წლის 18 სექტემბერს, პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, პარლამენტის წევრმა დავით ონოფრიშვილმა განაცხადა, რომ „ნაციონალურ მოძრაობამ“ ხელისუფლებაში ყოფნის დროს თბილისსა და საქართველოს მასშტაბით საბავშვო ბაღები და ბიბლიოთეკები დაანგრია.
ფაქტ-მეტრი დავით ონოფრიშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
ჩვენ დავით ონოფრიშვილს მისი განცხადების დაზუსტების მიზნით დავუკავშირდით. კითხვაზე, თუ რას გულისხმობდა ის საბავშვო ბაღებისა და ბიბლიოთეკების „ნგრევაში“. დეპუტატმა განაცხადა, რომ ის მათ გაუმართლებელ დახურვას გულისხმობდა.
საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ საქართველოში საბიბლიოთეკო საქმიანობას 1996 წელს მიღებული კანონი – „საქართველოს საბიბლიოთეკო საქმის შესახებ
“ არეგულირებს. კანონის თანახმად, მუნიციპალიტეტებში სახელმწიფო საბიბლიოთეკო ქსელის მართვა კულტურის სამინისტროსთან შეთანხმებით ადგილობრივი თვითთმართველობის ორგანოებს დაევალა.
ფაქტ-მეტრი სახელმწიფო ბიბლიოთეკების დახურვის საკითხზე ინფორმაციის მისაღებად საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის ბიბლიოთეკათმცოდნეობისა და სტანდარტების განყოფილების უფროსს, გურამ თაყნიაშვილს დაუკავშირდა. გურამ თაყნიაშვილის განცხადებით, საბჭოთა კავშირის დაშლის შემდეგ საქართველოში 8 000-მდე ბიბლიოთეკა მუშაობდა, რომელთაგან 4 200 სახელმწიფო ბიბლიოთეკას წარმოადგენდა. საბჭოთა კავშირის პერიოდში სახელმწიფო (საჯარო) ბიბლიოთეკების მნიშვნელოვან ნაწილს მხოლოდ იდეოლოგიური დატვირთვა გააჩნდა და ისინი მოსახლეობის ინტერესებს რეალურად არ ემსახურებოდა. შესაბამისად, 1990-იან წლებში მათი ფუნქციონირების საჭიროება მოიხსნა და ამ ტიპის ბიბლიოთეკები დაიხურა.
გურამ თაყნიაშვილის განცხადებით, 2003 წლიდან საბიბლიოთეკო საქმიანობის ადგილობრივი თვითმმართველობებისათვის გადაცემის შემდეგ, მუნიციპალიტეტების უმრავლესობაში ბიბლიოთეკების თვითნებურად დახურვის პროცესი დაიწყო, რის მიზეზადაც, ადგილობრივი ბიუჯეტის დაზოგვა დასახელდა. პროცესი განსაკუთრებული ინტენსივობით 2008-2009 და 2011 წლებში მიმდინარეობდა. ბიბლიოთეკების შენობების ნაწილი გასხვისდა, ხოლო ზოგიერთ მუნიციპალიტეტში შენობა და ფონდი შენარჩუნდა, თუმცა ბიბლიოთეკა დაიხურა.
ფაქტ-მეტრმა 2004 წლიდან საქართველოს მუნიციპალიტეტებში ბიბლიოთეკების რაოდენობის ცვლილების შესახებ საჯარო ინფორმაცია გამოითხოვა. საქართველოს საბიბლიოთეკო ასოციაციის მიერ მოწოდებული ინფორმაციის
თანახმად, საქართველოს მუნიციპალიტეტებში 2004 წელს 1949 საჯარო ბიბლიოთეკა ფუნქციონირებდა. 2004-2012 წლებში, ჯამში 1 336 ბიბლიოთეკა დაიხურა, რომელთაგან სამოცი 2012-2013 წლებში აღდგა და დღესდღეობით, საქართველოს რეგიონებში 613 საჯარო ბიბლიოთეკა ფუნქციონირებს.
მხარე
2004 წელს არსებული მდგომარეობა
2008 წ. დახურული ბიბლიოთეკე ბის რაოდენობა
2011 წ. დახურული ბიბლიოთეკების რაოდენობა
2004–2011 წლებში დახურული ბიბლიოთეკების საერთო რაოდენობა
წელს არსებული ბიბლიოთეკების რაოდენობა
კახეთი
225
71
53
124
174
68
134
40
მცხეთა–მთიანეთი
117
36
51
87
შიდა ქართლი
157
45
150
სამცხე–ჯავახეთი
212
82
142
70
რაჭა–ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი
139
29
88
იმერეთი
382
143
132
275
107
სამეგრელო–ზემო სვანეთი
234
98
21
119
115
99
39
48
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა
210
203
სულ ჯამი
1 949
1 336
613
რაც შეეხება თბილისში მოქმედ ბიბლიოთეკებს, თბილისის მთავარი ბიბლიოთეკიდან მოწოდებული ინფორმაციის
თანახმად, 2004 წლიდან 2014 წლამდე მათი რაოდენობა 53-იდან 43-მდე შემცირდა, მათ შორის 2007-2012 წლებში დაიხურა 9, ხოლო 2013 წელს - 1 ბიბლიოთეკა.
რაც შეეხება საბავშვო ბაღების დახურვის საკითხს, თბილისის საკრებულოს განათლებისა და კულტურის კომისიის თავმჯდომარის, თამარ ტალიაშვილის განცხადებით, 2004 წლიდან 2011 წლამდე თბილისში 46 საბავშვო ბაღი დაიხურა. მისივე თქმით, დღესდღეობით კი თბილისში, ბაღებში შეზღუდული ადგილების გამო, აღსაზრდელების რეგისტრაცია ვერ ხერხდება. არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალგაზრდა ადვოკატების“ შეფასებით,
თბილისში არსებული ვითარება გამოწვეულია ე.წ. „საბავშვო ბაღების ოპტიმიზაციით“. ოპტიმიზაციის შესახებ გადაწყვეტილება თბილისის მუნიციპალურმა მთავრობამ 2007 წელს მიიღო. დედაქალაქის მაშინდელი მთავრობის დადგენილებით, პირველ ეტაპზე  ბაგა-ბაღების დირექტორები გათავისუფლდა და ყველა ბაღი საჯარო სამართლის იურიდიული პირის სტატუსის მქონე გახდა, ხოლო შემდეგ აღნიშნული ბაღების ნაწილი გაუქმდა.
ა(ა)იპ „თბილისის საბავშვო ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტოს“ მიერ მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2004-2011
წლებში დახურულ საბავშვო ბაგა-ბაღებზე სააგენტო ინფორმაციას არ ფლობს. დღევანდელი მდგომარეობით კი, სააგენტოს დაქვემდებარებაში 159 საბავშვო ბაგა-ბაღია.
ფაქტ-მეტრი კომენტარისათვის თბილისის მერიის სოციალური მომსახურების სამსახურის ყოფილ უფროსს, მამუკა ქაცარავას დაუკავშირდა. მამუკა ქაცარავას განცხადებით, ბაღების ოპტიმიზაცია ორი ძირითადი მიზეზით, ბაღებში ჩასახლებული დევნილების და ამორტიზებული შენობების გამო, განხორციელდა. 2007 წლამდე საბავშვო ბაღების დიდ ნაწილში იძულებით გადაადგილებული პირები იყვნენ ჩასახლებული და მათში სასწავლო პროცესი სრულყოფილად ვერ ხორციელდებოდა. ოპტიმიზაციის შედეგად დახურული საბავშვო ბაღები გადაკეთდა დევნილთა დროებით საცხოვრებლებად და მათში დევნილები სხვა საბავშვო ბაღებიდანაც გადმოიყვანეს. გარდა ამისა, საბავშვო ბაღების ნაწილი ამორტიზებული იყო, რის გამოც მათი დახურვა აუცილებელი გახდა.
ფაქტ-მეტრის მიერ მოძიებული ინფორმაციის თანახმად, 2004-2012 წლებში საქართველოს მუნიციპალიტეტებში ბიბლიოთეკების მნიშვნელოვანი რაოდენობა დაიხურა, რის მიზეზადაც ადგილობრივი ბიუჯეტის დაზოგვა დასახელდა. დღესდღეობით, საქართველოს მუნიციპალიტეტებში 613, ხოლო თბილისში 43 ბიბლიოთეკა ფუნქციონირებს. რაც შეეხება თბილისში საბავშვო ბაღების დახურვას, თბილისის საკრებულოს განათლებისა და კულტურის კომისიის თავმჯდომარის, თამარ ტალიაშვილის ინფორმაციით 2004-2011 წლებში თბილისში 46 საბავშვო ბაღი დაიხურა. დღევანდელი მდგომარეობით თბილისში 159 ბაგა-ბაღი ფუნქციონირებს. თბილისის მერიის სოციალური მომსახურების სამსახურის ყოფილი ხელმძღვანელის ინფორმაციით კი, საბავშვო ბაღების ოპტიმიზაციის შედეგად მათი ნაწილი დევნილთა საცხოვრებლებად გადაკეთდა, ნაწილი კი ამორტიზებული შენობების გამო დაიხურა.
დავით ონოფრიშვილი თავდაპირველად განცხადებაში საბავშვო ბაღებისა და ბიბლითეკების „ნგრევაზე“ საუბრობს, რაც ემოციურ და პოლიტიკურ განცხადებად უფრო უნდა ჩაითვალოს, ვიდრე არსებული სიტუაციის ანალიზად. მოგვიანებით ჩვენთან საუბარში მან დააზუსტა, რომ „ნგრევაში“ ის საბავშვო ბაღებისა და ბიბლიოთეკების „გაუმართლებელ დახურვას“ გულისხმობდა. ჩვენი კვლევის შედეგად დადასტურდა, რომ როგორც ბიბლიოთეკების, ისე საბავშვო ბაღების რაოდენობა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ მმართველობის პირობებში მართლაც შემცირდა. თუმცა, ორივე შემთხვევაში, ეს პროცესი უკვე ნახსენები კონკრეტული მიზეზებით იყო გამოწვეული, როგორებიცაა ბიუჯეტის გამართლებული დაზოგვა, ამორტიზებული შენობები, დევნილთა შესახლებები და ა.შ. ფაქტ-მეტრი მიიჩნევს, რომ მიუხედავად განცხადების გარკვეულწილად ფაქტობრივი სისწორისა, რაც ბიბლიოთეკებისა და საბავშვო ბაღების რაოდენობის შემცირებას გულისხმობს, ძნელია ხელაღებით იმსჯელო, თუ რამდენად არამართებული იყო ეს პროცესი. ასევე, საკმაოდ რთულია იმის დადგენაც, თუ რამდენად სწორად იქნა მიღებული გადაწყვეტილება თითოეული კონკრეტული ბიბლიოთეკის ან საბავშვო ბაღის დახურვის თაობაზე. შესაბამისად, ზემოაღნიშნული მიზეზების გათვალისწინებით და განცხადების აშკარა ემოციური და პოლიტიკური ხასიათიდან გამომდინარე, ფაქტ-მეტრი მხოლოდ ამ კუთხით არსებული სიტუაციის ანალიზით და მხარეთა არგუმენტების დაფიქსირებით შემოიფარგლება და განცხადებას უვერდიქტოდ ტოვებს.

On 18 September 2014, at the plenary session of the Parliament of Georgia, Parliamentary Majority MP, Davit Onoprishvili, stated that the United National Movement destroyed libraries and kindergartens during its time in office.
FactChecktook interest in Mr Onoprishvili’s statement and decided to verify its accuracy.
In order to verify the statement we contacted Mr Onoprishvili. The MP said that in “destroying the libraries and kindergartens” he meant their unjustified closure.
The functioning of libraries in Georgia has been regulated by the 1996 Law on Library Activities since the collapse of the Soviet Union. According to the Law, local governments were entrusted to run the state library networks in the municipalities in consultation with the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.
In order to obtain further information on the closure of public libraries, FactCheckcontacted the Head of the Library Science and Standards Department of the National Parliamentary Library of Georgia, Guram Takniashvili. According to Mr Takniashvili, a total of 8,000 libraries were functioning in Georgia after the collapse of the Soviet Union. Of these, 4,200 were public libraries. The majority of the public libraries in Georgia during the Soviet Union served only ideological purposes and not the actual interests of the public. Hence, the need for such libraries in the 1990s ceased to exist and they were closed.
According to Mr Takniashvili, since 2003, the authority on library activities was transferred to the local government which started closing them arbitrarily. The reason which was given for these closures was to enable local budget savings. The process of the closures intensified in 2008-2009 and 2011. The buildings of some libraries were privatised and others were left under state control – in both cases the books remained in the buildings – although the libraries themselves continued to be closed.
FactCheckrequested public information on the changes in the numbers of municipality public libraries from 2004. According to the information provided by the Georgian Library Association, a total of 1,949 public libraries were functioning in the municipalities in 2004. A total of 1,336 libraries were closed from 2004 to 2012, 60 of which were opened again in 2012 and 2013 and a total of 613 public libraries are functioning in the regions to date.
Region |
Number of Libraries in 2004 |
Number of Libraries Closed in 2008 |
Number of Libraries Closed in 2011 |
Overall Number of Libraries Closed from 2004 to 2011 |
Number of Libraries in 2014 |
Kakheti |
225 |
124 |
Lower Kartli |
174 |
68 |
40 |
Mtskheta-Mtianeti |
117 |
87 |
Inner Kartli |
Samtskhe-Javakheti |
212 |
82 |
142 |
Racha-Lechkhumi and Lower Svaneti |
139 |
Imereti |
382 |
143 |
132 |
275 |
107 |
Samegrelo-Upper Svaneti |
234 |
98 |
119 |
115 |
Guria |
48 |
Autonomous Republic of Ajara |
210 |
203 |
1,949 |
1,336 |
613 |
As for the libraries in Tbilisi, according to the information of the Main Library of Tbilisi, their number decreased from 53 to 43 from 2004 to 2014. Nine were closed from 2007 to 2012 and one was closed in 2013.
As for the issue of the closure of kindergartens, according to the Head of the Education and Culture Commission of the Tbilisi City Assembly, Tamar Taliashvili, a total of 46 kindergartens were closed in Tbilisi from 2004 to 2011. She also told us that children are often unable to register in kindergartens in Tbilisi due to the limited number of places. According to the non-governmental organisation, Young Barristers, the situation in Tbilisi is mainly due to the so-called kindergarten optimisation. The Local Government of Tbilisi made a decision to undertake the kindergarten optimisation in 2007. According to the Directive of the then Government of Tbilisi, the headmasters of kindergartens were dismissed during the first stage and all of the kindergartens were given the status of legal entities of public law. Some of the kindergartens were closed after that.
According to the Kindergarten Management Agency of Tbilisi, a non-commercial entity, it has no information about kindergartens closed from 2004 to 2011. A total of 159 are managed by the Agency as of today.
FactCheckcontacted the former Head of the Social Services Department of Tbilisi City Hall, Mamuka Katsarava. According to Mr Katsarava, the kindergarten optimisation took place for two main reasons: refugees were living in the kindergarten buildings whilst many other kindergarten buildings were amortised. Refugees had been living in the majority of kindergartens before 2007 and so school activities could not be fully implemented. Closed kindergartens had been transformed into living places for refugees after the optimisation with refugees having been transferred to these locations from other kindergartens as well. In addition, a number of kindergarten buildings were amortised which necessitated their closure.
Conclusion According to the information obtained by FactCheck,
a significant number of libraries in municipalities have been closed from 2004 to 2012. The reason which has been given for this was to enable local budget savings. A total of 613 libraries in the regions and 43 libraries in Tbilisi are functioning today. As for the issue of the closure of kindergartens, according to the Head of the Education and Culture Commission of the Tbilisi City Assembly, Tamar Taliashvili, a total of 46 kindergartens were closed in Tbilisi from 2004 to 2011. A total of 159 kindergartens are functioning in Tbilisi as of today. According to the former Head of the Social Services Department of Tbilisi City Hall, part of the kindergartens were transformed into living places for refugees whilst some others were closed during the kindergarten optimisation process.
Initially, Davit Onoprishvili talked about the “destruction” of libraries and kindergartens which is more of an emotional statement than an analysis of the situation. In a conversation with us, he later clarified that in “destroying the libraries and kindergartens” he meant their unjustified closure. Our study confirmed that the number of libraries and kindergartens during the office of the United National Movement did indeed decrease. However, both of these processes were due to specific reasons such as budget spending reduction, amortized buildings, settlement of refugees and so on. FactCheck considers that in spite of the factual correctness of the statement, it is hard to decide whether or not the process itself was unjustified. It is also difficult to say whether or not the decision on the closure of specific kindergartens and libraries was correct. Hence, based upon the aforementioned reasons and taking into account the emotional context of the statement, FactCheck decided to analyse and state the arguments of the parties and leave the statement WITHOUT VERDICT.