მიმდინარე წლის 19 სექტემბერს საზოგადოებრივი მაუწყებლის გადაცემაში – „პირველი სტუდია,“ ჯანდაცვის მინისტრმა, დავით სერგეენკომ განაცხადა: „დადასტურებულად, 90%-ით არის შემცირებული ამ ნარკოტიკული საშუალებების („კრაკადილი,“ „ვინტი,“ „ჯეფი“) გამოყენება“.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა და ის გაადამოწმა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, მიმდინარე წლის 1 ოქტომბრის მდგომარეობით, ნარკოტიკული საშუალებების („ვინტი,“ „ჯეფი“) მოხმარების 586 შემთხვევაა დაფიქსირებული. გასულ წელს ეს რიცხვი 1726 იყო. ჩვენ ერთმანეთს 2014 წლის 9 თვის მონაცემები და გასული წლის სამი კვარტლის საშუალო მაჩვენებელი შევადარეთ. აღნიშნული ანალიზის მიხედვით, „ვინტის“ და „ჯეფის“ მოხმარება მიმდინარე წელს 54%-ით შემცირდა.
ცხრილი 1: ნარკოტიკული საშულებების „ვინტის,“ „ჯეფის“ და „კრაკადილის“ მოხმარების სტატისტიკა 2007-2014 წწ.
რაც შეეხება ნარკოტიკული საშუალება დეზომორფინის, იგივე „კრაკადილის“ მოხმარების სტატისტიკას, მიმდინარე წლის 9 თვეში მხოლოდ 14 შემთხვევა დაფიქსირდა. გასულ წელს ეს მაჩვენებელი გაცილებით მაღალი, 3249 იყო. თუ 2013 წელს დეზომორფინის მოხმარების საშუალო თვიურ სტატისტიკას გამოვითვლით, ვნახავთ, რომ სამ კვარტალში საშუალოდ 2436 შემთხვევა დაფიქსირდა. შესაბამისად, მიმდინარე წელს ე.წ. „კრაკადილის“ მოხმარება 99.6%-ით შემცირდა.
ფაქტ-მეტრმა 2007 წლიდან დღემდე ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების სტატისტიკაც გადაამოწმა.
ცხრილი 2: ნარკოტიკული საშულებების მოხმარების სტატისტიკა 2007-2014 წწ.
როგორც ცხრილიდან ჩანს, 2007 წლიდან დღემდე ნარკოტიკული საშუალებების მომხმარებელთა რაოდენობა ყოველწლიურად იცვლებოდა. აღნიშნული პერიოდი არ ხასიათდება მნიშვნელოვანი ზრდის ან კლების ტენდენციით. მიმდინარე წლის 9 თვეში, ნარკოტიკული საშულებების მოხმარების ყველაზე დაბალი პროცენტული მაჩვენებელი ფიქსირდება.
ჩვენ დავინტერესდით, თუ რამ გამოიწვია ზემოაღნიშნული ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარების ასეთი მკვეთრი შემცირება. ჯანდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროების ინფორმაციით, 2009 წლიდან მკვეთრად გაიზარდა კუსტარულად დამზადებული ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარება, კერძოდ დეზომორფინი („კრაკადილი“) და ამფეტამინები („ვინტი,“ ჯეფი“). აღნიშნული ნარკოტიკული საშუალებები კოდეინის, ეფედრინის, ფსევდოეფედრისა და ნორეფედრინის შემცველი სამედიცინო საშუალებებისგან მზადდება. კანონმდებლობის თანახმად, სამედიცინო პრეპარატები, რომლებიც აღნიშნულ ნივთიერებებს შეიცავს, ფსიქოტროპულ პრეპარატებთანაა გათანაბრებული და აფთიაქებში მხოლოდ რეცეპტის საფუძველზე გაიცემა. ჯანდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებულმა ერთობლივმა მონიტორინგმა აჩვენა, რომ აღნიშნული სამედიცინო პრეპარატების 99.99% ყოველგვარი რეცეპტის გარეშე გაიცემოდა. პრობლემების აღმოსაფხვრელად ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა (ჯარიმების გაზრდა) გამკაცრდა, რამაც შედეგი ვერ გამოიღო. შემდეგი ნაბიჯი აღნიშნულ დანაშაულზე სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობის დაკისრება იყო. ასევე, ჯანდაცვისა და შსს სამინისტროების ერთობლივი ბრძანების საფუძველზე, ცალკეული ნივთიერებების იმპორტზე, რომლებიც საერთაშორისო კონტროლს არ ექვემებარებოდა, კვოტები განისაზღვრა. ამით იმპორტირებული ნარკოტიკული საშუალებების უკანონო არხებში გადინების შესაძლებელობა აღმოიფხვრა. აღნიშნული პრეპარატების უკანონოდ გაცემის შემთხვევაში სანქციების სიას საფთიაქო და/ან ფარმაცევტული საქმიანობის უფლების ჩამორთმევაც დაემატა და ასევე, გაიზარდა აღნიშნული სასჯელის ვადებიც.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა იმ არასამთავრობო ორაგანიზაციების შეფასებით, რომლებიც უშუალოდ ამ პრობლემებზე მუშაობენ.
ორგანიზაცია „ახალი ვექტორი“ ნარკოტიკების მომხმარებელთა ორგანიზაციას წარმოადგენს. შესაბამისად, ამ ორგანიზაციის მიერ განხორციელებულ პროექტებში ძირითადად ის ადამიანები არიან დაკავებული, რომლებიც მოიხმარენ ან წარსულში მოიხმარდნენ ნარკოტიკებს. ეს ქსელი 7 სათემო ორგანიზაციას, 4 საინიციატივო ჯგუფს და 300 წევრს აერთიანებს. ორგანიზაციის განცხადებით, კუსტარულად დამზადებული ნარკოტიკული საშუალებების მოხმარება არ შემცირებულა. მას შემდეგ რაც კოდეინის, ეფედრინის, ფსევდოეფედრისა და ნორეფედრინის შემცველი სამედიცინო საშუალებები მხოლოდ რეცეპტით გაიცემა, სააფთიაქო ნარკომანიამ შავ ბაზარზე გადაინაცვლა. ბევრმა ნარკომომხმარებელმა სხვა (შემცვლელი) ნარკოტიკული საშუალება მოძებნა, რომელთა უმრავლესობას ნარკოანალიზი არ აჩვენებს. შესაბამისად, „ახალი ვექტორის“ თანახმად, შესაძლებელია კონკრეტულად „ვინტის,“ „ჯეფის" და „კრაკადილის“ მოხმარება ნამდვილად შემცირდა, მაგრამ სანაცვლოდ მათი სხვა ნარკოტიკული საშუალებებით ჩანაცვლება მოხდა/ხდება.
მიმდინარე წელს ნარკოტიკული საშუალებების „ვინტის’’ და „ჯეფის“ მოხმარება 54%-ით შემცირდა. რაც შეეხება დეზომორფინის („კრაკადილის“) მოხმარების სტატისტიკას, ის 2014 წლის 9 თვეში 99 %-ით არის შემცირებული და მხოლოდ 14 შემთხვევაა დაფიქსირებული.
დავით სერგეენკოს მიერ დასახელებული ნარკოტიკული საშულებების მოხმარების კლება მიმდინარე წელს ნამდვილად ფიქსირდება, მაგრამ „ვინტის“ და „ჯეფის“ შემთხვევაში გაცილებით დაბალი კლება გვაქვს, ვიდრე ეს მინისტრმა განაცხადა.
არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალი ვექტორის“ განცხადებით, აღნიშნული ნარკოტიული საშულებების მოხმარება შესაძლოა შემცირდა, მაგრამ რეალურად ისინი სხვა ნარკოტიკულმა საშუალებებმა ჩაანაცვლა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, ჯანდაცვის მინისტრის განცხადება: „დადასტურებულად, 90%-ით არის შემცირებული ამ ნარკოტიკული საშუალებების („კრაკადილი,“ „ვინტი,“ „ჯეფი“) გამოყენება,“ არის ნახევრად სიმართლე.

On 19 September 2014, as a guest of the Georgian Public Broadcaster (GPB), Minister of Labour, Health and Social Affairs of Georgia, Davit Sergeenko, stated: “Definitely, the usage of these drugs (krokodil, vint, jeff) has decreased by 90%.” FactCheck
Based upon the information of the Ministry of Internal Affairs, 586 cases of using vint and jeff  have been recorded as of 1 October 2014. The number was 1,726 last year. We compared the data of the first nine months of 2014 to the average data of the first nine months of the last year. According to this analysis, the usage of vint and jeff
has decreased by 54% in 2014.
Table 1: Statistics of Using Vint, Jeff and Krokodil
in 2007-2014
Amphetamine Group (Vint, Jeff)
Desomorphine (Krokodil)
896
3,955
1,965
2,201
1,018
344
737
1,148
1,726
3,249
2014 (as of 1 October)
586
As for the usage of desomorphine (so-called krokodil), only 14 cases were recorded in the first nine months of 2014. Last year, the rate was significantly higher and equalled 3,249. There was an average rate of 2,436 krokodil usage cases per quarter in 2013 based upon the average monthly usage statistics. Therefore, the usage of krokodil
decreased by 99.6% in 2014.
also verified the statistics of drug usage from 2007 onwards.
Statistics of Drug Usage in 2007-2014
Number of Persons Tested
Number of Positive Results
Percentage
57,375
20,292
35%
43,029
19,302
44%
33,292
11,794
33,592
11,348
34%
27,178
8,138
30%
21,749
7,627
60,198
22,711
38%
38,119
9,824
As the graph shows, the number of drug users has been changing every year from 2007 onwards. This period is not characterised by significant growth or decline trends. The lowest rate of drug users was recorded in the first nine months of the current year.
We decided to study the reasons for such a sharp decline in the number of users of the aforementioned drugs. Since 2009, there has been a sharp increase in the consumption of home-made drugs; more precisely, desomorphine (krokodil) and amphetamines (vint, jeff).
These drugs are prepared using medications containing codeine, pseudoephedrine and norephedrine. According to the law, the medications containing the aforementioned substances are equivalent to psychotropic drugs and are only sold in pharmacies and by a doctor’s prescription.The joint monitoring conducted by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs and the Ministry of Internal Affairs revealed that 99.9% of these particular medications had been issued without prescription. The administrative responsibility (penalties were increased) was tightened to solve the problem but to no avail. The next step was imposing criminal responsibility upon this crime. Moreover, based upon a joint order of the Ministry of Labour, Health and Social Affairs and the Ministry of Internal Affairs, quotas were defined for the import of certain substances which had not been subject to international control. This eradicated the possibility of the imported drugs being transferred to illegal channels. Deprivation of the right to pharmaceutical activity was added to the list of sanctions for the illegal selling of the aforementioned medications. Terms of punishments were increased as well.
also took interest in the assessments of NGOs currently working on this problem.
New Vector is a drug users organisation with its projects involving mainly current or former drug users. The organisation covers seven community organisations, four initiative groups and 300 members. According to New Vector, the usage of home-made drugs has not decreased. Since the medicationscontaining codeine, ephedrine, pseudoephedrine and norephedrine are only sold by prescription, pharmacological drug abuse moved to the black market. Many drug addicts discovered and now use these substitutive drugs which are undetectablefor the most part by drug analysis. According to New Vector, the usage of vint, jeff and krokodil
might have indeed decreased but this is because they have been substituted by other drugs.
Conclusion The usage of vint and jeff decreased by 54% in 2014. As for the usage of desomorphine (krokodil), it decreased by 99.9% in the first nine months of 2014 with only 14 cases recorded. A decrease in the usage of the drugs noted by Mr Sergeenko has indeed been recorded this year but the decrease in the usage of vint and jeff
is significantly lower than he stated.
According to New Vector, the usage of the aforementioned drugs might have decreased but they have been substituted by the use of other drugs.
FactCheck concludes Davit Sergeenko’s statement: “Definitely, the usage of these drugs (krokodil, vint, jeff) has decreased by 90%,” is HALF TRUE.