საქართველოს მთავრობის პოზიციის თანახმად, ლარის კურსის ვარდნა ძირითადად დოლარის სხვა ვალუტებთან გამყარებითაა გამოწვეული და მას ბიუჯეტთან არავითარი კავშირი არ აქვს. ანალოგიური პოზიცია დღეს ბიძინა ივანიშვილმაც გაიმეორა.
ფაქტ-მეტრი აღნიშნული საკითხით დაინტერესდა და ის გადაამოწმა.
საქართველოს ვალუტის თავისუფალი გაცვლითი კურსის რეჟიმი გააჩნია. ეს იმას გულისხმობს, რომ ლარის კურსი დოლართან, ისევე როგორც სხვა ვალუტასთან მიმართებაში, სავალუტო ბაზარზე, ლარზე მოთხოვნა-მიწოდების გზით ყალიბდება. კურსი უფასურდება, როდესაც ლარის მოცულობა ქვეყანაში არსებულ დოლარის მოცულობაზე უფრო სწრაფად იზრდება, ან როდესაც ლარის მოცულობა მნიშვნელოვნად არ იზრდება, მაგრამ მცირდება დოლარის მოცულობა.
ჩვენ 2014 წლის ივნისიდან ნოემბრის ჩათვლით, მსოფლიოს სხვადასხვა ფულის ერთეულების აშშ დოლარის მიმართ ცვლილებები გავაანალიზეთ.
ცხრილი 1: ვალუტების კურსი 1 აშშ დოლართან მიმართებაში
| ივნისი | ივლისი | აგვისტო | სექტემბერი | ოქტომბერი | ნოემბერი | |
| ევრო | 0.730 | 0.746 ↑ | 0.761 ↑ | 0.791 ↑ | 0.794 ↑ | 0.803 ↑ |
| სტერლინგი | 0.583 | 0.592 ↑ | 0.602 ↑ | 0.617 ↑ | 0.625 ↑ | 0.639 ↑ |
| იენი (იაპ) | 101.5 | 102.8 ↑ | 104.1 ↑ | 109.0 ↑ | 110.2 ↑ | 118.6 ↑ |
| დოლარი (კან) | 1.063 | 1.090 ↑ | 1.087 ↓ | 1.116 ↑ | 1.120 ↑ | 1.141 ↑ |
| რუბლი | 34.36 | 35.57 ↑ | 37.05 ↑ | 39.66 ↑ | 41.43 ↑ | 50.31 ↑ |
| ლირა (თურქ) | 2.128 | 2.141 ↑ | 2.160 ↑ | 2.284 ↑ | 2.222 ↓ | 2.219 ↓ |
| ლარი | 1.764 | 1.738 ↓ | 1.731 ↓ | 1.753 ↑ | 1.749 ↓ | 1.837 ↑ |
წყარო: https://www.xe.com
აღსანიშნავია, რომ ცხრილში მოყვანილ ვალუტებთან მიმართებაში, აშშ დოლარი ბოლო 5 თვის განმავლობაში მყარდებოდა. საქართველოში დოლარის გამყარება ნოემბრის ბოლოს დაიწყო. მეტიც, ივლისსა და აგვისტოში, როდესაც ვალუტების უმეტესობა უფასურდებოდა, დოლართან მიმართებაში ლარის კურსი პირიქით, გამყარდა. სექტემბრიდან ლარის კურსი მერყევი იყო, თუმცა მნიშვნელოვანი ცვლილება მიმდინარე წლის 21 ნოემბერს დაფიქსირდა, როდესაც ლარის კურსი დოლარის მიმართ 1.77-მდე გაიზარდა. 30 ნოემბერს მან 1.84-იან ნიშნულს მიაღწია, ხოლო ეროვნული ბანკის 4 დეკემბრის მონაცემებით ის უკვე 1.90-ს გაუტოლდა.
იმისათვის, რომ უფრო ღრმად გავაანალიზოთ ლარის გაუფასურების კავშირი დოლარის გლობალურ გამყარებასთან, აუცილებელია, რომ დეტალურად გავიხსენოთ მიმდინარე წლის აგვისტო. დოლარის კურსი, მაშინაც, მსოფლიოს სხვა ვალუტებთან მიმართებაში მყარდებოდა. თუმცა, ამას მაშინ ლარის კურსის ვარდნა არ გამოუწვევია, უფრო მეტიც, ლარის სწრაფი გამყარების ტენდენციის გამო, ეროვნულ ბანკს 120 მილიონი დოლარის შესყიდვა მოუხდა. ლარის გამყარება ქვეყანაში დოლარის მოცულობის ზრდამ განაპირობა, რაც თავის მხრივ ტურისტული სეზონის პიკით იყო გამოწვეული.
გარდა ამისა, ლარი არა მხოლოდ დოლართან, არამედ, რუსული რუბლისა და უკრაინული გრივნას გარდა, საქართველოს ყველა სავაჭრო პარტნიორი ქვეყნის ვალუტასთან მიმართებაში გაუფასურდა.
მაგალითად, ევროსთან გაუფასურდა 14 თეთრით (6%), გირვანქა სტერლინგთან 21 თეთრით (8%) და ა.შ. ასეთი ვითარება გვაფიქრებინებს, რომ 2 კვირაში ლარის დოლართან 14 თეთრით (8%) გაუფასურების მიზეზი მხოლოდ დოლარის გამყარება არ არის.
ჩვენ ასევე გავაანალიზეთ მთავრობის პოზიცია, რომლის მიხედვითაც ლარის გაუფასურებასთან ბიუჯეტს კავშირი არ აქვს და სახელმწიფო ბიუჯეტში უცხოურ ვალუტაში მისაღები თანხები გეგმის მიხედვით სრულდება.
2014 წელს ფინანსთა სამინისტრომ უცხოური ვალუტით მისაღები გრანტები და საგარეო ვალი 753 მილიონი ლარის ექვივალენტის დონეზე დაგეგმა, საიდანაც გრანტებზე 144 მილიონი, საგარეო ვალზე კი – 1 036 მლნ ლარი მოდის. 2014 წლის პირველ 10 თვეში სამინისტრომ გრანტების დაგეგმილი რაოდენობა გადამეტებით შეასრულა და 158 მილიონი ლარი მოიზიდა, რაც წლიური გეგმის 109%-ია. თუმცა, საგარეო ვალის აღება დაბალი ტემპით მიმდინარეობს. კერძოდ, 10 თვეში სახელმწიფომ 565 მლნ ლარის ექვივალენტი (წლიური გეგმის 54%) საგარეო ვალი აიღო. საგარეო ვალის აღების 9 თვის გეგმის შესრულების მიხედვით, ქვეყანას დაახლოებით 62 მლნ დოლარი დააკლდა.
ლარის კურსის ვარდნის ერთ-ერთი მთავარი მიზეზი, წინა წელთან შედარებით, საქართველოს გაუარესებული საგარეო სავაჭრო ბალანსია. საქსტატის ინფორმაციით, 2014 წლის იანვარ-ოქტომბერში საქონლის ექსპორტი 5%-ით გაიზარდა და 2 425 მლნ დოლარი შეადგინა, ხოლო იმპორტი კი 11%-ით გაიზარდა და 7 006 მლნ აშშ დოლარს გაუტოლდა. ექსპორტთან შედარებით, იმპორტის უფრო სწრაფი ტემპით მატებამ საქართველოს სავაჭრო ბალანსის გაუარესება გამოიწვია. მიმდინარე წელს, 10 თვეში, დეფიციტი 2013 წლის დეფიციტზე 593 მლნ დოლარით მეტია. ჯამში, საქონლით საგარეო ვაჭრობის შედეგად, ქვეყნიდან 4.6 მილიარდი დოლარით მეტი გავიდა, ვიდრე შემოვიდა. ქვეყანაში არსებული დოლარის მოცულობის შემცირება კი ლარის კურსის გაუფასურებას იწვევს.
ექსპორტის მხრივ, სიტუაციამ აშკარა გაუარესება აგვისტოდან დაიწყო. აგვისტო-ოქტომბერში (ნოემბრის სტატისტიკა ჯერ უცნობია) საქონლის ექსპორტი, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 69 მლნ დოლარით (8.4%) შემცირდა. სავარაუდოდ, ეს ტენდენცია ნოემბერშიც გაგრძელდა. ასეთი შემცირება კი საქართველოს ექსპორტს 2009 წლის ეკონომიკური კრიზისის შემდეგ აღარ განუცდია.
საქართველოს საქონლით ვაჭრობის ბალანსი წინა წლებშიც დეფიციტური იყო (იმპორტი ექსპორტს აღემატებოდა), მაგრამ დოლარის გადინების დაბალანსება სხვა წყაროებიდან ხდებოდა: მომსახურებით ვაჭრობა, საზღვარგარეთ დასაქმებულთა ფულადი გზავნილები, უცხოური ინვესტიციები და კრედიტები.
ბოლო წლებში, მომსახურებით ვაჭრობაში საქართველოს დადებითი ბალანსი გააჩნია. დღეისთვის, 2014 წლის პირველი ორი კვარტლის ბალანსია ცნობილი, რომელიც დადებითია (574 მლნ დოლარი), მაგრამ წინა წლის იმავე პერიოდის მაჩვენებელზე 59 მლნ დოლარით ნაკლებია (მაგალითად, საერთაშორისო ტრანსპორტის სფეროში 33 მლნ დოლარის კლებაა).
ოქტომბერში შემცირდა (8.6 მლნ დოლარით) საზღვარგარეთიდან ფულადი გზავნილების მოცულობაც, რაც საქართველოსთვის უცხოური ვალუტის მნიშვნელოვანი წყაროა. მაგალითისთვის, გასულ წელს 1.5 მილიარდამდე დოლარი გადმოირიცხა. მიმდინარე წლის 10 თვეში, ამ გზით საქართველოში 1.2 მილიარდი დოლარია შემოსული.
2014 წლის პირველ ნახევარში (ბოლო თვეების სტატისტიკური ინფორმაცია ჯერ არ გამოქვეყნებულა), 2013 წლის პირველ ნახევართან შედარებით, უცხოური ინვესტიციები 135 მლნ დოლარით შემცირდა. პორტფელური ინვესტიციების 317 მილიონი დოლარით ზრდა, პირდაპირი ინვესტიციების 55 მილიონით და სხვა დაფინანსების 408 მილიონით შემცირებამ (რომელიც სახელმწიფოს მიერ მოზიდულ კრედიტებსაც მოიცავს) გადაფარა.
შედეგად კი, უარყოფითი სავაჭრო ბალანსი (დოლარის გადინება) კაპიტალის შემოდინებით არ კომპენსირდება და ქვეყნის სარეზერვო აქტივებიც (დოლარის რეზერვი) მცირდება. შესაბამისად, დოლარზე მოთხოვნა იზრდება, მაშინ როცა დოლარის მოცულობა რეალურად შემცირებულია, რაც ლარის კურსის გაუფასურებას იწვევს. 2014 წლის 10 თვეში საქართველოს უცხოური ვალუტის რეზერვები 153 მილიონი დოლარით შემცირდა. ეს ტენდენცია ნოემბერ-დეკემბერშიც გრძელდება. ლარის კურსის გაუფასურების შესაჩერებლად ეროვნულ ბანკს რეზერვებიდან 80 მილიონი დოლარის გაყიდვა მოუხდა.
რაც შეეხება ბიუჯეტის ხარჯების გავლენას ლარის კურსზე, აღსანიშნავია, რომ ბიუჯეტის ხარჯები ლარის კურსის სტაბილურობას საფრთხეს მაშინ უქმნის, როდესაც ხარჯვა დეფიციტურია, ანუ ბიუჯეტს მიმოქცევიდან უფრო ნაკლები ლარი ამოაქვს, ვიდრე ხარჯავს. 2014 წლის საქართველოს სახელმწიფო ბიუჯეტის დეფიციტი 1 038 მლნ ლარია. იანვარ-ოქტომბერში ბიუჯეტის დეფიციტმა 630 მლნ ლარი შეადგინა (აქედან დაახლოებით 120 მლნ ლარით ბიუჯეტის ნაშთი გაიზარდა, ანუ მიმოქცევაში ეს თანხა არ გამოვიდა). თუმცა, აქ მთავარი პრობლემა დეფიციტის თვეებზე არათანაბრად გადანაწილებაშია. მაგალითად, სექტემბერში ხარჯვა არ იყო დეფიციტური, ხოლო ოქტომბერში დეფიციტი 171 მლნ ლარი იყო. ნოემბრის მონაცემები უცნობია, თუმცა ეროვნული ბანკის ფულის მასის ანგარიშებიდან შეგვიძლია ვნახოთ, რომ ლარის მასა არ არის ისეთ დონეზე გაზრდილი, რომ ლარის კურსის გაუფასურება გამოეწვია.
განსხვავებული სიტუაცია იყო გასული წლის ოქტომბერ-დეკემბერში, როდესაც ბიუჯეტიდან შემოსავლებზე 630 მლნ ლარით მეტი დაიხარჯა. ამან ლარის მასის სწრაფი ზრდა და კურსის გაუფასურება გამოიწვია. ამ გამოცდილებიდან გამომდინარე და ბიუჯეტის ხარჯვითი ნაწილის გეგმასთან ჩამორჩენის გამო, საზოგადოებაში არსებობს მოლოდინი, რომ მთავრობა ამ წლის დეკემბერშიც იგივეს გააკეთებს და მნიშვნელოვან თანხებს დახარჯავს (წინააღმდეგ შემთხვევაში ბიუჯეტი გაირღვევა). ასეთ აღქმას, რომლის რეალიზების შემთხვევაში ლარის კურსი კიდევ უფრო გაუფასურდება, ფინანსთა მინისტრის ზოგიერთი განცხადებაც უწყობს ხელს. კერძოდ, ერთ-ერთი ინტერვიუს დროს მან განაცხადა, რომ 2014 წლის ბიუჯეტის შესრულებას საფრთხე არ ემუქრება.
აშშ დოლარი სხვა ვალუტებთან მიმართებაში მართლაც გამყარდა, მაგრამ ამ ფაქტორის ლარის გაუფასურების მთავარ მიზეზად მოყვანა არასწორია. ამასთან, ლარმა გაუფასურება ნოემბრის ბოლოდან დაიწყო, დოლარი კი გლობალურად ივლისიდან მყარდება.
ლარის გაუფასურების ძირითადი მიზეზი ქვეყანაში დოლარის მოცულობის შემცირებაა. გასულ წელთან შედარებით სავაჭრო ბალანსი 593 მლნ დოლარით გაუარესდა, რამაც ლარის კურსის ვარდნა განაპირობა. ასევე, 2014 წლის პირველ ნახევარში, წინა წელთან შედარებით, უცხოური ინვესტიციების და კრედიტების შემოსვლა 135 მლნ დოლარით შემცირდა. სავარაუდოდ, ასეთივე ტენდენცია გაგრძელდა ნოემბრამდე.
შესაბამისად, ფაქტ-მეტრის დასკვნით, საქართველოს მთავრობის პოზიცია, რომელიც ლარის კურსის ვარდნის ტენდენციას გარე ფაქტორებით ხსნის და ცდილობს მთლიანად გამიჯნოს ის ბიუჯეტის შესრულებასთან დაკავშირებულ პრობლემებთან, არის მეტწილად მცდარი.

The Georgian currency has seen a decline in recent days. It has depreciated by 14
tetri with respect to USD. According to the position of the Government of Georgia, the decline of GEL is due to the strengthening of USD with respect to other currencies and it has nothing to do with the state budget. Bidzina Ivanishvili stated the same position today.
FactCheck took interest in this issue and looked into it.
The Georgian currency has a floating exchange rate. This means that the exchange rate of GEL with respect to USD or any other currency is regulated according to demand and supply on GEL on currency markets. The exchange rate depreciates when the amount of GEL in the country increases faster than the amount of USD or when the amount of GEL increases only slightly whilst the amount of USD decreases.
We analysed the changes of various currencies of the world with respect to USD from June to November 2014.
Table 1: Currency Rates with Respect to USD 1
August |
| EUR |
0.730 |
0.746 ↑ |
0.761 ↑ |
0.791 ↑ |
0.794 ↑ |
0.803 ↑ |
| GBP |
0.583 |
0.592 ↑ |
0.602 ↑ |
0.617 ↑ |
0.625 ↑ |
0.639 ↑ |
| JPY (Jap) |
101.5 |
102.8 ↑ |
104.1 ↑ |
109.0 ↑ |
110.2 ↑ |
118.6 ↑ |
| CAD (Can) |
1.063 |
1.090 ↑ |
1.087 ↓ |
1.116 ↑ |
1.120 ↑ |
1.141 ↑ |
| RUB |
34.36 |
35.57 ↑ |
37.05 ↑ |
39.66 ↑ |
41.43 ↑ |
50.31 ↑ |
| TRY (Tur) |
2.128 |
2.141 ↑ |
2.160 ↑ |
2.284 ↑ |
2.222 ↓ |
2.219 ↓ |
| GEL |
1.764 |
1.738 ↓ |
1.731 ↓ |
1.753 ↑ |
1.749 ↓ |
1.837 ↑ |
Source: http://www.xe.com
It should be noted that USD has been strengthening with respect to the currencies given in the table for the last five months. The strengthening of USD in Georgia started only in November. Furthermore, whilst the majority of the currencies were depreciating in July and August 2014, the exchange rate of GEL strengthened with regard to USD. The exchange rate of GEL has been a bit shaky since September; however, a significant change was observed only on 21 November when the exchange rate of GEL to USD increased to 1.77. It reached 1.84 on 30 November whilst according to the 4 December data of the National Bank of Georgia, it increased yet again to 1.90.
In order to analyse the connection between the depreciation of GEL and the global strengthening of USD more comprehensively, we need to look into the situation of August 2014 in detail. By that time, the exchange rate of USD was already strengthening with respect to other currencies. However, it did not cause the depreciation of GEL at that time. Furthermore, due to the fast strengthening of GEL, the National Bank of Georgia was forced to purchase USD 120 million. The strengthening of GEL was due to the growth of the amount of USD in the country which was caused by the peak of the tourist season.
In addition, GEL has depreciated not only with respect to USD but to Russian RUB, Ukrainian UAH and to the currencies of Georgia’s other major trade partners. For example, with regard to EUR it has depreciated by 14
tetri (6%), to GBP by 21
tetri (8%) and so on. This makes us think that the depreciation of GEL to USD by 14
tetri (8%) in two weeks is not caused solely by the strengthening of USD.
We also analysed the position of the government that the state budget has nothing to do with the depreciation of GEL and that the foreign currency inflow in the budget are going as planned.
The Ministry of Finance of Georgia planned the foreign currency grants and external debts in the equivalent of GEL 753 million in 2014. A total of GEL 144 million was assigned to grants whilst GEL 1,036 to external debt. The Ministry exceeded its plan in the field of grants in the first ten months of 2014 and attracted an additional GEL 158 million which set the plan implementation at 109%. However, the implementation of the external debt is quite slow. Namely, the state took the equivalent of GEL 565 million as an external debt (54% of the annual plan) in the first ten months. According to the nine-month implementation report of the external debt, the country was short of GEL 62 million.
One of the biggest reasons for the depreciation of GEL is Georgia’s external trade balance which has significantly worsened as compared to the previous year. According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the export of goods increased by 5% from January to October 2014 and amounted to USD 2,425 million whilst the import increased by 11% and reached USD 7,006 million. The higher increase of import as compared to export caused the external trade balance of Georgia to worsen. The deficit is USD 593 million more in the first ten months of 2014 than it was in the previous year. In total, the outflow from the country, in the process of external trade, was USD 4.6 billion more than the inflow. The reduction of the amount of USD in the country, on the other hand, causes GEL to depreciate.
A significant worsening in the field of export started from August 2014. The export of goods reduced by USD 69 million (8.4%) from August to October 2014 (the data of November are still unknown) as compared to the same period of the previous year. The trend will probably continue in November as well. Georgian export has not seen such a reduction since the economic crisis of 2009.
The trade balance of Georgia was deficient in the previous years as well which means that import was higher than export; however, the outflow of USD was balanced from other sources: trade in services, money transfers from abroad, foreign investments and credits.
Georgia has a positive balance in trade in services in recent years. As of today, we have the data of the first two quarters of 2014 and the balance is positive (USD 574 million); however, this is USD 59 million less than it was in the same period of the previous year (the reduction in the field of international transport, for example, is USD 33 million).
The amount of money transfers, which is a significant source of foreign currency for Georgia, reduced as well by USD 8.6 million. For example, a total of USD 1.5 billion was transferred to Georgia in 2013. A total of USD 1.2 billion has been transferred to Georgia in the first ten months of 2014.
Foreign investments have reduced by USD 135 million in the first half of 2014 (data of the recent months have not yet been published) as compared to the same period of 2013. The growth of portfolio investments by USD 317 million was outweighed by the reduction of direct investments by USD 55 million and a reduction of other finances (including the credits taken by the state) by USD 408 million.
As a result, the negative trade balance (outflow of USD) is not being compensated by the inflow of capital and the currency reserves of the country (USD reserves) are being reduced. Accordingly, the demand on USD is increasing whereas the amount of USD is reduced which causes the depreciation of GEL. Georgia’s foreign currency reserves have reduced by USD 153 million in the first ten months of 2014. This trend continues in November and December as well. The National Bank of Georgia was forced to sell USD 80 million in order to stop the depreciation of GEL.
As for the influence of the state budget upon the exchange rate of GEL, it should be pointed out that the budget spending causes a risk to the stability of GEL only if the spending is deficient, meaning that the budget takes more money from circulation than it spends. Georgia’s state budget deficit is equal to GEL 1,038 million in 2014. The deficit of the budget amounted to GEL 630 million, GEL 120 million of which was added to the budget balance which means that it was not put into circulation. However, the major problem here is the uneven distribution of the deficit on months. For example, the spending was not deficient in September whilst the deficit reached GEL 171 million in October. The data of November are still unknown; however, it is clear from the accounts of the National Bank of Georgia that the supply of GEL has not increased as much to cause the depreciation.
We had a different situation from October to December 2013 when GEL 630 million more was spent on incomes from the budget. This caused a sharp increase in the supply of GEL and its exchange rate depreciated. Based upon this experience and due to the fact that the spending part of the budget still falls short of the initial plan, there is an expectation in society that the government will do the same this year – spend a lot of money (if not, there will be a deficit in the spending part of the state budget). These expectations, which if realised will cause a further depreciation of GEL, are supported by certain statements of the Minister of Finance of Georgia. For example, Mr Khaduri stated in one of the interviews that the implementation of the 2014 state budget is not under risk.
USD has indeed strengthened with respect to other currencies of the world; however, stating this as a major reason for the depreciation of GEL is not correct. GEL has depreciated not only with respect to Russian RUB and Ukrainian UAH but to the currencies of Georgia’s other major trade partners as well. Additionally, the depreciation of GEL started at the end of November 2014 whilst USD has been strengthening globally since July.
The main reason for the depreciation of GEL is the reduction of the amount of USD in the country. The external trade balance has worsened by USD 593 million as compared to the previous year which has caused the exchange rate of GEL to drop. In addition, the inflow of foreign investments and credits has reduced by USD 135 million in the first half of 2014 as compared to the same period of the previous year. This trend probably continued to the end of November.
Hence,
FactCheck concludes that the position of the Government of Georgia, which explains the depreciation of GEL with external factors and tries to separate it from the problem of state budget implementation, is