მიმდინარე წლის 18 სექტემბერს, ფაქტ-მეტრის სერვისის – „შეამოწმე შენი ფაქტის“ ფარგლებში, მკითხველმა ირაკლი სირბილაძემ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის, ვლადიმერ პაპავას განცხადების გადამოწმება გვთხოვა, რომელიც საქართველოში უმაღლესი სასწავლებლების დაფინანსებას ეხებოდა.
18 სექტემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე ვლადიმერ პაპავამ უნივერსიტეტის დაფინანსების საკითხზე ისაუბრა
და განმარტა, რომ „დასავლეთის სახელმწიფოების უნივერსიტეტებში სტუდენტების შენატანი ბიუჯეტში მხოლოდ 10 პროცენტია, მეტი წილი სახელმწიფოს მხარდაჭერაზე მოდის, საქართველოში კი სახელმწიფოს მხარდაჭერა ნულის ტოლია“.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მიერ გაჟღერებულ განცხადებაში ნახსენები დასავლური უნივერსიტეტების ცნების ქვეშ უნდა მოვიაზროთ ევროპული და ამერიკული საჯარო უნივერსიტეტები, გამომდინარე იმ ფაქტიდან, რომ კერძო უნივერსიტეტები, როგორც წესი, სახელმწიფო ბიუჯეტიდან არ ფინანსდებიან.
ჩვენ, ამერიკის და ევროპის წამყვანი საჯარო უნივერსიტეტების შემოსავლის წყაროები გამოვიკვლიეთ. ევროპული უნივერსიტეტების დაფინანსებასა და ფინანსურ ავტონომიაზე, ევროკომისიის ერთობლივი კვლევითი ცენტრის კვლევაში
აღნიშნულია, რომ ევროპული უნივერსიტეტების ბიუჯეტების 70% სახელმწიფო ასიგნებებით ივსება (აქედან 57% ძირითადი დაფინანსებაა, 13% კი კონკურსის შედეგად მოიპოვება). კერძო კომპანიებიდან მიღებული შემოსავალი ბიუჯეტის 6%-ს შეადგენს, 3% არაკომერციული სექტორიდან მიღებულ დაფინანსებას უკავია, 2% კი – საზღვარგარეთიდან მიღებულ დაფინანსებას. დარჩენილი 19% მიეკუთვნება კატეგორიას „სხვა,“ რომელიც მოიცავს როგორც სწავლის გადასახადს, ასევე იმ დაფინანსებას, რომელიც წინა კატეგორიებში არ აისახება (იხ. გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: ევროპული უნივერსიტეტების შემოსავლის წყაროები
წყარო: JRCS Scientific and Technical Reports – European university funding and financial autonomy
ამერიკის შეერთებულ შტატებში უნივერსიტეტების დაფინანსება ძირითადად საშტატო დონიდან მომდინარეობს, თუმცა, ასევე არსებობს ფედერალური ასიგნებები, გრანტები და კონტრაქტები. „Delta Cost Project“-ის კვლევაში
მოყვანილი სტატისტიკის თანახმად, ამერიკაში მოქმედი საჯარო უმაღლესი დაწესებულებების ბიუჯეტის 50%-ზე მეტი სახელმწიფო ან საშტატო ასიგნებებით ივსება, თუმცა სტუდენტების შენატანი მთლიანი ბიუჯეტის 10%-იან წილს აღემატება. კვლევით უნივერსიტეტებსა და საზოგადოებრივ კოლეჯებში სწავლის გადასახადი ბიუჯეტის 15-20 %-ს წარმოადგენს, სამაგისტრო ინსტიტუტებში კი ეს წილი 25-30%-ს უდრის. პარალელურად, 1998 წლიდან მოყოლებული აღინიშნება სახელმწიფო დაფინანსების წილის შემცირებისა და სწავლის გადასახადის წილის ზრდის ტენდენცია (იხ. გრაფიკი 2).
თითო სტუდენტის შესანახად საჭირო თანხის წარმოშობის წყარო (1998-2008 წწ.)
image0024 წყარო: Trends in College Spending:  A report of the Delta Cost Project
როგორც ვხედავთ, ევროპაშიც და ამერიკაშიც სტუდენტების სწავლის დაფინანსების პასუხისმგებლობას უმეტესწილად სახელმწიფო კისრულობს. სტუდენტების შენატანი საშუალოდ 10-15%-ია.
რაც შეეხება საქართველოს, საჯარო უნივერსიტეტები სახელმწიფოსგან ყოველწლიურ პროგრამულ დაფინანსებას იღებენ. ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა 2013 წელს პროგრამული დაფინანსების სახით სახელმწიფოსგან 4 787 150 ლარი მიიღო. აქედან, 3 938 000 ლარი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისთვის გადაცემულ 14 სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტში დასაქმებული თანამშრომლების შრომითი ანაზღაურებისთვის, ხოლო 849 150 ლარი - სტუდენტებზე გასაცემი სახელმწიფო სტიპენდიისთვის იყო განკუთვნილი.
სახელმწიფო დაფინანსებამ 2013 წელს უნივერსიტეტის შემოსავლების 27% შეადგინა. ეს მოიცავდა ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტებს (10%), სახელმწიფო ბიუჯეტიდან მიღებულ პროგრამულ დაფინანსებას (9%) და ეროვნული გამოცდებით მიღებულ სასწავლო გრანტებს (8%). ზოგადად, ეროვნული სასწავლო გრანტი მიიჩნევა სტუდენტის და არა სასწავლებლის მხარდაჭერად, თუმცა ფაქტია, რომ სახელმწიფოს მიერ სრულად ან ნაწილობრივ დაფარული სწავლის გადასახადი უნივერსიტეტის შემოსავლების 8%-ს (4 218 525 ლარი) შეადგენს. გარდა ამისა, საქართველოს მთავრობის 2013 წლის 23 აგვისტოს №218 დადგენილებით, უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად, აკრედიტებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩარიცხულ სტუდენტთა სოციალური პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებისთვის 2 560 000 ლარი გამოიყო. ფაქტ-მეტრისთვის ამ ეტაპზე უცნობია, სტუდენტების გადასახადის რა ნაწილი ანაზღაურდება მთავრობის №218 დადგენილებით განსაზღვრული დაფინანსებით. თუმცა, ბუნებრივია, რომ სოციალური პროგრამის ფარგლებში გამოყოფილი თანხა (2 560 000 ლარი) მთლიანად თსუ-ს ბიუჯეტშიც რომ გადარიცხულიყო, ეს სურათს არსებითად არ შეცვლიდა, რამდენადაც ეს თანხა უნივერსიტეტის სრული შემოსავლების 5%-ს არ აღემატება (იხ. გრაფიკი 3).
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის შემოსავლის წყაროები
წყარო: თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ოფიციალური ვებგვერდი
მართალია, უნივერსიტეტის ბიუჯეტის 27% სახელმწიფო ხაზინიდან მიღებული თანხით ივსება, მაგრამ იმ სამი კომპონენტიდან, რომელიც სახელმწიფო მხარდაჭერად უნდა მივიჩნიოთ, არცერთი არ გულისხმობს უნივერსიტეტის საბაზისო დაფინანსებას. აღსანიშნავია, რომ ევროპული უნივერსიტეტების საბაზისო დაფინანსება ბიუჯეტის 57%-ს შეადგენს. ამდენად, საქართველოში არსებული უმაღლესი საგანმანათლებლო სისტემის ფარგლებში, საჯარო და კერძო უნივერსიტეტები თანაბარ ხელშეწყობას იღებენ სახელმწიფოსგან, რამდენადაც ეროვნულ გამოცდებზე მოპოვებული სასწავლო გრანტი სტუდენტს როგორც საჯარო, ასევე კერძო უნივერსიტეტში მიჰყვება. პროგრამულ დაფინანსებას საჯარო უნივერსიტეტები მხოლოდ სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტების პერსონალის შრომითი ანაზღაურებისთვის იღებს. რაც შეეხება ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტებს, მისი მოპოვება საკონკურსო წესით ნებისმიერი უმაღლესი სასწავლო დაწესებულების მეცნიერს შეუძლია.
ამ მხრივ, საქართველოში არსებული მოდელი რადიკალურად განსხვავდება დასავლური მოდელებისგან. ევროპაში საჯარო უნივერსიტეტები საბაზისო დაფინანსების მეშვეობით ახერხებენ ევროკავშირში მაცხოვრებელი სტუდენტებისთვის დაბალი ფასების, ან სულაც უფასო სწავლების შეთავაზებას (ფინეთი, ნორვეგია, შვედეთი, დანია, გერმანია, ავსტრია, სლოვენია და სხვ.). საქართველოს საჯარო უნივერსიტეტებს საბაზისო დაფინანსების არარსებობა კერძო უნივერსიტეტებთან შედარებით არათანაბარ მდგომარეობაში აყენებს, რამდენადაც კერძო უნივერსიტეტები, საჯაროებთან შედარებით, პროფესორებს, ლექტორებსა და სტუდენტებს უკეთეს პირობებს სთავაზობენ, გამომდინარე მათი მრავალმხრივი კერძო დაფინანსებიდან.
ამერიკული და ევროპული უნივერსიტეტების უმეტესობა სახელმწიფოს/შტატის პირდაპირი საბიუჯეტო წესით ფინანსდება. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ აშშ-ში არსებული ტენდენცია საბიუჯეტო დაფინანსების კლებისკენაა მიმართული, რაც უნივერსიტეტის შემოსავლებში სწავლის გადასახადის წილის ზრდას იწვევს. სტუდენტების შენატანი ამერიკულ უნივერსიტეტებში 10%-ს მცირედით აღემატებოდა, თუმცა ბოლოდროინდელი ტენდენციებიდან გამომდინარე, შეინიშნება ამ მაჩვენებლის დაახლოებით 20%-მდე ზრდა.
საქართველოში, უნივერსიტეტები სახელმწიფო პროგრამულ დაფინანსებას იღებენ, რაც ბიუჯეტის 9%-ს შეადგენს. გარდა ამისა, ეროვნული გამოცდების შედეგად მოპოვებული სასწავლო გრანტი (8%) და ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გრანტები (10%) ასევე სახელმწიფო დახმარებას წარმოადგენს. შესაბამისად, სახელმწიფო დახმარება თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბიუჯეტის 27%-ს შეადგენს. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ საბაზისო დაფინანსებას საქართველოში არსებული საჯარო უნივერსიტეტები, განსხვავებით დასავლური უნივერსიტეტებისგან, არ იღებენ.
ფაქტ-მეტრი ასკვნის, რომ ვლადიმერ პაპავას განცხადება: „დასავლეთის სახელმწიფოების უნივერსიტეტებში სტუდენტების შენატანი ბიუჯეტში მხოლოდ 10 პროცენტია, მეტი წილი სახელმწიფოს მხარდაჭერაზე მოდის, საქართველოში კი სახელმწიფოს მხარდაჭერა ნულის ტოლია,“ არის ნახევრად სიმართლე.

On 18 September 2014, using FactCheck’s Check Your Fact service, our reader, Irakli Sirbiladze, addressed us with the request to verify a statement made by the Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) concerning the funding of higher education institutions in Georgia.
At a press conference on 18 September, Vladimer Papava, Rector of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU), spoke about the funding of the universities and explained that: “The tuition fees paid by students account only for 10% of the budgets of Western universities whereas in Georgia, there is no support from the state.”
The Western universities, referred to by Vladimer Papava, comprise European and American public universities (private universities do not usually receive state funding from the budget).
We looked into income sources for European and American public universities. A study carried out by the EU’s Joint Research Centre on European university funding and financial autonomy notes that national public funding accounts for 70% of the budgets of European universities (57% is core funding whereas 13% is won through competition). Incomes received from private companies amount to 6% of these budgets, the non-commercial sector has a 3% share and funding received from abroad equals 2%. The remaining 19% is categorised as other and includes both tuition and funding that is not included in any of the other categories (see Graph 1).
Graph 1: Sources of Income of European Universities
Source: JRCS Scientific and Technical Reports – European university funding and financial autonomy
The funding for US universities comes mainly from the state although federal appropriations, grants and contracts also comprise a part of the funding. According to the statistics in the research carried out by the Delta Cost project, more than 50% of the budget of active higher educational institutions in the US is comprised of state appropriations although the share of tuition does not exceed a 10% share of the entire budget. The tuition shares comprise 15%-20% of the budgets of research universities and community colleges and 25%-30% in Master’s-level institutions. In parallel, there has been a trend of decreasing state funding and an increasing share of tuitions since 1998 (see Graph 2).
Graph 2: Total Revenues per Full Time Equivalent Student (1998-2008)
Source: Trends in College Spending: Delta Cost Project Report
As we can see, the state takes most of the responsibility for funding the tuition costs of students in both Europe and the US. In 2013, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University received GEL 4,787,150 as programme funding. From this amount, GEL 3,938,000 was spent for the salaries of the staff employed in the 14 scientific research institutes which were handed over to TSU whilst the remaining GEL 849,150 was spent for state scholarships allocated to students.
State funding comprised 27% of the university’s revenues in 2013. This included National Science Foundation grants (10%), programme funding received from the state (9%) and the National Study Grants received by the Unified National Exams (8%). In general, the National Study Grant is viewed as financial aid for students, not for the institute of higher education; nevertheless, tuitions fully or partially reimbursed by the state account for 8% (GEL 4,218,525) of the university’s gross revenues. Moreover, Resolution No. 218 of the Government of Georgia dated 23 August 2013 states that GEL 2,560,000 is allocated for the students enrolled in accredited higher education programmes upon the basis of the Unified National Exams as a part of a social programme. At this stage, FactCheck is not aware of the tuition share which is reimbursed based upon Resolution No. 218. However, even if the full amount allocated in the framework of the social programme (GEL 2,560,000) had been transferred to the TSU budget, it would not have changed the overall situation as the amount does not exceed 5% of the gross revenues of the university (see Graph 3).
Graph 3: Sources of Income of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
Source: Ivane Javakhishvili Tbilisi State University website
Notwithstanding that 27% of the TSU budget is comprised of the funds received from the state treasury, neither of the three components which might be counted as state support include core funding for the university. Of note is that European universities’ core funding is equal to 57% of their budgets. Public and private universities receive equal support from the state within the Georgian higher education system with students able to use the study grant obtained by the Unified National Exams in both public and private universities. Public universities receive programme funding only for reimbursing the salaries of the staff of their scientific research institutes. As for National Science Foundation grants, researchers from all higher education institutes are able to obtain them.
In this regard, the Georgian model differs drastically from Western models. Public universities in Europe are able to offer students residing in the EU low tuitions or even free education based upon state core funding (Finland, Norway, Sweden, Denmark, Germany, Austria, Slovenia and others). The absence of core funding in Georgia creates disadvantages for public universities with respect to the private institutes given that better conditions are available for professors, lecturers and students in private institutes owing to their private funding sources.
Most American and European universities are funded directly from the budget of the country or the state. However, there is a trend of decreasing budget funding in the US leading to the increase of the share of tuition in the revenues of universities. The share of tuition in the budgets of American universities used to be barely above 10% whilst following recent trends, the share has increased to 20%.
Georgian universities receive programme funding from the state accounting for 9% of the budget. Moreover, grants, obtained by the Unified National Exams (8%) and the grants of the National Science Foundation (10%) represent state support as well. Therefore, state aid represents 27% of the budget of Tbilisi State University. However, it should be mentioned that Georgian universities, unlike Western ones, do not receive state core funding.
FactCheck concludes that Mr Papava’s statement: “The tuition fees paid by students account only for 10% of the budgets of Western universities whereas in Georgia, there is no support from the state,” is HALF TRUE.