2014 წლის 1 დეკემბერს, თბილისში, მსოფლიო ბანკის და Unicef-ის მიერ ორგანიზებული სემინარი გაიმართა. სემინარზე სიღარიბის შემცირების მხრივ არსებული პრობლემები და შესაბამისი სტრატეგიები განიხილეს. მსოფლიო ბანკის და Unicef-ის სემინარში საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრიც მონაწილეობდა. დავით სერგეენკოს განცხადებით: „ბავშვთა სიღარიბე პრობლემური საკითხია მრავალი ქვეყნისთვის. ბოლო კვლევებით, ევროპის ქვეყნებში გაზრდილია ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელი. საქართველოში კი, დინამიკა შეიცვალა და ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელი შემცირდა“.
ჩვენ დავინტერესდით ბავშვთა სიღარიბის კუთხით არსებული მდგომარეობით და მინისტრის განცხადება გადავამოწმეთ.
საქართველოში ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელზე Unicef-ის ბოლო კვლევაში 2013 წლის მონაცემებია ასახული. 2013 წლის ანგარიში უახლოს მომავალში გამოქვეყნდება, თუმცა კვლევის შედეგებზე საუბარია Unicef-ის პრეს-რელიზებში. ბავშვთა სიღარიბის 2013 წლის მაჩვენებლები, Unicef-ის სოციალური პოლიტიკის პროგრამის ხელმძღვანელთან, თინა ბაუმთანაც გადავამოწმეთ.
2013 წელს საქართველოში სიღარიბის ზღვარს მიღმა მყოფი ბავშვების რაოდენობა 2%-ით გაიზარდა და 27% შეადგინა. თუმცა, ბოლო ორი წლის მანძილზე უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრებ ბავშვთა რაოდენობა 9.4%-დან 6%-მდე შემცირდა. საქართველოში ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლები საკმაოდ მაღალია, 225 000 ბავშვი სიღარიბის ზღვარს მიღმაა და დღეში 4.5 ლარზე ნაკლებს მოიხმარს, ხოლო 50 000 ბავშვი უკიდურეს სიღატაკეში ცხოვრობს და მისი დღიური მოხმარება 2 ლარზე ნაკლებია.
აღსანიშნავია, რომ ჯანდაცვის სამინისტრომ Unicef-ის მხარდაჭერით უკვე შეიმუშავა სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შეფასების ახალი მეთოდოლოგია. ამ მეთოდოლოგიაში გათვალისწინებულია Unicef-ის რეკომენდაცია, რომლის თანახმადაც სოციალურად დაუცველი ოჯახები თითოეულ ბავშვზე 10 ლარიან დანამატს მიიღებენ.
Unicef ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელის კვლევას 2 წელიწადში ერთხელ აქვეყნებს. შესაბამისად, 2013 წლის მაჩვენებლები 2011 წელს შევადარეთ. 2011 წელს ბავშვთა სიღარიბის, როგორც უკიდურესი, ასევე ფარდობითი მაჩვენებლები შემცირდა. 2013 წელს კი ბავშვთა ფარდობითი სიღარიბე გაიზარდა, ხოლო უკიდურესი სიღარიბე შემცირდა (იხ.გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლები 2009-2013 წლებში (%)
დავით სერგეენკომ თავის განცხადებაში ევროპის ქვეყნებში ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლის ზრდაზეც გაამახვილა ყურადღება. ჩვენ ეს ინფორმაცია Eurostat-ის მონაცემებზე დაყრდნობით გადავამოწმეთ.
Eurostat-ის ოფიციალური სტატისტიკაასახავს, 0-16 წლამდე ასაკის ბავშვების რა პროცენტია სიღარიბის რისიკს წინაშე. ევროკავშირში და ევროზონაში ბავშვებში სიღარიბის რისკის მაჩვენებელი 2009 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით იზრდებოდა, თუმცა 2013 წელს ეს მაჩვენებელი მცირედით შემცირდა. ანალოგიური სურათია ევროპის ქვეყნების უმრავლესობაში, თუმცა ზოგიერთ ქვეყანაში ბავშვთა სიღარიბის ზრდის ტენდენცია 2013 წლის ჩათვლით შეინიშნება. მიუხედავად იმისა, რომ ევროპის ქვეყნებში სიღარიბის რისკის წინაშე ბავშვთა საკმაოდ მაღალი პროცენტია, მისი შედარება საქართველოსთან არამართებულია, რადგან ფარდობითი სიღარიბე საშუალო მოხმარებით განისაზღვრება. ევროპის ქვეყნებში კი საშუალო მოხმარება გაცილებით მაღალია, ვიდრე ჩვენს ქვეყანაში.
ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელი ევროპის ქვეყნებში
2009 წელი 2010 წელი 2011 წელი 2012 წელი 2013 წელი
ევროკავშირის ქვეყნები 23.3% 23.8% 24.4% 24.8% 24.5%
ევროზონა 21.5% 21.9% 23% 23.4% 23%
ბელგია 20.2% 20.8% 21% 21.6% 20.8%
საფრანგეთი 18.5% 19.2% 19.3% 19.1% 18.1%
ესტონეთი 23.4% 21.7% 23.1% 23.4% 23.5%
საბერძნეთი 27.6% 27.7% 31.0% 34.6% 35.7%
იტალია 24.7% 24.5% 28.2% 29.9% 28.4%
ლატვია 37.9% 38.2% 40.1% 36.2% 35.1%
Unicef-ის მიერ ჩატარებული ბავშვთა სიღარიბის კვლევის თანახმად, საქართველოში ბავშვთა სიღარიბე კვლავ სერიოზულ გამოწვევად რჩება.2013 წლის მონაცემებით, ბავშვთა სიღარიბე 25%-დან 27%-მდე გაიზარდა. თუმცა, უკიდურეს სიღარიბეში მცხოვრებ ბავშვთა რაოდენობა შემცირდა.
მინისტრმა თავის განცხადებაში ხაზი გაუსვა, რომ ბავშვთა სიღარიბის დინამიკა 2013 წელს შემცირებისკენ შეიცვალა. Unicef ბავშვთა სიღარიბის კვლევას ორ წელიწადში ერთხელ ატარებს. წინა კვლევის თანახმად, 2011 წელს შემცირდა როგორც ბავშვთა ფარდობითი სიღარიბე, ასევე უკიდურესი სიღარიბეც. შესაბამისად, 2013 წელს ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებლის დინამიკა არათუ შემცირებისკენ, არამედ ზრდისკენ არის შეცვლილი. ხოლო ბავშვთა უკიდურესი სიღარიბის შემცირების ტენდენცია 2013 წელსაც გაგრძელდა.
მინისტრმა თავის განცხადებაში ასევე აღნიშნა, რომ ევროპის ქვეყნებში ბავშვთა სიღარიბე იზრდება. ევროკავშირში ბავშვებში სიღარიბის რისკის მაჩვენებელი 2009 წლიდან 2012 წლის ჩათვლით იზრდებოდა, 2013 წელს კი ეს მაჩვენებელი მცირედით შემცირდა. ევროპის ზოგიერთ ქვეყნებში ბავშვთა სიღარიბე მართლაც გაზრდილია, თუმცა მათ უმრავლესობაში სიღარიბის რისკის წინაშე მყოფი ბავშვების რაოდენობა მცირდება. ამასთან, ევროპის ქვეყნების სიღარიბის მაჩვენებლის საქართველოსთან შედარება არარელევანტურია, რადგანაც ევროპის ქვეყნებში საშუალო მოხმარება გაცილებით მაღალია ვიდრე ჩვენს ქვეყნაში.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, დავით სერგეენკოს განცხადება: „საქართველოში დინამიკა შეიცვალა და ბავშვთა სიღარიბის მაჩვენებელი შემცირდა,“ არის მეტწილად მცდარი.

On 1 December 2014, a seminar organised by the World Bank and UNICEF was held in Tbilisi. The problems connected to the reduction of poverty and appropriate strategies were discussed during the seminar. The Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia also participated in the aforementioned seminar. Davit Sergeenko stated: “Child poverty is a problematic issue for many countries. According to recent studies, the child poverty level has increased in European countries. The dynamics in Georgia has changed and child poverty has decreased.”
We took interest in child poverty levels in Georgia and verified the accuracy of Mr Sergeenko’s statement.
A recent UNICEF study on child poverty in Georgia presents data from the year 2013. The study has not yet been published but information about its results can be found in UNICEFpress releases. We also checked the 2013 child poverty levels with the Head of UNICEF’s Social Policy Programme, Tina Baum.
The number of children in poverty in Georgia increased by 2% in 2013 and reached 27%. However, the number of children living in extreme poverty decreased from 9.4% to 6% in the past two years. The child poverty level in Georgia is quite high with 225,000 children living below the poverty line and spending less than GEL 4.5 daily whilst more than 50,000 children are living in extreme poverty, consuminglessthan GEL 2 per day.
It should be noted that the Ministry of Health, Labour and Social Affairs of Georgia, with UNICEF’s help, has already created a new methodology for assessing the socio-economic conditions of the socially vulnerable families. This methodology includes UNICEF’s recommendation of granting socially vulnerable families an additional GEL 10 for each child.
UNICEF publishes its studies on child poverty every two years. Hence, we can compare the statistics of 2013 to those of 2011. Both marginal and relative child poverty levels decreased in 2011. In 2013, however, the relative child poverty increased whilst the marginal poverty decreased (see Chart 1).
Chart 1:Child Poverty Level from 2009 to 2013 (%)
In his statement, Davit Sergeenko also talked about the increase of child poverty in European countries. We checked this information based upon the data of Eurostat.
The official statisticsof Eurostat shows the percentage of children from 0-16 years who are at a risk of poverty. The child poverty risk level has been increasing in European Union member states and the Eurozone from 2009 to 2012; however, it decreased slightly in 2013. The same trend has been observed in most European countries. However, some European countries have seen the child poverty risk increase in 2013 as well. Despite the fact that there is a high percentage of children at a risk of poverty in European countries, comparing them to Georgia is still inappropriate as the relative poverty is determined based upon the average consumption. Average consumption is much higher in European countries than it is in Georgia.
Child Poverty Levels in Europe
EU Member States
23.3%
23.8%
24.4%
24.8%
24.5%
Eurozone
21.5%
21.9%
23.4%
Belgium
20.2%
20.8%
21%
21.6%
18.5%
19.2%
19.3%
19.1%
18.1%
21.7%
23.1%
23.5%
27.6%
27.7%
31.0%
34.6%
35.7%
24.7%
28.2%
29.9%
28.4%
37.9%
38.2%
40.1%
36.2%
35.1%
According to UNICEF’s study on child poverty, the issue of poverty among children still remains one of the significant challenges for Georgia. According to the data of 2013, the child poverty level increased from 25% to 27%. However, the number of children living in extreme poverty decreased.
In his statement, the Minister underlined that the child poverty dynamics started to decrease in 2013. UNICEF conducts its studies on child poverty every two years. According to the previous study, both marginal and relative child poverty levels decreased in 2011. Hence, child poverty increased in 2013 and did not decrease as stated by the Minister; however, the trend of a reduction of marginal poverty continued in 2013 as well.
The Minister also said in his statement that the level of child poverty in European countries is on the rise. The child poverty risk level in European Union member states increased from 2009 to 2012 but started to decrease in 2013. The child poverty level has in fact increased in some European countries but the risk of poverty is being decreased in most. In addition, it is inappropriate to compare the poverty levels of European countries to that of Georgia as the average consumption is much higher in Europe than it is in Georgia.
FactCheckconcludes that Davit Sergeenko’s statement: “The dynamics in Georgia has changed and child poverty has decreased,” isMOSTLY FALSE.