„2014 წელს შრომის ანაზღაურება ნამდვილად გაზრდილია 220 მილიონით, მაგრამ ეს თანხა პოლიციელებმა, სასამართლო და სასჯელაღსრულების სისტემებში დასაქმებულმა ადამიანებმა მიიღეს“
2014 წლის 12 დეკემბერს პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე სიტყვით გამოსვლისას ფინანსთა მინისტრმა, ნოდარ ხადურმა განაცხადა: „2012 წლის 11 თვესთან შედარებით, 2014 წელს შრომის ანაზღაურება ნამდვილად არის 220 მილიონი ლარით გაზრდილი, მაგრამ 120 მილიონი ლარი აქედან  თავდაცვის სამინისტროსთვის გამოიყო, 46.5 მილიონი ლარით მეტი ხელფასები მიიღეს პოლიციელებმა. 19 მილიონი ლარით მეტი მიიღეს სასამართლო სისტემაში დასაქმებულებმა, 18 მილიონი ლარით მეტი კი – სასჯელაღსრულების სისტემაში დასაქმებულმა ადამიანებმა და ა.შ.“ ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტე გადაამოწმა. ვინაიდან 2014 წლის ბიუჯეტის საკასო შესრულება ჯერ არ გამოქვეყნებულა, ჩვენ 2012 წლის ბიუჯეტის ფაქტს 2014 წლის საპროგნოზო მაჩვენებელს ვადარებთ. 2012 წელს შრომის ანაზღაურებამ 1 049 მლნ ლარი შეადგინა. 2014 წელს შრომის ანაზღაურებაზე გამოყოფილი თანხა 25%-ით (269 მლნ ლარით) გაიზარდა და 1 318 მლნ ლარი შეადგინა. ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2012 წელს თავდაცვის სამინისტროში დასაქმებულთა შრომის ანაზღაურება ჯამში 308 მლნ ლარი იყო, 2014 წლის ბიუჯეტით კი ეს მაჩვენებელი 428 მლნ ლარით განისაზღვრა. შესაბამისად, შრომის ანაზღაურება 2012 წელთან შედარებით 120 მლნ ლარით გაიზარდა. 2012 წლის შსს-ში დასაქმებული პოლიციელებისთვის გამოყოფილი დაფინანსება 340 მლნ ლარი იყო. აღნიშნული თანხა 2014 წელს 44 მლნ ლარით გაიზარდა. საქართველოს სასჯელაღსრულების და პრობაციის სამინისტროში დასაქმებულთა შრომის ანაზღაურება 2014 წელს, 2012 წელთან შედარებით 18 მლნ ლარით გაიზარდა და 68 მლნ ლარი შეადგინა. რაც შეეხება სასამართლო სისტემაში დასაქმებულ პირთა შრომის ანაზღაურებას, ამ მიმართულებით 2012 წელს 26 მლნ ლარი გამოიყო. 2014 წელს კი ის 45 მლნ ლარით დაფინანსდა. შესაბამისად, გასულ წელს სასამართლო სისტემაში დასაქმებულთა ანაზღაურება 18 მლნ ლარით გაიზარდა. ფაქტ-მეტრი ასევე დაინტერესდა, სხვა რომელ უწყებებში გაიზარდა მნიშვნელოვნად  შრომის ანაზღაურება (იხ. ცხრილი). ცხრილი 1: სახელმწიფო ბიუჯეტით განსაზღვრული შრომის ანაზღაურება (2012-2014 წწ.), მლნ ლარი
სხვაობა
საქართველოს პარლამენტი და მასთან არსებული ორგანიზაციები
24.9
33.2
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
13.0
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო
24.0
37.5
13.5
საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტრო
8.2
19.1
10.9
საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო
6.0
16.5
10.5
მნიშვნელოვანი ფაქტია, რომ 2012 წელს შრომის ანაზღაურების მუხლი ბიუჯეტის 13%-ს, ხოლო 2014 წელს 14 %-ს შეადგენდა. სხვადასხვა უწყებებში შრომის ანაზღაურებასთან ერთად იზრდება საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობაც. 2012 წელს დასაქმებული იყო 102 976 კაცი, 2013 წელს – 109 685, 2014 წელს კი – 111 337.   დასკვნა ფინანსთა მინისტრის ინფორმაციით 2014 წელს, 2012 წელთან შედარებით, ბიუჯეტიდან შრომის ანაზღაურებისათვის გამოყოფილი დაფინანსება 269 მლნ ლარით გაიზარდა და არა 220 მლნ ლარით, როგორც ეს მინისტრმა განაცხადა. აქედან, 120 მლნ ლარით გაეზარდათ შრომის ანაზღაურება თავდაცვის სამინისტროში დასაქმებულ პირებს, პოლიციელებს 44 მლნ ლარით, სასამართლო სისტემაში – 18 მლნ ლარით, სასჯელაღსრულების სისტემაში – ასევე 18 მლნ ლარით. შრომის ანაზღაურებისათვის გამოყოფილი დაფინანსება ასევე გაეზარდათ სხვა სამინისტროებსაც. შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ნოდარ ხადურის განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.

On 12 December 2014, at the plenary session of the Parliament, Minister of Finance, Nodar Khaduri, stated: “In contrast with the first 11 months of 2012, remunerations have increased by GEL 220 million in 2014. Moreover, GEL 120 million was distributed to the Ministry of Defence. The police got an additional GEL 46.5 million. The employees of the court system took advantage of more than GEL 19 million whilst the remuneration for the corrections system rose by GEL 18 million.”
took interest in the abovementioned statement and verified it.
In view of the fact that the budget execution for 2014 has not yet been published, we compared the data recorded in 2012 to those predicted for 2014. In 2012, remunerations were equal to GEL 1,049 million, increasing by 25% and reaching GEL 1,318 million in 2014.
According to the Ministry of Finance, remunerations for employees of the Ministry of Defence in 2012 were GEL 308 million, increasing to GEL 428 million by 2014. Accordingly, the amount rose by GEL 120 million. The total expenditure on wages for employees of the Ministry of Internal Affairs in 2012 was GEL 340 million, increasing by GEL 44 million in 2014. The Ministry of Corrections and Legal Assistance was provided with an additional GEL 18 million which increased its total amount of remunerations to the sum of GEL 68 million.
In 2014, an additional GEL 18 million were distributed to the court system, reaching the sum of GEL 45 million as compared to only GEL 26 million in 2012.
took interest in other governmental agencies in which average wages also increased.
Remunerations Defined by the State Budget (2012-2014, GEL million)
Parliament of Georgia and Associate Organizations
24.9
33.2
Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia
13.0
Ministry of Justice of Georgia
24.0
37.5
13.5
Ministry of Agriculture of Georgia
8.2
19.1
Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia
16.5
It is important to mention that remunerations took 14% percent of the state’s whole budget in 2014 whilst this amount was 13% in 2012. Alongside with the increased wages, the number of employees in the public sector grew as well. The number of public servants was 102,976 in 2012, 109,685 in 2013 and 111,337 in 2014.
According to the Ministry of Finance, remunerations in 2014 increased by GEL 269 million and not by GEL 220 million as the Minister stated. The additional finances were distributed in the following ways: GEL 120 million to the Ministry of Defence, GEL 44 million to the police and GEL 18 million each to the court and corrections systems. Remunerations in other ministries grew as well.