მიმდინარე წლის 23 სექტემბერს გადაცემა „არჩევანში“ სტუმრობისას, უმრავლესობის წევრმა, გიგა ბუკიამ განაცხადა: "უსაფრთხო ქვეყანათა შორის ათეულში ვართ. ტურისტთა რაოდენობა 30%-ით გაიზარდა, 5 მილიონზე მეტი ტურისტი შემოვიდა".
საკითხის დაზუსტებისას, დეპუტატმა წყაროდ „სამოქალაქო საზოგადოების პლატფორმის“ მიერ გამოქვეყნებული სტატია დაასახელა, რომელიც თავის მხრივ, ვებგვერდ lifestyle9.com-ის სტატისტიკას ეყრდნობა. აღნიშნული წყაროს მიხედვით, უსაფრთხო ქვეყანა დაცული უნდა იყოს ბუნებრივი კატაკლიზმების, ძარცვის, ტერორიზმის, კორუფციისა და ეკონომიკური კრიზისებისგან, თუმცა ეს კონკრეტული სტატია, ქვეყნების უსაფრთხოების შეფასებისას, მხოლოდ ამ ქვეყნებში არსებულ კრიმინალის დონეს ეყრდნობა. აღნიშნული სტატიის მიხედვით, საქართველო უსაფრთხო (კრიმინალის დონით) ქვეყნებს შორის, მსოფლიოში მერვე ადგილს იკავებს.
lifestyle9.com-ზე გამოქვეყნებული სტატიისგან განსხვავებით, ამ კუთხით ქვეყნების რანგირების სანდო და აკადემიურ მაჩვენებელს წარმოადგენს ე.წ. Global Peace Index (GPI), რომელიც საერთაშორისო კვლევითი ორგანიზაცია – Institute for Economics and Peace-ის პროდუქტია. აღნიშნული ინდექსი მსოფლიოში ყველაზე მშვიდ და უსაფრთხო ქვეყნებს განსაზღვრავს. იგი აღიარებულია მსოფლიოს წამყვანი კვლევითი ორგანიზაციებისა და ანალიტიკოსების მიერ. GPI სხვადასხვა ინდიკატორების მიხედვით დგება, როგორიც არის ორგანიზებული კონფლიქტების რაოდენობა, ურთიერთობები მეზობელ ქვეყნებთან, საზოგადოებაში კრიმინალის დონის აღქმა, ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა რაოდენობა და ა.შ. (იხილეთ ცხრილი). GPI-ის კვლევის შედეგები გამოიყენება ისეთი საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ, როგორც არის მსოფლიო ბანკი და გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია. 2014 წლის ანგარიშის მიხედვით, საქართველო უსაფრთხო ქვეყნების სიაში (162 ქვეყნიდან) 111-ე ადგილს იკავებს.
ცხრილი 1: საერთაშორისო მშვიდობის ინდექსი
ცხრილი 2: საქართველოს რეიტინგი უსაფრთხოების ინდექსის მიხედვით (GPI)
აქვე აღსანიშნავია, რომ GPI-ის კვლევა სრულად მოიცავს უსაფრთხო ქვეყნის ყველა ინდიკატორს და უსაფრთხოება მხოლოდ კრიმინალის დონით არ არის შეფასებული.
ფაქტ-მეტრი ორგანიზაცია NUMBEO.COM -ის კვლევის შედეგებსაც გაეცნო. აღნიშნული წყარო უსაფრთხო ქვეყნებს სწორედ კრიმინალის დონით განსაზღვრავს. კვლევის მიხედვით, 2014 წლის მდგომარეობით, საქართველო უსაფრთხო ქვეყნებს შორის 139 ქვეყნიდან მეხუთე ადგილის იკავებს. ქვეყანაში კრიმინალის დონე 19.91 ქულით შეფასდა, ხოლო უსაფრთხოების ინდექსი - 80.09 ქულით (იხილეთ ცხრილი). აღსანიშნავია, რომ ამ ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული კვლევებს ისეთი მედია საშუალებები იყენებენ ხოლმე, როგორებიცაა BBC, THE ECONOMIST, FORBES და ა.შ.
ცხრილი 3. საქართველოს რეიტინგი კრიმინალის დონის მიხედვით (NUMBEO.COM)
როგორც ცხრილიდან ჩანს, ამ მონაცემების მიხედვით, საქართველო 2013 -2014 წლებში კრიმინალის დაბალი დონით ნამდვილად შედის მსოფლიო ქვეყნების ათეულში.
ჩვენ ამ საკითხის უფრო ღრმად შესასწავლად საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსაც დავუკავშირდით. თუმცა, აღნიშნულმა უწყებამ ვერ დაგვისახელა ვერცერთი საერთაშორისო კვლევა, რომელიც უსაფრთხო ქვეყნებს კრიმინალის დონით განსაზღვრავს.
წინა ხელისუფლების დროს, საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი, მიხეილ სააკაშვილი ხშირად აღნიშნავდა, რომ საქართველო ერთ-ერთი ყველაზე უსაფრთხო ქვეყანა იყო რეგიონში. ჩვენ მიერ მოძიებული ინფორმაციით, მიხეილ სააკაშვილის განცხადება The International Crime Victims Survey-ის კვლევას ეყრდნობოდა, რომელიც მსოფლიოში, საერთაშორისო კრიმინოლოგიის დარგში, ერთ-ერთი ყველაზე დიდი პროექტია. იგი ევროკომისიის მიერ ფინანსდება და მისი შედეგები საყოველთაოდ აღიარებულია. ამ კვლევის მიხედვით, ქვეყანაში დანაშაულის დონე 2005 წლამდე იზრდებოდა. მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო დანაშაულის მაღალი დონით ხასიათდებოდა, გატარებული რეფორმების შედეგად რეგიონში ერთ-ერთ ყველაზე უსაფრთხო ქვეყანად იქცა. აღნიშნული ორგანიზაციის ბოლო კვლევა 1988-2010 წლის მონაცემებს მოიცავს.
რაც შეეხება გიგა ბუკიას მიერ ნახსენებ ვიზიტორების რაოდენობას, 2013 წელს საქართველოში 5.4 მილიონი ვიზიტორი შემოვიდა, რის შედეგადაც, 2012 წელთან შედარებით ზრდამ 22% შეადგინა. მიმდინარე წელს, 9 თვეში, საქართველოს 4 187 595 ვიზიტორი ეწვია. ამ მონაცემებით, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით პროცენტულმა ზრდამ 2% შეადგინა. თუ გადავხედავთ გასული წლების პროცენტულ ზრდას, მიმდინარე წელს საქართველოში შემოსული ვიზიტორების პროცენტული ზრდის ტემპი შემცირებულია. 2013 წელს საქართველოში შემოსული ტურისტების რაოდენობა ნამდვილად იყო 5 მილიონზე მეტი. მაგრამ არც 2013 და არც მიმდინარე წელს, ვიზიტორთა რიცხვი 30%-ით არ გაზრდილა. 30%-იან ჯამს ვერ მივიღებთ იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ვივარაუდებთ, რომ დეპუტატმა აღნიშნული 30%-ის დასახელებისას ბოლო ორი წლის მონაცემების ჯამი იგულისხმა.
გრაფიკი 1: საქართველოს სახელმწიფო საზღვარზე გადაადგილებულ ვიზიტორთა რიცხვის ზრდა (2006-2014 წლები)
უსაფრთხოების კუთხით, ქვეყნების რანგირების ყველაზე აღიარებულ და სანდო მაჩვენებლს ე.წ. Global Peace Index (GPI) წარმოადგენს, რომელიც საერთაშორისო კვლევითი ორგანიზაცია – Institute for Economics and Peace-ის პროდუქტია. ამ ინდექსის მიხედვით, საქართველო 162 ქვეყნიდან 111-ე ადგილს იკავებს. თუმცა, ეს წყარო ქვეყნის უსაფრთხოობის დონეს 22 ინდიკატორზე დაყრდნობით იკვლევს, დეპუტატი კი უსაფრთხოებაზე საუბრისას მხოლოდ ქვეყანაში არსებულ კრიმინალის დონეს გულისხმობდა. მის მიერ დასახელებული წყაროს მიხედვით, საქართველო უსაფრთხო ქვეყნების რეიტინგში მერვე ადგილს იკავებს.
ჩვენ აღნიშნული საკითხი ვებგვერდ NUMBEO.COM-ის კვლევის მიხედვითაც გადავამოწმეთ, რომელიც საკმაოდ სანდო და აღიარებულ წყაროს წარმოადგენს. მისი მიხედვით, 2014 წლის მონაცემებით, საქართველო უსაფრთხო ქვეყნებს შორის მსოფლიოში მეხუთე ადგილზეა.
რაც შეეხება საქართველოში ტურიზმის ზრდას, დეპუტატი მართალია, როდესაც აცხადებს, რომ 2013 წელს საქართველოში 5 მილიონი ტურისტი შემოვიდა, თუმცა ამ რიცხვის ზრდა 30% არ ყოფილა, როგორც ამას დეპუტატი აღნიშნავს.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ გიგა ბუკიას განცხადება: "ათეულში ვართ უსაფრთხო ქვეყანათა შორის და ტურისტთა რაოდენობა 30%-ით გაიზარდა, 5 მილიონზე მეტი ტურისტი შემოვიდა," არის ნახევრად სიმართლე.

On 23 September 2014, during his visit to the talk show, Choice,
Parliamentary Majority MP, Giga Bukia, stated: “We are among the ten safest countries in the world. The number of tourists has increased by 30%. More than five million tourists have visited Georgia.”
When commenting upon the issue the MP indicated a Civil Society Platform article as his prime source of information. The aforementioned article is based upon the statistics published by lifestyle9.com. According to the Lifestyle9 website, a safe country must be protected from natural disasters, robbery, terrorism, corruption and economic crises. However, the website’s article bases its assessment of safety upon the criminal situation only. According to the article, Georgia holds the 8th
position in the world by safety (criminal situation).
Unlike Lifestyle9’s article, the Global Peace Index (GPI), conducted by the Institute for Economics and Peace, an international think tank, is a reliable academic source for assessing the safety of a country. The Institute’s Index determines the safest and the most peaceful countries in the world and is recognised by major international think tanks and analysts. The GPI is calculated based upon various factors such as the number of organised conflicts, relations with neighbouring countries, the public’s perception of crime levels, the number of refugees and internally displaced persons and so on (see Table 1). The GPI is used by major international organisations such as the World Bank and the United Nations. According to the 2014 Report, Georgia holds the 111th
position out of 162 countries.
Global Peace Index
Global Peace Index Factors
1 External and Internal Conflicts
2 Deaths from Conflict (Internal)
3 Deaths from Conflict (External)
4 Level of Conflicts
5 Neighbouring Country Relations
6 Perceived Criminality in Society
7 Share of Displaced Persons in Overall Number of Population
8 Political Instability
9 Terrorist Activity
10 Political Terror
11 Violent Crime
12 Homicides (per 100,000 persons)
13 Jailed Population (per 100,000 persons)
14 Share of Military Expenditure in GDP
15 Armed Services Personnel
16 UN Peacekeeping Funding
17 Nuclear and Heavy Weapons Capability
18 Access to Light Weapons
19 Number of Prisoners (per 100,000 persons)
20 Imported Conventional Weapons (per 100,000 persons)
21 Exported Conventional Weapons (per 100,000 persons)
22 Security Officers and Police (per 100,000 persons)
Georgia’s Ratings According to the Global Peace Index (GPI)
Peace Index
134
2.842
141
3.020
136
2.580
137
2.546
139
2.511
111
2.225
It should be noted that the GPI combines all of the major factors of a safe country and does not rely upon the criminal activity level only.
FactCheck looked into the research results of NUMBEO.COM as well. The aforementioned organisation measures the safety of countries based upon the criminal activity level. According to the 2014 study, Georgia holds the 5th place out of 139 countries by safety. The criminal activity level in the country has been assessed at 19.91 points whilst the safety index has been given 80.09 points (see Table 3). It should be noted that this organisation’s studies are used by major media companies and publications such as the BBC, The Economist, Forbes
and so on.
Georgia’s Ratings by Criminal Activity (NUMBEO.COM)
Criminal Activity
Safety Index
Position (in the world)
31.33
68.67
20
19.57
80.43
19.91
80.09
As the table makes clear, Georgia indeed is among the ten safest countries of the world by the 2013-2014 data.
We contacted the Ministry of Internal Affairs of Georgia in order to study this issue in detail. However, the Ministry was unable to name a study which determines the level of safety of countries based upon the criminal activity level.
The ex-President of Georgia, Mikheil Saakashvili, often used to say that Georgia was one of the safest countries in the region. Mr Saakashvili’s statements were often based upon the data of The International Crime Victims Survey
which is one of the largest projects in the field of international criminology. It is funded by the European Commission and recognised everywhere. According to this source, Georgia’s criminal activity was on the rise until 2005. Despite the fact that Georgia had a high level of criminal activity, it was still considered as one of the safest countries in the region due to its reforms. The most recent study of the aforementioned organisation is based upon the data from 1998 to 2010.
As for the number of visitors, also mentioned by Mr Bukia, a total of 5.4 million visitors entered Georgia in 2013 which was 22% more than in 2012. Georgia was visited by 4,187,595 people in the first nine months of 2014. This was 2% more than in the same period of the previous year. If we look at the growth rate of the number of visitors in recent years, the growth in 2014 has decreased. The number of visitors to Georgia was definitely more than 5 million in 2013; however, neither in 2013 nor in 2014 has the number of visitors increased by 30%. Even if we assume that the MP meant the growth of 2013 and 2014 together, it is still less than 30%.
Growth of the Number of Visitors to Georgia (from 2006 to 2014)
Conclusion The Global Peace Index (GPI) conducted by the Institute for Economics and Peace, an international think tank, is the most reliable and recognised academic source for assessing the safety of a country. According to this Index, Georgia holds the 111th position out of 162 countries. However, this study assesses the level of safety based upon 22 different factors. When talking about the safety of the country, Mr Bukia meant the criminal activity level only. According to the source named by him, Georgia does indeed hold the 8th
place in the world by safety.
We checked the issue based upon the NUMBEO.COM research as well. The aforementioned research is also highly reliable and recognised worldwide. According to this research, Georgia holds the 5th
As for the growth of the number of tourists, the MP is absolutely correct when stating that five million tourists visited Georgia in 2013. However, the growth rate of 2013 has not been 30% as stated by Mr Bukia.
Hence, FactCheck concludes that Giga Bukia’s statement: “We are among the ten safest countries in the world. The number of tourists has increased by 30%. More than five million tourists have visited Georgia,” is HALF TRUE.