2014 წლის 19 დეკემბერს საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა საყდრისის მაღაროზე მიმდინარე სამუშაოებთან დაკავშირებით განცხადება გაავრცელა. მან აღნიშნა, რომ „საყდრისის მაღაროს საქმეზე დავა მიმდინარეობს სასამართლოში. ყველა ვალდებულია დაელოდოს სასამართლო პროცესის დასრულებას და შემდეგ აღასრულოს სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილება, მანამდე კი, დაუშვებელია ობიექტზე ფართომასშტაბიანი სამუშაოების წარმოება“.
ფაქტ-მეტრი გიორგი მარგველაშვილის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტის გადამოწმება გადაწყვიტა.
საქართველოს პრეზიდენტის განცხადებას წინ უსწრებდა 2014 წლის 13 დეკემბერს, კაზრეთში, საყდრისი-ყაჩაღიანის N1 სალიცენზიო უბანზე, სამთო-მოპოვებითი სამუშაოების განახლების მიზნით, კომპანია „RMG Gold“-ის მიერ განხორციელებული აფეთქებები, რომელსაც საზოგადოების პროტესტი მოჰყვა. საყდრისის მაღაროში სამუშაოების დაწყების მოწინააღმდეგეთა განცხადებით, სხვადასხვა არქეოლოგიური გამოკვლევებით, საყდრისის მაღარო მსოფლიოში უძველესი ოქროსმომპოვებელი მაღარო და შესაბამისად, კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლია, რომლის განადგურებაც დაუშვებელია.
საყდრისის საბადოს გარშემო დაპირისპირება რამდენიმე წელია მიმდინარეობს. 2006 წელს, საყდრისის საბადოს კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი მიენიჭა. ამის მიზეზი კი არქეოლოგიური კვლევები გახდა, რომლის მიხედვითაც ობიექტი მსოფლიოში უძველესი ოქროსმომპოვებელი მაღარო იყო და ძველი წელთაღრიცხვით მეოთხე ათასწლეულს განეკუთვნებოდა. 2013 წლის 5 ივლისს კულტურის სამინისტრომ საყდრისის საბადოს ძეგლის სტატუსი მოუხსნა, რის მიზეზადაც არქეოლოგიური ობიექტისთვის კანონის დარღვევით ძეგლის სტატუსის მინიჭება დაასახელა. თუმცა, კულტურის სამინისტროს განცხადების თანახმად, ამ დროისთვის ტერიტორია არქეოლოგიური დაცვის ზონის სტატუსს ინარჩუნებდა. შესაბამისად, არქეოლოგიური სამუშაოების დასრულებამდე და არქეოლოგიური დაცვის ზონაში ყოფნის პირობებში, საყდრისი-ყაჩაღიანის არქეოლოგიური ობიექტის უსაფრთხოება კანონით სრულყოფილად იყო დაცული. მთავრობის ბრძანების თანახმად, 2013 წლის ოქტომბერში, საყდრისში სამთამადნო მრეწეველობის ძეგლის არქეოლოგიური ზონაც გაუქმდა.
კულტურის სამინისტროს გადაწყვეტილების შემდეგ, არასამთავრობო ორგანიზაცია „მწვანე ალტერნატივამ“ თბილისის საქალაქო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა და სამინისტროს გადაწყვეტილების ბათილად ცნობა მოითხოვა. 2014 წლის 13 ივნისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და კულტურის სამინისტროს ის გადაწყვეტილება, რომლითაც საყდრისის საბადოს ისტორიული ძეგლის სტატუსი მოეხსნა ბათილად ცნო. თუმცა, ამით საყდრისს ძეგლის სტატუსი არ აღდგენია და სასამართლომ საყდრისის სტატუსის შესახებ ხელახლა მსჯელობა კვლავ კულტურის სამინისტროს დაავალა. ამ გადაწყვეტილების გამოტანის შემდეგ, კულტურის სამინისტრომ სააპელაციო სასამართლოს მიმართა. სარჩელში აღნიშნული იყო, რომ სამინისტროს კანონსაწინააღმდეგოდ არ უმოქმედია და საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილების გაუქმებას მოითხოვდა. სააპელაციო სასამართლოში დავა დღემდე მიმდინარეობს.
2014 წლის 13 იანვარს კულტურის სამინისტრომ, მიწის მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების განსახორციელებლად დადებითი დასკვნის გაცემაზე კომპანია "RMG Gold"-ს უარი განუცხადა. კომპანიის ადმინისტრაციული საჩივრის შემდეგ, 2014 წლის 20 თებერვალს, საქართველოს მთავრობამ N 313 განკარგულება მიიღო, რითაც ბათილად იქნა ცნობილი საქართველოს კულტურის სამინისტროს აღნიშნული გადაწყვეტილება და კულტურის სამინისტროს „RMG Gold“-ის მიერ წარდგენილი დოკუმენტაციის ხელახალი განხილვა დაავალა. საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს მიერ გამოქვეყნებული დასკვნის თანახმად, „საყდრისი-ყაჩაღიანის ტერიტორიაზე უძველესი ოქროს მაღაროს, ან ზოგადსაკაცობრიო მნიშვნელობის ძეგლის არსებობა დადასტურებული არ არის“. აღნიშნულ დასკვნაზე დაყრდნობით, საქართველოს კულტურის სამინისტრომ, 2014 წლის 13 მარტს, „RMG Gold“-ს საყდრისი-ყაჩაღიანის ტერიტორიაზე, სამთო სამუშაოების განხორციელების მიზნით, დადებითი დასკვნა მისცა. თუმცა, დასკვნის თანახმად, კომპანიის მიერ წარმოებულ სამთო სამუშაოებზე მონიტორინგის გასაწევად სამინისტროს დამოუკიდებელი მეცნიერ-მკვლევარების მოწვევა მიაჩნდა საჭიროდ.
2014 წლის 15 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლოში კახა კოჟორიძის და დალი მამულაშვილის სარჩელი შევიდა, რომელიც კულტურის სამინისტროს 2014 წლის 13 მარტის ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტის მოქმედების შეჩერებას მოითხოვდა. სასამართლოს დასკვნით, მნიშვნელოვანია საყდრისი-ყაჩაღიანის ობიექტის იმ თვისებებისა და მახასიათებლების, ასევე იმ გარემოს შენარჩუნება, რომელიც მის ისტორიულ, კულტურულ თუ არქეოლოგიურ ღირებულებას განაპირობებს. სასამართლომ გაიზიარა სარჩელის ავტორების პოზიცია, რომლის მიხედვითაც 2014 წლის 13 მარტის აქტის ამოქმედების შემთხვევაში, შესაძლოა ობიექტი ისე დაზიანებულიყო, რომ შეუძლებელი გამხდარიყო მისი პირვანდელი მდგომარეობისა და არქეოლოგიური ღირებულებების აღდგენა. 30 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ აღნიშნული შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და კულტურის სამინისტროს 2014 წლის 13 მარტის გადაწყვეტილება („RMG Gold“-ის მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების წარმოების უფლების შესახებ) შეაჩერა. სასამართლოს დადგენილებით, საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, კომპანიას სასარგებლო წიაღისეულის მოპოვების მიზნით სამუშაოების წარმოება აეკრძალა. „RMG Gold“-მა აღნიშნული გადაწყვეტილების სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრება გადაწყვიტა, თუმცა სააპელაციო სასამართლომ საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება, კომპანიისთვის საყდრისში მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების აკრძალვის შესახებ, ძალაში დატოვა.
13 დეკემბერს, საყდრისი-ყაჩაღიანში სამუშაოების განახლებას „საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“ განცხადებით გამოეხმაურა, რომელშიც აღნიშნულია, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლოს განჩინების შედეგად, „RMG-Gold“-ის მიერ ამ ტერიტორიაზე სამუშაოების განახლება კანონს ეწინააღმდეგება.
საყდრისი-ყაჩაღიანისთვის კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსსა და ამ ტერიტორიაზე კომპანია „RMG Gold“-ის მიერ სამთო-მოპოვებითი სამუშაოების წარმოების შესახებ ორი სასამართლო პროცესი გაიმართა. პირველ შემთხვევაში, 2014 წლის 13 ივნისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ „მწვანე ალტერნატივას“ სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა და კულტურის სამინისტროს გადაწყვეტილება, რომლითაც საყდრისის საბადოს ისტორიული ძეგლის სტატუსი მოეხსნა, ბათილად ცნო. აღნიშნული გადაწყვეტილება კულტურის სამინისტრომ სააპელაციო სასამართლოში გაასაჩივრა და მასზე დავა დღემდე მიმდინარეობს. გარდა ამისა, 2014 წლის 30 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ კახა კოჟორიძისა და დალი მამულაშვილის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა და კულტურის სამინისტროს 2014 წლის 13 მარტის გადაწყვეტილება, რომლის მიხედვითაც კომპანია „RMG Gold“-მა საყდრისი-ყაჩაღიანში მსხვილმასშტაბიანი სამუშაოების წარმოების უფლება მიიღო, შეაჩერა. საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა. შესაბამისად, სასამართლოს გადაწყვეტილების შედეგად, „RMG Gold“-ს აღნიშნულ ტერიტორიაზე ფართომასშტაბიანი სამუშაოების წარმოების უფლება არ ქონდა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი მარგველაშვილის განცხადება: "საყდრისის მაღაროს საქმეზე დავა მიმდინარეობს სასამართლოში... მანამდე კი, დაუშვებელია ობიექტზე ფართომასშტაბიანი სამუშაოების წარმოება," არის სიმართლე.
„საყდრისის მაღაროს საქმეზე დავა მიმდინარეობს სასამართლოში... მანამდე კი, დაუშვებელია ობიექტზე ფართომასშტაბიანი სამუშაოების წარმოება“

On 19 December 2014, President Giorgi Margvelashvili released a statement regarding the ongoing mining work at the Sakdrisi mine. He stated: “Proceedings on the Sakdrisi case are still in progress in court. Everyone must wait until the process is over and the court ruling is implemented. Before that, large-scale mining activities at the site are unacceptable.”
FactCheck took interest in Giorgi Margvelashvili’s statement and verified its accuracy.
The President‘s statement was prompted by the activities of the RMG Gold company to resume mining operations at Kazreti’s Sakdrisi-Kachaghiani license sector N1 on 13 December 2014 and the ensuing public outcry. According to those opposing the resumption of mining activities at the Sakdrisi mine, multiple archaeological research works indicate that the Sakdrisi mine is the oldest gold mining site in the world and represents an immovable monument of cultural heritage which should not be destroyed.
The Sakdrisi case has been controversial for several years. Sakdrisi was granted the status of an immovable monument of cultural heritage in 2006. That decision was based upon archaeological findings according to which the site was named the oldest gold mining site in the world, dating to the year 4,000 BC. On 5 July 2013, the Ministry of Culture revoked Sakdrisi’s status of a monument of cultural heritage on the ground that the archaeological site was unlawfully granted the status. However, according to the statement of the Ministry of Culture, the territory retained the status of an archaeology zone. Therefore, under the status of an archaeology zone, Sakdrisi-Kachaghiani received full legal protection until the conclusion of archaeological work. Based upon the decision of the government, Sakdrisi’s status of an archaeology zone was also abolished in October 2013.
After the decision of the Ministry of Culture, the NGO Green Alternative filed a lawsuit at the Tbilisi City Court to have the decision annulled. On 13 June 2014, the court partially ruled on the lawsuit and annulled the decision revoking Sakdrisi’s status of a cultural monument. However, the decision did not automatically restore its status of a cultural monument and the court ruled that the Ministry of Culture was obliged to discuss the status of Sakdrisi anew. The Ministry appealed the court ruling at the Tbilisi Appellate Court arguing that it had not done anything against the law and demanded that the Tbilisi City Court ruling be abolished. The respective proceedings are still in progress at the Tbilisi Appellate Court.
On 13 January 2014, the Ministry of Culture refused to issue a positive opinion to allow the RMG Gold company to launch a large-scale land development and mining operation. After the company submitted an administrative complaint, the Government of Georgia adopted Resolution No. 313 which abolished the aforementioned decision of the Ministry of Culture and obliged the Ministry to discuss the documentation submitted by RMG Gold anew. According to the conclusion published by the National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia, “the [existence of] an ancient gold mine or a monument of universal significance was not proven on the territory of Sakdrisi-Kachaghiani.” Based upon that decision, the Ministry of Culture issued a positive opinion on 14 March 2014, effectively allowing RMG Gold to implement large-scale land development on the licensed territory of Sakdrisi-Kachaghiani. However, the Ministry deemed it necessary to have independent scholars and experts monitor the work carried out by the company.
On 15 May 2014, Kakha Kozhoridze and Dali Mamulashvili submitted a lawsuit to the Tbilisi City Court, demanding a suspension of the administrative-legal act of 13 March 2014 of the Ministry of Culture. According to the Court, it is important to preserve the very characteristics, traits and the environment which make Sakdrisi valuable in terms of history, culture and archaeology. The Court sided with the complainants who asserted that if the act of 13 March 2014 had been enforced, the mining site could have suffered such enormous damage that it would have been impossible to restore its original shape and archaeological value. On 13 May, the Court ruled in favour of the complainants and suspended the decision of the Ministry of Culture (on granting the right to RMG Gold to conduct a large-scale land development and mining operation). According to the Court, the company was forbidden to carry out any respective mining work before the final verdict was reached. RMG Gold decided to appeal that ruling at the Tbilisi Appellate Court although the Court ruled in favour of enforcing the ban imposed by the City Court.
On 13 December 2014, the Georgian Young Lawyers’ Association (GYLA) issued a statement regarding the resumption of the work at Sakdrisi-Kachaghiani, claiming that following the decision of the City Court, RMG Gold’s actions to resume work at that territory contradicted the law.
There were two court hearings regarding the status of Sakdrisi-Kachaghiani as an immovable monument of cultural heritage and regarding the right of RMG Gold to conduct land development and mining operations on that territory. In the first case, on 13 June 2014, the court partially ruled in favour of the lawsuit submitted by Green Alternative and annulled the decision of the Ministry of Culture which had revoked the status of the Sakdrisi mine as a cultural-historical monument. The Ministry of Culture appealed that ruling at the Tbilisi Appellate Court and legal proceedings are still in progress. Further, on 30 May 2014, the Tbilisi City Court ruled in favour of the mediation submitted by Kakha Kozhoridze and Dali Mamulashvili and suspended the decision of the Ministry of Culture which allowed RMG Gold to conduct large-scale land development and mining work at the territory of Sakdrisi-Kachaghiani. The Tbilisi Appellate Court upheld the decision of the Tbilisi City Court. Therefore, as a result of the court ruling, RMG Gold had no right to conduct large-scale mining work at that territory.
According to FactCheck, Giorgi Margvelashvili’s statement: “Proceedings on the Sakdrisi case are still in progress in court… Until there is a court ruling, it is unacceptable to have large-scale mining activities at the site,” is TRUE.