას გადაჭარბებულად წარმოაჩენს. ამასთან, ის არაფერს ამბობს 2014 წლის ბოლო თვეებში შემცირებულ საქართველოს ეკონომიკურ ზრდაზე. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით პრემიერის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.

On 10 December 2014 Prime Minister Irakli Gharibashvili stated: "Georgia’s economic growth will exceed 5% this year [2014]. I would like to clarify for the public and also name those countries which have stronger economies but an economic growth rate which is lower than ours. These countries are: Kazakhstan – 4.3%, the US – 2.2%, Turkey – 3%, Russia – 0%, Ukraine – -8%, Armenia – 2%, Azerbaijan – 4.5%, Moldova – 1.8%, Belarus – 0.9%, Bulgaria – 1.4%, Croatia – 0.8%, the Baltic States – 2.6%, the European Union states – 1.4%, the Eurozone – 0.8% and the new members of the European Union – 2.6%."
FactCheck took interest in the Prime Minister's statement and verified its accuracy.
According to the World Bank's forecast, Georgia's economic growth rate should be 5% in 2014. The National Statistics Office of Georgia reports that the Georgian economy shrunk by 0.5% in November and as a result, its overall economic growth over 11 months added up to 5%.
Irakli Gharibashvili compared the growth of Georgia’s GDP to the same data of other countries and emphasised that Georgia has significantly higher growth rates than other strong economies of the world. It is worth noting that this kind of comparison is not fully appropriate as countries with more developed economies do not intend to reach high rates of economic growth. Moreover, these economies are saturated with capital, competition on the market is tough and, therefore, the return on capital is reduced. This dynamic works the other way around in developing countries. We should also take into consideration that the economic growth rates of the countries and the groups of countries named by the Prime Minister were low when speaking of percentages but looking at the absolute value, their growth is much higher than Georgia’s GDP growth. Georgia has a developing economy and its GDP in 2013 was USD 16.1 billion; therefore, a smaller increase of its value results in bigger changes in its percentage.
According to the figures from 2013, the GDP of the US was USD 16.8 trillion. This means that a 1% growth of the US economy increases the whole sum by USD 168 billion whilst a 1% growth of the Georgian economy is equal to a GDP increase of USD 161 million. A boost of the US economy by 2.2% leads to a growing GDP per capita by USD 1,150 whereas a 5% increase of the Georgian economy would only add USD 180 to the annual income of the average Georgian.
In order to get a real picture we should compare Georgia’s economic growth rate with other developing countries. Comparing the rates with Russia and Ukraine, given the ongoing situation in these countries, is definitely wrong and does not enable us to make accurate conclusions. It is also very unclear according to which criteria the Prime Minister names Moldova and Armenia as having stronger economies than Georgia.
We analysed the economic growth rates of Eastern European and Central Asian countries as well as the members of the Commonwealth of Independent States (CIS). Please see the chart below.
We compared the rate of Georgia’s economic growth with the same statistics of the countries of Eastern Europe, Central Asia and the Commonwealth of Independent States according to the World Bank forecast figures. It turned out that Georgia is behind Turkmenistan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan and Kazakhstan whilst Armenia and Georgia have similar rates of economic growth.
If we evaluate how successful Georgia is among the developing countries (as reported by the forecasts of the International Monetary Fund), we will find out that, with its 5% economic growth in 2014, Georgia is number 49 in the chart of 152 developing countries. In 2014, the fastest growing economies were: Turkmenistan (10.2%), Chad (9.6%) and Mongolia (9.1%). In the same list, Georgia was in the 96th place in 2013, 39th in 2012, 33rd in 2011, 51st in 2010, 124th in 2009, 124th in 2008, 10th in 2007 and 21st in 2006.
Evaluating the 11-month statistics, the growth of Georgia’s GDP for 2014 is 5%. It is highly anticipated that the overall growth of the Georgian economy will be around 5% in 2014 (statistics on the economic growth of 2014 will be published by the National Statistics Office of Georgia in March of this year).
Irakli Gharibashvili compared the growth rates of the Georgian economy with the economic growth of developed countries. This kind of comparison is inappropriate because it is very difficult for developed countries to achieve high percentage figures of GDP growth. For getting an accurate picture, economic growth rates should be compared to the statistics of other developing countries. In the list of Eastern European and Central Asian countries, Georgia is in the 7th place whilst ranking 49th among the 152 developing countries of the world.
Despite the fact that Irakli Gharibashvili presented the statistics more or less accurately, he made wrong comparisons and exaggerated Georgia’s GDP growth. Furthermore, he did not mention the decrease in Georgia’s economic growth in the last months of 2014. Therefore, FactCheck concludes that the Prime Minister's statement is MOSTLY FALSE.
"In 2014, Georgia’s economic growth will exceed 5%. Countries with stronger economies have lower economic growth rates than us."