„მანქანებით ვაჭრობა შემცირებულია, რაც ხელისუფლების მხრიდან უუნარობის გამოხატულებაა“
2014 წლის 1 ოქტომბერს, საპარლამენტო უმცირესობის წევრმა გიორგი ვაშაძემ პარლამენტის სხდომაზე განაცხადა, რომ გასული წლების ერთ-ერთმა ყველაზე მომგებიანმა ბიზნესმა, მსუბუქი ავტომობილებით ვაჭრობამ, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ რეგრესი განიცდა. დეპუტატის შეფასებით, ეს მმართველი კოალიციის უუნარობის შედეგია. ფაქტ-მეტრი გიორგი ვაშაძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2010 წლის შემდეგ მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტის მოცულობა ყოველწლიურად იზრდებოდა.   გრაფიკი 1: მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტი 2010 – 2014 წწ.
ამ დროისთვის საქართველოს სტატისტიკის ეროვნულ სამსახურს 2014 წლის მხოლოდ 9 თვის სტატისტიკური მონაცემები აქვს გამოქვეყნებული. როგორც ვხედავთ, მიმდინარე წლის პირველ ცხრა თვეში მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტიდან შემოსულმა თანხამ 408 570 ათასი დოლარი შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის ამავე მონაკვეთში მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი 511 742 ათასი დოლარი იყო. 2013 წლის იანვარ-სექტემბერთან შედარებით, მიმდინარე წელს ექსპორტიდან მიღებული თანხა 103 172 ათასი დოლარით, ანუ თითქმის 21%-ით შემცირდა. საქსტატის მონაცემებით, 2010-2014 წლებში საქართველოდან ექსპორტირებული მსუბუქი ავტომობილების ძირითადი მყიდველი იყო და რჩება აზერბაიჯანი. თუმცა, 2014 წელს წინა წლებთან შედარებით ავტომობილების ექსპორტის მოცულობამ აზერბაიჯანში შესამჩნევად იკლო.   ცხრილი 1: მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტი აზერბაიჯანში, 2010–2014 წწ.
(ათასი აშშ დოლარი) 2010 წელი 2011 წელი 2012 წელი 2013 წელი იანვარი-სექტემბერი 2014 წელი იანვარი-სექტემბერი
ექსპორტი-სულ 227 360,5 450 296,6 587 96,3 528 587,2 425 789,8
ექსპორტი აზერბაიჯანში 104 265,2 177 839,3 345 615,7 303 116,8 207 200,4
აზერბაიჯანის გარდა საქართველოდან ექსპორტირებული ავტომობილების გასაღების ძირითად ბაზარს სომხეთი და ცენტრალური აზიის ქვეყნები წარმოადგენენ. ავტოდილერების შეფასებით, ავტომობილების ექსპორტის შემცირების ძირითადი მიზეზი აზერბაიჯანის „ევრო-4“[1] სტანდარტის შემოღება, ასევე ყაზახეთისა და სომხეთის ევრაზიულ კავშირში გაწევრიანებაა. 2014 წლის 1 აპრილს აზერბაიჯანმა „ევრო 4-ის“ სტანდარტი აამოქმედა, რაც 2005 წლამდე გამოშვებული ავტომობილების იმპორტს კრძალავს. აზერბაიჯანული მხარის ოფიციალური პოზიციის თანახმად, ახალი რეგულაციის მიზანი ავტომობილის გამონაბოლქვის შემცირების გზით გარემოსათვის ნაკლები ზიანის მიყენებაა. ავტოდილერების განცხადებით, ახალი რეგულაციის შემოღების შემდეგ აზერბაიჯანში 2005 წლამდე გამოშვებული ავტომობილების ექსპორტი აიკრძალა. ქართველი ავტოდილერები ძირითადად 2005 წლამდე გამოშვებული ავტომობილებით ვაჭრობდნენ. „ეკონომიკური პოლიტიკის კვლევის ცენტრის“ პროგრამების კოორდინატორის, ირინა გურულის განცხადებით, მოკლევადიან პერსპექტივაში ახალ რეგულაციას უარყოფითი ეფექტი ექნება, როგორც ავტოდილერებზე, ისე წვრილ მეწარმეებზე, თუმცა გრძელვადიან პერსპექტივაში ბაზარი ადაპტაციას განიცდის და მსგავსი ეფექტი ნეიტრალიზებული იქნება. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით აზერბაიჯანში ექსპორტირებული ავტომობილების საცალო რაოდენობა 33 356-დან 14 822-მდე, ანუ თითქმის 44 პროცენტით შემცირდა. ავტომობილების ექსპორტის მხრივ, საქართველოსათვის ერთ-ერთი მსხვილი პარტნიორი ყაზახეთიც იყო, თუმცა 2011 წლის ივლისში, ყაზახეთის ევრაზიულ კავშირში შესვლის შემდეგ ავტომობილების ექსპორტის მოცულობამ მნიშვნელოვნად იკლო. ევრაზიული კავშირის ერთიანი სატარიფო სისტემის გამო ავტომობილის განბაჟების ფასი დაახლოებით 7-ჯერ გაიზარდა. 2014 წლის 9 ოქტომბერს ევრაზიულ კავშირში გაწევრიანებაზე ხელი მოაწერა სომხეთმაც. 2015 წლის 1 იანვარს ის დოკუმენტის რატიფიკაციასაც მოახდენს. აქედან გამომდინარე არსებობს მოლოდინი, რომ ავტომობილების ექსპორტი სომხეთშიც შემცირდება. ფაქტ-მეტრი არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ინიციატივის“ წარმომადგენელს ვასილ ურუშაძეს დაუკავშირდა. მისი განცხადებით, ავტოდილერები ხელისუფლების უმოქმედობის გამო უკმაყოფილებას გამოთქვამენ. ვასილ ურუშაძის ინფორმაციით, ყოფილი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა ავტომობილების გამარტივებული წესით ექსპორტთან დაკავშირებით, აზერბაიჯანის ხელისუფლებასთან დიპლომატიური მოლაპარაკებების შედეგად წარსულში შეთანხმებას მიაღწიეს. მან ასევე აღნიშნა, რომ საქართველოს მთავრობა ამ დრომდე ავტომობილების ექსპორტის შემცირებით არ დაინტერესებულა და არცერთი ქმედითი ნაბიჯი არ გადაუდგამს. ფაქტ-მეტრი დეპუტატ გიორგი ვაშაძესაც დაუკავშირდა. მისი განმარტებით, ავტომობილების ექსპორტის შემცირების შედეგად მიღებული ზარალის საკომპენსაციოდ ხელისუფლებას შეუძლია ავტომობილის განბაჟების ვადა გაზარდოს (სავარაუდოდ 90 დღემდე). 2010 წელს საქართველოს იმჟამინდელმა პრემიერმა ნიკა გილაურმა ავტომობილების განბაჟების ვადა 20 დღიდან 45 დღემდე გაზარდა. გიორგი ვაშაძემ აღნიშნა, რომ შექმნილი კრიზისიდან ერთ-ერთი გამოსავალი სწორედ მსგავსი სახის საკანომდებლო ცვლილება შეიძლება აღმოჩნდეს. ასევე, შეიძლება მიზანშეწონილი იყოს ავტომობილების ექსპორტიორი ფიზიკური და იურიდიული პირების საბაჟო ჯარიმის გადასახადისგან დროებით გათავისუფლება (2014 წლის 1 იანვრიდან 24 სექტემბრამდე ავტომობილის საბაჟო ჯარიმა 3 178 პირს დაეკისრა, საერთო ჯამში ბიუჯეტისთვის სასარგებლოდ გადახდილმა თანხამ 4 391 ათასი ლარი შეადგინა). დეპუტატის განცხადებით, ხელისუფლებას 2014 წლის დასაწყისიდან დღემდე არაფერი გაუკეთებია ავტოდილერების დასახმარებლად და სწორედ ამას გულისხმობდა მმართველი გუნდის უუნარობაში. გიორგი ვაშაძემ ასევე აღნიშნა, რომ ამჟამად კანონპროექტზე მუშაობს, რომლის მიზანიც ავტომობილების ექსპორტის შემცირების შედეგად შექმნილი კრიზისული ვითარების აღმოფხვრაა.   დასკვნა ბოლო 4 წლის განმავლობაში ავტომობილების ექსპორტის მოცულობა მართლაც იზრდებოდა, თუმცა 2014 წლის პირველი 9 თვის მონაცემებით ექსპორტის მოცულობის შემცირება შეინიშნება. 2014 წელს ავტომობილების ექსპორტი, სავარაუდოდ, გასულ წელთან შედარებით ნაკლები იქნება. გიორგი ვაშაძე მართალია, როდესაც შემცირებულ რიცხვებზე მიუთითებს. აღსანიშნავია, რომ დეპუტატი ხელისუფლებას წარსულ გამოცდილებაზე დაყრდნობით, შექმნილი ვითარებიდან გამოსავლის შესაძლო გზებსაც სთავაზობს. თუმცა, დეპუტატის პათოსი ბოლომდე ზუსტი არაა, როდესაც ექსპორტის მოცულობის შემცირებას მხოლოდ ხელისუფლების უუნარობას მიაწერს. აზერბაიჯანის ხელისუფლების მიერ შემოღებულმა „ევრო 4“-ის სტანდარტმა აზერბაიჯანულ ბაზარზე საქართველოდან ავტომობილების ექსპორტი მნიშვნელოვნად შეამცირა. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში რეექსპორტის რისკების დასაბალანსებლად შესაბამისი რეფორმების გატარებაა საჭირო, თუმცა ამ ეტაპზე ხელისუფლებას არცერთი საკანონმდებლო პაკეტი ჯერ არ შეუმუშავებია. ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი ვაშაძის განცხადება: „მანქანებით ვაჭრობა შემცირებულია, რაც ხელისუფლების მხრიდან უუნარობის გამოხატულებაა. შემცირებული ციფრები შეგიძლიათ ნახოთ,“ არის მეტწილად სიმართლე.
[1] ევროპის თანამეგობრობამ 1990 წლის დასაწყისში შეიმუშავა სტანდარტი, რომელიც მანქანის გამონაბოლქვით დაბინძურების ხარისხის მაქსმიმუმს განსაზღვრავდა. ამ სტანდარტს სულ უფრო და უფრო მკაცრ და ამავე დროს წარმატებულ სტანდარტებს უწოდებდნენ. ევრო 1 (1993 წ.), ევრო 2 (1996წ.), ევრო 3 (2000 წ.), ევრო 4 (2005 წ.), ევრო 5 (2008 წ.)

On 1 October 2014, at the session of the Parliament of Georgia, Parliamentary Minority MP, Giorgi Vashadze, stated that one of the most successful businesses of recent years, car trade, has experienced a period of regress since the Georgian Dream coalition assumed office. According to Mr Vashadze, this is due to the incompetence of the ruling coalition.
took interest in Giorgi Vashadze’s statement.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, the export of cars has been increasing every year since 2010.
Export of Cars from 2010 to 2014
The National Statistics Office has published the data of the first nine months of 2014 only at this stage. As we can see, the income from car export equalled USD 408,570 in the first nine months of 2014. It should be pointed out that this number was equal to USD 511,742 in the same period of 2013. The income from car export has decreased by USD 103,172 (about 21%) in January to September 2014 as compared to the same period of the previous year.
According to the National Statistics Office of Georgia, Azerbaijan is the main buyer of the cars exported from Georgia from 2010 to 2014. However, the amount of exported cars to Azerbaijan has decreased significantly in 2014 as compared to recent years.
Car Export to Azerbaijan from 2010 to 2014
USD Thousand
2013 (January to September)
2014 (January to September)
Overall Export
227,360.5
450,296.6
587,963
528,587.2
425,789.8
Export to Azerbaijan
104,265.2
177,839.3
345,615.7
303,116.8
207,200.4
Apart from Azerbaijan, Armenia and Central Asian countries are the main market for the cars exported from Georgia.
According to car dealers, the main reason of the decrease in export is the enactment of the Euro-4 standard[1]
by Azerbaijan and the entry of Kazakhstan and Armenia into the Eurasian Union. On 1 April 2014, the Euro-4 standard was enacted in Azerbaijan which prohibits the import of cars manufactured before 2005. According to the official position of Azerbaijan, this new regulation aims to decrease the harm to the environment by reducing vehicle emissions. According to car dealers, the new regulation has prohibited the import of the cars manufactured before 2005. Georgian dealers used to trade mainly with vehicles manufactured before 2005. According to the Project Coordinator of the Economic Policy Research Centre, Irina Guruli, the aforementioned regulation will have a short-term negative effect upon both car dealers and small manufacturers whilst in the long-term perspective the market will adapt and the effect will be neutralised. It should be pointed out that the number of the cars exported to Azerbaijan decreased from 33,356 to 14,822 (almost 44%) in 2014. Hence, we can say that the dealers are already adapting to the new rules.
Kazakhstan was another important partner of Georgia in terms of car export. However, from July 2011, the amount of exported cars decreased significantly after Kazakhstan entered the Eurasian Union. Because of the common tariff policy of the Eurasian Union, the customs duties on cars have increased about seven times. On 9 October 2014, Armenia also signed the agreement of its entry into the Eurasian Union. It will ratify the document on 1 January 2015. Hence, the export of cars to Armenia is expected to decrease as well.
contacted the representative of the non-governmental organisation, Public Initiative, Vasil Urushadze. According to him, car dealers are dissatisfied with the inaction of the government. According to Mr Urushadze, the previous government managed to reach an agreement on the simplified export procedures through diplomatic negotiations with the Government of Azerbaijan. He also pointed out that the Government of Georgia has expressed no interest in the reduction of car export and has taken no active steps about the issue.
also contacted Giorgi Vashadze. He explained that in order to compensate for the loss caused by the reduction of export, the government can increase the period of vehicle clearance (up to 90 days). In 2010, the then Prime Minister of Georgia, Nika Gilauri, increased this period from 20 to 45 days. According to Vashadze, this kind of legislative change is one of the ways in which to solve the crisis. It might also be advisable to temporarily exempt car exporters (both the individuals and legal entities) from the customs penalties (a total of 3,178 individuals were fined from 1 January 2014 to 24 September. The total amount of money paid to the budget was equal to GEL 4,391 thousand). The MP also said that the government has done nothing to help the car dealers in 2014 and this was exactly what he meant when speaking about the incompetence of the government. Mr Vashadze also pointed out that he is currently working on a bill which aims to resolve the crisis caused by the reduction of car export.
The export of cars has indeed been growing for the past four years; however, according to the data of the first nine months of 2014, the export has decreased. Export of cars is expected to be lower in 2014 than in the previous years. Giorgi Vashadze’s statement about the lower numbers is, therefore, accurate. It should also be noted that the MP offers the government a resolution plan for the problem based upon past experience. However, the pathos of the MP is not entirely accurate when wholly attributing the export reduction to the incompetence of the government. The Euro-4 standard, enacted by the Government of Azerbaijan, has significantly reduced car export from Georgia to Azerbaijan. It should be noted that appropriate reforms are necessary in order to balance the risks of re-export to Georgia. The Government of Georgia, however, has taken no such steps so far.
FactCheck concludes that Giorgi Vashadze’s statement: “Car trade has decreased which is due to the incompetence of the government. You can see the reduced numbers yourselves,” is MOSTLY TRUE.
At the beginning of 1990, the European Communities created a standard which determined the maximum level of vehicle emissions. They called the increasingly strict and increasingly successful standard Euro 1 (1993), Euro 2 (1996), Euro 3 (2000), Euro 4 (2005) and Euro 5 (2008).