მიმდინარე წლის 20 ოქტომბერს, ტელეკომპანია „იმედის“ ეთერში ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა: „ექსპორტი მნიშვნელოვნად გაიზარდა, ვინაიდან ჩვენ ბოლო წლების განმავლობაში გვქონდა ტენდენცია, როცა ექსპორტი მცირდებოდა. ეს [ექსპოერტის ზრდა] გამოიწვია მთვარობის ძალისხმევამ ადგილობრივი საწარმოების განვითარებაზე... ასევე [ექსპორტის ზრდაზე] რუსეთის ბაზარმა იმოქმედა ძალიან სერიოზულად“.
ფაქტ-მეტრი დაინტერესდა, თუ რამდენად გაიზარდა ექსპორტი, იყო თუ არა წინა წლებში მისი შემცირების ტენდენცია და ასევე, თუ რა გავლენა იქონია რუსეთის ბაზარმა ექსპორტის ზრდაზე. ჩვენ ეკონომიკის მინისტრის განცხადების ფაქტობრივი სიზუსტე გადავამოწმეთ.
ბოლო წლების განმავლობაში ექსპორტი მხოლოდ ერთხელ, 2009 წელს დაახლოებით 24%-ით შემცირდა (2009 წელი იყო 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდგომი წელი, ასევე მსოფლიოს ფინანსური კრიზისის პერიოდი, რამაც უარყოფითად იმოქმედა საქართველოს ეკონომიკაზე. 2009 წელს უარყოფითი, მინუს 3.8 %–იანი ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელი დაფიქსირდა). 2010 წლიდან ექსპორტის ზრდა დაიწყო და 2010-2014 წლების მონაცემებით, ექსპორტი ყოველწლიურად იზრდება. თუმცა, 2011 და 2012 წლებში ექსპორტის ზრდის პროცენტული მაჩვენებელი წინა წლის მაჩვენებელზე დაბალი იყო (იხ. გრაფიკი 1). იგივე სურათი გვაქვს 2014 წელსაც, იანვარ-სექტემბრის მონაცემებით, ექსპორტი გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელთან შედარებით 6.7%-ით გაიზარდა და 2 153 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის იანვარ-სექტემბერში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ექსპორტი 14%-ით გაიზარდა. ამასთან აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის მესამე კვარტალში ექსპორტი გასული წლის ანალოგიურ კვარტალთან შედარებით 6.2 %-ით შემცირდა.
გრაფიკი 1: ექსპორტის მაჩვენებლები 2009–2014 წწ.
*2014 წლის სტატისტიკაში ასახულია 9 თვის (იანვარ-სექტემბრის) მონაცემები.
ჩვენ ასევე გავაანალიზეთ, თუ რა წილი უჭირავს ექსპორტში რუსეთის ბაზარს. 2012 წელს რუსეთის ბაზარზე 45.8 მლნ აშშ დოლარის ექსპორტი განხორციელდა, რაც მთლიანი ექსპორტის დაახლოებით 2% იყო. 2013 წელს რუსეთში 190 მლნ აშშ დოლარის ექსპორტი განხორციელდა, რაც მთლიანი ექსპორტის 6.5%-ია. 2014 წლის 9 თვის მონაცემებით, რუსეთის ბაზარზე 212 მლნ აშშ დოლარის ექსპორტი განხორციელდა, რაც მთლიანი ექსპორტის დაახლოებით 10%-ს შეადგენს. როგორც ვხედავთ, რუსეთის ბაზარზე ექსპორტი მნიშვნელოვნად გაიზარდა, შესაბამისად გაიზარდა მთლიან ექსპორტში რუსეთის ბაზრის წილიც.
2014 წლის პირველი სამი კვარტლის 6.7 %-იანი ზრდა ძირითადად რუსეთში ექსპორტის ზრდამ განაპირობა. პირველ 9 თვეში წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით რუსეთში ექსპორტი გაორმაგდა, 104 მილიონი დოლარიდან 212 მილიონ დოლარამდე. აღსანიშნავია, რომ რუსეთის ბაზარზე ექსპორტის ზრდის გარეშე 2014 წლის სამი კვარტლის ექსპორტი მხოლოდ 1.3%-ით გაიზრდებოდა. 2014 წელს ექსპორტი შემცირდა რიგ ქვეყნებში, მათ შორის: აზერბაჯანში - 102 მლნ აშშ დოლარით, უკრაინაში - 8 მლნ აშშ დოლარით, ირანში - 10 მლნ აშშ დოლარით, კანადაში - 30 მლნ აშშ დოლარით, ბელგიაში - 8 მლნ აშშ დოლარით, მოლდოვაში - 7 მლნ აშშ დოლარით, ყაზახეთში - 5 მლნ აშშ დოლარით.
რუსეთის წილი საქართველოს საგარეო ვაჭრობაში სულ უფრო და უფრო იზრდება. ამასთან, საქართველოს მთავრობის მოსაზრებითაც, მუდმივად არსებობს იმის რისკი, რომ რუსეთმა პოლიტიკური მოტივაციით კვლავ შეიძლება დაუკეტოს თავისი ბაზარი ქართულ პროდუქციას. შესაბამისად, საქართველოს საგარეო ვაჭრობის გეოგრაფიული დივერსიფიცირების შემცირების ხარჯზე რუსეთის წილის ზრდა საქართველოს ეკონომიკური განვითარების საწინააღმდეგო რისკებს ზრდის და ჩვენს ეკონომიკას სულ უფრო მოწყვლადს ხდის რუსეთის პოლიტიკის მიმართ.
2013 წელს ექსპორტი წინა წელთან შედარებით 22.4%-ით გაიზარდა და 2 908 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა. 2014 წლის იანვარ-სექტემბერში ექსპორტი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 6.7%-ით გაიზარდა და 2 153 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, თუმცა გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით პროცენტული ზრდის მაჩვენებელი 7.3% პუნქტით შემცირდა.
ეკონომიკის მინისტრი მართალია, როცა ექპსორტის მნიშვნელოვან ზრდაზე მიუთითებს. თუმცა, მისი განცხადების კონტექსტი, რომ წინა წლებში ექსპორტის შემცირების ტენდენცია გვქონდა, არაზუსტია. ექსპორტის შემცირება 2010-2012 წლების მონაცემებით არ დაფიქსირებულა. 2011 და 2012 წლებში შემცირდა მხოლოდ ზრდის პროცენტული მაჩვენებელი. ანალოგიური ვითარებაა 2014 წელსაც. ამასთან, მიმდინარე წლის მესამე კვარტალში ექსპორტი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 6.2%-ით შემცირდა.
რაც შეეხება რუსეთის ბაზარს, 2014 წლის 9 თვის მონაცემებით, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით რუსეთში ექსპორტი გაორმაგდა და მან მთლიანი ექსპორტის დაახლოებით 10% დაიკავა.
ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილი განცხადება: „ექსპორტი მნიშვნელოვნად გაიზარდა... ბოლო წლების განმავლობაში ექსპორტის შემცირების ტენდენცია გვქონდა,“ არის მეტწილად მცდარი.
„ექსპორტი მნიშვნელოვნად გაიზარდა... ბოლო წლების განმავლობაში ექსპორტის შემცირების ტენდენცია გვქონდა“

On 20 October, the Minister of Economy and Sustainable Development, Giorgi Kvirikashvili, stated on TV Imedi: "The export has increased significantly, as there was a trend of decreasing export in the last years. This [increase in export] was caused by the efforts of the government to develop local industries… The Russian market had a serious influence as well [on the increase in export]."
FactCheck took interest in the following questions: To what extent has export increased? Did the trend of a decrease in export exist in the last years? What type of influence did the Russian market have on the increase in export? We verified the factual accuracy of the statement made by the Minister of Economy and Sustainable Development.
In the last years, Georgian export decreased only in 2009 and by nearly 24% (2009 was the year following the 2008 Russian-Georgian war and the period of the world economic crisis both of which negatively affected the country’s economy. A negative -3.8% increase rate was recorded in 2009). Since 2010, export has been increasing and according to 2010-2014 data, it has been on the increase every year although the export growth percentage rate in 2011 and 2012 was less than the previous years’ data (Graph 1). The same picture is in 2014. According to January-September data export has increased by 6.7% as compared to the same period of the last year and amounted to USD 2,153 million. However, it is noteworthy that the export increased in January-September 2013 by 14% as compared to the same data of the previous year. In addition, the export decreased by 6.2% in the third quarter of 2014 as compared to the same quarter of the last year.
*2014 statistics include nine months of data (January-September).
We also analysed to what extent the Russian market contributes to the country’s export. In 2012, products worth USD 45.8 million were exported to Russia, drawing up nearly 2% of the gross export. In 2013, production worth USD 190 million was exported to Russia which constitutes 6.5% of the gross export. According to the nine-month data of 2014, production worth USD 212 million was exported to Russia which comprises 10% of the gross export. Apparently, export to the Russian market has significantly increased; therefore, the share of the Russian market in the gross export has increased as well.
The 6.7% increase in the first three quarters of 2014 is mainly due to the increase of export to Russia. In the first nine months, the export to Russia doubled from USD 104 million to USD 2,012 million as compared to the same data of the last year. More importantly, the export rate of the first three quarters would have increased only by 1.3% if not for the export increase to the Russian market. In 2014, the export decreased in many countries such as: Azerbaijan – by USD 102 million, Ukraine – USD 8 million, Iran – USD 10 million, Canada – USD 30 million, Belgium – USD 8 million, Moldova – USD 7 million and Kazakhstan – USD 5 million.
The share of Russia in Georgia’s foreign trade is constantly on the increase. Moreover, the Government of Georgia assumes that there is a constant risk of Russia closing down its market for Georgian production because of political reasons. Hence, the increasing share of Russia at the expense of decreasing the geographical diversity of the foreign trade embraces risks for economic development and makes our economy increasingly vulnerable to Russian policy.
Export increased in 2013 by 22.4% as compared to the previous year and amounted to USD 2,908 million. In January-September 2013, export increased by 6.7% as compared to the same period of the last year and equalled USD 2,153 million, although the percentage rate decreased by 7.3% as compared to the same period of the previous year.
The Minister of Economy and Sustainable Development is correct when he speaks of a significant export increase. Nevertheless, the context of his statement according to which there was a decreasing export trend in the last years is incorrect. There was no export decrease recorded in the data of 2010-2012. Only the growth percentage rate decreased in 2011 and 2012. There is an analogous situation in 2014. Moreover, the export decreased by 6.2% in the third quarter of the current year as compared to the same period of the last year.
As for the Russian market, based upon the 2014 nine-month data, the export to Russia increased as compared to the same period of the last year and makes up roughly 10% of the gross export.
FactCheck concludes that Mr Kvirikashvili’s statement: “The export has increased significantly… There was a trend of decreasing export in the last years,” is MOSTLY FALSE.