მიმდინარე წლის 1 ოქტომბერს საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა, ირაკლი სესიაშვილმა, განაცხადა: „2012 წელს, თქვენი [ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა] მმართველობის პერიოდში, ქურდულ სამყაროსთან დაკავშირებით 10 პირის დაკავება მოხდა, აქედან არცერთი კანონიერი ქურდი არ იყო. 2013 წელს 70 პირი დავაკავეთ, ვისაც ქურდულ სამყაროსთან ჰქონდა კავშირი. წელს, 6 თვის მონაცემებით, დაახლოებით 36 ადამიანი არის ამ მუხლით დაკავებული“.
დეპუტატმა აღნიშნული განცხადება ოპოზიციის იმ წარმომადგენლების საპასუხოდ გააკეთა, რომლებმაც ხელისუფლება ქურდული სამყაროს წევრთა მფარველობაში (ქვეყანაში მათი შემოსვლისა და გასვლის ხელშეწყობაში) რამდენჯერმე დაადანაშაულეს.
ფაქტ-მეტრი ირაკლი სესიაშვილის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა.
2005 წლის 20 დეკემბერს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსს 2231 მუხლი დაემატა, რომლის მიხედვითაც, ქურდული სამყაროს წევრობა (2231-1) და კანონიერი ქურდობა (2231-2) დასჯადი გახდა.
აღნიშნული მუხლებით დაკავებულ პირთა სტატისტიკის მისაღებად, ფაქტ-მეტრმა საქართველოს მთავარ პროკურატურას, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და საქართველოს უზენაეს სასამართლოს მიმართა. ჩვენ დავინტერესდით, 2005 წლიდან დღემდე, სსკ-ს 2231 მუხლით, სულ რამდენი პირი იქნა დაკავებული და გასამართლებული.
საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მონაცემებით, I ინსტანციის სასამართლოებში, 2006-2014 წლებში, ქურდული სამყაროს წევრობისა და კანონიერი ქურდობის მუხლით განხილული საქმეების (განაჩენის გამოტანით დასრულებული) რაოდენობა ასე გამოიყურება:
| წლები | სსკ 2231-1 მუხლი: ქურდული სამყაროს წევრობა | |||||||||
| სულ განხილულია განაჩენის გამოტანით | მათ შორის საპროცესო შეთანხმების საფუძველზე | სულ განხილული საქმეებიდან გამოტანილია | ||||||||
| გამამტყუნებელი განაჩენი | გამამართლებელი განაჩენი | |||||||||
| საქმე | პირი | საქმე | პირი | საქმე | პირი | საქმე | პირი | |||
| 2006 | 9 | 16 | 1 | 4 | 9 | 16 | ||||
| 2007 | 21 | 52 | 1 | 1 | 21 | 52 | ||||
| 2008 | 6 | 38 | 1 | 20 | 6 | 38 | ||||
| 2009 | 9 | 22 | 3 | 7 | 9 | 22 | ||||
| 2010 | 7 | 13 | 2 | 4 | 7 | 13 | ||||
| 2011 | 11 | 38 | 4 | 11 | 11 | 38 | ||||
| 2012 | 2 | 5 | 2 | 5 | 2 | 5 | ||||
| 2013 | 1 | 4 | 1 | 4 | ||||||
| 2014 წლის 9 თვე | 13 | 52 | 6 | 22 | 11 | 43 | 2 | 9 | ||
| წლები | სსკ 2231-2 მუხლი: კანონიერი ქურდობა | |||||
| სულ განხილულია განაჩენის გამოტანით | სულ განხილული საქმეებიდან გამოტანილია | |||||
| გამამტყუნებელი განაჩენი | გამამართლებელი განაჩენი | |||||
| საქმე | პირი | საქმე | პირი | საქმე | პირი | |
| 2006 | 7 | 7 | 7 | 7 | ||
| 2007 | 7 | 9 | 7 | 9 | ||
| 2008 | 4 | 4 | 4 | 4 | ||
| 2009 | ||||||
| 2010 | ||||||
| 2011 | ||||||
| 2012 | 1 | 2 | 1 | 2 | ||
| 2013 | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
| 2014 წლის 9 თვე | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
უზენაესი სასამართლოდან მიღებული სტატისტიკით ირკვევა, რომ 2014 წელს (9 თვის მონაცემები) სულ 53 პირის საქმე განიხილეს (37-ით მეტი ვიდრე წინა წელს), მათ შორის, საპროცესო შეთანხმება 22 პირთან დაიდო (2013 წელთან შედარებით 18-ით მეტი, 2012 წელთან შედარებით 17-ით მეტი). გამამტყუნებელი განაჩენი 43 პირის მიმართ იქნა გამოტანილი (2013 წელთან შედარებით 39-ით მეტი, ხოლო 2012 წელთან შედარებით 38-ით მეტი), ხოლო კანონიერი ქურდობისთვის 1 პირი გამტყუნდა (იმდენივე, რამდენიც 2013 წელს და ერთით ნაკლები, ვიდრე 2012 წელს).
შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2006-2014 წლების მონაცემებით, იმ პირთა რაოდენობა, რომელთა მიმართაც სისხლისსამართლებრივი დევნა სისხლის სამართლის კოდექსის 2231 მუხლის პირველი და მე-2 ნაწილებით გათვალისწინებული დანაშაულისათვის დაიწყო, შემდეგნაირია:
| სსკ. მუხლი | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 (8 თვე) |
| 2231-1 | 57 | 60 | 15 | 14 | 38 | 11 | 7 | 68 | 23 |
| 2231-2 | 30 | 2 | 1 | 1 | 4 | 0 | 4 | 2 | 1 |
როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკიდან ირკვევა, სამინისტრომ 2012 წელს 10 პირი დააკავა. 2013 წელს სულ 70 პირი (60-ით მეტი ვიდრე წინა წელს), ხოლო 2014 წლის 8 თვის მონაცემებით, 24 პირი (12 პირით ნაკლები, ვიდრე დეპუტატმა განაცხადა, თუმცა 2011 და 2012 წლების მონაცემებს აღემატება) დააკავეს.
უზენაესი სასამართლოდან მოწოდებული ინფორმაცია შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტატისტიკას ამყარებს და გვიჩვენებს, რომ 2013 და 2014 წლებში ქურდული სამყაროს წევრობისთვის უფრო მეტი ადამიანის მიმართ იქნა სისხლისსამართლებრივი დევნა დაწყებული და უფრო მეტი პირის მიმართ იქნა გამოტანილი გამამტყუნებელი განაჩენი გამოტანილი, ვიდრე 2012 წელს.
დეპუტატი არასწორად აღნიშნავს, რომ 2012 წელს კანონიერი ქურდების წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნა არ განხორციელებულა. სტატისტიკიდან ჩანს, რომ კანონიერი ქურდობისთვის 2012 წელს 4 პირი დააკავეს. აქვე, უნდა აღინიშნოს, რომ 2012 წელს ზემოხსენებული მუხლებით გასამართლებულთა შედარებით ნაკლები რაოდენობა, ყოფილი ხელისუფლების მმართველობის პირველ ნახევარში ქურდული სამყაროს წევრობისთვის დაკავებულთა სიმრავლით აიხსნას, რის გამოც, ბოლო წლებში, მასობრივი დაკავებების საჭიროება აღარ იდგა.
რაც შეეხება ოპოზიციის ბრალდებას იმასთან დაკავშირებით, რომ მთავრობა კანონიერ ქურდებს მფარველობს, ამ ფაქტის მტკიცება, ან უარყოფა, მოცემულ შემთხვევაში, ფაქტ-მეტრის ამოცანას არ წარმოადგენს. შესაბამისად, ჩვენ ამ საკითხის განხილვაში არ შევდივართ და ამ ეტაპზე, მკითხველს მხოლოდ სტატისტიკურ მაჩვენებლებს წარვუდგენთ.

On 1 October 2014, Parliamentary Majority MP, Irakli Sesiashvili, stated: “A total of ten people were arrested on charges of being members of the criminal world in 2012 when you [the United National Movement] were still in power. None of the imprisoned people were thieves-in-law. We arrested 70 people (including thieves-in-law) in 2013. Up to 36 people have been arrested on these charges in 2014.” This statement was a response to several representatives of the Parliamentary Minority who accused the government of protecting members of the criminal world (helping them entering and leaving the country) on multiple occasions. FactCheck took interest in Irakli Sesiashvili’s statement and verified its accuracy. Article 2231 was added to the Criminal Code of Georgia on 20 December 2005 according to which being a member of the criminal world (2231-1) and being a thief-in-law (2231-2) became punishable. FactCheck addressed the Prosecutor’s Office of Georgia, the Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Supreme Court of Georgia in order to obtain statistics about persons arrested based upon the aforementioned Article of the Criminal Code of Georgia. Specifically, we requested information about the number of people tried and arrested based upon Article 2231 from 2005 to date. According to the data of the Supreme Court of Georgia, the statistics of the trials (ended with appropriate verdicts) upon the charges of membership of the criminal world or being a thief-in-law in the courts of first instance from 2006 to 2014 look like this:
Year Article 2231 of the Criminal Code of Georgia: Membership of the Criminal World
Overall Trials with Verdict On the Basis of a Plea Agreement Verdicts from Trials
Guilty Verdict Not Guilty Verdict
Case Person Case Person Case Person Case Person
2006 9 16 1 4 9 16
2007 21 52 1 1 21 52
2008 6 38 1 20 6 38
2009 9 22 3 7 9 22
2010 7 13 2 4 7 13
2011 11 38 4 11 11 38
2012 2 5 2 5 2 5
2013 1 4 1 4
First Nine Months of 2014 13 52 6 22 11 43 2 9
Year Article 2231-2 of the Criminal Code of Georgia: Being a Thief-in-Law
Overall Trials with Verdict Verdicts from Trials
Case Person Case Person Case Person
2006 7 7 7 7
2007 7 9 7 9
2008 4 4 4 4
2012 1 2 1 2
2013 1 1 1 1
First Nine Months of 2014 1 1 1 1
As the data of the Supreme Court of Georgia makes clear, a total of 53 cases were examined by the court (37 more than in 2013) in the first nine months of 2014. A plea agreement was reached in 22 of the cases (18 more than in 2013 and 17 more than in 2012). A total of 43 guilty verdicts were passed (39 more than in 2013 and 38 more than in 2012) and one person was declared guilty of being a thief-in-law (the same as in 2013 and one more than in 2012). According to the data of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the statistics of people against whom proceedings were begun based upon Points 1 and 2 of Article 2231 of the Criminal Code of Georgia look like this:
Article of the Criminal Code of Georgia
2014 (First Eight Months)
2231-1
57
38
68
2231-2
30
Conclusion As the statistics of the Ministry of Internal Affairs show, the Ministry arrested a total of ten people based upon Article 2231 of the Criminal Code of Georgia in 2012. This number was up to 70 people in 2013 (60 more than in 2012) and to 24 in the first eight months of 2014 (12 people less than stated by Mr Sesiashvili but still significantly more than in 2011 or 2012). The data of the Supreme Court of Georgia support the statistics of the Ministry of Internal Affairs of Georgia and make it clear that more proceedings were begun against members of the criminal world and more people were arrested upon these charges in 2013 and 2014 than in 2012. The MP is not accurate when stating that no proceedings were begun against thieves-in-law in 2012. The data show that four people were arrested for being thieves-in-law in 2012. It should be pointed out, however, that the low number of those arrested for being members of the criminal world or thieves-in-law in 2012 could be explained by the fact that there were a much higher number of arrests based upon these charges in the first half of the previous government’s office and, therefore, there was no need for mass arrests at the end. As for the accusations of the opposition that the government protects thieves-in-law, FactCheck can neither confirm nor deny them nor does it intend to do so. Hence, we refrain from discussing this issue and offer our reader statistical data only. FactCheck concludes that Irakli Sesiashvili’s statement is MOSTLY TRUE.