პრემიერის განცხადებით, „მესამე კვარტალში საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი ინვესტიციების მოცულობამ 508 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 99%-ით, 2012 წლისას კი 155%-ით აღემატება“.
ფაქტ-მეტრი პრემიერის განცხადებით დაინტერესდა და მისი სიზუსტის შემოწმება გადაწყვიტა.
საქსტატმა მესამე კვარტლის წინასწარი მონაცემები 9 დეკემბერს გამოაქვეყნა. სტატისტიკის მიხედვით, 2014წლის მესამე კვარტალში ქვეყანაში 508 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია შემოვიდა, რაც საგრძნობლად აღემატება იმავე წლის პირველ (265 მილიონი) და მეორე (151 მილიონი) კვარტლის შედეგებს. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის მესამე კვარტალში განსაკუთრებით გაიზარდა პირდაპირი ინვესტიციები ჩინეთიდან, რომელმაც სხვა ქვეყნებთან შედარებით ყველაზე მეტი, 149 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია განახორციელა (აღნიშნული ინვესტიციის ძირითადი მოცულობა ოლიმპიური სოფლის მშენებლობაზე მოდის). რაც შეეხება მეორე და მესამე ადგილზე მყოფ ქვეყნებს, აზერბაიჯანიდან 95 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიციაა შემოსული, ნიდერლანდებიდან კი – 90 მილიონი.
საქსტატის მონაცემების მიხედვით, ყველაზე მეტი ინვესტიცია მშენებლობის დარგში ჩაიდო – 181 მილიონი აშშ დოლარი. მეორე ადგილს ტრანსპორტი და კავშირგაბმულობა იკავებს, რომელზეც შემოსული ინვესტიციებიდან 109 მილიონი აშშ დოლარი მოდის. ორივე დარგში 2013 წლის მესამე კვარტალთან შედარებით თვალსაჩინო ზრდაა.
წლის მესამე კვარტალში საქართველომ 255 მილიონი აშშ დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია მოიზიდა, რაც 99%-ით ნაკლებია 2014 წლის მონაცემთან შედარებით. რაც შეეხება 2012 წლის მესამე კვარტლის ინვესტიციების რაოდენობას, ის 199 მილიონ დოლარს შეადგენდა, რაც 2014 წლის მაჩვენებელს 155%-ით ჩამორჩება.
პრემიერმა ასევე აღნიშნა, რომ 9 თვის განმავლობაში, საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი ინვესტიციების ოდენობამ 923 მილიონ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2013 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 29%-ით, ხოლო 2012 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 36%-ით აღემატება. „ასევე, თუ გადავხედავთ აღნიშნულ მაჩვენებელს გრძელვადიან დინამიკაში, ჩვენ დავინახავთ, რომ 2008 წლის მეორე კვარტლის შემდეგ, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების ასეთი მაღალი მაჩვენებელი არც ერთ კვარტალში არ დაფიქსირებულა“ – განაცხადა ღარიბაშვილმა.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ინფორმაციით, 2014 წლის 9 თვის ჯამური მონაცემით საქართველოში 923 მილიონი აშშ დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია შემოვიდა. 2013 წელს, იმავე პერიოდში განხორციელებული ინვესტიციების რაოდენობა 715 მილიონ დოლარს შეადგენდა, რაც მართლაც 29%-ით ნაკლებია 2014 წლის მაჩვენებელზე. 2012 წელს, პირველ 9 თვეში 678 მილიონი დოლარის პირდაპირი ინვესტიცია განხორციელდა, რომელსაც 2014 წლის მონაცემი 36%-ით აღემატება.
რაც შეეხება 2014 წლის მესამე კვარტლის შედარებას გასული წლების მონაცემებთან, 508 მილიონ აშშ დოლარზე მაღალი რიცხვი ბოლოს 2008 წლის მეორე კვარტალში დაფიქსირდა – 605.4 მილიონი.
პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები კვარტლების მიხედვით, მლნ. აშშ დოლარი
I კვ. |
II კვ. |
III კვ. |
IV კვ. |
2 014.8 |
421.4 |
401.5 |
489.1 |
702.9 |
1 564.0 |
537.7 |
605.4 |
134.7 |
286.2 |
658.4 |
114.0 |
177.2 |
173.2 |
194.0 |
814.5 |
166.5 |
208.3 |
225.6 |
214.1 |
1 117.2 |
209.7 |
248.3 |
316.6 |
342.6 |
911.6 |
261.2 |
217.7 |
199.0 |
233.7 |
941.9 |
252.3 |
207.9 |
254.8 |
226.9 |
923.3 |
265.3 |
150.5 |
507.5 |
აღსანიშნავია, რომ სტაბილური ეკონომიკური განვითარებისთვის ყოველ მომდევნო წელს მოზიდული ინვესტიციის ზრდაა საჭირო. 2014 წლის მესამე კვარტალში მიღწეული პირდაპირი ინვესტიციების მაჩვენებელი საკმაოდ მაღალია, თუმცა გაცილებით დაბალი შედეგებია გასულ კვარტლებში.
აქვე უნდა აღვნიშნოთ, რომ 2014 წლის მესამე კვარტალში მნიშვნელოვნად გაიზარდა საქართველოდან უცხოეთში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობაც. კერძოდ, ივლის-სექტემბერში საქართველოდან 73 მილიონი აშშ დოლარის პირდაპირი ინვესტირება განხორციელდა. 2013 წლის მესამე კვარტალში აღნიშნული მაჩვენებელი 1 მილიონი დოლარი იყო. შედეგად, თუ ავიღებთ პირდაპირი ინვესტიციების წმინდა ზრდას (შემოდინებას გამოკლებული გადინება), 2014 წლის მე-3 კვარტალში, მივიღებთ 435 მილიონი დოლარის პირდაპირ ინვესტიციას, რაც 71%-ით მეტია 2013 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელზე (254 მილიონი დოლარი).
დასკვნა 2014წლის მესამე კვარტალში პირდაპირი ინვესტიციების რაოდენობამ, მართლაც, 508 მილიონი დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს (255 მილიონი დოლარი) 99%-ით, 2012 წლის მონაცემს (199 მილიონი დოლარი) კი 155%-ით აღემატება. 2014 წლის 9 თვის მონაცემი (923 მილიონი ლარი) 29%-ით აღემატება 2013 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს, 2012 წლისას კი – 36%-ით.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადება: „მესამე კვარტალში საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ შეადგინა 508 მილიონი აშშ დოლარი, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 99%-ით, ხოლო 2012 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 155%-ით აღემატება,“ არის სიმართლე.

In December 2014, Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, talked about foreign investments in Georgia in the third quarter of the year. According to his statement, the amount of foreign investments reached USD 508 million in the third quarter of 2014 which was 99% more than it was in the same period of the previous year and 155% more than that of the same period of 2012.
took interest in the Prime Minister’s statement and verified its accuracy.
The National Statistics Office of Georgia published the preliminary data of the third quarter of 2014 on 9 December 2014. According to these data,
the amount of foreign investment in Georgia reached USD 508 million in the third quarter of the year which was much more than that of the first (USD 265 million) and second (USD 151 million) quarters. It should be noted that the third quarter of 2014 saw a significant rise in direct investments from China which invested a total of USD 149 million and which is much more than any other country (the largest share of this investment was made in the construction of the Olympic Village). Azerbaijan held the second place in foreign investments in Georgia with USD 95 million whilst the Netherlands came third with USD 90 million.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the largest amount of money totalling USD 181 million was invested in the field of construction. The transport and communications field comes second with USD 109 million. Both fields have seen a significant rise as compared to the third quarter of 2013.
Georgia attracted a total of USD 255 million of foreign direct investment in the third quarter of 2013 which is 99% less than that of the same period of 2014. As for the amount of investment in the third quarter of 2012, it reached USD 199 million which is 155% less than in the third quarter of 2014.
The Prime Minister also pointed out that the amount of investments in Georgia equalled USD 923 million in the first nine months of 2014 which was 29% more than in the same period of 2013 and 36% more than that of the same period of 2012. “Additionally, if we look at these data in a long-term perspective, we will see that such a high amount of foreign investments has been observed in none of the quarters since the second quarter of 2008,” stated Mr Gharibashvili.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, a total of USD 923 million was invested in Georgia from abroad in the first nine months of 2014. The amount of investments equalled USD 715 million in the same period of 2013 which is, indeed, 29% less than in the same period of 2014. A total of USD 678 million was invested in Georgia from abroad in the first nine months of 2012 which is 36% less than in the first three quarters of 2014.
As for the comparison of the third quarter of 2014 to the quarters of the previous years, the latest example when investments were more than USD 508 million was in the second quarter of 2008 – USD 605.4 million.
Foreign Direct Investment by Quarters (USD Million)
Overall
I Quarter
II Quarter
III Quarter
IV Quarter
2,014.8
421.4
401.5
489.1
702.9
1,564.0
537.7
605.4
134.7
286.2
658.4
114.0
177.2
173.2
194.0
814.5
166.5
208.3
225.6
214.1
1,117.2
209.7
248.3
316.6
342.6
911.6
261.2
217.7
199.0
233.7
941.9
252.3
207.9
254.8
226.9
923.3
265.3
150.5
507.5
It should be noted that the early increase of attracted investments is essential to building a stable economy. The amount of foreign direct investments in Georgia in the third quarter of 2014 is quite high; however, the data of the previous quarters are significantly lower.
It should also be noted that the amount of foreign direct investments abroad from Georgia also increased significantly in the third quarter of 2014. Specifically, Georgia invested a total of USD 73 million in overseas countries. This amount was USD 1 million in the third quarter of 2013. Hence, if we take the net inflow of foreign direct investments (inflow minus outflow), the overall amount will reach USD 435 million which is 71% more than that of the same period of 2013 (USD 254 million).
The amount of foreign investments did indeed reach USD 508 million in the third quarter of 2014 which is 99% more than in the same period of the previous year (USD 255 million) and 155% more than that of the same period of 2012 (USD 199 million). The investment of the first nine months of 2014 is USD 923 million which is 29% more than in 2013 and 36% more than in 2012.
FactCheck concludes that Irakli Gharibashvili’s statement: “The amount of foreign investments reached USD 508 million in the third quarter of 2014 which is 99% more than it was in the same period of the previous year and 155% more than that of the same period of 2012,” is TRUE.