2014 წლის 17 სექტემბერს, პარლამენტში გამოსვლისას, საპარლამენტო უმრავლესობის წევრმა დიმიტრი ხუნდაძემ განაცხადა: “2003 წლის შემდეგ, 2012 წლამდე, პატიმართა რიცხვი 3 000-დან 25 000-მდე გაიზარდა. აქედან 85% რეპროდუქციულ ასაკში იყო. ამ პერიოდში ციხეებში 800-ზე მეტი ადამიანი გარდაიცვალა. მძიმე ტრავმები მიიღო 1200-ზე მეტმა ადამიანმა, C ჰეპატიტით ინფიცირებული იყო 42%, ციხეებში ნარკოდამოკიდებული გახდა 970 ადამიანი. დღეს პატიმართა რიცხვი არის 9 000-მდე, პატიმრების ჯანდაცვაზე 7 მლნ იყო განსაზღვრული, ეს გაიზარდა 12 მილიონამდე. მკურნალობის დანახარჯი თითო პატიმარზე 140 დოლარი იყო, დღეს არის 760 დოლარი. მკურნალობა გაირა 5000-მა პატიმარმა. სუიციდის შემთხვევები არის მნიშვნელოვნად შემცირებული, 2014 წელს სულ ერთი შემთხვევა დაფიქსირდა და ეს იყო სუიციდის წინააღმდეგ მიმართული პროგრამის შედეგი“.
ფაქტ-მეტრი დეპუტატის განცხადებით დაინტერესდა და მისი გადამოწმება გადაწყვიტა.
სტატიაში მოყვანილი სტატისტიკა და მონაცემები სასჯელაღსრულების და პრობაციის სამინისტროდან გამოთხოვილ ინფორმაციას, საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშებსა და ევროსაბჭოს მონაცემებს ეყრდნობა.
ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა რაოდენობა სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში, წლების მიხედვით ასე გამოიყურება:
როგორც ვხედავთ, 2011 წლის 31 დეკემბრის მონაცემებით პატიმართა რაოდენობამ 24 ათასს გადააჭარბა. 2013 წლის მდომარეობით (საყოველთაო ამნისტიის შედეგად), მათი რაოდენობა 9 ათასამდე შემცირდა.
რაც შეეხება სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ბრალდებულთა სიკვდილიანობას, 2004–დან 2012 წლის ჩათვლით სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში, მთლიანობაში 785 ბრალდებული/მსჯავრდებული გარდაიცვალა.
სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში ბრალდებულთა სუიციდის მაჩვენებლები შემდეგნაირია:
დეპუტატი ამ შემთხვევაში შეცდა, როდესაც აღნიშნა, რომ 2014 წელს სუიციდის მხოლოდ ერთი შემთხვევა დაფიქსირდა. 2014 წლის სექტემბრის მონაცემებით, სუიციდის 4 შემთხვევა დაფიქსირდა. თუმცა, აქვე უნდა აღვნიშნოთ სუიციდის პრევენციის პროგრამის მნიშვნელობაც, რომელიც 2014 წლის იანვრიდან დაიწყო. პროგრამაში 89 სუიციდისკენ მიდრეკილი პატიმარი იქნა ჩართული. აქედან, 71 ზრდასრული და 9 არასრულწლოვანი იყო. პროგრამა სასჯელაღსრულების ხუთ დაწესებულებაში ფუნქციონირებს. პროგრამის მონაწილეთა შორის, 2014 წლის იანვრიდან დღემდე, ადგილი ჰქონდა სუიციდის განმეორებითი მცდელობის შვიდ შემთხვევას, ხოლო დასრულებული სუიციდის არცერთი შემთხვევა არ დაფიქსირებულა (საუბარია მხოლოდ იმ პირებზე, რომლებიც სუიციდის პრევენციის პროგრამაში იყვნენ ჩართულნი).
რაც შეეხება პატიმრებისთვის მიყენებულ მძიმე ტრავმებს, აღნიშნულთან დაკავშირებით სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროსაგან შემდეგი პასუხი მივიღეთ: „მიუხედავად იმისა, რომ 2000 წლიდან ყველა დაწესებულებაში არსებობს ტრავმების აღრიცხვის ჟურნალი, მძიმე ტრავმების შესახებ მონაცემები განცალკევებით არ აღირიცხებოდა. ომბუდსმენის ანგარიშებშიც არაერთხელ არის გამოთქმული შენიშვნები ტრავმების და დაზიანებების სტანდარტული პროტოკოლის არგამოყენების და შემთხვევათა არასათანადო რეგისტრაციის გამო. 2013 წელს, ჯამურად, სასჯელაღსრულების სისტემაში აღრიცხული იქნა 3 251 ტრავმა და თვითდაზიანება. 2013-2014 წლებში, სამოქალაქო კლინიკებში 8 500-ზე მეტი პატიმრის სამედიცინო გამოკვლევების შედეგად იდენტიფიცირებულია 1087-ზე მეტი ხანდაზმული მძიმე დაზიანება და თანმდევი პათოლოგიები“.
სამინისტროდან მოწოდებული ინფორმაციიდან ირკვევა, რომ 2013 წლამდე C ჰეპატიტის ინფექციაზე სასჯელაღსრულების სისტემაში სკრინინგი არც პატიმრის მიღებისას და არც შემდგომ არ ტარდებოდა. დიაგნოსტიკა და მკურნალობა კი, უკიდურესად შეზღუდული იყო. 2013 წელს საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით პენიტენციურ სისტემაში C ჰეპატიტის პრევენციის, დიაგნოსტიკის და მკურნალობის პროგრამა ამოქმედდა. პროგრამის ფარგლებში ნებაყოფლობითი სკრინინგი 5038 ადამიანს ჩაუტარდა. სკრინინგის შედეგები ცხადყოფს, რომ პროგრამის დაწყებამდე პატიმრების 46-50% C ჰეპატიტის ვირუსით იყო დაინფიცირებული. სკრინინგი C ჰეპატიტის გამოსავლენად ისევ გრძელდება.
ჩვენ ვერ გავარკვიეთ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში რამდენი ადამიანი გახდა ნარკოდამოკიდებული, ვინაიდან მსგავსი მონაცემები სასჯელაღსრულების სისტემაში აღრიცხული არ არის. 2013 წელს პენიტენციურ სისტემაში წამალდამოკიდებულების პრობლემის პირველი შეფასება გაკეთდა, რომლის შედეგადაც დადგინდა, რომ 1 641 პატიმარი იყო დამოკიდებული ფსიქოტროპულ მედიკამენტებზე, წარსულში მათი ავადმოხმარების გამო. აქტიური კამპანიის განხორციელების შედეგად, 2014 წლისთვის აღნიშნული მაჩვენებელი 703-მდე შემცირდა.
დიმიტრი ხუნდაძე პატიმართა ჯანდაცვაზეც საუბრობდა. ამ სფეროსთვის გამოყოფილი ხარჯები შემდეგნაირად გამოიყურება:
დეპუტატი სწორად მიუთითებს, რომ ჯანდაცვაზე დანახარჯები გაიზარდა, თანაც არა 12, არამდე 15 მილიონამდე. სასჯელაღსრულების სისტემაში ჯანდაცვის მთლიანი დანახარჯი, ერთ სულზე (მოიცავს პრევენციულ, სადიაგნოსტიკო, სამკურნალო და ფარმაცევტულ დანახარჯებს) წლების მიხედვით შემდეგნაირად გამოიყურება:
დეპუტატი აქაც სწორად აღნიშნავს ერთ სულზე დანახარჯის ზრდას. მართალია, ერთ სულზე 2014 წლის მონაცემები არ გვაქვს, მაგრამ  ჯანდაცვის ბიუჯეტი გაზრდილია (4 მილიონით) და შესაბამისად, ერთ სულზე დანახარჯიც პროპორციულად უნდა გაზრდილიყო.
სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში ბრალდებულთა/მსჯავრდებულთა რაოდენობა და სიკვდილიანობის მაჩვენებელი შემცირდა. ამოქმედდა სუიციდის პრევენციის პროგრამა, რომელშიც 89 სუიციდისკენ მიდრეკილი პატიმარი იქნა ჩართული. 2013 წლიდან სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში C ჰეპატიტის დიაგნოსტიკის, პრევენციისა და მკურნალობის პროგრამა დაიწყო. შესაბამისი აქტივობების შედეგად ფსიქოტროპულ მედიკამენტებზე დამოკიდებულთა რაოდენობა 1 641 პატიმრიდან 703 პატიმრამდე შემცირდა. ჯანდაცვაზე გამოყოფილი ბიუჯეტი 15 მილიონამდე გაიზარდა. 2013 წელს ჯანდაცვის დანახარჯმა ერთ სულზე 1 097ლარი შეადგინა.

On 17 September, during his speech in the Parliament, member of the Parliamentary Majority, Dimitri Khundadze, stated: “The number of prisoners increased from 3,000 in 2003 to 25,000 in 2012. Of these, 85% were of the reproductive age. More than 800 people died in prisons in those years. More than 1,200 people experienced severe traumas. Moreover, 42% were infected with hepatitis C and 970 people became drug addicts. Today, the number of prisoners reaches 9,000 and GEL 7 million has been allocated for their healthcare. Treatment expenditures amounted to USD 140 per inmate whilst today the number is USD 760. Five thousand prisoners have received treatment. The cases of suicide have decreased dramatically with only one case of suicide being recorded in 2014. This was the result of the Suicide Prevention Programme.”
FactCheck took interest in Dimitri Khundadze’s statement and decided to verify it.
The statistics and the data used in the article are based upon the information retrieved from the Ministry of Corrections of Georgia, the reports of the Ombudsman of Georgia and the Council of Europe Annual Penal Statistics.
The graph below shows the number of the accused/convicted in the penitentiary facilities by years:
As we can see, the number of prisoners exceeded 24,000 as of 31 December 2011. The number decreased to 9,000 after the universal amnesty in 2013.
As for the mortality rate of the accused in penitentiary facilities, 785 accused/convicted died in penitentiary facilities from 2004 to 2012.
The suicide records look like this:
Dimitri Khundadze was wrong when stating that only one case of suicide was recorded in 2014. As of 4 September 2014, four cases of suicide have been recorded although we must underline the importance of the Suicide Prevention Programme which has been implemented since January 2014. The Programme included 89 suicide-prone prisoners; 71 of them were adults and nine were underage. The Programme is being implemented in five penitentiary facilities. Since January 2014 until today, only seven cases of repeated suicide attempts have been recorded among the participants of the Programme and none of them has ended in the death of the inmate (this includes only those persons taking part in the Suicide Prevention Programme).
As for prisoners experiencing severe trauma, we received the following answer from the Ministry of Corrections of Georgia: “Although journals have been kept for the purposes of keeping track of the traumas in every facility since 2000, the data about severe traumas have not been recorded separately. There have been various remarks about not using a standard protocol on traumas and injuries and an improper registration of cases in the Ombudsman’s reports as well. In 2013, a total of 3,251 traumas and self-inflicted injuries were recorded in the penitentiary system. In 2013-2014, after the medical inspection of more than 8,500 prisoners in civil hospitals, more than 1,087 severe old injuries and subsequent pathologies were identified.”
The information received from the Ministry of Corrections of Georgia showed that until 2013 no hepatitis C screening was being implemented at any stage of admitting prisoners or thereafter. Diagnostics and treatment were extremely limited. In 2013, a programme for the prevention, diagnosis and treatment of hepatitis C was initiated in the penitentiary system following the decision of the Government of Georgia with 5,038 individuals undergoing a voluntary screening. The results of the screening showed that 46%-50% of the prisoners were infected with the hepatitis C virus before the start of the programme. The screening for hepatitis C is still being implemented.
We were unable to find out how many people became drug addicts in the penitentiary system because such data are not recorded within. A first evaluation of the drug addiction problem was made in 2013. It showed that 1,641 prisoners were addicted to psychotropic drugs because of their improper consumption in the past. The rate was reduced to 703 by 2014 as a result of an active campaign.
Dimitri Khundadze was speaking about the healthcare of the prisoners. The funds allocated for this sphere are:
Mr Khundadze correctly indicates that the expenditures on healthcare have increased, not to GEL 12 million but to GEL 15 million. The total expenditure on healthcare per capita in the penitentiary system (including preventive, diagnostic, therapeutic and pharmaceutical expenditures) is:
Mr Khundadze correctly notes that there is an increase in per capita expenditures. Notwithstanding that we do not have 2014 per capita data, it is known that the healthcare budget has increased (by GEL 4 million) and so the per capita expenditure should have risen proportionally as well.
The number of the accused/convicted and the mortality rate have decreased in penitentiary facilities. The Suicide Prevention Programme was initiated and involved 89 suicide-prone prisoners. The hepatitis C diagnostic, prevention and treatment programme started in 2013. The number of prisoners addicted to psychotropic drugs decreased from 1,641 to 703. The budget allocated for healthcare increased to GEL 15 million. The healthcare expenditure per capita amounted to GEL 1,097 in 2013.